ट्रेंडिंग:

>> प्रधान सेनापतिद्धारा सैनिक फिल्ड अस्पताल र महाविद्यालयको उद्घाटन >> पोखरा महानगरमा घुस प्रकरण : तारेखमा छुटिन् उषाकिरण >> सल्यान उद्योग बाणिज्य संघको निर्वाचन तयारी पूरा >> सुझाव संकलन गर्न जनतासँग जनप्रतिनिधि कार्यक्रम >> आफन्तले अझै बुझेनन् भीमाको शव >> लुम्बिनीमा ७ मन्त्रीले लिए सपथ, ११ सदस्यीय भयो मन्त्रिपरिषद् >> अन्ततः एमालेले समर्थन गरेपछि सुदूरपश्चिमको मुख्यमन्त्रीमा सोडारीको दाबी पेश >> लुम्बिनीमा एकीकृत समाजवादीलाई मुख्यमन्त्रीले बनाए ‘खेलौना’, छिनमै सरकारबाट ‘आउट’, छिनमै ‘इन’ >> युक्रेनका प्रधानमन्त्रीको चेतावनीः रुससँगको युद्ध हारेमा तेस्रो विश्वयुद्ध >> सर्वोच्चको आदेशपछि एन्फा उपाध्यक्ष लामा छुटे >> अब ईसेवाबाटै ब्लुबुक नवीकरण र तेस्रो पक्ष बीमा, यसरी लिन सकिन्छ सेवा >> प्रतितोला ६ सय रूपैयाँ घट्यो सुन >> स्वीकृत पाठ्यपुस्तक प्रयोग नगरे कारवाही >> लुम्बिनीमा आज मन्त्रिमण्डल विस्तार हुने , विना विभागीयले पाए जिम्मेवारी >> आज र भोलि बालबालिकालाई भिटामिन ‘ए’ र जुकाको औषधि खुवाइँदै >> आजको मौसमः तराईमा हावाहुरी, पहाडमा वर्षा र हिमपातको सम्भावना >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्युहमा सामुदायिक विद्यालय >> राष्ट्रिय भूमि आयोग गठन गर >> भिटामिन ए र जुकाको औषधी खुवाउने अभियान सफल बनाऔं >> उद्यम—व्यवसायमा महिला सहकारीको पाइला >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ईस्टन क्राफट एण्ड फलेयर्स सिरिजमा बुटवलका आठ युवा >> बैशाख ७ गते शालिग्राम महोत्सव हुने >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा कलेजोमा पिप जमेको शल्यक्रिया सफल >> विप्लवको पार्टीले २०८४ को आम चुनावमा भाग लिने ! >> एसिसी प्रिमियर कप : साउदी अरबद्वारा नेपाललाई ७४ रनको लक्ष्य >> तिलोत्तमामा ऋष्यश्रृङ्गको शालिक अनावरण >> लुम्बिनीमा विषयगत समितिका सभापतिहरूद्वारा सपथग्रहण >> रोहिणी खोला किनारमा तीन अर्ब लागतको पेट्रोलियम डिपो निर्माण सुरु >> नववर्षको आरम्भ चैत्रशुक्ल प्रतिपदा कि वैशाख सङ्क्रान्ति ? >> सल्यानमा बस दुर्घटना हुंदा १३ जना घाइते >> एन्फा उपाध्यक्ष दावा लामा पक्राउ >> जँगली बँदेलले गाउँ पसेर मकैबाली खान थालेपछि स्थानीय चिन्तित >> बेष्ट ईन्स्टिच्युटले सुरु गर्यो लोकसेवा तयारी कक्षा >> घुस प्रकरणमा पोखरा महानगरका इन्जिनियर पक्राउ >> स्थानीय तहमा सडक बत्ती बापतको ३७ करोड बक्यौता, किस्ताबन्दीमा बुझाउने तयारी >> इलाम र बझाङमा उपचुनावको मतपत्र पठाइदै,इलाम २ मा १९ र बझाङमा ११ जना उम्मेदवार >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल र साउदी अरब भिड्दै >> आज रामनवमी पर्व मनाइँदै, देशैभरि सार्वजनिक बिदा >> जीवजन्तु मानव स्वास्थ्यमा खतरा ! >> स्थानीय तहका विज्ञापनहरू कति समावेशी ? >> तंग्रिन सकेनन् घरेलु उद्योग >> उखुले उठाउँदै किसानको आम्दानी >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सियारीमा रोजगारीको अवसर खोज्न रोजगार संवाद मञ्च >> स्वास्थ्य सेवा बिस्तार गर्दै आम्दा >> गण्डकीका मुख्यमन्त्रीले गरेका निर्णयविरुद्ध कांग्रेस सर्वोच्चमा >> सुदूरपश्चिमका प्रदेश प्रमुखको कदमविरुद्ध कांग्रेस र नाउपा अदालत जाने >> डढेलोले लिदै कर्णालीबासीको ज्यानः दुई महिनामा सातजनाको मृत्यु
कर्णालीमा जनयुद्ध दिवस

माओवादीले नेतृत्व गरेका पालिकामा विदा, अन्यमा कार्यालय सञ्चालन

१ फाल्गुन २०८०, मंगलवार
१ फाल्गुन २०८०, मंगलवार

सुर्खेत, १ फागुन ।

गत पुस १३ गते सर्वोच्च अदालतले ‘जनयुद्ध दिवस’ मा बिदा दिने संघीय सरकारको निर्णय खारेज गरेको थियो । तर नेकपा (माओवादी केन्द्र) बाट निर्वाचित जनप्रतिनिधिले नेतृत्व गरेका अधिकांश पालिकामा सार्वजनिक विदा गरियो । कर्णालीका अधिकांश गाउँ तथा नगरपालिका प्रमुखहरूले आज सार्वजनिक विदा दिए । विदा मात्र होइन उनीहरुले धुमधाम कार्यक्रमको पनि आयोजना गरेर मनाए ।

माओवादी सशस्त्र विद्रोह शुरू भएको दिनलाई ‘जनयुद्ध दिवस’ का रूपमा मनाउने सार्वजनिक बिदा दिने र पर्वका रुपमा नै मनाउँदै आएका कर्णालीमा यस वर्ष पनि विविध कार्यक्रमको आयोजना गरी मनाएका छन् । कर्णालीलाई जनयुद्धको आधार इलाका मानिन्छ त्यसैले पनि यहाँ अन्य प्रदेश भन्दा जनयुद्ध दिवसलाई पर्वका रुपमा नै मनाउने गरेका छन् ।

सर्वोच्च अदालतले जनयुद्ध दिवसलाई राष्ट्रिय पर्व मनाउने र सार्वजनिक बिदा दिने सरकारको निर्णय कार्यान्वयन नगर्न अन्तरिम आदेश दिएको छ । यस्तै गृह मन्त्रालयले पनि सार्वजनिक बिदा नरहेको बताइसकेको छ । तर, माओवादी केन्द्रबााट निर्वाचित पालिका प्रमुख भएका स्थानीय तहहरुमा भने जनयुद्ध दिवस धुमधामले मनाए ।

कर्णालीका पालिका तथा वडाहरूमा अधिकांशले सार्वजनिक बिदा नै दिएका छन् भने केहीले विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाए पनि बिदा भने दिएका छैनन् ।

कालिकोटका चारवटा स्थानीय तहले जनयुद्ध दिवस मनाउने निर्णय गरेका छन् । पलाँता, पचाल झरना रास्कोट नगरपालिकाले भने बिदा नदिने तर जनयुद्ध दिवस विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाउने भनेको छ ।

जनयुद्धको आधार भूमि रुकुम पश्चिमका पाँच वटा पालिकाहरूले सार्वजनिक बिदा नै दिएर जनयुद्ध दिवस मनाएका छन् । आठबीसकोट नगरपालिका, बाँफिकोट गाउँपालिका, चौरजहारी नगरपालिका, सानोभेरी गाउँपालिका, त्रिवेणी गाउँपालिकाले जनयुद्ध दिवस मनाउन सार्वजनिक विदा दिएका छन् ।

यस्तै हुम्लाको सिमिकोट र ताँजाकोट गाउँपालिका, डोल्पाको मुड्के चुल्ला गाउँपालिका, जाजरकोटको नलगाड नगरपालिका र सल्यानको दार्मा गाउँपालिकाले पनि आज सार्वजनिक बिदा दिएका छन् ।

यस्तै मुगुको खत्याड गाउँपालिकाले पनि बिदा दिएको छ । यस्तै सल्यानको कुमाख गाउँपालिकाका केही वडाहरुले बिदा दिएका छन् । सार्वजनिक बिदा दिने अधिकांश पालिकाहरू नेकपा माओवादी केन्द्रले नेतृत्व गरिरहेका पालिकाहरू रहेका छन् ।

कालिकोटको पचालझरना गाउँपालिकाका अध्यक्ष देवाराज शाहीले आज धुमधामका साथै कार्यक्रम गरेर जनयुद्ध दिवस मनाएको बताए । ‘आज हाम्रो पालिकाले जनयुद्ध दिवसको अवसरमा विदा दिएको छ’ शाहीले भने, ‘यहाँ दिवसको अवसरमा ठूलो कार्यक्रमको आयोजना भएको छ अहिले म कार्यक्रममा छु ।’

यता पश्चिम रुकुमको चौरजहारी नगरपालिकाका प्रमुख पुष्पबादीले जनयुद्धको आधारभुमीका रुपमा चिनिने ठाउँमा कार्यक्रमहरुको आयोजना गरी मनाएको बताए । ‘कार्यक्रम चाही पार्टीले आयोजना गरेका हुन् पालिकाभरी हामीले सार्वजनिक विदा दियौ’ उनले भने, ‘भर्खरै कार्यक्रम सकेर बैठकमा आएर बसेको छु ।’ चौरजहारी नगरपालिकासँगै रुकुमका अन्य पालिकाहरुले पनि सार्वजनिक विदा दिएको उनले बताए । अदालतको आदेशलाई किन मान्नुभएन भन्दा उनी भन्छन् ‘हामीले अदालतलाई सम्मान गर्छौ, पालिकाले पनि सार्वजनिक विदा दिन मिल्छ सोही बमोजिम विदा दिएका हौ ।’

यता माओवादी केन्द्रका प्रदेश अध्यक्ष विमला केसीले कर्णालीका वडादेखि गाउँसम्म सबैतिर विभिन्न कार्यक्रमहरू गरेर जनयुद्ध दिवस मनाएको बताउँछिन् । उनले अदालतले आदेश गरेता पनि व्यापक र नयाँ ढंगबाट कार्यक्रमहरुको आयोजना गरेर दिवस मनाउने बताइन् । ‘अदालतले यसमा हात हाल्न हुन्थेन’ उनी भन्छिन्, ‘जनताले नै युद्ध प्रारम्भ गरेको दिन यसबाट उपलब्ध अधिकारलाई मान्ने तर, दिवस मान्दिन भन्नु आमालाई नै त्याग्नु सरह हो ।’

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?