ट्रेंडिंग:

>> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री >> नेदरल्यान्ड्सलाई ६ विकेटले हराउँदै नेपाल फाइनलमा >> राष्ट्रिय लनटेनिस प्रतियोगिता : प्रदिप र अभिलाषालाई उपाधि >> लुम्बिनीमा मौलिकता झल्किने नेपाल थेरवाद विहार >> नेपाललाई नेदरल्यान्डले दियो १२१ रनको लक्ष्य >> मिसन ८४ को नारालाई सफल पार्न आफैमा रुपान्तरण पहिलो शर्त : अध्यक्ष बस्नेत >> चौतर्फी आलोचनापछि पत्रकार सम्मेलन गर्न मुख्यमन्त्री वाध्य,सरकारको २ करोड मात्रै,अरु विदेशी सहयोग भन्दै बचाउ >> लुम्बिनी अस्पतालमा मातृ तथा शिशु स्वास्थ्यका लागि सहयोग बढाउने दातृ निकायको प्रतिवद्धता >> नेदरल्यान्ड्सविरूद्ध पहिले फिल्डिङ गर्दै नेपाल >> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी
शिक्षा / स्वाथ्य
कण्डमबारे जनचेतना फैलाउन कन्सर्ट :

प्रत्येक दिन १० लाख मानिस यौन संक्रमणका शिकार

कण्डमले जोगायो ११ करोड ७० लाखलाई एच.आई.भी. संक्रमणबाट
२९ माघ २०८०, सोमबार
२९ माघ २०८०, सोमबार

बुटवल,२९ माघ ।   विश्वमा प्रत्येक दिन १० लाख मानिसहरु यौन संक्रमणको शिकार हुने गरेको विश्व स्वास्थ्य संगठनको पछिल्लो तथ्यांकले देखाएको छ । कण्डमको प्रयोग नगर्दा मानिसहरु यौन संक्रमणको शिकार भएको विश्व स्वास्थ्य संगठनले जनाएको छ ।

यौन संक्रमण र एचआईभी एड्स जस्ता रोगबाट बच्न कण्डमको अनिवार्य प्रयोग गर्नुपर्ने हुन्छ । कण्डमको प्रयोगले गर्दा सन् १९९० देखि हासम्म एघार करोड सत्तरी लाख मानिसहरुमा नयाँ एच.आई.भी. संक्रमण हुनबाट जोगाएको विश्व स्वास्थ्य संगठनको तथ्यांकले देखाएको एड्स हेल्थ फाउण्डेसन नेपालका बजार व्यवस्थापक राधेश्याम श्रेष्ठले बताए ।

‘कण्डमको सही प्रयोगले यौन संक्रमण र एचआईभी एड्स जस्ता रोगबाट बचाउंछ’–श्रेष्ठले भने–‘तर अझै पनि यसबारे जनचेतनाको अभाव र प्रयोग गर्न हिच्किचाउने अवस्था विद्यमान छ ।’

अन्तर्राष्ट्रिय कण्डम दिवस मनाउने र दिवसमा गरिने जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरुले कण्डमको प्रयोगलाई व्यापक बनाउन सहयोग पुग्ने भएकाले बुटवलसहित देशका मुख्य शहरहरुमा युवा लक्षित कार्यक्रमहरु आयोजना गर्ने गरिएको श्रेष्ठले बताए ।

६५ प्रतिशत युवती र महिला तथा ८८ प्रतिशत युवा र पुरुषलाई कण्डमको प्रयोगले एचआईभी एड्स रोकथाम गर्छ भन्ने जानकारी भएको श्रेष्ठले बताए । तर १६ प्रतिशत युवती र महिला तथा २७ प्रतिशत युवा र पुरुषलाई मात्रै एचआईभी रोकथाम विधिबारे उचित ज्ञान भएको विश्व स्वास्थ्य संगठनको तथ्यांकमा उल्लेख छ ।

बुटवलमा सांगीतिक कन्सर्ट

एचआईभी एड्स र लागुपदार्थ प्रयोगविरुद्धको क्षेत्रमा काम गर्दै आएको संस्था आस्था समूह र प्रदेश स्वास्थ्य निर्देशनालयको आयोजनामा कण्डमबारे जनचेतना फैलाउने उद्देश्यले अन्तर्राष्ट्रिय कण्डम दिवसको अवसरमा बुटवलमा सांगीतिक कन्सर्ट हुने भएको छ ।

फेब्रुअरी १३ तारिख अर्थात मंगलबार दिउंसो बुटवलको ट्राफिकचोकमा नि:शुल्क हेर्न पाइने कन्सर्ट आयोजना गरिएको आस्था समूहका अध्यक्ष केशव पुनले जानकरी दिए ।

विशेषगरी युवा पुस्तालाई लक्षित गरेर कार्यक्रम आयोजना गरिएको पुनको भनाई छ ।
कन्सर्टमा चर्चित आधुनिक गायक कालिप्रसाद बास्कोटाको प्रस्तुति मुख्य आकर्षण रहने तथा कण्डमबाट बनेका पहिरनमा तेस्रोलिंगीहरुको फेशन परेड अर्को आकर्षण रहने अध्यक्ष पुनले बताए । बास्कोटाका रेशम फिलिलि,लाउंला पिरती,साली मन पर्‍यो,निर लगायत गीतहरु युवा पुस्तामाझ लोकप्रिय छन् ।

यस्तै कन्सर्टमा स्थानीय कलाकारहरुको रेडियो एक्टिभ ब्याण्डको लाइभ प्रस्तुति पनि रहने तथा कण्डमको जनचेतनामुलक स्टलहरु पनि रहने एएचएफ नेपालका कार्यक्रम संयोजक धर्मराज भट्टराईले जानकारी दिए । यस्तै निःशुल्क र गोप्य रुपमा एचआईभी परिक्षण तथा निःशुल्क कण्डम वितरण गरिने भट्टराईले बताए ।

संसारभरि यौन संक्रमण फैलिरहेको सन्दर्भमा आफु र आफ्नो यौन साथीलाई जोगाउनु अझ महत्वपुर्ण हुने भएकाले एएचएफले विश्वब्यापीरुपमा प्रणय दिवसको अवसर पारेर सन् २००९ देखि युवाहरुलाई लक्षित गरी बिबिध कार्यक्रम गरि कण्डम दिवस प्रत्येक बर्ष मनाउदै आएको ए.एच.एफ नेपालका कन्ट्री प्रोग्राम म्यानेजर दिव्यराज जोशीले बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?