ट्रेंडिंग:

>> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री >> नेदरल्यान्ड्सलाई ६ विकेटले हराउँदै नेपाल फाइनलमा >> राष्ट्रिय लनटेनिस प्रतियोगिता : प्रदिप र अभिलाषालाई उपाधि >> लुम्बिनीमा मौलिकता झल्किने नेपाल थेरवाद विहार >> नेपाललाई नेदरल्यान्डले दियो १२१ रनको लक्ष्य >> मिसन ८४ को नारालाई सफल पार्न आफैमा रुपान्तरण पहिलो शर्त : अध्यक्ष बस्नेत >> चौतर्फी आलोचनापछि पत्रकार सम्मेलन गर्न मुख्यमन्त्री वाध्य,सरकारको २ करोड मात्रै,अरु विदेशी सहयोग भन्दै बचाउ >> लुम्बिनी अस्पतालमा मातृ तथा शिशु स्वास्थ्यका लागि सहयोग बढाउने दातृ निकायको प्रतिवद्धता >> नेदरल्यान्ड्सविरूद्ध पहिले फिल्डिङ गर्दै नेपाल >> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी
समाचार

सूचना पाउनु नागरिकको हक हो ।-आयुक्त गुरुङ

२८ माघ २०८०, आईतवार
२८ माघ २०८०, आईतवार

 दाङ,२८ माघ। रास्ट्रिय सूचना आयोगको आयोजनामा दाङको घोराहीमा सूचनाको हक सम्बन्धि अन्तरक्रिया कार्यक्रममा आइतबार सम्पन्न भएको छ । प्रमुख सूचना आयुक्त महेन्द्रमान गुरुङले सूचनाको हक नागरिकको संबैधानिक हक भएको बताए । नेपाली नागरिकलाई सुसूचित गर्नका लागि सूचना हकको तयारी गरिएको बताए । सूचनाको हक प्रयोग गरेर देशमा भएका ठुला ठुला भ्रष्टाचारका कुरा पर्दाफास भएको उनले बताए । उनले कानुन भन्दा माथी कोही नहुने बताउनुभयो भएका सबैले कानुनको पालना गर्ने बताए । सरकारी कार्यालयमा स्वत प्रकाशन गर्न आग्रह गरे । स्थानीय निकाय र सरकारी कार्यालयले सुचना माग गर्ने ब्यक्तिलाई सजिलै सूचना दिन आग्रह गरे । सूचना दिने प्रमुख दायित्व कार्यालय प्रमुखलाई हुने र कार्यालयको जवाफदेही पनि कार्यालय प्रमुख हुने भएकाले जिम्मेवार बन्न आग्रह गरे । उनले स्थानीय तहलाई सूचनाको हक प्रयोग गर्नका लागि केही न केही बजेट ब्यबस्थापन गरेर समय समयमा कार्यालयका कामको बारेमा जानकारी गराउन आग्रह गरे । सूचना अधिकारी र प्रबक्ताको जिम्मेवारी फरक भएकाले एकै तरिकाले बुझ्न नहुने बताए ।

समाजिक संजालको प्रयोग गरेर भए पनि सूचना दिन पनि सकिने बताए । प्रत्येक सरकारी कार्यालय र स्थानीय तहले आफ्ना बेवसाईड अपडेट राखेर जनताले चाहेको सूचना प्राप्त गर्न सहज बनाउन आग्रह गरेका छन् । सूचना आयोगका सचीव होमप्रसाद लुइँटेलले सूचनाको हक कार्यान्वयनमा कानुनी तथा पुनःलेखन सम्बन्धि कार्यपत्र प्रस्तुत गरेका थिए । उनले समयमा सूचना नदिने कार्यालयलाई कारबाही भएको कुरा राखेका थिए ।

कार्यक्रममा प्रमुख जिल्ला अधिकारी रामबन्धु सुबेदीले सबै सरकारी कार्यालयले सूचना अधिकारीको जिम्मेवारी दियर तोकीयको ब्यक्तिबाट सूचना प्रवाह गराउन आग्रह गरे । सरकारी कार्यालयले सूचनाको हक प्रयोग गर्नुपर्ने बताए । जनताको सूचना पाउने हकबाट बन्चित नगरी सेवा प्रबाह गर्नुपर्ने बताए । घोराही उपमहानगरपालिका नगरप्रमुख नरुलाल चौधरीले स्थानीय तहले जनतालाइ सूचना पाउनबाट बन्चित नगराएको बताए । जिल्ला समन्वय समिति दाङका प्रमुख नित्यानन्द शर्माले सुशासनलाई बलियो बनाउन सूचनाको अहम भुमिका रहेको बताए ।

दाङमा रहेका सरकारी कार्यालयले तीन दिनभित्र सूचना अधिकारी तोकेर काम अगाडि बढाउन आग्रह गरे । प्रेस काउन्सिलका सदस्य शरद अधिकारीले सूचनाको हक पत्रकारलाइ मात्रै चाहिन्छ भन्ने आम नागरिकको बुझाइ छ तर सबै नागरिकले सूचना हक प्रयोग गर्नुपर्ने बताए । नागरिकले मागेको सूचना सबै कार्यालयले समयमा उपलब्ध गराउन आग्रह गरे । पत्रकार महासंघका निबर्तमान अध्यक्ष सबिन पृयासनले नागरिकले सु सुचित हुन पाउने हकबाट कोही पनि बन्चित हुन नहुने बताए । दाङका १० वटै पालिका कार्यालय प्रमुख, सूचना अधिकारी र सरकारी कार्यालयका प्रमुखको सहभागिता रहेको थियोे ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?