ट्रेंडिंग:

>> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री >> नेदरल्यान्ड्सलाई ६ विकेटले हराउँदै नेपाल फाइनलमा >> राष्ट्रिय लनटेनिस प्रतियोगिता : प्रदिप र अभिलाषालाई उपाधि >> लुम्बिनीमा मौलिकता झल्किने नेपाल थेरवाद विहार >> नेपाललाई नेदरल्यान्डले दियो १२१ रनको लक्ष्य >> मिसन ८४ को नारालाई सफल पार्न आफैमा रुपान्तरण पहिलो शर्त : अध्यक्ष बस्नेत >> चौतर्फी आलोचनापछि पत्रकार सम्मेलन गर्न मुख्यमन्त्री वाध्य,सरकारको २ करोड मात्रै,अरु विदेशी सहयोग भन्दै बचाउ >> लुम्बिनी अस्पतालमा मातृ तथा शिशु स्वास्थ्यका लागि सहयोग बढाउने दातृ निकायको प्रतिवद्धता >> नेदरल्यान्ड्सविरूद्ध पहिले फिल्डिङ गर्दै नेपाल >> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी
मुख्य समाचार

‘जनयुद्ध दिवस’ मा रोल्पा विभाजित

सात स्थानीय तह बन्द हुँदा ३ स्थानीय तह खुल्ने
२९ माघ २०८०, सोमबार
२९ माघ २०८०, सोमबार

माघ, २९ रोल्पा । रोल्पाका सात स्थानीय तहले फाल्गुन १ गते सार्वजनिक बिदा दिएका छन । तत्कालिन नेकपा माओवादीले २०५२ साल फाल्गुन १ गते देखि सुरु गरेको ‘जनयुद्ध दिवस’ को स्मरण गर्न उनीहरूले फागुन १ गते सार्वजनिक बिदा दिएका हुन । दश स्थानीय तहमध्ये २०७९ सालको स्थानीय तह निर्वाचनमा नेकपा (माओवादी केन्द्र) ले ७ स्थानीय तह जितेको थियो । लुम्बिनी प्रदेश सरकारको राजपत्रअनुसार स्थानीय तहको आवश्यकतालाई मध्यनजर गरी एकदिन सार्वजनिक बिदा दिन मिल्ने प्रावधानअनुसार बिदा दिइएको सार्वजनिक बिदा दिने स्थानीय तहहरूले बताएका छन ।

व्यवस्था परिवर्तनका लागि फाल्गुन १ को महत्व गौरवपूर्ण रहेकाले सो दिन सार्वजनिक विदा दिनु न्यायोचित हुने ठानेर बिदा दिएका हौ रोल्पा नगरपालिकाका नगरप्रमुख सुरेन्द्र थापा घर्तीले भने । ‘हामीले संविधान र प्रदेश सरकारको अधिकार क्षेत्रभित्र रहेर विदा दिएका छौं’ नगरप्रमुख घर्तीले भने । सुनछहरी गाउँपालिकाले भने फागुन १ को साथै फाल्गुन र २ गते पनि बिदा दिएको छ । फाल्गुन १ गते जनयुद्ध दिवस र २ गते नेपालका प्रथम सहिद क्याप्टेन लखन थापामगरको स्मृति दिवसको सन्दर्भ पारेर सार्वजनिक विदा घोषणा गरेको गाउँपालिकाको भनाई छ । गाउँसभाबाट पारित गरेर हरेक वर्ष फाल्गुन १ र २ गते विदा सार्वजनिक विदा दिने क्यालेण्डर वनाएको गाउँपालिको भनाइ छ ।

दश स्थानीय तह रहेको रोल्पामा नेकपा माओवादी केन्द्रले जिल्लाका ७ स्थानीय तहमा जित हासिल गर्दा नेपाली काँग्रेसले २ र नेकपा एमालेले १ स्थानीय तह जितेका छन । ७२ वडा रहेको रोल्पामा नेकपा माओवादी केन्द्रले ४८ वडामा जित हाँसिल गरेको छ । नेपाली काँग्रेसले १४ र नेकपा एमालेले ८ वडामा जीत हासिल गर्दा नेकपा एकीकृत समाजवादी र स्वतन्त्रले १/१ वडा जितेका छन ।

जिल्लाको एक मात्र नगरपालिका रोल्पा नगरपालिकामा नगरप्रमुख उपप्रमुख सहित ९ वडामा नेकपा माओवादी केन्द्र विजयी हुदा नेपाली काँग्रेसले १ वडाध्यक्ष जितेको छ । २०७४ सालको स्थानीय तह निर्वाचनमा रोल्पा नगरपालिकामा नगरप्रमुख उपप्रमुख सहित ९ वडाध्यक्ष नेकपा माओवादी केन्द्र र १ वडाध्यक्ष नेपाली काँग्रेसले जितेको थियो । नगरपालिकाको वडा नं २ नेकपा माओवादी केन्द्र र नेपाली काँग्रेसका उम्मेदवारको वरावर मतआएपछि भएको गोलाप्रथाद्वारा नेकपा माओवादी केन्द्रका उम्मेदवार विजयी भएका थिए । सो वडाको २ सदस्य नेकपा माओवादी केन्द्र र २ सदस्य नेपाली काँग्रेसले जितेका छन् ।

सुनिल स्मृती गाउँपालिकाको अध्यक्ष उपाध्यक्ष सहित ७ वडामा नेकपा माओवादी केन्द्रका उम्मेदवार विजयी भएका छन । ८ वडा रहेको सो गाउँपालिकामा १ वडा भने नेपाली काँग्रेसका वागी उम्मेदवार विजयी भएका छन । सुनिलस्मृती गाउँपालिका वडा नं २ मा स्वतन्त्र उम्मेदवार विजयी भएका हुन । २०७४ सालको स्थानीय तह निर्वाचनमा सो गाउँपालिकामा नेकपा माओवादी केन्द्रले गाउँपालिका अध्यक्ष उपाध्यक्ष सहित ४ वडाध्यक्ष जितेको थियो । ३ वडाध्यक्ष नेपाली काँग्रेस र १ वडाध्यक्ष स्वतन्त्रले जितेको सो गाउँपालिकामा यस पटकको निर्वाचनमा नेपाली काँग्रेसले यस अघि जितेका सवै वडा गुमाएको छ । वडाध्यक्ष स्वतन्त्र जितेको वडामा समेत वडा सदस्य नेकपा माओवादी केन्द्रले जितेको छ । लुंग्री गाउँपालिकाको अध्यक्ष र उपाध्य सहित ५ वटा वडा नेकपा माओवादी केन्द्रले जितेको छ । ७ वडा रहेको सो गाउँपालिकाको २ वटा वडा भने नेपाली काँग्रेसले जितेको छ । २०७४ सालको स्थानीय तह निर्वाचनमा गाउँपालिका अध्यक्ष उपाध्यक्ष सहित २ वटा वडा नेपाली काँग्रेसले जित्दा नेकपा माओवादी केन्द्रले ५ वटा वडा जितेको थियो ।

सुनछहरी गाउँपालिका अध्यक्ष, उपाध्यक्ष सहित ६ वडा नेकपा माओवादी केन्द्रले जितेको छ । सो गाउँपालिकाको एउटा वडा मात्रै नेपाली काँग्रेसले जितेको छ । ७ वटा वडा रहेको सो गाउँपालिकामा २०७४ सालको स्थानीय तह निर्वाचनमा अध्यक्ष उपाध्यक्ष सहित ४ वटा वडा नेकपा माओवादीले जितेको थियो । सो निर्वाचनमा नेकपा एमालेले २ र नेपाली काँग्रेसले १ वडामा जीत हासिल गरेका थिए । यस पटक सो गाउँपालिकामा नेकपा एमाले शुन्य भएको छ ।

थवाङ गाउँपालिकाको अध्यक्ष, उपाध्यक्ष सहित ४ वटा वडा नेकपा माओवादी केन्द्रले जितेको छ । ५ वडा रहेको थवाङमा १ वडा भने नेकपा एमालेले जितेको छ । २०७४ सालको स्थानीय तह निर्वाचनमा अध्यक्ष उपाध्यक्ष र ४ वडाध्यक्ष नेकपा माओवादी केन्द्रले जित्दा १ वडा स्वतन्त्रले जितेका थिए । स्वतन्त्रवाट जितेका उम्मेदवारको निधन भएपछि भएको उपनिर्वाचनमा सो वडा नेकपा माओवादी केन्द्रले जितेको थियो ।
परिवर्तन गाउँपालिकाको अध्यक्ष र उपाध्यक्ष सहित ४ वटा वडा नेकपा माओवादी केन्द्रले जितेको छ । ६ वडा रहेको सो गाउँपालिकाको २ वटा वडा भने नेपाली काँग्रेसले जितेको छ । २०७४ सालको स्थानीय तह निर्वाचनमा सो गाउँपालिका नेकपा माओवादी केन्द्रले क्लीन स्वीप गरेको जिल्लाको एक मात्र गाउँपालिको हो ।

माडी गाउँपालिका अध्यक्ष उपाध्यक्ष सहित ५ वडाध्यक्ष नेकपा माओवादी केन्द्रले जितको छ । ६ वडा रहेको सो गाउपालिकाको १ वडामा नेकपा एकीकृत समाजवादीले जितेको छ । २०७४ सालको स्थानीय तह निर्वाचनमा अध्यक्ष, उपाध्यक्ष र ५ वडाध्यक्ष नेकपा माओवादी केन्द्र र १ वडाध्यक्ष नेकपा एमालेले जितेका थिए ।

त्रिवेणी गाउँपालिका अध्यक्ष र ३ वडाध्यक्ष नेकपा एमालेले जितेको छ । उपाध्यक्ष नेपाली काँग्रेस र ४ वडाध्यक्ष नेकपा माओवादी केन्द्रले जितेको छ । ७ वडा रहेको सो गाउँपालिकामा २०७४ सालको स्थानीय तह निर्वाचनमा अध्यक्ष उपाध्यक्ष सहित ४ वडाध्यक्ष नेकपा एमाले, २ वडाध्यक्ष नेकपा माओवादी केन्द्र र १ वडाध्यक्ष नेपाली काँग्रेसले जितेका थिए ।

गंगादेव गाउँपालिकामा गाउँपालिका अध्यक्ष, उपाध्यक्ष सहित ५ वडाध्यक्ष नेपाली काँग्रेसले जितेको छ । ७ वडा रहेको सो गाउँपालिकामा नेकपा एमाले र नेकपा माओवादी केन्द्रले १/१ वडाध्यक्ष जितेका छन । २०७४ सालके स्थानीय तह निर्वाचनमा अध्यक्ष उपाध्यक्ष र ४ वडाध्यक्ष जितेको नेकपा माओवादी केन्द्र यस पटक तेश्रो स्थानमा खुम्चिएको छ । सो निर्वाचनमा नेकपा एमालेले २ र नेपाली काँग्रेसले १ वडा जितेका थिए ।

रुन्टीगढी गाउपालिका अध्यक्ष उपाध्यक्ष सहित ३ वटा वडा नेपाली काँग्रेसले जितेको छ । ९ वडा रहेको सो गाउँपालिकामा नेकपा एमाले र नेकपा माओवादी केन्द्रले ३/३ वडा जितेका थिए । २०७४ सालको स्थानीय तह निर्वाचनमा सो गाउँपालिका अध्यक्ष उपाध्यक्ष सहित २ वटा वडा नेकपा एमालेले जितेको थियो । नेकपा माओवादी केन्द्रले ४ र नेपाली काँग्रेसले ३ वडा जितेका थिए । नेपाली काँग्रेस र नेकपा एमालेले जितेका जिल्लाका तीन वटा स्थानीय तहमा भने फाल्गुन १ गते सार्वजनिक विदा दिइएको छैन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?