ट्रेंडिंग:

>> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री >> नेदरल्यान्ड्सलाई ६ विकेटले हराउँदै नेपाल फाइनलमा >> राष्ट्रिय लनटेनिस प्रतियोगिता : प्रदिप र अभिलाषालाई उपाधि >> लुम्बिनीमा मौलिकता झल्किने नेपाल थेरवाद विहार >> नेपाललाई नेदरल्यान्डले दियो १२१ रनको लक्ष्य >> मिसन ८४ को नारालाई सफल पार्न आफैमा रुपान्तरण पहिलो शर्त : अध्यक्ष बस्नेत >> चौतर्फी आलोचनापछि पत्रकार सम्मेलन गर्न मुख्यमन्त्री वाध्य,सरकारको २ करोड मात्रै,अरु विदेशी सहयोग भन्दै बचाउ >> लुम्बिनी अस्पतालमा मातृ तथा शिशु स्वास्थ्यका लागि सहयोग बढाउने दातृ निकायको प्रतिवद्धता >> नेदरल्यान्ड्सविरूद्ध पहिले फिल्डिङ गर्दै नेपाल >> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी
अर्थ

निजिक्षेत्रको कुरा सुन्न प्रदेश योजना आयोगको नीति संम्बाद कार्यक्रम

२८ माघ २०८०, आईतवार
२८ माघ २०८०, आईतवार

लमही ,२८ माघ । लुम्बिनी प्रदेश योजना आयोगका उपाध्यक्ष डाक्टर नहकुल केसीले क्षेत्रको कुरा सुन्न नीति संम्बाद कार्यक्रम सचालन गरेको बताएका छ । प्रदेश योजना आयोगले दाङको लमहीमा संचालन गरेको प्रदेश सरकारको दोस्रो आबधिक योजना र आर्थिक बिकाश सम्बन्धि निजिक्षेत्र संगको सम्बाद कार्यक्रममा केसीले एकले अर्कालाई नबुझ्दा कुरा नसुन्दा दुरीबढ्ने भएकाले एक अर्काबिचका कुराहरु सुनाउन सुन्न र दुरी घटाउन नीति सम्बाद कार्यक्रम गरिएको बताए। उनले सम्बादलाई निजि क्षेत्रको अनुभव र धारणा सुन्ने थलो भएको बताए । सम्बादको अबसरमा योजना आयोगले दोस्रो आबधिक योजना तर्जुमाको लागि अघिसारेका योजनाहरुको बारेमा निजिक्षेत्रलाई जानकारी गराउने, समस्या र गुनासो सुन्ने , तथा समाधानका लागि पहल गर्ने र आयोगले अघिसारेको योजनाको कार्यान्वयनका लागि एक आपसमा सहकार्य बढाउने लक्ष्य राखिएको बताए ।

प्रदेश सरकारले निजि क्षेत्रको लागि केही कामै नगरे जस्तो भान ब्याबसायिहरुमा देखिन्छ त्यसो होईन । दोस्रो आबधिक योजनाले अघि सारेका आर्थिक बिकाश कार्यक्रमले निजिक्षेत्रको सबलिकरण लाई जोडदिएको बताउदै त्यसका लागि निजिक्षेत्र र सरकार बिच सहकार्यको उपाध्यक्ष केसिले जोड दिए । अनुभव प्राप्तबिज्ञ ब्याबसायिहरुको ज्ञान र सिपको आधारमा नै लुम्बिनी प्रदेशले आर्थिक बिकाशमा फड्को मार्न सक्छ, त्यसैले बुझाई र समान धारणा बन्न आबश्यक छ उनले भने ।कार्यक्रममा निजि क्षेत्रका नेपाल उबासघ,चेम्बर कमर्स लगायत को सहभागी रहेको थियो ।लुम्बिनी प्रदेश सरकार योजना आयोगले निजि क्षेत्रको राय सुझाव समटने गरि कार्यक्रम आयोजना गरेको भन्दै व्यावसायिक उत्साही भएका थिए।

योजना आयोगका उपाध्यक्ष डाक्टर नहकुल केसीको ,स्वास्थ्य मन्त्री राजुखनाल, कृषिमन्त्री भण्डारीलाल अहीर, भौतिक पुर्बाधार मन्त्री धर्म बहादुर चौधरीले प्रदेश सरकार र ब्याबसायिहरु बिचको समन्वय सहकार्य बाट सरकार र निजि क्षेत्रले अघि सारेका योजना निती तथा कार्यक्रमहरुको कार्यान्वयन हुने र मुलुकमा आर्थिक बिकाश र समृद्धीको लक्ष्य पुराहुने कुरामा जोड दिए ।

सो अबसरमा बोल्ने सहभागी उधोगी ब्याबसायिहरुले कोरोना पछि थिलो थिलो परेको अर्थ बजारलाई उकास्न प्रदेश सरकारले कुनै काम गर्न नसकेको टिप्पणी गरे। उनिहरुले ब्याबसायिहरु सगको प्रयाप्त छलफल बिना हचुवाको भरमा योजना बनाउने, बिभिन्न बहानामा कर असुली गरेर ब्याबसायीहरुलाई दुख् दिने गर्दा धेरै जसो ब्याबसायी पलायन हुन बाध्य भएकोले दिनप्रतिदिन ओरालो लागेको अर्थ ब्याबसायलाई माथि उकास्न सरकारले कुरा भन्दा काम गरेर देखाउन आग्रह गरे । सो अबसरमा घरेलु तथा साना उधोगमहासघका नेत्र प्रसाद पाठक ,नेपाल चेम्बरअफ कर्मशका टंक प्रसाद पोख्रेल, उधोग परिसघका एजाज अलाम, उधोगबाणिज्य महासघका तर्फबाट कृष्ण शर्मा, देउखुरी उधोगबाणिज्य सघका अध्यक्ष कमल जगं सिह ठकुरी, गढवा उधोग बाणिज्य सघका पुर्ब अध्यक्ष रबिलाल आचार्य, महीला उधमी सहाना श्रेष्ठ लगाएतल सुझाव दिएका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?