ट्रेंडिंग:

>> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री >> नेदरल्यान्ड्सलाई ६ विकेटले हराउँदै नेपाल फाइनलमा >> राष्ट्रिय लनटेनिस प्रतियोगिता : प्रदिप र अभिलाषालाई उपाधि >> लुम्बिनीमा मौलिकता झल्किने नेपाल थेरवाद विहार >> नेपाललाई नेदरल्यान्डले दियो १२१ रनको लक्ष्य >> मिसन ८४ को नारालाई सफल पार्न आफैमा रुपान्तरण पहिलो शर्त : अध्यक्ष बस्नेत >> चौतर्फी आलोचनापछि पत्रकार सम्मेलन गर्न मुख्यमन्त्री वाध्य,सरकारको २ करोड मात्रै,अरु विदेशी सहयोग भन्दै बचाउ >> लुम्बिनी अस्पतालमा मातृ तथा शिशु स्वास्थ्यका लागि सहयोग बढाउने दातृ निकायको प्रतिवद्धता >> नेदरल्यान्ड्सविरूद्ध पहिले फिल्डिङ गर्दै नेपाल >> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी
खेलकुद

रुपन्देहीले जन्माएका राष्ट्रिय खेलाडी

२६ माघ २०८०, शुक्रबार
२६ माघ २०८०, शुक्रबार

बुटवल, २५ माघ । प्रतियोगिताले नयाँ खेलाडीहरूलाई प्लेटफर्म दिन्छ । यसको उदहारण हो । गुल्मीका हरि थापा र चन्द्र कँुवर । स्थानीय धेरै प्रतियोगितामा आफनो प्रतिभा देखाएर दर्शकको मन जितेका थापा र कुँवर अवसर पाएका थिएनन । बुटवलमा विसं २०६६ सालमा आयोजना भएको २६ औ राष्ट्रिय पुरुष भलिबल प्रतियोगिताबाट यी दुईको भाग्य चम्कियो । उनीहरूको प्रतिभाको सहि पहिचान खेलमा भयो । नेपाल प्रहरी क्लबको अहिलेको मुख्य खेलाडीका रूपमा यी दुई खेलाडी पर्छन । गुल्मीका हरि थापा र चन्द्र कँुवर यही प्रतियोगिताबाट उदाएका हुन । राष्ट्रिय खेलाडीहरू पाउन सफल भयो ।

भलिबल खेलका क्रेज आफनो पालामा निक्कै उत्कर्षमा पुगेको पुर्व भलिबल खेलाडी तथा रूपन्देही जिल्ला भलिबल संघमा २०६४ देखि २०७३ सालसम्म अध्यक्ष रहेका विष्णु कुमार श्रेष्ठ बताउछन । दुई वटा राष्ट्रियसंगै धेरै स्थानिय, जिल्ला प्रतियोगिता सम्पन्न गरेको उनि भलिबलबाट रूपन्देहीको पहिचानलाई राष्ट्रियस्तरमा पुर्याउन सफल भएको उनी बताउँछन ।

२०६६ सालमा २६ औं राष्ट्रिय पुरुष भलिबल तथा २०७२ सालमा १९ औं राष्ट्रिय महिला भलिबल आफ्नो कार्यकालमा गरेको उनले बताए । श्रोतसाधनको अभावमा खेलाडीलाई धेरै समस्याबाट ग्रुजेर खेल खेल्ने अवस्थाबाट अहिले ब्यवसायिक बन्नेसम्म पुगेको उनि बताउछन । ‘पहिले भलिबलको धेरै राम्रो क्रेज थियो तर ब्यवस्थित थिएन ।’–उनले भने । अहिले ब्यवस्थित र राम्रो हुँदै गएको उनी बताउँछन ।

श्रेष्ठसँगै उपाध्यक्ष रहेका योग गुरुङ पनि सानैबाट भलिबल खेल्थे । तत्कालिन समयमा विद्यालयस्तरमा विरेन्द्र शिल्ड प्रतियोगिता खेलेको उनलाई सम्झना छ । बुटवलको उजिरसिह माबिबाट उनी भलिबल खेल्थे । टिम तयार गर्थे । २०४२ सालतिर भलिबल खेलेको उनि बताउँछन । ‘धेरै प्रतियोगिता खेले ।’ उनि जिल्ला अध्यक्ष हुँदै अहिले लुम्बिनी प्रदेश भलिबल संघका उपाध्यक्ष हुन । खेलमा नै लामोसमय बिताएका उनी भलिबल खेल राष्ट्रिय खेल घोषणा हुँदाको साक्षी पनि हुन । ‘अहिलेसम्मको अवस्था हेर्दा भलिबलको धेरै विकास भएको छ ।’–उनले भने । विकाससंगै केही विकृति पनि रहेको उनी स्वीर्काछन ।

केही स्थानिय आयोजकहरू युवाहरूलाई सहभागिताको आधारमा श्रेणी तोकेर खेल्न नदिने जस्ता काम गर्दा यसले युवा खेलाडीहरूमा निरासा उत्पन्न भएको बताउँछन । ‘समन्वय अभाव छ ।’– उनले भने । खेलाडीको लेभललाई उमेर समुहभन्दा पनि प्रतियोगिताको आधारमा वर्गिकरण गर्नु गलत भएको उनी बताउँछन । एकपटक राष्ट्रियस्तरको प्रतियोगिता खेलेको खेलाडीलाई अन्य खेलमा खेल्न नदिने जस्ता मनपरि नियम लागु गर्ने गरेको उनी बताउँछन । केन्द्रीय भलिबल संघबाट निर्देशित नियमलाई कार्यान्वयन नगरि मनपरि खेल र खेलाडीहरू मर्कामा पर्ने गरि काम भएको उनले दुखेसो गरे । ‘बि लेभलको नाममा गरिएको प्रतियोगिता बहिष्कार गर्न जरुरी छ ।’–उनले भने ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?