ट्रेंडिंग:

>> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री >> नेदरल्यान्ड्सलाई ६ विकेटले हराउँदै नेपाल फाइनलमा >> राष्ट्रिय लनटेनिस प्रतियोगिता : प्रदिप र अभिलाषालाई उपाधि >> लुम्बिनीमा मौलिकता झल्किने नेपाल थेरवाद विहार >> नेपाललाई नेदरल्यान्डले दियो १२१ रनको लक्ष्य >> मिसन ८४ को नारालाई सफल पार्न आफैमा रुपान्तरण पहिलो शर्त : अध्यक्ष बस्नेत >> चौतर्फी आलोचनापछि पत्रकार सम्मेलन गर्न मुख्यमन्त्री वाध्य,सरकारको २ करोड मात्रै,अरु विदेशी सहयोग भन्दै बचाउ >> लुम्बिनी अस्पतालमा मातृ तथा शिशु स्वास्थ्यका लागि सहयोग बढाउने दातृ निकायको प्रतिवद्धता >> नेदरल्यान्ड्सविरूद्ध पहिले फिल्डिङ गर्दै नेपाल >> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी
खेलकुद

बुटवलमा भलिबलको ‘कुम्भ मेला’

२६ माघ २०८०, शुक्रबार
२६ माघ २०८०, शुक्रबार

बुटवल, २६ माघ । भलिबल खेलको पर्यायवाची बनेको छ, मणिमुकुन्द भलिबल क्लब । रूपन्देहीमा भलिबल खेल भन्ने बित्तिकै यो क्लबको नाम आउने गर्दछ । क्लबको ईतिहास र वर्तमानमा भलिबल छ । विशेषत पुरुष भलिबल विकासमा यो क्लबको योगदान रहेको छ । लुकेर रहेका युवा प्रतिभालाई खोजेर भलिबलमा निखार ल्याउने काम क्लबले गर्दै आएको छ । यस क्षेत्रमा युवा खेलाडीहरू उत्पादन गर्ने, नियमित अभ्यासमा जोड्ने, ब्यवसायिक बनाउने र उनीहरूलाई अवसर दिन प्रतियोगिता आयोजना गर्नेसम्ममा क्लब लागेको छ ।

तिलोत्तमाको सामुदायिक वन क्षेत्रमा खेल पूर्वाधारको प्रक्रियामा लागेको यो क्लब अहिले पहिलोपटक राष्ट्रिय भलिबल प्रतियोगिता आयोजनाको चटारो सकेको छ । बिहीबारबाट शुरु हुने प्रतियोगिताको विभागिय टिमहरू शसस्त्र प्रहरी बल, त्रिभुवन आर्मी क्लब र नेपाल पुलिस क्लब लगायतका टिमहरू रूपन्देही आईसकेका छन । ९ औ मणिमुुकुन्द कप राष्ट्रिय पुरुष भलिबल प्रतियोगिता २०८० को प्रदेश खेलकुद परिषद लुम्बिनी प्रवर्द्धन र मुख्य प्रायोजन, नेपाल भलिबल संघ संयोजन, तिलोत्तमा नगरपालिका र सहारा ईन्जिनियरिङ प्रालिको विशेष सहयोगमा मणिमुकुन्द भलिबल क्लबले गर्न लागेको हो ।

अन्तर जिल्ला र क्षेत्रिय गरि आठ वटा प्रतियोगिता भब्यताको साथ सम्पन्न गरेको क्लब पहिलोपटक राष्ट्रिय भलिबल प्रतियोगिता आयोजना गर्न लाग्दा धेरै महेनत गर्नु परेको मणिमुकुन्द भलिबल क्लबका अध्यक्ष लोकेन्द्र बहादुर भण्डारी बताउँछन । जिल्ला खेल खेलाएको अनुभवकै आधारमा आँट गरेर लागेको उनले बताए । ‘श्रोत जुटाउनेदेखी मैदानको तयारीसम्मको काममा खटिरहेका छौं ।’– थकित मुद्रामा उनले भने । प्रतियोगिताको स्वीकृति लिन प्रदेश खेलकुद परिषद लुम्बिनीबाट सहयोग मिलेको उनले बताए । यसैगरि प्रायोजनका लागि स्थानीय पालिकाहरू, संघसंस्थाहरूबाट सहयोग हुँदा प्रतियोगिता आयोजना गर्न आफूहरू ढुक्क भएको बताए ।

प्रतियोगिता प्रदेशकै गौरबका रूपमा रहेको प्रदेश खेलकुद परिषद लुम्बिनीका सदस्य सचिव जयप्रकाश भट्टराई बताउँछन । आयोजनाको स्वीकृति लिनेदेखी प्रमुख प्रवद्र्धन र प्रायोजकका रूपमा सहयोग गरेको उनले बताए । प्रदेश आफ्नै कार्यक्रमका रूपमा लिएर आवश्यक सहयोगमा लागेको उनले बताए ।

क्लबका संरक्षक तथा प्रतियोगिताका संयोजक सुरेन्द्र गुरुङले दिनरात खटिएर तयारी अन्तिम चरणमा पुगेको बताउँछन । ‘पुस १८ गतेबाट शुरु भएको तयारी अब अन्तिम चरणमा पुगेको छ ।’–उनले भने । क्लबकै खेलमैदानलाई दैनिक ५० जना युवाहरू लागेर ब्यवस्थित गर्न लागेको उनी बताउछन । ‘हामीले ३ हजार दर्शक अट्ने प्याराफिट तयार गरेका छौ ।’–उनले भने । दर्शकको सुविधा र खेलाडीको सहजतालाई पहिलो प्राथमिकतामा राखेको उनले बताए । म्याटलाई सेट गर्ने काम भएको उनले बताए । मोफसलमा स्थानिय क्लबको पहलमा पहिलो पटक हुन लागेको हुँदा पनि धेरै चुनौती रहेको छ । स्थानिय, जिल्ला खेलाएको अनुभवकै आधारमा राष्ट्रिय गर्ने तयारी निक्कै कठिनाई भएको उनको अनुभव छ । खेल मैदानको ब्यवस्थापन देखि खेलाडीको गुनासो नआउने गरि काम गर्न आफूहरू खटिएको उनले बताए । बिहीबार टाईसिट निकाल्ने तयारी छ । प्रतियोगितामा सहभागी हुने प्रत्येक टिमबाट १२ जना खेलाडी र ३ जना अफिसियलसहित १५ जनालाई खाना र बस्नको ब्यवस्थापन आयोजककै हो । नेपाल भलिबल संघबाट तोकिएको रेफ्रि/अफिसियनहरूबाट खेलाईन्छ । प्रत्यक्ष प्रसारण नमस्ते सुर्खेत अनलाईन पोर्टलबाट हुने सम्झौता भएको छ ।

लिग कम नकआउटका आधारमा खेलाईने खेलमा २४ वटा म्याच हुने उनले बताए । प्रतियोगितामा भाग लिने २ सय जना खेलाडीलाई १ लाख रूपैया बराबरको ईन्सुरेन्स समेत गरिएको उनले बताए । प्रतियोगितामा कोशी, मधेश, बागमती, गण्डकी, लुम्बिनी, कर्णाली, सुदुर पश्चिम प्रदेश भलिबल संघसहित त्रिभुवन आर्मि क्लब, नेपाल पुलिस क्लब र एपिएफ क्लब गरि १० टिमले भाग लिने छन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?