ट्रेंडिंग:

>> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री >> नेदरल्यान्ड्सलाई ६ विकेटले हराउँदै नेपाल फाइनलमा >> राष्ट्रिय लनटेनिस प्रतियोगिता : प्रदिप र अभिलाषालाई उपाधि >> लुम्बिनीमा मौलिकता झल्किने नेपाल थेरवाद विहार >> नेपाललाई नेदरल्यान्डले दियो १२१ रनको लक्ष्य >> मिसन ८४ को नारालाई सफल पार्न आफैमा रुपान्तरण पहिलो शर्त : अध्यक्ष बस्नेत >> चौतर्फी आलोचनापछि पत्रकार सम्मेलन गर्न मुख्यमन्त्री वाध्य,सरकारको २ करोड मात्रै,अरु विदेशी सहयोग भन्दै बचाउ >> लुम्बिनी अस्पतालमा मातृ तथा शिशु स्वास्थ्यका लागि सहयोग बढाउने दातृ निकायको प्रतिवद्धता >> नेदरल्यान्ड्सविरूद्ध पहिले फिल्डिङ गर्दै नेपाल >> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी
पालिका खबर

शुद्धोधनका ६ वटा बिद्यालयमा सचेतना कार्यक्रम

२३ माघ २०८०, मंगलवार
२३ माघ २०८०, मंगलवार

कपिलवस्तु, २३ माघ । कपिलवस्तुको शुद्धोधन गाउँपालिकाका ६ वटा बिद्यालयमा दुई दिने मनोसामाजिक परामर्श तथा लागु औषध दुव्र्यसन बारे सचेतना कार्यक्रम सम्पन्न गरिएको छ । शुद्धोधन गाँउपालिकाको आर्थिक सहयोगमा शुभारम्भ नेपाल काठमाण्डौंले सचेतना कार्यक्रमको आयोजना गरेको हो ।

कार्यक्रममा समुदायमा आधारित आत्महत्या रोकथामका लागि मनोसामाजिक परामर्श सेवा, आत्महत्याको अवस्था र रोकथामका उपाय बारे जानकारी दिईएको थियो । त्यसै गरि लागु औषध दुव्र्यसनको अवस्था, चरण र रोकथामका उपाय बारे सहभागी बिच प्रस्तुती र छलफल गराईएको कार्यक्रमकी संयोजक तथा शुभारम्भ नेपालकी सदस्य इन्जिनियर माधुरी देवले जानकारी दिईन । सचेतना कार्यक्रमका कारण ६ सय बढि बिद्यार्थी प्रत्यक्ष र २ हजार ४ सय बढि बिद्यार्थी अप्रत्यक्ष रुपमा सचेत हुने उनले प्रष्ट्याईन ।

शारिरीक मात्रै नभई मानसिक स्वास्थ्य सवल बन्नु पर्ने अहिलेको आवश्यकता भएको गाउँपालिकाका प्रमुख प्रशासकिय अधिृकृत धनेश्वर पौडेलले बताए । लागु औषधको दुव्र्यसनबाट बच्न युवा र समुदाय सचेत हुनु पर्नेमा उनले जोड दिए । समुदायलाई दिर्घकालिन रुपमा सकारात्मक प्रभाव पार्न सचेतना कार्यक्रमले सहयोग पुर्याएको शुद्धोधन गाउँपालिकाका अध्यक्ष कमलेशशरण चौधरीले बताए । बिद्यार्थी, शिक्षक र अभिभावक बिचको निरन्तर अन्तरक्रियाले समुदायका धेरै समस्या समाधान हुन सहयोग पुग्ने उनको भनाई थियो । कार्यक्रमकी प्रमुख प्रशिक्षक तथा शुभारम्भ नेपालकी अध्यक्ष शोभा भण्डारीले युवा र बिद्यार्थी मानसिक रुपमा बलियो भएर आत्महत्या रोकथाममा लाग्नु पर्ने बताईन ।

बालिका शिक्षा र समस्या बारे बोल्न सके किशोरावस्थाका धेरै समस्या समाधान हुने उनको भनाई थियो । युवाहरु लागु औषधको दलदलमा फस्दा परिवार र समाज नै प्रभावित हुने भएकाले सो बिषयमा सचेतना र परामर्शलाई प्राथमिकता दिनु पर्ने अध्यक्ष भण्डारीले बताईन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?