ट्रेंडिंग:

>> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री >> नेदरल्यान्ड्सलाई ६ विकेटले हराउँदै नेपाल फाइनलमा >> राष्ट्रिय लनटेनिस प्रतियोगिता : प्रदिप र अभिलाषालाई उपाधि >> लुम्बिनीमा मौलिकता झल्किने नेपाल थेरवाद विहार >> नेपाललाई नेदरल्यान्डले दियो १२१ रनको लक्ष्य >> मिसन ८४ को नारालाई सफल पार्न आफैमा रुपान्तरण पहिलो शर्त : अध्यक्ष बस्नेत >> चौतर्फी आलोचनापछि पत्रकार सम्मेलन गर्न मुख्यमन्त्री वाध्य,सरकारको २ करोड मात्रै,अरु विदेशी सहयोग भन्दै बचाउ >> लुम्बिनी अस्पतालमा मातृ तथा शिशु स्वास्थ्यका लागि सहयोग बढाउने दातृ निकायको प्रतिवद्धता >> नेदरल्यान्ड्सविरूद्ध पहिले फिल्डिङ गर्दै नेपाल >> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी
अर्थ

खुनुवा–केरुङ पद मार्ग : बुटवलको पर्यटन विकासमा नयां इट्टा

पर्यटन क्षेत्रमा काम गर्दै आएको संस्था नाटा लुम्बिनीकी अध्यक्ष रचना पन्तले कपिलवस्तु , बुटवल, तानसेन हुंदै चीनसम्म पुग्ने पदमार्ग सांच्चिकै कार्यान्वयन भएमा बुटवलको मात्र नभई लुम्बिनी प्रदेशकै पर्यटन विकासमा कोशेढुंगा सावित हुन सक्ने बताइन् ।
१६ माघ २०८०, मंगलवार
१६ माघ २०८०, मंगलवार

बुटवल,१६ माघ ।  भारतको खुनुवाबाट कपिलवस्तुको मर्यादपुर–बुटवल हुंदै चीनको सीमा केरुङसम्मको पदमार्ग निर्माण भएको छ । यो पदमार्ग कार्यान्वयनमा आए बुटवलको पर्यटन विकासमा नयां आयाम थपिने आशा पलाएको छ । खुनुवाबाट बुटवलसम्म करिब ६५ किलोमिटर दूरी छ  ।
लामो समयदेखि नेपालको पर्यटन प्रवर्द्धनमा लागेको अर्थबाउण्ड एक्सपिडिसनले भारतको खुनुवा नाकाबाट कुदान, तौलिहवा, जगदीशपुर ताल, बुटवल, मस्याम, तानसेन, आर्यभञ्ज्याङ, केलादीघाट, घिरिङ, रिसिङ, दमौली, बन्दीपुर, गोरखा, बोर्लाङ, टारीबेँसी, कटुञ्जे, मेगाङ, साल्मे, गोङ्गा, सिङ्लापास, पाङ्सिङ पास, सोम्दाङ, चिलिमे हुँदै रसुवागढीस्थित केरुङ नाकासम्म समेटेर पदमार्ग बनाएको हो ।

पदमार्ग भन्ने वित्तिकै विशेषगरी पहाडी र हिमाली क्षेत्रमा गरिने यात्राका लागि बनाइएको रुटलाई बुझ्ने आम धारणाका बीच अर्थ बाउण्ड एक्सपिडिसन अध्यक्ष राजन सिंखडाले नेपालको तराईको भूभागबाट पहाडी भूभाग हुँदै हिमाली भूभागलाई समेटेर नयां पदमार्ग बनाएका हुन् ।
समुद्र सतहबाट ६० मिटरमा रहेको खुनुवानाकाबाट सुरु हुने उक्त पदमार्ग चार हजार ८० मिटर उचाइको सिङ्ला पास गरेर रसुवागढी नाका पुग्न सकिने सिंखडाले बताए । । यो पदमार्ग चार सय ४० किलोमिटरको भएको र पदमार्ग पार गर्न आफूलाई १७ दिन लागेको सिंखडाले बताए।

नयाँ पदमार्गलाई २० देखि २५ दिनको बनाएर अगाडि बढाउन सकिए नेपालको पर्यटन र ग्रामीण अर्थतन्त्रमा समेत टेवा पुग्ने सिंखडाको भनाइ छ।
यो पदमार्गले बुटवलको पर्यटन व्यवसायीहरुमा नयां आशा पलाएको नेप्लिज होटेलियर्स एशोसिएसन एनएचए लुम्बिनीका उपाध्यक्ष दिलिप गौचनले बताए ।
‘यो पदमार्गले बुटवललाई पनि समेटेको हुंदा बुटवल क्षेत्रका पर्यटन व्यवसायीका लागि ज्यादै खुशीको कुरा हो, अब यसलाई कार्यान्वयनमा ल्याउन सरकारी र निजी क्षेत्रले प्राथमिकता दिनुपर्छ’– गौचनले भने –पदमार्ग हुंदै भारतबाट आउने पर्यटकलाई बुटवलमा विश्राम गराउन सके व्यवसायीले लाभ लिन सक्छन् ।’ एनएचएले पदमार्गका निर्माता सिंखडासंग छलफल गरी होटेल व्यवसायीले के सहकार्य गर्न सकिन्छ गर्न तयार रहेको गौचनले प्रतिवद्धता जनाए ।

पर्यटन क्षेत्रमा काम गर्दै आएको संस्था नाटा लुम्बिनीकी अध्यक्ष रचना पन्तले कपिलवस्तु , बुटवल, तानसेन हुंदै चीनसम्म पुग्ने पदमार्ग सांच्चिकै कार्यान्वयन भएमा बुटवलको मात्र नभई लुम्बिनी प्रदेशकै पर्यटन विकासमा कोशेढुंगा सावित हुन सक्ने बताइन् ।

‘यो पदमार्गमा अरब भन्दा बढी जनसंखया भएका देश भारत र चिनका पर्यटक आवत जावत गर्न थालेभने नेपालको पर्यटन क्षेत्रमा कायापलट नै हुन्छ, तर यसलाई कार्यान्वयनमा ल्याउन सरकारले भूमिका खेल्नुपर्छ । निजी क्षेत्र त सधैं तयार नै छ ।’ पदमार्गमा यात्रा गर्ने भारतीय र चिनिया पर्यटकलाई बुटवलममा बास बसाल्ने र खाजा, खाना खुवाउने, यहांको जितगढी,केबलकार लगायत पर्यटकीय स्थलमा घुमाउन सकियो भने यो पदमार्ग सांच्चिकै बरदान हुनसक्ने पन्तको विश्वास छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?