ट्रेंडिंग:

>> पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य बढ्यो >> स्वस्थ नागरिक बनाउन स्वास्थ्य, शिक्षा र कृषिको एकीकृत कार्ययोजना आवश्यक >> हरायो मौलिकता ! >> अवैध सुनसहित भारतीय नागरिक पक्राउ >> सशक्तको १६ औ स्थापना दिवसमा रक्तदान तथा गौशालामा सहयोग >> भैरहवा सेजबाट ईको नेपाल इनर्जीले सुरु ग-यो व्यावसायिक उत्पादन >> दोहोरो अंकले घट्यो नेप्से >> ट्याक्टर दुर्घटना हुँदा चालकको मृत्यु >> १०२ किलो गाँजासहित तीन जना पक्राउ >> फेरी मन्त्री बने शरतसिंह भण्डारी >> तेस्रो कार्यकालमा देश र जनताको सेवामा समर्पित हुने अवसर पाए-प्रचण्ड >> प्रधानमन्त्रीमा ओलीको नियुक्तिविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> माधव नेपाल प्रधानमन्त्रीको शपथ समारोहमा अनुपस्थित >> नवनियुक्त प्रधानमन्त्री ओलीलाई भारतीय प्रधानमन्त्री मोदीले दिए बधाई >> प्रधानमन्त्री ओलीसहित दुई उपप्रधान र १९ मन्त्रीले लिए शपथ >> प्रकाशमान सिंह र विष्णु पौडेल बने उपप्रधानमन्त्री >> ओलीले लिए प्रधानमन्त्रीको शपथ >> प्रधानमन्त्री ओलीसहित २१ मन्त्रीले शपथ लिदै >> सुनको मुल्य अहिलेसम्मकै उच्च >> पेशागत महासंघले ग-यो एमाले रुपन्देहीको नयाँ नेतृत्वलाई सम्मान >> अर्जेन्टिनाले जित्यो कोपा अमेरिकाको उपाधि >> काँग्रेसबाट को को बन्दै छन् मन्त्री ? >> एमालेबाट विष्णु पौडेल अर्थ र पृथ्वीसुब्बा सञ्चारमन्त्री बन्दै >> रोटरी क्लव अफ सेन्ट्रल लुम्बिनीको पदस्थापन >> एमालेले टुंग्यायो ८ मन्त्री (सूचीसहित) >> आज कहाँ कहाँ छ वर्षाको संभावना ? >> नवनियुक्त प्रधानमन्त्री ओलीको शपथ आज >> स्पेनले चौथोपटक जित्यो युरोकपको उपाधि >> कपिलवस्तु पूर्ण खोप सुनिश्चित >> ओली नेतृत्वको सरकार र अपेक्षा >> बढ्दै अर्टिजमको जालो, बच्ने कसरी ? >> सीप सिक्नेको आत्मनिर्भर हुने धोको >> उद्योगले तिरेनन् विद्युतको ५० करोड बक्यौता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कर्णाली सरकारले साउन १ गते बिदा दिने >> बुटवल टाईगर्स राउण्ड टेबल–२८ को छैठौं साधारणसभा तथा अधिवेशन >> आईसीएफसी फाइनान्सद्वारा छात्राहरुलाई सेनेटरी प्याड वितरण >> घोराहीको गिठेपानी जलाशयमा डुबेर युवक बेपत्ता  >> एमाले अध्यक्ष केपी ओली प्रधानमन्त्रीमा नियुक्त >> त्रिविले शैक्षिक क्यालेण्डर लागू गरेकोमा प्रधानमन्त्रीद्वारा धन्यवाद व्यक्त >> कांग्रेसमा मन्त्री छान्न सकस, कोइराला पक्ष छलफलमा >> भारतबाट चिनी आयात गर्न १० उद्योगलाई अनुमति >> त्रिशूलीमा बेपत्ता यात्रुको खोजीलाई तीव्रता दिन सुरक्षा प्रमुखहरूलाई प्रधानमन्त्रीको निर्देशन >> ‘देशलाई माथि लैजाने वा तल झार्ने कुरा शिक्षा मन्त्रालयमा भर पर्छ’ >> ट्रम्पलाई गोली हान्ने युवकको परिचय खुल्यो >> बागमती प्रदेशमा नयाँ सरकार गठनको बाटो खुल्दै  >> त्रिशुलीमा बेपत्तामध्ये भेटियो थप एक जनाको शव >> सिमलताल घटना: ५८ जना अझै बेपत्ता >> स्वर्णिम वाग्लेले कुट्ने धम्की दिएको मुकुल ढकालको आरोप >> युरो कप उपाधिका लागि आज राति स्पेन र इङ्ल्यान्ड खेल्दै

सामरिक महत्वको जितगढी नुवाकोट पदमार्ग

तिनाउ गाउँपालिकालाई पदमार्ग हस्तान्तरणसंगै पालिका, नेपाली सेना र साईन रेसुंगा बैंकको सहकार्यमा नुवाकोटमा कर्णेल उजिर सिंहको पुर्ण कदको सालिक बन्ने भएको छ ।
१४ माघ २०८०, आईतवार
१४ माघ २०८०, आईतवार

बुटवल, १४ माघ । अग्रेज युद्धमा नेपाल अस्तित्व जोगाउने गरि बुटवलको जितगढी किल्लामा कर्णेल उजिरसिह थापाले मोर्चा सम्हालेका थिए । अत्याधुनिक हातहतियारसहित आएका अग्रेज फौजलाई नेपाली सेनाले पराजित गरेको थियो । तत्कालिन समयमा युद्धमा पाल्पाको नुवाकोट हुदै बुटवलसम्म प्रयोग भएको सामरिक महत्वको पदमार्गलाई नेपाली सेनाले निमार्ण गरेको छ ।

प्रधानसेनापती महारथी प्रभुराम शर्माको कमाण्ड मार्गनिर्देशनमा मध्यपश्चिम पृतना हेडक्वाटरले १५ लाख रुपैंयाको बजेट बिनियोजन गरेर पदमार्ग निर्माण गरेको गरुणदल गणका गणपति प्रमुख सेनानी दिपेन्द्र न्यौपानेले बताए । ‘नेपाली सेनाले १ सय ७५ मिटर पदमार्ग निर्माण गरेको हो ।’— उनले भने । नेपाली सेनाको क्विक ईम्प्याक्ट प्रोजेक्ट अन्र्तगत जनतामा छिटो प्रभाव पार्ने योजना अनुसार पदमार्गको काम भएको हो ।

युद्धमा प्रयोग भएको यो मार्ग नुन बोक्ने बाटो समेत भएको भन्दै ऐतिहासिक मार्गलाई थप स्तरोन्नती गर्दै जाने तिनाउ गाउँपालिका अध्यक्ष प्रेम श्रेष्ठले बताए । सामारिक र ऐतिहासिक पदमार्ग निर्माणमा नेपाली सेनाको महत्वपूर्ण योगदान भएको उनको दाबी छ । यस क्षेत्रमा नेपाली सेना र स्थानीयको अनुरोधमा निर्माण व्यवसायी अनुस श्रीया कन्स्ट्रक्सनका लक्ष्मण थापाले चौतारी जिर्णोद्धार गर्नुका साथै भैरव मन्दिरमा १ हजार लिटरको पानी टंकी सहयोग भएको छ । पर्यटन प्रवद्धर्नमा यो मार्ग उपयोगी हुने उनले बताए ।

सामारिक, ऐतिहासिक गढी, किल्लाको संरक्षणमा योगदान दिदै आएको नेपाली सेनाले अंग्रेजसंगको युद्धमा कर्णेल उजिर सिंहबाट प्रयोग भएको जितगढी नुवाकोट पदमार्गलाई निर्माण सम्पन्न गरि गाउँपालिकालाई हस्तान्तरण गरेको छ । एक कार्यक्रमका बिच २२ नम्बर बाहिनीका बाहिनीपति सहायक रथी ललित बहादुर कुँवर, तिनाउ गाउँपालिकाका उपाध्यक्ष लाल बहादुर थापा, प्रवक्ता यादव अर्याल, तिनाउ गाउँपालिकाका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत लेख बहादुर बस्नेतलगाएतको उपस्थितिमा मध्यपश्चिम पृतना हेडक्वाटरका पृतनापति याम प्रसाद ढकालले तिनाउ गाउँपालिकाका अध्यक्ष प्रेम श्रेष्ठलाई पदमार्ग हस्तान्तरण गरेका हुन ।

नुवाकोटमै तिनाउ गाउँपालिका, नेपाली सेना र साईन रेसुंगा बैंकको सहकार्यमा कर्णेल उजिर सिंहको पुर्ण कदको सालिक बनाईने भएको छ । साईन रेसुंगा बैंकका प्रवन्धक सिईओ प्रकाश पौडेलले सालिक बनाउन सहकार्य गर्ने बताए । नेपाली सेनाले यसअघि सिंढी निमार्ण गरेको थियो । गणले माथागढीमा १० लाख रुपैंया बराबरको सिंढी र रेलिंग बनाउने कार्य गरिरहेको माथागढी गाउँपालिकाका अध्यक्ष यम बहादुर चिदीले जानकारी दिए ।

 

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?