ट्रेंडिंग:

>> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित)
अर्थ

परम्परागत रुपमा राज्य ब्यवस्थामा रहेको ढिलासुस्ती विकासको बाधक —प्रदेश प्रमुख शेरचन

नाडा लुम्बिनीमा पुनः भट्टराई
२३ मंसिर २०८०, शनिबार
२३ मंसिर २०८०, शनिबार

बुटवल, २३ मंसिर। लुम्बिनी प्रदेशका प्रदेश प्रमुख अमिक शेरचनले नेपालको राज्य ब्यवस्थामा परम्परागत कालदेखी रहेको कमीकमजोरी र ढिलासुस्ती विकासको बाधक भएको बताएका छन । लुम्बिनी अटोमोबाईल्स एशोसियन अफ नेपाल (नाडा लुम्बिनी) को तेस्रो बार्षिक साधारण सभा तथा दोस्रो अधिवेशन कार्यक्रमको उद्घाटन गर्दै प्रदेश प्रमुख शेरचनले झण्झटिलो कर प्रणाली ब्यवसायीहरुको साझा समस्या भएको बताए । आफू हरेक पटक देशको विकासको बाधक बनेको यो प्रणालीको बारेमा कुरा उठाउदै आएको दाबी गर्दै उनले पंचायत कालबाट नभई यो भारतमा अग्रेजहरुबाट शासन गर्दादेखीको प्रणाली नेपालमा हट्न नसकेको दुखेसो गरे । देशका ब्यवसाय समस्यामा पर्ने गरि ६–६ पटक कर त्निुपर्ने झण्झटिलो प्रणालीलाई हटाउन आफुले केन्द्र सरकारसंग सुझाव दिने प्रतिवद्घता जनाए । कुनै बेला नेपालबाट खाद्यान्न लगायत बस्तु निर्यात गर्ने भारत जस्तो देश विश्वकै आर्थिक रुपमा शक्तिशाली देश बन्न सफल भएको उदाहरण दिदै उनले नेपाल गरिबीको तथ्याक हेर्दा भुटानभन्दा पनि पछि परेको दुखेसो गरे ।

राज्य ब्यवस्थामा भएका कमीकजोरी र ढिलसुस्ती यसको मुख्य कारक भएको दाबी गरे । नेपालमा सबैभन्दा पहिले पंजाबबाट बस ब्यवसायीहरु आएर नेपालमा शुरु भएको ईतिहास रहेको उनले बताए । काठमाडौं राजधानीमा केन्द्रीय रहेर मानव जिवनशैलीलाई सहजता दिने गरि सेवा दिन सफल भएको अटो ब्यवसाय देशभर सडक जंजालबाट जोडिने र बिस्तार हुन सफलभएको बताए । बाटो नभएको ठाउमा पनि विभिन्न हवाईबाट सवारी साधन लगेर सेवा दिदै आएको बताए । मित्रराष्ट्र देशबाट आयात गरेर अटोमोबाईलहरु नेपाली जनता पाच गुणा महगो शुल्क तिर्नुपर्ने अवस्था रहेको छ जुन आम उपभोक्ताहरुमा मार परेको उनले बताए । सरकार आम नागरिकको समस्याप्रति सोच नबनाई केवल राजश्व संकलन गरि देशको आर्थिक समृद्धिको सोचमा विगतबाट सबै सरकारको मानसिकता रहदा यो अवस्था आएको उनले दुखेसो गरे । एकता नै विकासको मार्ग प्रशस्त गर्ने आधार भएको दाबी गर्दै प्रचुरमात्रामा प्रकृतिबाट सम्पन्नशाली देश नै विकासको प्रमुख आधार भएको उनले दाबी गरे । ‘प्रकृतिबाट नै सम्पदालाई सदुपयोग गर्न सकेका छैन ।’—उनले भने । विश्वकै सम्पन्नशाली देश बनाउन सकिने प्राकृतिक सम्पदा रहेको उनले बताए ।

कार्यक्रममा नाडा केन्द्रका अध्यक्ष डा ध्रुव बहादुर थापाले ब्यवसायिक कठिनाइको बेला नेतृत्व लिएको स्मरण गर्दै समयचक्र घुमेर सहि समय आउने बताए । सकारात्मक लक्षणहरु पछिल्लोसमय देखिएको भन्दै ब्यवसायिक हकहितको पक्षमा २ वर्षको अवधि वितेको बताए । ‘सुधारको लक्षणहरु देखिएको छ ।’— उनले भने । नाडाले अटो शोहरु गरेर देशकै अर्थनिति सुधार गर्ने लक्ष्यसहित ३ वर्षदेखि रोकिएकोमा पछिल्लोसमय ईभि अटो शो गर्न सफल भएको बताए । नाडाको केन्द्रीय सचिवालय सुधार गर्न प्रतिवद्घता अनुसार आधुनिकरण गर्ने काम गर्न सफल भएको उनले बताए । यसैगरि देशभरका ३ हजार ३ सय सदस्यहरुको डाटा गर्ने काम सम्पन्न गरेको पनि उनले बताए ।
कार्यक्रममा नाडा केन्द्रका निवर्तमान अध्यक्ष कृष्ण दुलालले गाउगाउबाट अटो ब्यवसायीहरुलाई संगठित गर्दै हकहितमा लाग्न जरुरी रहेको बताए । उद्योग वाणिज्य महासंघको वस्तुगत संस्थामध्येको उत्कृष्ट भएको उनले बताए । अहिलेको वर्तमान आर्थिक कठिनाईको अवस्थामा पनि ब्यवसायीहरु समस्याका नपरेको उनले बताए । देशमा कुल ५० लाख सवारी साधन नपुगेको भन्दै उनले ब्यवसायीहरु कर तिरेर सरकारलाई सहयोग गर्दै आएको बताए ।
कार्यक्रममा बुटवल उद्योग वाणिज्य संघका अध्यक्ष हरि अर्यालले ब्यवसायिक हितसंगै संस्थागत विकासमा हातोमालो गर्दै अघि बढ्ने प्रतिवद्घता जनाए ।

उद्योगी करण चौधरीले अटोमोबाईल्स ब्यवसायीहरुलाई हकहितका लागि एकतावद्घ हुँदै सरकारसंग समस्या बुझाउन नसके ब्यवसाय धरासायी हुने अवस्था सृजना आउने दाबी गरे । कार्यक्रममा उत्कृष्ट सेवा गर्ने ट्राफिकहरु प्रहरी निरिक्षक शोभा पाण्डे, कपिलबस्तु जिल्लामा कार्यरत प्रहरी नायव निरिक्षक दामोदर मल्ल, बुटवलमा कार्यरत प्रहरी वरिष्ठ हवल्दार कमल खनाल र बुटवलमा कार्यरत प्रहरी हवल्दार नबिन भण्डारीलाई नगदसहित सम्मान गरिएको थियो । पत्रकारीता क्षेत्रमा नाडा लुम्बिनीको समाचार प्रचारप्रसारमा बिशेष योगदान दिएका पत्रकारहरु कपिल ज्ञवाली र स्वस्तिक श्रेष्ठलाई नगद तथा कदरपत्रद्धारा सम्मान गरिएको एशोसियसनका महासचिव रोशन पाण्डेले बताए । सभामा अध्यक्ष, कोषाध्यक्ष र महासचिवको प्रतिवेदन प्रस्तुत गरेका थिए । एशोसियसनले वर्षभरि नै आन्तरिक राजश्व र कर, भिसिटिएसको विषयमा तालिमहरु दिदै आएको छ । एशोसियसनमा करीब एक सय जना ब्यवसायीहरु आवद्घ रहेका छन ।

 

नाडा लुम्बिनीमा पुनः भट्टराई

अटोमोबाईल्स ब्यवसायीहरुको हकहितका लागि स्थापना गरिएको लुम्बिनी अटोमोबाईल्स एशोसियन अफ नेपाल (नाडा लुम्बिनी) को तेस्रो बार्षिक साधारण सभा तथा दोस्रो अधिवेशनबाट पुनः गणेश प्रसाद भट्टराईको अध्यक्षतामा नया नेतृत्व चयन गरेको छ। शनिबार सम्पन्न भएको अधिवेसनबाट संस्थागत उपाध्यक्ष नरेन्द्र बहादुर वली, वरिष्ठ उपाध्यक्ष रोशन पाण्डे, उपाध्यक्ष कृष्ण प्रसाद भण्डारी, महासचिव राम प्रसाद बेल्बासे, कोषाध्यक्ष नारायण प्रसाद पौडेल, सहकोषाध्यक्ष चन्द्रदीप जोशी, सचिव विवेक कुमार श्रेष्ठ, सहसचिव तिलकराम पाण्डे तथा सदस्यहरुमा दिपक ओली, कमलप्रसाद न्यौपाने, प्रवेश भट्टराई, रमेश श्रेष्ठ, दिनेश अमात्य, थिरेन्द्र श्रेष्ठ, दिपक पौडेल, ओमहरि आचार्य, केशव पाण्डे तथा बालकृष्ण पाण्डे सर्वसम्मत चयन भएको निर्वाचन समितिका संयोजक कृष्ण प्रसाद पाण्डेले बताए ।
एशोसियसनका नवनिर्वाचित अध्यक्ष अध्यक्ष गणेश प्रसाद भट्टराईले ब्यवसायीहरुको हकहितमा रहेर वार्षिक योजनासहितका कार्यक्रम गर्ने बताए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?