ट्रेंडिंग:

>> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित) >> रुपन्देहीको व्यवसाय चलायमान बनाउन सुझाव संकलन >> विश्व किर्तीमानधारी हरिबहादुरलाई सम्मानको ओइरो >> लुम्बिनीमा शिखर सम्मेलनः मुख्यमन्त्रीको स्वार्थमा शक्ति केन्द्रको चलखेल
अर्थ

चटपटेको व्यापार : लगानी कम, आम्दानी राम्रो

२३ मंसिर २०८०, शनिबार
२३ मंसिर २०८०, शनिबार

पाल्पा,२३ मंसिर । रामपुर तिलकपुरकी ४५ वर्षिय गिता कुमालको परम्परागतको पेशा माटोका बिभिन्न सामग्री बनाउने हो । तर उनले आफनो पुर्वजले समेत नगरेको पेशा तथा व्यवसायको थालनी गर्दा आफन्त तथा टोल छिमेक सबैको हांसोको पात्र बन्नु परेको विगतको अनुभव सुनाउंछिन् ।
सानो उमेरमा सुरज बहादुर कुमालसंग बैवाहिक सम्वन्ध गांसिएको दुई वर्षमा पहिलो सन्तानको रुपमा छोरोलाई जन्म दिएपछि गिताले मनग्य धन कमाउने, पक्की घर बनाउने सपना देखेर श्रीमानलाई १ लाख रुपैया खर्चिएर खाडी मुलुक पठाइन् ।
श्रीमानले खाडी मुलुकमा पसिना बगाउदा आफ्नो कांधमा घर व्यवहार , मेलापात ,घरधन्दा सहित बिहान बेलुका चुलो चौका, छोराको पढाई, लत्ता कपडाको जिम्मेबारी बोझले च्यापेको बेला सानो रकम आवश्यक पर्दा आफन्त छिमेकीले नपत्याएको पीडाले अहिलेसम्म गीतालाई सम्झना छ ।
रामपुर बजारमा पानीपुरी तथा चटपटेको व्यापार भर्खर भर्खर बामे सर्न लागेको थियो । २०७२ सालको अन्तिमतिर अरुले पानी पुरी तथा चटपटे बनाएको देखेको भरमा गीताले पनि चटपटेको ब्याार शुरु गरिन् । साइकलमा राखेर बजार वरपर गरेर बिक्री गर्दा पहिलो दिनमै एक हजार रुपैयाको ब्यापार भएपछि उनमा खुशीको सीमा रहेन । साइकलमा राखेर बजार डुल्दा विस्तारै ब्यापार बढ्न थाल्यो । दिनमा ३ देखि ८ हजार रुपैयाको ब्यापार हुन थाल्यो । सोही क्रममा स्थानिय सरकारको तर्फबाट वडा कार्यलयले प्रोत्साहन स्वरुप ठेला खरिद गरि दियो । त्यसले आंखामा हर्षका आंशु आएको गिताले सम्झिन्छिन् ।
धन कमाउने सपना देखेर विदेशिएका श्रीमानको भने जस्तो आम्दानी नभएकाले श्रीमानलाई घर फिर्ता बोलाइन् । गिताले यतिखेर आफुलाई ५ सय रुपैया सापटी नपत्याउने आफन्तलाई ५ हजार रुपैया सम्म सापटी दिन पाउदा निकै आनन्द आएको बताउंछिन ।
सानो उमेरमा बैवाहिक सम्वन्ध , गरिबीका कारण शिक्षाबाट बन्चित भएका कारण तिन पटक सम्म खाडी मुलुकको रोजगारीले सन्तुष्टी नदिए पछि घर फर्किएका सुरज कुमालले श्रीमतीसंग मिलेर व्यापार गर्दा विदेशको तुलनामा राम्रो आम्दानी भएको बताउंछन ।
कुनै दिन ठेलामा व्यापार गर्दा १० हजार रुपैयासम्म आम्दानी गर्न सफल भएको उनी बताउंछन । विदेशको तुलनामा कम लगानीमा गरिएको पानी पुरीको ब्यापारले राम्रो सफलता दिएका कारणले छोराले यतिखेर उच्च शिक्षा हासिल गर्दै आएको र छोरीले रामपुरको स्थानिय विद्यालयमा कक्षा १०मा अध्ययन गरेको कुमाल दम्पती बताउंछन् ।
पानी पुरी तथा चटचटेको व्यापारमा छुट्टै पहिचान बनाउन सफल भएका सुरजको भनाई छ । रामपुरमा यही व्यापार गर्ने भारतिय मूलका दुइ सय भन्दा बढी छन । अरुले भन्दा स्वादिलो बनाउन सफल भएका कारण आफूलाई फोन गरेर समेत पानी पुरी माग गर्ने गरेको सुरजको भनाई छ । पानी पुरीमा प्रयोग गरिने मसला आफुले घरमै बनाउने भएकाले पनि स्वादमा फरक भएकाले राम्रो ब्यापार भएको उनले बताए । विदेशमा काम गरेर फर्किएका कारण आफुलाई यस्ता काम गर्न लाज नलाग्ने सुरज बताउंछन् । विदेशको सपना नदेखेर यो व्यापार व्यावसाय पहिलेबाटै सुरु गरेको भए अझ धेरै आम्दानी हुने रहेछ भन्ने उनलाई लागेको छ ।
दुइ सय रुपैयाको लगानीले दैनिक ३ हजार रुपैयासम्म आम्दानी गर्न सफल हुने यस्ता व्यवसाय गर्न छाडेर कामको खोजीमा विदेशिनु गलत भएको रामपुर उद्योग व्याणिज्य संघका अध्यक्ष भोजेन्द्र प्रकास ढकाल बताउंछन् ।
आफै गाउघरमा बसेर कुमाल दम्पतीले उदाहरणिय कार्य गरेकाले उनीहरुको व्यवसायलाई फराकिलो बनाउन आर्थिक सहयोग खोजेको खण्डमा युवा स्वारोजगार कार्यक्रम अन्तर्गत २ लाख रुपैया सम्म उपलब्ध गराउने नगर सरकारका प्रमुख रमण थापा बताउंछन ।
ठुलो धनरासी बाहिरियो
रामपुर बजारमा पानी पुरी चटपटे आइसक्रिमको व्यापार व्यावसाय संचालनका लागि भारतको उत्तर प्रदेश, बिहार राज्यको मोतीहारी जिल्लाबाट आएका दुईसय भन्दा बढी व्यापारीले वार्षिक रुपमा लाखौं रुपैया भारत लैजाने गरेको नगर प्रमुख थापाको भनाई छ ।
कम लगानीमा बढी आम्दानी हुने र दिनहु नगदैमा कारोबार हुने भएकाले दैनिक पाच सय रुपैयाका दरले मासिक १५ हजार घर पठाउने गरेको बिहारबाट आएर व्यापार गरेका सन्तोष बानिया बताउंछन् ।
सबै जसो आफना साथीहरुले मासिक भारतिय १५ हजार घर पठाउने गरेको उनको भनाई छ । एउटा कोठामा ४ देखि ५ जना साथीहरु बस्ने , बिक्रीका लागि बजार लैजाने चटपटे, पानीपुरी समेत समूहमा तयार गर्ने र बजारमा समानरुपमा लैजाने गरेको उनी बताउछन । भारतिय मुलका व्यापारीले चटपटे बेचेर वार्षिक रुपमा लाखौं रुपैया भन्दा बढि भारत पठाउने गरेका छन् । यसरी ठुलो रकम बाहिरिनबाट रोक्न स्थानिय युवाहरु नै क्रियाशिल रहनु पर्ने स्थानियहरु बताउछन ।
सात वर्ष देखि मौसमी व्यापार गरेका ४३ वर्षिय ओम प्रकास गुप्ता भन्छन्– ‘पहिलेको तुलनामा पछिल्ला दिनहरुमा रामपुरकै साथीहरु थुप्रै भए । पहिले ३, ४ जना हुंदा राम्रो आम्दानी भएकाले मासिकरुपमा ५० हजार रुपैया सम्म घर पठाउने गरेका थियौं, अहिले आम्दानी कम भएको छ ।’ भारतीयसंग सिकेर स्थानियहरुले पनि चटपटेको ब्यापार गर्न थालेपछि आफूहरुको आम्दानी घट्दै गएको चारतीय चटपटे व्यापारी दुधनाथ गुप्ता बताउंछन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?