ट्रेंडिंग:

>> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित)
समाचार

‘भुस्याहा कुकुर’ खोज्दै सैनामैना

२३ मंसिर २०८०, शनिबार
२३ मंसिर २०८०, शनिबार

बुटवल, २३ मंसिर । गत आर्थिक बर्षमा रूपन्देहीको सैनामैनामा रहेको पर्रोहा स्वाथ्य चौकी बाट १ हजार १ सय ९३ जनाले रेबिज विरुद्धको खोप लगाए । चालु आर्थिक बर्षको असार यता कार्तिक सम्म थप १ सय २५ जनाले रेबिज विरुद्धको खोप लगाएका छन् । कुकुरले टोकेपछि रेबिज लाग्ने भएको कारण खोप लगाउनेको संस्था डेढ बर्षमा १ हजार ३ सय १८ भन्दा बढि छ । यो तथ्यांक अधिकांस सैनामैना नगरपालिका क्षेत्र बसोबास गर्ने मानिसहरूले खोप लगाएको तथ्यांक हो । जसमा केही शुद्धोधन गाउँपालिका रूपन्देही, कपिलवस्तुको बाणगंगा र बुटवल उपमहानरपालिका भित्रका पनि रहेका छन् ।

स्वाथ्य चौकी पर्रोहाको तथ्यांकलाई आधार मान्ने हो भने सैनामैना क्षेत्रमा दैनिक ३ जना भन्दा बढिलाई कुकुरले टोक्ने गरेको पाइएको छ । सैनामैना नगरपालिका अनुसार दैनिक ३ जना भन्दा बढिलाई टोक्ने गरेको पाइएको छ । यसरी दैनिक ३ जना भन्दा बढि लाई कुकुरले टोकेको कारण रेबिज विरुद्धको खोप लगाउनुपर्ने बाध्यातालाई अन्त्य गर्नको लागि नगरपालिकाले भुस्याहा कुकुर र घरपालुवा कुकुरको संख्या घटाउनको लागि अभियान सुरुवात गरेको छ ।

संघीय सरकार अन्तर्गतको केन्द्रीय रिफरल पशु चिकित्सालय त्रिपुरेश्वर काठमाण्डौको सहकार्यमा नगर भित्र रहेका भुस्याहा (सामुदायिक) कुकुर र घरपालुवा कुकुर बन्ध्याकरण शिविर गरी कुकुर नियन्त्रणको लागि अभियान सुरुवात गरेको हो ।
सैनामैना नगरपालिका नगर प्रमुख नगरप्रमुख फणीन्द्र प्रसाद शर्माका अनुसार टोल टोलमा पशु एम्बुलेन्स मार्फत कुकुर संकलन गरेर भुस्याहा र घरपालुवा कुकुरको बन्ध्याकरण शिविर सञ्चालन गरिएको हो ।

शिविरको शुक्रबार शुभारम्भ गरिएको छ । पहिलो चरणमा ४ दिन मा ५ सय भन्दा बढि सामुदायीक र घरपालुवा कुकुरको बन्ध्याकरण गर्ने योजना रहेको नगर प्रमुख शर्माले जानकारी दिए । जसको लागि टोल टोलमा टोल विकास संस्था मार्फत सामुदायीक कुकुर पहिचानको लागि योजनाबद्ध रूपमा काम सुरुवात गरिएको छ ।

शिविरमा आउने घरपालुवा कुकुर लाई रेबिज विरुद्धको खोप समेत लाईने छ । विहान ८ः ३० बजे देखि साँझा ५ः ३० बजे सम्मको समय निर्धारण गरी कुकुर बन्ध्याकरणको कार्यक्रम राखीएको हो । जस अनुसार शुक्रबार सैनामैना नरपालिका वडा नम्बर १, २, ४ नम्बरका वडाको पुरानो गाउँ, रिङरोड, मुख्य राजमार्ग क्षेत्रबाट भुस्याहा कुकुर संकलन गरी ल्याएर बन्ध्याकरण गरिएको छ ।
यस्तै २३ गते शनिवारको दिन वडा नम्बर ३, ५ र ६ नम्बरका पुरानो गाउँ, रिङ रोड र मुख्य राजमार्ग र चौक चौक बाट कुकुर संकलन गरि शिविर सञ्चालन गरिएको स्थान साविक पर्रोहा गाविस कार्यालय हाल वडा नम्बर ४ को वडा कार्यालयमा ल्याएर बन्ध्याकरण तथा खोप लगाइएने कार्यक्रम छ ।

यस्तै आईतबार वडा नम्बर ७, ८ र ९ नम्बर वडा, सोमबार १० र ११ नम्बर वडा का विभिन्न क्षेत्रबाट भुस्याहा र घरपालुवा कुकुर संकलन गरी बन्याकरण गरिने भएको हो । सैनामैना नगरपालिकाको आ.व २०८० /०८९ को वार्षिक स्वीकृत कार्यक्रम अन्तर्गत पशु बिकास शाखा र केन्द्रीय रिफरल पशु चिकित्सालय त्रिपुरेश्वर काठमाण्डौको सयुक्त आयोजन शिविर आयोजना गरिएको सैनामैना नगरपालिका पशु शाखा प्रमुख पशु विकास अधिकृत ईन्द्र बहादुर खड्काले जानकारी दिए ।

नगरपालिका उप प्रमुख बीना रानाले सामुदायीक कुकुरको कारण दुर्घटना जोखिम समेत बढ्दै गएको उनीहरूको स्वाथ्य अधिकार समेत बञ्चीत भएको बताउँदै यसको लागि नगरपालिकाले महत्व दिएर यो शिविर आयोजना गरिएको बताईन । सैनामैना नगरपालिका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत जनक थापाले सामुदायिक कुकुर व्यवस्थापनको लागि नगरपालिकाले मात्रै काम गरेर भन्दा पनि सबैको साथ र सहयोग बाट नियन्त्रण संभव भएको बताए ।

शिवर मार्फत पहिलो चरणमा बन्ध्याकरण कुकुरबाट थप सन्तान नजन्मिने तर घरपालुवा मानिसहरूले पनि यत्तीकै छाडा रूपमा कुकुर छाडीदिँदा थप समस्या आउन सक्ने भन्दै यसको लागि सबैले आ आफ्नो स्थानबाट कुकुर नियन्त्रणको लागि भुमिका निर्वाह गर्नुपर्ने बताएका थिए । लुम्बिनी प्रदेशको पशुपंक्षी तथा मत्सय विकास निर्देशनालयका पशु चिकित्सक तथा पशु पशु स्वास्थ व्यवसायी परिषद् सदस्य लोकराज भुषाल ले सामुदायिक कुकुर व्यवस्थापन जरुरी रहेको भन्दै यसको लागि केन्द्रीय रिफरल पशु चिकित्सालय को सहयोगमा शिविर आयोजना गरिएको बताए । उनले पशु अधिकारको लागि पनि शिविर आवश्यक रहेको बताए ।

मानिसबाट पशुमा सर्ने रोगहरू जुनोटिक रोग को जोखिम समेत बढ्दै गएको समयमा जोखिम न्युनीकरणको लागि खोप कार्यक्रम र बन्ध्याकरण शिविर आवश्यक रहेको बताए । शिविरमा केन्द्रीय रिफरल पशु चिकित्सालय का पशु चिकित्सक, सर्जन सहितको प्राविधिक टोली सैनामैना आएको छ । पशु एम्बुलेन्स सहितको समुहले पालिका विभिन्न स्थानबाट संकलन गरिएका सामुदायीक र घरपालुवा कुकुरको बन्ध्याकरण र खोप कार्यक्रम सञ्चालन गर्ने छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?