ट्रेंडिंग:

>> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित)
शिक्षा / स्वाथ्य

देश र राजनीति शीर्षकमा सहिद क्याम्पसमा गरियो नाटक मञ्चन

२२ मंसिर २०८०, शुक्रबार
२२ मंसिर २०८०, शुक्रबार

प्रदीप ज्ञवाली
सैनामैना, २२ मंसिर ।

रुपन्देहीको सैनामैना नगरपालिका वडा नं. ६ कलौनीमा रहेको सहिद नारायण पोखरेल रामपुर क्याम्पसमा नाटक मञ्चन कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । क्याम्पसमा रहेको साहित्यिक क्लवको आयोजनामा कार्यक्रम भएको हो ।

युवावर्गलाई राजनीतिको नाउँमा मुर्दावाद र जिन्दाबादको दोसाँधमा उभ्याएर बेरोजगार बनाएको र युवा विदेशीन बाध्य पारिएको चित्रलाई दर्शाउदै देश र राजनीति शीर्षकमा नाटक मञ्चन गरिएको हो ।

सत्तालाइ चुनौती दिदै उज्जवल मार्ग देखाउने हेतले राज्यको नीति लागू गरी राजनीतिको वास्तविक अर्थ बुझाउनुपर्नेछ भन्ने नाटकको सार रहेको थियो ।

उक्त नाटकको लेखन अञ्जली घिमिरेले गरेकी हुन । लेखीका घिमिरेकै परिकल्पना र निर्देशनमा रहेको नाटक देश र राजनीति हेरिरहँदा दर्शक पनि निकै गम्भीर मुद्रामा देखिन्थे ।

नाटक मार्फत देशको वास्तविक अवस्थालाई देखाउने प्रयास गरिएको थियो । घटना, पात्र र परिवेश मार्फत हालसम्म भइरहेको सत्ताको हानथापलाई नाटक मार्फत देखाउँदा नाटक रुचिकर बनेको लेखिका एवम निर्देशक घिमिरे बताउँछिन् ।

आफ्नो शक्ति अनि स्वार्थको लागि हुने आपसी टकराव, संघर्ष र लुछाचुँडी र यसको युवामा पर्ने प्रभाव यसको विषयवस्तु नाटकमा रहेको थियो ।

नाटकमा देशमा भइरहेका गतिविधिलाई दर्शकले नजिकबाट बुझ्न पाएको आयोजकले बताएका छन् ।

देश बिर्सिएका कैयौ युवावर्गलाइ स्वदेश फर्किएर कर्मठशील बनेर आफ्नै देशमा मिहिनेत अनि संघर्ष गर्नुपर्छ भन्ने उद्देश्यलाइ आत्मसात गर्दै कार्यक्रमको आयोजना पनि गरिएको हो । जहिल्यै देश बिग्रियो वा देशको जिम्मेवारी बोकेका अभिभावकहरु भ्रष्ट भए भन्ने गुनासोलाई पुनः दोहोर्याउन नपरोस् भन्ने हेतुले प्रदर्शन गरिएको हो ।

अस्तव्यस्त जनजीवनलाई नियाल्दा चिसो पसेको छ देशप्रेमी हुँ भन्नेहरुको हृदयमा देशका लागि प्रस्फुटित हुन नसकेका लाखौ भावनाहरु नाटकद्वारा मन्चन गरी देशप्रेमको वास्तविक अर्थ बुझाउन सफल भएको यस नाटकको लेखिका घिमिरे बताउँछिन् ।

कार्यक्रममा मन्तव्य राख्दै क्याम्पसका प्रमुख हेमबहादुर थापाले क्याम्पसमा रहेका विद्यार्थीहरुको प्रतिभा र क्षमतालाई क्याम्पसले सधै उचित स्थान दिने बताए । विद्यार्थीको प्रतिभा उजागर गर्न आफुहरु लागि परिरहेको उनले बताए ।

साहित्यिक क्लबका संरक्षक यदुलाल पन्तको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रममाा क्याम्पस प्रमुख हेमबहादुर थापा, साहित्यिक क्लवका प्रमुख अञ्जली घिमिरे (सुप्रियाञ्जली), सुशिला गौतमलगायतले नाटकले वर्तमान परिवेशलाई उजागर गरेको बताएका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?