ट्रेंडिंग:

>> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित) >> रुपन्देहीको व्यवसाय चलायमान बनाउन सुझाव संकलन >> विश्व किर्तीमानधारी हरिबहादुरलाई सम्मानको ओइरो
शिक्षा / स्वाथ्य

एभरेष्टमा वादविवाद

देशको आर्थिक समृद्धि : स्थानिय उत्पादनको बजारीकरण की रेमिट्यान्स
२२ मंसिर २०८०, शुक्रबार
२२ मंसिर २०८०, शुक्रबार

बुटवल, २२ मंसिर । शैक्षिकसंग खेलकुद र अतिरिक्त क्रियाकलापमा अगाडी रहेको एभरेष्ट ईगलिस बोर्डिङ माबिमा अन्तरमाबि बादविवाद प्रतियोगिता भएको छ । बाह्रौ संस्करणको एभरेष्ट अन्तर विद्यालय बादविवाद प्रतियोगिता २०८० मा ‘देशको आर्थिक समृद्धि : स्थानिय उत्पादनको बजारीकरण वा रेमिटेन्समा वृद्धि’ विषयमा विभिन्न विद्यालयबाट सहभागी १७ जना विद्यार्थीहरुले प्रस्तुती गरे । कार्यक्रमको एक समारोहका बिच प्रदेश परिक्षा ब्यवस्थापन कार्यालय बुटवलका प्रमुख रमाकान्त तिवारीले उद्घाटन गर्दै बालबालिकामा अन्तरनिहित प्रतिभा प्रस्फुटनका लागि कार्यक्रम महत्वपूर्ण भएको बताए ।

विद्यालयका प्राचार्य कृष्ण न्यौपानेले रुपन्देहीको शैक्षिक क्षेत्रमा नीजि क्षेत्रबाट आफुहरुले गुणस्तरीय शिक्षा दिन सफल भएको दाबी गरे । बालबालिकाहरुलाई शैक्षिकसंगै खेलकुद र अन्य विभिन्न रचनात्मक क्रियाकलापमा सहयोग गर्दै आएको उनले बताए ।

कार्यक्रममा निर्णायक समितिका संयोजक ऋषिराम भुषालले विद्यालयस्तरमा गरिने यस्ता प्रतियोगिताकै कारण बालबालिकाहरुमा वाक सिद्घ प्राप्त हुने बताए । परापुर्वकालदेखि नै समाजमा तर्कशास्त्रको अभ्यास, न्यायदर्शनका बौद्धिक दर्शनहरुकै कारण थोरै भएपनि नया सिकाईका रुपमा रहेको उनले बताए । हरेक जसो विश्वका समाज विकासको ईतिहासमा तर्क र न्यायशास्त्र बारे उपयोगी हुने गर्दछ । तर्कमात्र नभई कुतर्कको निस्तेज गर्ने बारेसमेत यस्ता कार्यक्रमबाट ज्ञान हुने उनले बताए । सहभागीहरुलाई प्रस्तुति, खण्डन, तार्कितता, भाषाशैली, उपसंहारका आधारमा विजेता घोषित गरिने उनले बताए ।

कार्यक्रममा नेपाल अभिभावक संघका लोकनाथ ज्ञवाली, नेपाल पत्रकार महासंघ रुपन्देहीका अध्यक्ष रामराज पोखरेल, प्रदेश परीक्षा ब्यवस्थापन कार्यालयका बाबुराम भण्डारी, एनप्याब्सलका प्रदेश उपाध्यक्ष कृष्ण पौडेल, शिक्षक माधव पौडेलले कार्यक्रम निक्कै उपलब्धिपुर्ण भएको भन्दै यसलाई सबैजसो विद्यालयहरुले महत्वदिनुपर्ने बताए ।
कार्यक्रममा विद्यालयका सहप्राचार्य भिमसेन गौतमले प्रतियोगिताको उपाधि विजेतालाई नगद १५ हजार, प्रमाणपत्र, उपविजेतालाई नगद १० हजार, प्रमाणपत्रबाट पुरस्कृत गरिने बताए । यसैगरि तृतियलाई नगद ६ हजार तथा सान्त्वनालाई ३ हजार रुपैयाबाट पुरस्कृत गरिने उनले बताए ।

प्रतियोगितामा सहभागीहरुले ६ मिनेटमा गोलाप्रथाबाट छनौट भएअनुसार पक्षविपक्ष विषय छनौट गरि ६ मिनेटमा आफ्नो प्रस्तुति दिएका छन । सहभागीहरुले श्रम निर्यात गरेर कुनै पनि देश समृद्धि भएको ईतिहास, देशको आर्थिक समृद्धिका लागि स्थानिय उत्पादनको बजारीकरण जरुरी, रेमिटेन्स अहिलेको देशको अर्थतन्त्रको मेरुदण्ड हुनुको कारण, गरिबी र पछ्यौटेपनालाई हटाउदै वैदेशिक रोजगारबाट भित्रने रेमिटेन्स महत्वपूणजस्ता तर्कहरु प्रस्तुत गरेका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?