ट्रेंडिंग:

>> प्रदेशमा पनि सरकार फेर्ने माओवादी निर्णय >> राप्रपा नयां गठबन्धनमा नअटाउने >> नयां गठबन्धनमा नेकपा एस पनि ! >> अर्थमन्त्री नपाएपछि माओवादीले गठबन्धन फे-यो : कांग्रेस >> सत्ता गठबन्धन भत्कियो, एमाले र रास्वपा आजै सरकारमा जाने >> सत्ता गठबन्धनको बैठक स्थगित >> नेकपा एमालेले बोलायो सचिवालय बैठक, राजनीतिमा एकाएक तरंग >> नयां सत्ता गठबन्धनको पक्षमा १५७ सांसदहरुको समर्थन ! , आज ८ बजे बस्ने गठबन्धनको वैठक निर्णायक >> चिकित्सक दिवसमा सम्मान, मुखपत्र विमोचन तथा अन्तक्र्रिया >> प्यूठानका सांसद सूर्य थापासँग २४ घण्टा >> मायादेवीमा दादुरा–रुबेला खोप अभियान सुरु >> स्थानीय तहको कार्यसम्पादनमा प्रश्नः गतसाल उत्कृष्ट अहिले फेल ! >> विवादको घेरामा लुम्बिनी सम्मेलन >> ‘जीवन बाँच्न जीवन बदल्न जान्नुपर्दछ’ >> मुद्दा मामिला भन्दा ‘मेलमिलापमा’ प्राथमिकता >> गण्डकमा बगर खेतीलाई प्रोत्साहन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> विश्वमै दुर्लभ तीन महिने महायज्ञ निलकण्ठ बाबाधाममा चल्दै >> लुम्बिनीको शिखर सम्मेलनबारे संघीय संसदमा उठ्यो प्रश्नः सम्मेलन रोक्न एमालेको माग (भिडियोसहित) >> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री >> नेदरल्यान्ड्सलाई ६ विकेटले हराउँदै नेपाल फाइनलमा
समाचार

बसोबास गरेको ४० बर्षमा जोतभोक निस्सा

२१ मंसिर २०८०, बिहीबार
२१ मंसिर २०८०, बिहीबार

लमही (बुटवलटुडे), २१ मंसिर । पुर्खौ देखि नाका क्षेत्रमा बसोबास गर्दै सिमा रक्षा गरेका नाकाली बासीले यतिबेला बल्ल निस्सा प्राप्त गरेका छन । अब आफ्नै नामको जग्गामा बस्न पाउँछु भन्नेमा खुसीमात्रै छैनन कि हर्ष ले खुसी भएका छन् ।

राजपुर गाउँपालिका वडा नम्बर १ पटौली नाकाका वीर बहादुर घर्ती २०३८ साल देखि यहि स्थानमा बस्दै आएका छन । तर अहिले सम्म उनको नाममा एक टुक्रा जग्गा छैन । अहिले स्थानीय सरकाले निस्सा बितरण गरे पछि अब जग्गा धनी बन्न पाउछु कि भनी हर्सित छन । ‘अहिले सम्म आफ्नो नाममा एक टुक्रा जग्गा थिएन अहिले यो निस्सा हातमा पर्यो जग्गाको पुर्जा नि पाउछु भन्ने आशलागेको छ’ घर्तीले भने । अहिले घर्तीले १२ कट्ठा जग्गा जोतभोग गर्दै आएका छन ।

तेस्तै सिरिया नाका बस्ने नम्सरा बाठा अहिले ७० बर्षकी भइन । उनले अहिले घरवारि सहित करिब १० कट्ठा जति जग्गा भोक चलन गर्दै आएकी छिन । उनी पनि निस्साको कागज पाउन लाइनमा बसेकी छिन । बाठाको उमेर यहि नाकामै बित्यो, लामो समय सिमानामा एक पहेरेदारी बनेर बसेको उनको अनुभव छ । उनले सिमानाकाको रक्षा त गरिन तर आफ्नो नाममा एक टुक्रा जग्गा नहुदा एउटा नागरिकताले मात्र नेपाली हु भन्ने प्रमाणमात्र भएको उनको भनाइ छ । आफ्नै नामको निस्सा पाउने भए पछि अब आफ्नै देशको जग्गा धनी बन्न पाउँदा निकै खुसी लागेको उनको भनाइ छ ।

राजपुर गाउँपालिकाले बिगतदेखि पालिकाभित्र बसोबास गरिरहेका भुमिहिन सुकुम्बासी, भूमिहिन दलित, बिप्पन्न तथा अव्यवस्थित बसोबासीको लगत संकलन गरेको थियो । सोही आधारमा छनौटमा परेका भूमिहिन सुकुम्बासी, भूमिहिन दलित, बिप्पन्न तथा अव्यवस्थित बसोबासिहरूलाई निस्सा बितरण गर्दै आएको हो ।

हिजो नाका क्षेत्रमा देशको सिमा रक्षाका लागि पहेरेदारी गर्दै बसेका स्थानीय लाई छिटो र छरितो रूपमा निस्सा बितरण गरिरहे छौ राजपुर गाउँपालिकाका अध्यक्ष सरद कुमार बुढाथोकि भने ।–अहिले धमाधम जग्गा नापजाँच र निस्सा बितरण भएको छ ’–उनले भने। राजपुर गाउपालिकामा ४ हजार भन्दा धेरै घरधुरी भुमिहिन सुकुम्बासी, भुमिहिन दलित, बिप्पन्न तथा अव्यवस्थित बसोबासिहरूलाई बस्दै आइरहेको गाउँपालिकाको भनाइ छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?