ट्रेंडिंग:

>> भलाई कोषद्वारा स्वर्ण महोत्सवको लोगो सार्वजनिक >> प्रदेशमा पनि सरकार फेर्ने माओवादी निर्णय >> राप्रपा नयां गठबन्धनमा नअटाउने >> नयां गठबन्धनमा नेकपा एस पनि ! >> अर्थमन्त्री नपाएपछि माओवादीले गठबन्धन फे-यो : कांग्रेस >> सत्ता गठबन्धन भत्कियो, एमाले र रास्वपा आजै सरकारमा जाने >> सत्ता गठबन्धनको बैठक स्थगित >> नेकपा एमालेले बोलायो सचिवालय बैठक, राजनीतिमा एकाएक तरंग >> नयां सत्ता गठबन्धनको पक्षमा १५७ सांसदहरुको समर्थन ! , आज ८ बजे बस्ने गठबन्धनको वैठक निर्णायक >> चिकित्सक दिवसमा सम्मान, मुखपत्र विमोचन तथा अन्तक्र्रिया >> प्यूठानका सांसद सूर्य थापासँग २४ घण्टा >> मायादेवीमा दादुरा–रुबेला खोप अभियान सुरु >> स्थानीय तहको कार्यसम्पादनमा प्रश्नः गतसाल उत्कृष्ट अहिले फेल ! >> विवादको घेरामा लुम्बिनी सम्मेलन >> ‘जीवन बाँच्न जीवन बदल्न जान्नुपर्दछ’ >> मुद्दा मामिला भन्दा ‘मेलमिलापमा’ प्राथमिकता >> गण्डकमा बगर खेतीलाई प्रोत्साहन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> विश्वमै दुर्लभ तीन महिने महायज्ञ निलकण्ठ बाबाधाममा चल्दै >> लुम्बिनीको शिखर सम्मेलनबारे संघीय संसदमा उठ्यो प्रश्नः सम्मेलन रोक्न एमालेको माग (भिडियोसहित) >> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री
समाचार

‘अपाङ्गता भएका व्यक्तिलाई हरेक क्षेत्रमा प्राथमिकता दिऊँ’

२१ मंसिर २०८०, बिहीबार
२१ मंसिर २०८०, बिहीबार

बुटवल, २१ मंसिर–लुम्बिनी प्रदेशले अपाङ्ग भएका व्यक्तिलाई पहिलो प्राथमिकता दिएर उनीहरूको मनोबल बढाउने सामाजिक विकास मन्त्री मन्त्री चन्द्रकेश गुप्ताले बताएका छन् । द लेप्रोसी नेपाल, फाउण्ड परियोजनाद्वारा बुधबार बुटवलमा आयोजित रोजगार विहिन अपाङ्गता भएका व्यक्तिहरूका लागि उर्जाशिल अवसर विषयक सिकाई आदानप्रदान तथा अन्तरक्रिया कार्यक्रममा बोल्दै मन्त्री गुप्ताले सो कुरा बताएका हुन् । साथै प्रदेश सरकारले अपाङ्गता भएकाहरूले प्रदेशबाट दिने सेवा सुविधामा कनै कन्जुसाई नहुने बताउँदै अपाङ्गता भएका व्यक्तिलाई पनि अवसर दिएमा धेरै काम गर्न सक्ने बताए ।

मानिस सबै भन्दा विकेकशिल प्राणी भएकाले पनि एक अर्कालाई सम्मान र एक अर्काको दुःखमा आफले सकेको सहयोग गर्नु पर्ने मन्त्री गुप्ताले बताए । फाउण्ड परियोजनाका निर्देशक चिरजिवि पौडेलले आफुहरूले गरेको कामले अपाङ्गता भएकाहरूलाई आत्मनिर्भर गराउनका लागि टेवा पुगेको बताए ।

अन्तरक्रिया कार्यक्रममा लुम्बिनी प्रदेश सभाका सदस्य विष्णु पन्थी, कनैया बानिया, बुटवल उपमहानगरपालिका प्रमुख खेलराज पाण्डे, नेपाल पत्रकार महासंघ रूपन्देहीका अध्यक्ष रामराज पोखरेल लगायतले बोल्दै अपाङ्गता भएकालाई समाजमा भेदभाव भन्दा पनि उनीहरूलाई सम्मान गरेर आत्मबल बढाइदिनु पर्ने बताएका थिए । १५ सय जना अपाङ्गता भएका व्यक्तिलाई रोजगारी दिने उद्देश्यसाथ सञ्चालन गरिएको पाँच वर्षे कार्यक्रममा चार वर्षमै १३ सय १४ जनाले रोजगारी पाएर सफलता हासिल गरेको संस्थाका निर्देशक शर्माले बताए ।
उनका अनुसार परियोजनामार्फत अहिलेसम्म पाँचसय २५ जना व्यक्ति विभिन्न संस्थामा कर्मचारीका रूपमा नियुक्त भएका छन् । सात सय ९९ जना विभिन्न उद्योगमा कार्यरत छन् । दुईसय ४५ जनालाई विभिन्न किसिमको तालिम दिइएको छ । आठसय ११ जना रोजगारी नजिक छन् भने पाँच सय ४० जनाको आयस्तर २० प्रतिशतले वृद्धि भएको छ ।

द लेप्रोसीले राष्ट्रिय अपाङ्ग महासङ्घ र नेपाल उद्योग वाणिज्य महासङ्घसँगको सहकार्यमा रोजगारविहीन अपाङ्गता भएका व्यक्तिका लागि ऊर्जाशील अवसर ‘फाउण्ड परियोजना’ २०१९ मा सुरु गरेको थियो । । परियोजनाको मुख्य उद्देश्य अपाङ्गता भएका व्यक्तिहरूलाई रोजगारीमा नियुक्ति गर्नका लागि रोजगारदातामाझ विश्वासको वातावरण निर्माण गर्नुका साथै नेपालमा रहेका अपाङ्गता व्यक्तिहरूका लागि रोजगारीका अवसर बढाउनु हो। यो परियोजना रूपन्देही, काठमाडौँ, मोरङ, ललितपुर र कपिलबस्तु गरी ५ वटा जिल्लामा संचालित रहेको परियोजनाकी रोजगार परामर्श अधिकृत राधा भट्टराई ले जानकारी दिईन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?