ट्रेंडिंग:

>> अब के होला लुम्बिनीको शिखर सम्मेलन ? रोक्न एमालेको माग >> भलाई कोषद्वारा स्वर्ण महोत्सवको लोगो सार्वजनिक >> प्रदेशमा पनि सरकार फेर्ने माओवादी निर्णय >> राप्रपा नयां गठबन्धनमा नअटाउने >> नयां गठबन्धनमा नेकपा एस पनि ! >> अर्थमन्त्री नपाएपछि माओवादीले गठबन्धन फे-यो : कांग्रेस >> सत्ता गठबन्धन भत्कियो, एमाले र रास्वपा आजै सरकारमा जाने >> सत्ता गठबन्धनको बैठक स्थगित >> नेकपा एमालेले बोलायो सचिवालय बैठक, राजनीतिमा एकाएक तरंग >> नयां सत्ता गठबन्धनको पक्षमा १५७ सांसदहरुको समर्थन ! , आज ८ बजे बस्ने गठबन्धनको वैठक निर्णायक >> चिकित्सक दिवसमा सम्मान, मुखपत्र विमोचन तथा अन्तक्र्रिया >> प्यूठानका सांसद सूर्य थापासँग २४ घण्टा >> मायादेवीमा दादुरा–रुबेला खोप अभियान सुरु >> स्थानीय तहको कार्यसम्पादनमा प्रश्नः गतसाल उत्कृष्ट अहिले फेल ! >> विवादको घेरामा लुम्बिनी सम्मेलन >> ‘जीवन बाँच्न जीवन बदल्न जान्नुपर्दछ’ >> मुद्दा मामिला भन्दा ‘मेलमिलापमा’ प्राथमिकता >> गण्डकमा बगर खेतीलाई प्रोत्साहन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> विश्वमै दुर्लभ तीन महिने महायज्ञ निलकण्ठ बाबाधाममा चल्दै >> लुम्बिनीको शिखर सम्मेलनबारे संघीय संसदमा उठ्यो प्रश्नः सम्मेलन रोक्न एमालेको माग (भिडियोसहित) >> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल
राजनीति

ऐन नआउँदा वन व्यवस्थापनमा समस्या : सांसद अधिकारी

१७ मंसिर २०८०, आईतवार
१७ मंसिर २०८०, आईतवार

कपिलवस्तु, १७ मंसिर । नेपालमा बिगतमा ऐनको अभावले वन व्यवस्थापन कार्य समस्यामा परेको प्रतिनिधीसभाका सांसद बलराम अधिकारीले बताएका छन् । संबिधान जारी भएपछि पनि ऐन अभावले वनलाई संघिय सरकार मातहतमा राखिएको भए पनि अहिले प्रदेशतहमा अधिकार आएको र स्थानिय तहले समेत वनमा अधिकार खोज्न थालेको उनको भनाई थियो । सवै तहलाई अधिकार सम्पन्न बनाएर संघीयतालाई मजबुत बनाउनु पर्ने अधिकारीको सुझाव थियो ।

तिलौराकोट साझेदारी वन उपभोक्ता समूहको १२ औं साधारणसभामा बोल्दै अधिकारील आम उपभोक्तालाई वन व्यवस्थापन भएको अनुभूति गराउन सम्ने गरि आगामी योजना बनाउन उनले समुहलाई सुझाव दिए । वन व्यवस्थापन ऐनहरू निर्माण र कार्यान्वयनमा साँसदहरूले कुरा उठाउन नसकेको बिषयमा बोल्दै प्रदेशसभा सदस्य मधुशुदनशरण चौधरीले देश संघिय व्यवस्थामा गए पनि आफुहरू अधिकारबिहिन रहेको गुनासो गरे । प्रदेशिक संरचनामा आफुहरूले अधिकारबिहिनताको महसुस गर्दै आएको उनले अनुभव सुनाए ।

कार्यक्रममा समुहका अध्यक्ष जय प्रकाश पाण्डेयले समूहको गत आर्थिक बर्षको प्रगती बारे जानकारी दिएका थिए । कार्यक्रममा समुहको अघिल्लो आवमा ३ करोड ६० लाख ७० हजार ३ सय ७२ आम्दानी र ५ करोड ६५ लाख ७० हजार ५ सय ६४ रूपैयाँ खर्च भएको बिवरण पेश गरिएको थियो । त्यसै गरि चालु आर्थिक बर्षका लागि प्रस्तावित १७ करोड ३३ लाख ५३ हजार ६ सय ४२ रूपैयाँ आम्दानी र १६ करोड २० लाख ७८ हजारको खर्च बिवरण प्रस्तुत गरिएको थियो । ६ हजार ५ सय ७४ हेक्टर वन क्षेत्र सँग करिब ३० हजार घरधुरीका उपभोक्ता जोडिएकोले सो आवश्यकता परिपुर्ति गर्न वैज्ञानिक बिधिबाट वनको सदुपयोग र संरक्षण गरिँदै आएको समूहका अध्यक्ष पाण्डेयले बताए । वन बिज्ञानको आधारमा नेपालमै वैज्ञानिक वन व्यवस्थापन शूरु भएको तिलौराकोट साझेदारी वन भएको डिभिजन वन कार्यालय कपिलवस्तुका प्रमुख बिजयराज सुवेदीले जानकारी दिए ।

सरकारको नीति अनुसार वन सम्बद्र्धन प्रणालीमा आधारित वैज्ञानिक वन व्यस्थापन अगाडि बढेको उनले जनाए । नेपालमा बिगतमा संरक्षणमुखी भएकाले वनको लाभ लिन नसकिएको र अहिले सरकारले व्यवस्थापनमुखी अवधारणा अघि बढाएको बताए । नेपालको वनलाई वन सम्बद्र्धन प्रणालीमा आधारित वैज्ञानिक वन व्यस्थापन गर्दा बार्षिक १५ करोड क्युफिट काठ उत्पादनको क्षमता भए पनि अहिले बार्षिक २० लाख क्युफिट काठ मात्रै उत्पादन हुन सकेको उनले जानकारी दिए । “एकातिर हामीले बिदेशबाट ठूलो मात्रामा काठ आयात गर्दै आएका छौ । अर्का तर्फ व्यवस्थापनको कार्य प्रभावित हुदाँ देशभरबाट बार्षिक १४ करोड ८० लाख क्युफिट काठ खेर गै राखेको छ ।” सुवेदीले भने ।

वन व्यवस्थापनको कार्य देख्दा सहज भए पनी कार्य सम्पादन साहै्र कठिन रहेको मायादेवी साझेदारी वनका अध्यक्ष दिनेश जयसवालले बताए । उनले वनमा अतिक्रमण, चोरी र डढेलो मुख्य समस्या देखिएको स्पष्ट पार्दै सकुम्बासी समस्या चाँडै समाधान गरेर वन संरक्षणलाई समयोग पुर्याउन माग गरे । समूहले समयमै साधारणसभा गरेर आफ्नो समूहगत पारदर्शितालाई प्रस्तुत गरेको कपिलवस्तु नगरपालिकाका प्रमुख सुदिप पौडेलले बताए । साधारणसभामा समूहको गत आवको बजेट र चालु आवको प्रस्तावित बजेट सगै सः मिल सञ्चालन सम्बन्धि कार्यबिधि पारित गरिएको थियो । कार्यक्रममा प्रस्तावित बजेट, कार्यबिधी र आगामी योजना प्रस्तुतीकरणमा उपाध्यक्ष तारावती चौधरी, सदस्यहरू बलराम तिवारी, जुबेर अहमद खाँले सहयोग गरेका थिए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?