ट्रेंडिंग:

>> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित) >> रुपन्देहीको व्यवसाय चलायमान बनाउन सुझाव संकलन >> विश्व किर्तीमानधारी हरिबहादुरलाई सम्मानको ओइरो >> लुम्बिनीमा शिखर सम्मेलनः मुख्यमन्त्रीको स्वार्थमा शक्ति केन्द्रको चलखेल
समाज

‘लैंगिक समानताका लागि शिक्षा र नागरिक जागरण आवश्यक’

१२ मंसिर २०८०, मंगलवार
१२ मंसिर २०८०, मंगलवार

बुटवल, १२ मंसिर ।

लैंगिक समानताका लागि शिक्षा र नागरिक जागरण आवश्यक रहेको सरोकारवालाहरुले बताएका छन् । त्यसका लागि बालबालिकादेखि नै लैंगिक विभेदका अवशेषहरु मेट्दै र लैंगिक समानताका क्रियाकलाप गर्न प्रेरित गर्दै जानुपर्ने उनीहरुले बताए । उमेर र समय अनुसार समुदायमा लैंगिक असमानता र विभेद रहेकाले शिक्षा र जागरणद्वारा तिनलाई हटाउनुपर्ने सरोकारवालाहरुको सुझाव थियो ।

लैंगिक हिंसा विरुद्धको विश्वव्यापी १६ दिने अभियानको अवसर पारेर समानताका लागि आवाज नेपाल, लायन्स क्लब अफ बुटवल स्टार र संचारिका समूह लुम्बिनीले मंगलबार बुटवलमा सार्वजनिक संवाद कार्यक्रम आयोजना गरेका थिए । कार्यक्रममा विद्यालय तथा क्याम्पस तहका विद्यार्थी, विद्यार्थी संगठन, प्रधानाध्यापक र महिला लक्षित संघसस्थाका प्रमुखहरुको सहभागिता थियो ।

कार्यक्रममा बोल्दै बुटवल उपमहानगरपालिकाका शिक्षा अधिकृत कोपिला ज्ञवालीले स्रोत र साधन पुरुषको हातमा हुँदा धेरै लैंगिक हिंसा र विभेद महिलामाथि भएको बताइन् । उनले महिलालाई स्रोत र साधनमा पुर्याउन र विभेद हुन नदिन औपचारिक शिक्षा र जागरण अभियानमा जोड्नुपर्ने सुझाव दिइन् । विद्यालयहरुमा पनि बालबालिकालाई लैंगिकमैत्री व्यवहार गर्न र हिंसा विरुद्ध प्रतिकार गर्न सिकाउनुपर्ने उनले बताइन् ।

नविन औद्योगिक कदरबहादुर रीता माविका प्रधानाध्यापक प्रेम बहादुर बस्नेतले छोरालाई बढी प्राथमिकता र सुविधा दिने तर छोरीलाई सुविधा नदिने खालका क्रियाकलाप समाजमा प्रशस्त रहेकाले त्यसको असर विद्यालयमा पनि देखिने बताए । यद्यपि बालबालिकामा समान व्यवहार र चरीत्र निर्माणका लागि विद्यालयमा पाठ्यक्रमसंगै अतिरिक्त क्रियाकलापद्वारा लैंगिकमैत्री व्यवहार सिकाउने र अभ्यास गराउने गरेको उनले जनाए ।

कालिका मानवज्ञान माविका प्रधानाध्यापक दिनेश थापाले विद्यालय धेरै बालबालिकाको भविष्य निर्माण गर्ने स्थल भएकाले नागरिक जागरणका अभियान पनि विद्यालय केन्द्रीत गर्न आग्रह गरे । उनले विद्यालयमा बालबालिकाबाट गराइने जागरणका कार्यक्रमले बालबालिकासंगै तिनका अभिभावकलाई बुझाउन र लैंगिकमैत्री व्यवहार कार्यान्वयन गराउन सहज हुने बताए ।

सामाजिक अभियन्ता ओमी पुनले रुढीवादी संस्कारका कारण जानेर वा नजानेर अहिले पनि भेदभाव र हिंसा भएको बताउदै त्यसको निराकरणका लागि सबै जुट्नुपर्ने बताइन् । उनले शिक्षा र ज्ञानले नै व्यक्तिको गलत व्यवहार फेर्न सकिने भएकाले त्यसमा नागरिक जागरण आवश्यक रहेको बताइन् ।

दुरदर्शी कृषि महिला सहकारी संस्थाकी अध्यक्ष मीना कार्कीले शहरी क्षेत्र र शिक्षित समुदायमा पनि हिंसा भएको बताइन् । लैंगिक हिंसा हटाउन र लैंगिक समानता कायम राख्न घरपरिवारदेखि, विद्यालय र सामाजिक संघसस्थामा सचेतनाका कक्षा चलाउनुपर्ने उनले औंल्याइन् ।

समानताका लागि आवाज नेपालकी अध्यक्ष रोजी पुनले बालबालिका र युवा पुस्तामा हिंसा सहने होइन प्रतिकार गर्नुपर्छ भन्ने भावनाको विकास गराउनुपर्ने बताइन् । उनले कुनै पनि भेदभाव वा हिंसाका कारण समस्या भएकालाई निशुल्क सामाजिक मनोपरामर्श चलाइरहेको बताइन् ।

ओरेक नेपाल बुटवलकी झरना अर्यालले लैंगिक भेदभाव र हिंसाका घटना बताउन नसक्दा धेरै किशोरकिशोरी र युवा पुस्ता आत्महत्याको शिकार भएकाले त्यसलाई रोक्न सामाजिक मनोपरामर्शका कार्यक्रम चलाइरहेको जानकारी दिइन् ।

बुटवल बहुमुखी क्याम्पसका स्ववियू अध्यक्ष दुर्गाबहादुर एमसीले लैंगिक समानताका लागि महिला लक्षित समताका कार्यक्रम बढाउनुपर्ने बताए । बालबालिका र युवा पुस्तामा यस्ता छलफल चलाउन सके त्यसको प्रभाव पर्ने र लैंगिक समानतामूलक समाज निर्माण हुने उनले बताए । लुम्बिनी बौद्ध विश्विद्यालयमा कानुनकी विद्यार्थी मन्जीला ज्ञवालीले छोरीलाई छोरीजस्तै भएर जीउने आधार तयार गर्न घरबाटै लैंगिक भेदभावपूर्ण व्यवहार हटाउन आग्रह गरिन् ।

कार्यक्रममा लैंगिक समानताका लागि शिक्षा र नागरिक जागरणबारे संचारिका समूह लुम्बिनीका अध्यक्ष अमृता अनमोलले कार्यपत्र प्रस्तुत गरेकी थिइन् ।

लैंगिक हिंसा विरुद्धको विश्वव्यापी १६ दिने अभियान शनिबारदेखि सुरु भएको छ । संयुक्त राष्ट्रसंघको आव्हानमा सन १९९१ देखि नोभेम्बर २५ देखि डिसेम्बर १० सम्म विश्वभर अभियान सन्चालन हुँदै आएको हो ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?