ट्रेंडिंग:

>> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित)
शिक्षा / स्वाथ्य

पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति

सीपले आत्मनिर्भर बन्न र आत्मविश्वास बढाउनमा सहयोग पुग्ने हुँदा विद्यार्थीलाई सीपसँग जोड्न खोजिएको हो ।
१२ मंसिर २०८०, मंगलवार
१२ मंसिर २०८०, मंगलवार

बुटवल, १२ मंसिर । रूपन्देहीको शान्ति नमुना माध्यमिक विद्यालयका विद्यार्थीले पढाइसँगै सीप सिक्ने गरेका छन् । सीपले भविष्यमा आम्दानीसँगै स्वरोजगार बन्न सहयोगी बन्ने विश्वास सहित विद्यालयले विद्यार्थीहरूलाई विभिन्न प्रकारका सीपहरू सिकाउँदै आईरहेको छ । विद्यालयका प्रधानाध्यापक कुलप्रसाद लामिछानेले सीपले आत्मनिर्भर बन्न र आत्मविश्वास बढाउनमा सहयोग पुग्ने हुँदा विद्यार्थीलाई सीपसँग जोड्न खोजिएको बताए ।

गड्यौले मल प्राङ्गारिक खेतीका लागि अति उत्तम मल हो र यसलाई व्यवस्थित पालन गरेमा यसबाट राम्रो प्राङ्गारिक मल तयार गर्न सकिन्छ । गड्यौलाले खाएको खाना पाचन नलीमा धेरै बेर रहँदैन र धेरै पनि रहँदैन । खाएको ५–१० भाग मात्र शरीर उपयोगको लागि प्रयोग हुन्छ । अरू बाँकी भाग शरीर बाहिर निष्कासन गर्दछ, जसलाई काष्ट भनिन्छ । यसले खाएर पचाएर दिशाको रूपमा फालेको दानेदार मललाई गड्यौलाबाट तयार पारिएको कम्पोष्ट मल वा गँड्यौली मल भनिन्छ ।

विद्यार्थीलाई अनुशासनमा राख्न सहयोग समेत गर्ने हुँदा पनि पढाइसँगै सीप आवश्यक रहको लामीछाने बताउँछन् । उनी भन्छन्, हामीले केहि समय अगाडी एक सय जना विद्यार्थीहरूलाई गड्यौलाको मल बनाउने तालिमा दिएका थियौ । त्यहि तालिमलाई आधार बनाएर घरमा गाई भैसी पालेका किसानका छोराछोरी २० जना विद्यार्थीहरू छनोट गरेर मल बनाउन शुरु गरेका हौं । उनका अनुसार ३ महिनामा गड्यौला मल तयार भएर बिक्री समेत शुरु भएको छ ।

प्रयोगात्मक शिक्षामा पनि दख्खल बनाउन सके भबिष्यमा यस्ता काम गरेर पनि आर्थिक जीविकोपार्जन गर्न मद्दत पुग्ने विश्वास विद्यालयले गरेको छ । विद्यालयले शुरुमा गड्यौला र मल किन्नका लागि ५० हजार रुपियाँ लगानी गरेको छ । अहिले तीन महिनामा नै मल बिक्री हुन थालेपछि विद्यालय र विद्यार्थी हौसिएका छन् । एक हप्ता पहिले ६५ किलो मल ३० रुपिया केजीमा बिक्री गरेको विद्यालयले जनाएको छ । विद्यालयमा मल लिन आउनेको संख्या दैनिक रूपमा बढिरहेका छन् । विद्यालयले दोस्रो पटकमा १ सय ५० किलो मल तयार गरी पुनः बिक्री पनि शुरु गरेको छ । त्यस बाहेक अरू मल विद्यालयको फुलबारी र विद्यालयले विद्यार्थीलाई सीप सिकाई अन्तरगतको करिव दुई कठ्ठा लगाएको तरकारीमा प्रयोग गर्ने बताए ।

यसबाट उत्पादन बढी हुने भएकाले पनि मल किन्न आउनेको संख्या बढी रहेको छ । विद्यालयले नाफा कमाउने भन्दा पनि सिप सिकेर उत्पादनसँग जोडिन सहयोग पुग्ने भएकाले पनि उत्पादित मल सिदै किसानहरूलाई बिक्रि गरेको विद्यालयको भनाई छ । त्यस बाहेक शिक्षक विद्यार्थी, अभिभावक र स्थानियलाई प्राथमिकतामा राखेर बिक्री गरिरहेको छ । विभिन्न स्थानका व्यापारीहरूले एकमुष्ठ रूपमा मल किन्ने रुचि देखाए पनि आफुहरूले उत्पादन गरेको मललाई सकेसम्म यसपाली स्थानिय स्तरमा नै प्रयोग गर्ने सोचका साथले बिक्री गरिरहेको विद्यलायका प्रअ लामिछानेले जानकारी दिए ।

गड्यौला विभिन्न प्रजातिका हुन्छन् । संसारमा १८०० भन्दा बढी प्रजातिका गड्यौला पाईन्छन् र तीमध्य रातो विग्लरहरू गड्यौली मल बनाउनका लागि सामान्यता प्रयोग हुने गड्यौला हो । हुन त अहिले विभिन्न नामबाट प्राङ्गारिक र जैविक मलहरू उत्पादन भैरहेको छन् र ती मलहरूमा एकै किसिममा पोषक तत्वहरू नपाउन पनि सकिन्छ । त्यसैले आफैले घरमा गड्यौलापालन गरी उत्पादन गरिएको मल भरपर्दो र गुणस्तरीय हुन्छ ।

गड्यौली मलका फाइदाहरूः

यो मलमा भएका खाद्यतत्वहरू पानीमा घुलनशील हुन्छन् र बिरुवाले यसमा भएका खाद्यतत्वहरूलाई सजिलैसँग लिन सक्दछ ।
यो मलमा एन्टिबायोटिक, भिटामिन, हर्मोन प्राप्त हुने भएकोले अरू मलभन्दा यो मलको गुणस्तर राम्रो मानिन्छ ।ड्ड यस मलको प्रयोगले रासायनिक मलको उपलब्धता बढाउँछ र बाली बिरुवाको वृद्धि विकास पनि छिटो हुन्छ ।
गड्यौला कम्पोष्टको कार्बनः नाईट्रोजन अनुपात परम्परागत गोठेमल वा कम्पोष्टको भन्दा कम हुन्छ र यसमा भएको नाईट्रोजन बिरुवालाई तुरुन्तै उपलब्ध हुन्छ ।
खेती र घरेलु फोहर वस्तुहरूबाट यो मल बनाईने हुँदा वातावरणलाई स्वच्छ राख्न मद्दत पुग्दछ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?