ट्रेंडिंग:

>> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित) >> रुपन्देहीको व्यवसाय चलायमान बनाउन सुझाव संकलन >> विश्व किर्तीमानधारी हरिबहादुरलाई सम्मानको ओइरो >> लुम्बिनीमा शिखर सम्मेलनः मुख्यमन्त्रीको स्वार्थमा शक्ति केन्द्रको चलखेल
मुख्य समाचार

टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण

१० मंसिर २०८०, आईतवार
१० मंसिर २०८०, आईतवार

बुटवल, १० मंसिर । बुटवलमा अटो संचालन गर्दै आएको टेम्पो ब्यवसायीहरुप्रति स्थानीय सरकारबाट ज्यादती भएको राजनीतिक दलहरुले बताएका छन् । विभिन्न दलका प्रतिनिधिहरुलाई राखेर टेम्पो व्यवसायीहरुले आइतबार आयोजना गरेको अन्तक्र्रियामा उपस्थित दलका प्रतिनिधिले ज्यादती हटाउन बुटवल उपमहानगरसँग माग गरेका हुन् ।

टेम्पो व्यवसायीहरुले नगरमा दर्ता खारेज गरी यातायात व्यवस्था कार्यालयबाट सञ्चालन गरिनुपर्ने, एकोहोरो कर प्रणाली हुनुपर्ने, सवारी साधनको दुईवटा नम्बर प्लेटदुईवटा ब्लुबुक र दुईवटा रुट परमिट खारेज हुनुपर्ने, ५ हजार, ८ हजार र १० हजार रुपियाँ जरिवाना खारेज हुनुपर्ने, बाटोमा निर्वाध चल्न पाउनुपर्ने, नगरबासीमात्र हुनुपर्ने भन्ने निर्णय खारेज हुनुपर्ने, प्रहरीको ज्यादती बन्द गरिनुपर्ने लगायतका माग गरेका छन् ।

स्वरोजगारमुलक ब्यवसाय गर्दै आएको टेम्पो ब्यवसायलाई धरासायी हुने गरी बिना अध्ययन पालिकाहरुले दोहोरो रुपमा कर उठाउने, पालिकास्तरमा आवतजावत रोक्ने जस्ता गलत काम गरेको भन्दै यसलाई तुरुन्त हटाउन विभिन्न राजनीतिक दलका नेताहरुले आग्रह गरेका छन् ।

तिनाउ टेम्पो यातायात प्रालिद्वारा “सरोकारवालाको ज्यादती अवरोध, कानुनी स्पष्टता हुँदाहँुदै ब्यावहारिक कठिनाई किन ?” भन्ने विषयमा भएको अन्तक्र्रियामा बोल्दै दलका प्रतिनिधिले दोहोरो कर हटाउन र र नगरमा हुने दर्ता खारेजको व्यवसायीको मागमा सहमति जनाएका हुन् ।

कार्यक्रममा नेकपा माओवादी बुटवल उपमहानगर कमिटिका अध्यक्ष महेन्द्र भुसालले यातायात ब्यवस्था कार्यालयमा दर्तापछि नगरमा रुट तयार गरेर चलाउनुपर्ने बिषयका बारेमा विगत लामो समयदेखि केवल छलफलको विषय बनेको बताए । स्थानीय सरकार काम गर्नेभन्दा पनि प्रचारमा लागेको दुखेसो गर्दै उनले एउटै सवारीको दोहोरो कर उठाउने जस्ता गलत नीतिका विरुद्ध आफुहरु विरोधमा उत्रन तयार रहने बताए । जनताको समस्या र आवश्यकता पूरा गर्नेभन्दा हरेक विषयमा राजनीति बढी भएको उनले दाबी गरे ।
“जुँगाको लडाईमा नेताहरु लड्दा आम नागरिकले दुख पाएका छन् ।’—उनले भने । केन्द्रमा नेपाली काँग्रेस पार्टीसंग आफुहरुको सहकार्य भएको भन्दैमा स्थानीय सरकारबाट भएका गलत कदमका विरुद्ध चुप नलाग्ने उनले बताए ।

नगरमा दर्ता खारेज, नेपाली नागरिकताको आधारमा सवारी चलाउन पाउनुपर्ने आफुहरुको माग रहेको प्रालिका अध्यक्ष महेन्द्र प्रसाद श्रेष्ठले बताए । ‘एक घर एक अटो’ नीति ल्याएर त्यस क्षेत्रमा कार्यान्वयन नभएको उनले दुखेसो गरे । अटो ब्यवसायीहरुले अदालतमा मुद्दा हालेपनि पेसी अगाडि नबढेको भन्दै आवश्यक परे सर्वोच्च अदालतमा जाने पनि उनले बताए ।

नेपाली काँग्रेस बुटवल उपमहानगरका उपसभापति ज्योति भण्डारीले नगरलाई ब्यवस्थित पार्किङ, वैज्ञानिक आधारमा संख्या लगायतका काम अघि बढाएको बताउँदै स्थानीय सरकारले यसवर्ष १६ वटा टेम्पो दर्ता गरेको भन्दै तर यो पनि प्रयाप्त नभएको बताए ।

नेकपा एमाले बुटवल उपमहानगर सचिव मेघराज भट्टराईले आधारभूत आवश्यकतालाई मौलिक हकका रुपमा मानिने भन्दै बुटवलको सडकको अवस्था अनुसार सवारी चाप नियन्त्रण गर्ने गरी नीति ल्याउनेतर्फ ध्यान दिनुपर्ने सुझाव दिए ।

कार्यक्रममा जनता समाजवादी पार्टीका मनिकर कार्कीले धेरै पहिलेदेखि शुरु भएको रिक्साको संख्या यकिनको कामलाई टुङयाउनेमा सरकारको ध्यान नगएको दुखेसो गरे । नेपालको संविधानमा वैधानिक दर्ता गरेको नेपाली नागरिक जुनसुकै क्षेत्र, ठाउँमा पुगेर ब्यवसाय गर्न पाउने कानुनी प्रावधान रहेको उनले बताए । ‘यो आधारभुत मौलिक हकलाई रोक्न पाइदैन ।’—उनले भने ।

नेकपा समाजवादी पार्टीका चिन बहादुर गुरुङ, नेकपाका विरेन्द्र बिक, राष्ट्रिय यातायात उद्यमशिलता भलाईकोषका वसन्त श्रेष्ठले दोहोरो कानुन अन्त्य हुनुपर्ने, टम्पो र अटोको विषय फरक भएको तथा यसको नियमबारे सरकार गम्भीर हुनुपर्ने सुझाव दिए ।

तिनाउ यातायात प्रालिका सल्लाहकार जिवलाल भुषालले यातायात कार्यालयमा दर्ता भएपछि फेरि दोहोरो दर्ता हुने झण्टिलो प्रक्रिया हटाउनुपर्ने बताए । दलका नेताहरुलाई एउटै फोरममा ल्याएर समस्या बुझाउने गरी कार्यक्रम गरिएको उनले बताए । हाल प्रालिमा ३० वटा टेम्पोहरु आवद्ध रहेका छन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?