ट्रेंडिंग:

>> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित)
पर्यटन

गुल्मीमा सत्यवती मेला

१० मंसिर २०८०, आईतवार
१० मंसिर २०८०, आईतवार

गुल्मी, १० मंसिर– गुल्मीको सत्यवती गाउँपालिकाको ठूलो लुम्पेकमा रहेको सत्यवतीमा मेला सुरु भएको छ । देशकै सय पर्यटन गन्तब्य क्षेत्रको सूचीमा रहेको सुन्दर पर्यटकीय स्थानमा रहेको सत्यवती मेलामा संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्यन राज्यमन्त्री सुशिला विश्वकर्मा आउने सत्यवती गाउँपालिका वडा नं. ३ का अध्यक्ष जितुबहादुर तरामु मगरले बताएका छन् ।

मेलालाई स्थानीय प्रतिभा र उत्पादनहरूको केन्द्रीकरण गरी प्रचारप्रसार गर्ने र स्वाधीन समाज निर्माणको आधार निर्माण गर्न प्रयत्न गरिने राजनीतिकर्मी खोमा तरामु मगरले बताए । मेलामा सत्यवती गाउँपालिकाका अध्यक्ष टीकाराम पाण्डे, कालीगण्डकी गाउँपालिकाका अध्यक्ष बेद थापा मगर, विभिन्न राजनीतिक दलका नेताहरू, जनप्रतिनिधिलगायतको सहभागिता रहने आयोजक संस्था साकटेक नेपालका अध्यक्ष धनराज श्रीस मगरले बताए ।

मेलाको अवसरमा मंसिर ७ गतेदेखि स्थानीय क्लब प्रगतिशील समाज क्वाङले भलिबल प्रतियोगिता सुरु गरेको छ । मंसिर १० गतेभित्र भलिबल प्रतियोगिता सम्पन्न भइसक्ने प्रगतिशील समाज क्वाङका अध्यक्ष लिलस श्रीस मगरले बताए । मेलामा हरेक बर्ष गुल्मी, पाल्पा, स्याङ्जा, पर्वत, बागलुङ, प्युठान, अर्घाखाँचीलगायतका जिल्लाहरूबाट हजारौंको संख्यामा दर्शनार्थीहरूको घुँइचो लाग्ने गर्छ । मेलामा विभिन्न व्यवसायीहरूको भीडभाड सुरु भएको छ । मेलामा स्थानीय उत्पादनमा आधारित विभिन्न परिकारका होटलहरू रहेको संस्थाका उपाध्यक्ष रुकबहादुर राहादी मगरले बताए ।

कहिले देखि शुरु हुन्छ मेला ?

बैकुण्ठ चतुर्दशी साँझदेखि पूर्णिमा (मंसिर १० र ११) गते दर्शनार्थीहरूले सत्यदेवीलाई पुजा गर्ने, दूध चढाउने, शान्तिको प्रार्थना गर्दै परेवा उडाउने, भाकल पुजा गर्ने, चिच्याएर बर माग्नेहरूको भीडभाड हुनेछ । मेलामा स्थानीय उत्पादित सुन्तला, सखरखण्ड, बदाम, बटुक, सेलरोटी, मासुका विभिन्न परिकारहरू खान पाइन्छ । मेलाको अवसरमा राष्ट्रिय कलाकार र स्थानीय कलाकारहरूले मनोरञ्जन दिने कार्यक्रम रहेको छ । लोक कलाकारहरू श्याम राना, रूपा घर्ती मगर, सुदीप सिंजाली, डोलराज परियार र गुणदेव थापाले आफ्नो गायन प्रस्तुत गर्नेछन् भने स्थानीय मगर सोरठी, सालैजो, कौरा, झ्याउरे लगायतका गीत र नाचहरूको प्रस्तुति रहनेछ ।

कसरी पुग्ने गुल्मीको सत्यवती ?

गुल्मी जिल्लाको सदरमुकाम तमघासदेखि १४ कोष पूर्व, समुद्री सतहदेखि २००० मी. उचाईमा सत्यवती गाउँपालिका वडा नं. ३ ठूलो लुम्पेकमा रहेको छ । तम्घासदेखि रिडी हुँदै रुद्रबेणी वजारबाट करिव ११ कि.मि. उकालो कच्ची मोटर बाटो चढेपछि ठूलो लुम्पेक गाउँमा पुगिन्छ । त्यहाँबाट करिब ३० मिनेट गाडी यात्रापछि सिरानीमा रहेको सत्यवतीमा पुग्न सकिन्छ । बुटवलबाट आउँदा पाल्पाको तानसेन, रिडी, हुँदै आउन सकिन्छ । रुद्रवेणीसम्म पीच बाटो रहेको छ ।सत्यवती प्राकृतिक हिसावले सुन्दर ठाउँ हो । यो क्षेत्र सरकारले घोषणा गरेको सय पर्यटन गन्तब्य मध्ये एक हो । ठूलो लुम्पेकको सिरानीमा रहेको सत्यवतीको धार्मिक र सांस्कृतिक महत्व त छँदैछ । सत्यवतीमा अहिले दैनिकजसो भिडियो सुटिङ गर्ने र अन्य घुम्ने जानेहरूको भीडभाड हुने गर्छ ।

वि.सं. १९९० तिरबाट तत्कालिन पुजारी लिलाराम तरामु मगर (बुढोसाँढ) र उनका परिवारले संरक्षण गर्दै आएको भएपनि केही वर्षयता ग्रामीण पर्यटन विकास गर्ने उद्देश्य सहित स्थानीय संघसंस्थाहरूले विभिन्न सांस्कृतिक कार्यक्रमको आयोजना गर्दै आएका छन् । सत्यवतीबाट पाल्पाको श्रीनगर, रेसुङ्गा, सिद्धहिले, कालीगण्डकी नदि र उत्तरपूर्व तर्फ धौलागिरी, माछापुच्छ्रे, अन्नपूर्ण हिमालहरूको नजिकै दृश्यालोकन गर्न सकिन्छ । यहाँ पुजापाठका लागी पाल्पा, स्याङ्जा, रूपन्देही, पर्वत, बाग्लङ, म्याग्दी, अर्घाखाँची लगायत जिल्लाहरूबाट हजारौं दर्शनार्थीहरू आउने गर्छन् ।

पुगेपछि के के देखिन्छ त ?

यस्तै झण्डै २ सय बर्ष अगाडी भुरेटाकुरे दरवार रहेको हचिङ्कोट डाँडा, प्रसिद्व ल्हुम्पेकी थानी थान, खड्कदेवी कोट, लाम्थुडी झरना, सिद्व हिले, मसिना दह, लाली गुराँसे डाँडा, अद्भूत हुक्रायो नाग दृश्यावलोकनका लागी आकर्षणका केन्द्र रहेका छन् । ठूलो लुम्पेकबाट धौलागिरी, माछापुच्छ्रे, मानापाथी, लोत्से लगायत हिमशृंखलालाई नजिकबाट हेर्न सकिन्छ ।
प्राकृतिक स्रोत र साधनको दृष्टिकोणले नेपाल जति भरिपूर्ण छ, ठूलो लुम्पेक कृषि पर्यटनको दृष्टिकोणले पनि परिचित रहेको छ । प्रायः प्रत्येक घर परिवारले कृषिलाई व्यवसाय बनाएर जीविकोपार्जन गरिरहेका छन् । टमाटरको टनेल नभएको घर पाउन त मुस्किलै पर्छ । कृषिको सामूहिक उत्पादन र व्यसायिकता यहाँको असाध्यै राम्रो उदाहरण हो । यहाँको तरकारी पाल्पा, बुटवल, स्याङ्जा हुँदै गोरखपुरसम्म विक्री हुँदै आएको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?