ट्रेंडिंग:

>> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित) >> रुपन्देहीको व्यवसाय चलायमान बनाउन सुझाव संकलन >> विश्व किर्तीमानधारी हरिबहादुरलाई सम्मानको ओइरो >> लुम्बिनीमा शिखर सम्मेलनः मुख्यमन्त्रीको स्वार्थमा शक्ति केन्द्रको चलखेल >> बैङ्कर पक्राउ परेकोमा बैङ्किङ क्षेत्रको आपत्ति >> कुष्ठरोगीलाई समाजमा अझै पनि लान्छना र विभेदको डर >> प्रादेशिक अस्पतालप्रति प्रदेशकै बेवास्ता ! >> माक्र्सको चिहान क्षेत्रमा एक फन्को लगाउँदा
संस्कृति

लोपोन्मुख कुसुण्डा भाषाको संरक्षण गर्नुपर्छः मन्त्री शर्मा

८ मंसिर २०८०, शुक्रबार
८ मंसिर २०८०, शुक्रबार

दाङ, ८ मङ्सिर ।

सञ्चार तथा सूचना प्रविधिमन्त्री रेखा शर्माले कुसुण्डा भाषाको संरक्षणमा सरकारले काम गरेको र आगामी दिनमा पनि यसको संरक्षणमा लाग्न आवश्यक रहेको बताएकी छन् ।

लोपोन्मुख कुसुन्डाको भाषा तथा सस्कृतिको संरक्षण, उजागर एवं विकासका लागि अनुसन्धानकर्ता उदयराज आलेद्वारा तयार गरिएको वृत्तचित्रको विमोचन कार्यक्रममा उनले यस्तो बताएकी हुन् । मन्त्री शर्माले लोप हुन लागेको भाषालाई संरक्षण गरेर पछिल्लो पुस्तालाई हस्तान्तरण गर्नमा सहयोग गरेकोमा अनुसन्धानकर्ता उदय आलेलाई धन्यवाद दिइन् । भाषा, संस्कार र संस्कृति संरक्षणका लागि पुरानो पुस्ताले नयाँ पुस्तालाई हस्तान्तरण गरेमा मात्र यो जीवित रहने उनले बताइन् । लोपउन्मुख कुसुन्डा भाषा संरक्षणका लागि केन्द्र, प्रदेश र स्थानीय तहले समन्वय गरेर काम गर्नुपर्ने उनले बताइन् । यो भाषालाई संरक्षण गर्न पछिल्लो पुस्ता तयार भएको देख्दा खुशी लागेको उनले बताइन् ।

कार्यक्रममा लमही नगरपालिकाका नगर प्रमुख जोगराज चौधरीले लोप हुन लागेको भाषा संरक्षणमा लागेकोमा खुशी ब्यक्त गरे । यसको संरक्षणका लागि स्थानीय तहले सहयोग गर्ने बताए ।

कुसुन्डा भाषाको अनुसन्धानकर्ता उदयराज आलेले २०७८ को जनगणनामा २ सय ५३ उल्लेख गरिए पनि नेपालभरमा वास्तबिक संख्या १ सय ६२ जना रहेको बताए । कुसुन्डा भाषाको महत्व बुझाउन जरुरी रहेको उनले बताए । अन्य भाषामा बाबु आमाले छोराछोरीलाई सिकाउने प्रचलन रहेको छ भने कुसुन्डाको बच्चाले आफ्नो भाषा सिकेर बाबु आमा वा घरपरिवारलाइ सिकाउनु पर्ने अवस्था रहेको बताए । नेपाल सरकारको सहयोगमा चार चरणमा कुसुन्डा भाषाको दाङको घोराही उपमहानगरपालिका –५ को महेन्द्र मावि धर्नामा कक्षा संचालन गरेर कुसुन्डा समुदाय र गैरकुसुन्डाले पढ्न र लेख्न र वोल्न सक्ने भएका छन् । अनुसन्धानकर्ता उदयराज आलेले भाषा संरक्षणका लागि चारवटा पाठ्यपुस्तक तयार गरेका छन् । सोही पाठ्यपुस्तकलाई अध्ययन गरेर नयाँ पुस्ता कुसुन्डा भाषा जान्ने भएका छन् ।

कुसुन्डा विकास समाजका केन्द्रीय अध्यक्ष धनबहादुर कुसुन्डाले भाषा संरक्षणका लागि नेपाल सरकारले सहयोग गरेकाले पछिल्लो पुस्ताले पढ्न सक्ने भएको बताए । उनले कुसुन्डा भाषाका नागरिक छरिएर भन्दा एकै स्थानमा बसोवास गर्ने वातावरण भयो भने अझ राम्रो हुने बताए ।

अनुसन्धानकर्ता उदयराज आलेले पाँच वर्ष लगाएर तयार पारेको कुसुन्डा समुदायको भेष, भुषा,भाषा, सस्कार, संस्कृति र रहनसहन समेटिएको १९ मिनेटको वृत्तचित्र प्रस्तुत गरिएको थियो ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?