ट्रेंडिंग:

>> प्रदेशमा पनि सरकार फेर्ने माओवादी निर्णय >> राप्रपा नयां गठबन्धनमा नअटाउने >> नयां गठबन्धनमा नेकपा एस पनि ! >> अर्थमन्त्री नपाएपछि माओवादीले गठबन्धन फे-यो : कांग्रेस >> सत्ता गठबन्धन भत्कियो, एमाले र रास्वपा आजै सरकारमा जाने >> सत्ता गठबन्धनको बैठक स्थगित >> नेकपा एमालेले बोलायो सचिवालय बैठक, राजनीतिमा एकाएक तरंग >> नयां सत्ता गठबन्धनको पक्षमा १५७ सांसदहरुको समर्थन ! , आज ८ बजे बस्ने गठबन्धनको वैठक निर्णायक >> चिकित्सक दिवसमा सम्मान, मुखपत्र विमोचन तथा अन्तक्र्रिया >> प्यूठानका सांसद सूर्य थापासँग २४ घण्टा >> मायादेवीमा दादुरा–रुबेला खोप अभियान सुरु >> स्थानीय तहको कार्यसम्पादनमा प्रश्नः गतसाल उत्कृष्ट अहिले फेल ! >> विवादको घेरामा लुम्बिनी सम्मेलन >> ‘जीवन बाँच्न जीवन बदल्न जान्नुपर्दछ’ >> मुद्दा मामिला भन्दा ‘मेलमिलापमा’ प्राथमिकता >> गण्डकमा बगर खेतीलाई प्रोत्साहन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> विश्वमै दुर्लभ तीन महिने महायज्ञ निलकण्ठ बाबाधाममा चल्दै >> लुम्बिनीको शिखर सम्मेलनबारे संघीय संसदमा उठ्यो प्रश्नः सम्मेलन रोक्न एमालेको माग (भिडियोसहित) >> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री >> नेदरल्यान्ड्सलाई ६ विकेटले हराउँदै नेपाल फाइनलमा
कर्णाली

भूकम्पपीडितको बिजोगः चिसोले त्रिपालभित्र जान्छ ज्यान

८ मंसिर २०८०, शुक्रबार
८ मंसिर २०८०, शुक्रबार

सुर्खेत, ८ मंसिर ।

चार दिनअघि निमोनियाका कारण त्रिपालमुनि बस्दै आएका जाजरकोटका एक महिने शिशुको ज्यान गयो । भूकम्पले घरमा क्षति पुगेपछि त्रिपालमा बस्दै आएका भेरी नगरपालिका–२ का हुकुमबहादुर पुनका एक महिनाकी छोरी निरुताको चिसोले निधन हो ।

भेरी –२ का पूर्ववडाध्यक्ष कालीबहादुर वलीका अनुसार तीन दिनअघि बिरामी परेकी शिशुलाई उपचारका लागि जिल्ला अस्पताल लगिएको थियो । कडा निमोनियाले थला परेकी निरुताको उपचारका क्रममा मृत्यु भयो । जिल्ला स्वास्थ्य सेवा कार्यालयका सूचना अधिकारी कृष्णबहादुर खत्रीका अनुसार चिसोबाट जाजरकोटमा त्रिपालमुनि बस्दै आएका अधिकांश बालबालिका बिरामी परेका छन् ।

छेडागाड नगरपालिका वडा नम्बर १३ थानवाडाकी ५६ वर्षीया मनसरी कामीको पनि एक साता अघि मृत्यु भयो । उनलाई कात्तिक १९ गतेदेखि ज्वरो र टाउको दुख्न सुरू भएको थियो । कात्तिक २६ गते उनी सिकिस्त भइन् । उपचारका लागि सुर्खेत लैजाने तयारी गर्दागर्दै मनसरीको मृत्यु भएको उनका छोरा अमरबहादुर विकले जानकारी दिए । मनसरीलाई करिब ८ वर्षदेखि दम थियो । उनलाई कहिले गाउँमै, कहिले सुर्खेत, नेपालगञ्ज र चौरजहारीसम्म पु¥याएर परिवारले उपचार गराइराखेका थिए । ‘हामीसँग पाल थिएन, त्यसैले चर्किएकै अर्को घरमा बस्यौं’ उनले भने, ‘त्यो घर पनि एकदमै चिसो थियो, चिसो र रोगले गलाएर आमा बित्नु भयो ।’

जुनी चाँदे गाउँपालिका वडा नम्बर ४ लुहादहकी सुगिली नेपालीको पनि चिसोले गएको कात्तिक २९ गते मृत्यु भयो । केही महिनायता दमको औषधि सेवन गरिरहेकी सुगिलीलाई चिसोले झन् समस्या पारेको र मृत्यु भएको उनकी बुहारी सुर्मा नेपालीले बताइन् । पहिले पनि चिसोको कारण सासुआमा बिरामी हुँदै आएको उनले बताइन् ।

गएको कात्तिक १७ गते जाजरकोट केन्द्रविन्दु भएर भुकम्प गएयता यहाँका नागरिकहरुको चिसोको कारण ज्यान गइरहेको छ । निमोनिया तथा दम तथा विभिन्न दीर्घ रोगीहरु त्रिपालभित्र ज्यान गुमाउन बाध्य छन् । हालसम्म ११ जना चिसोको कारण ज्यान गुमाइसकेका छन् ।

भूकम्पको केन्द्रबिन्दु बारेकोट गाउँपालिकामा मात्र चिसोका कारण ४ जनाको ज्यान गइसकेको छ । यहाँका भूकम्पपीडितलाई न्यानो गरी व्यवस्थापन गर्न समस्या भइरहेको गाउँपालिकाका अध्यक्ष विरबहादुर गिरी बताए । यस पालिकामा मात्र चार हजार चार सय ६७ घरधुरीका अधिकांश मानिस घरबाहिरै रहेका छन् ।

दीर्घरोगी, बालबालिका र चिसोले छिटो गाँज्ने अशक्त, सुत्केरीका लागि त्रिपालमुनिको बसाई यातना नै भएको गिरीले बताए । रातभरि शित चुहिने र त्यसभित्र एउटा कम्बलका भरमा परिवारै बस्नुपर्ने अवस्थाले समस्या भएको उनले बताए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?