ट्रेंडिंग:

>> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ ओ सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित)
शिक्षा / स्वाथ्य

विद्यार्थीलाई प्रयोगात्मक शिक्षा

८ मंसिर २०८०, शुक्रबार
८ मंसिर २०८०, शुक्रबार

नवलपुर, ८ मंसिर ।

नवलपरासी पूर्वको एक विद्यालयले सैद्धान्तिक शिक्षा संगसंगै प्रयोगात्मक शिक्षालाई समेत जोड दिन थालेपछि अहिले विद्यार्थीहरु विद्यालयमा गुन्द्री बुनेर प्रयोगात्मक अभ्यास गर्न थालेका छन् ।

कावासोती नगरपालिका वडा नं. १२ मा रहेको नेपाल राष्ट्रिय आधारभूत विद्यालयले पहिलो पटक जिल्लामै विद्यार्थीलाई गुन्द्री बुन्ने पेशामा समेत अब्बल बनाउन अहिले विद्याालयले पराल खरिद गरी गुन्द्री बुन्न थालेको विद्याालयकी शिक्षिका मना शर्मा अधिकारीले बताईन् ।

विद्यालयका विद्यार्थीहरुले अहिले विद्यालयमा सैद्धान्तिक शिक्षा संगसंगै प्रयोगात्मक शिक्षालाई पनि अघि बढाएपछि विद्यार्थीले गुन्द्री बुनेर बिक्री गर्ने आम्दानी मध्ये विद्यार्थीलाई समेत केही रकम दिने र बाँकी विद्यालयको खातामा आम्दानी बाँध्ने बिद्यालयले नीति नै बनाएको प्रधानाध्यापक दधिराम परियारले बताए ।

अहिले समाजमा गुन्द्री लोप हुन थालेको छ । लोप हुन लागेको गुन्द्री बुन्ने पेशामा फर्काउन सके मात्र पनि यसको ब्यापार बढ्ने र संगसंगै प्रयोगात्मक शिक्षामा पनि दख्खल बनाउन सकियो भने भबिष्यमा यस्ता काम गरेर पनि आर्थिक जीविकोपार्जन गर्न मद्दत पुग्ने विश्वास विद्यालयले गरेको शिक्षिका अधिकारीको भनाई छ ।

विद्यालयले गत कात्तिक महिनामा पराल खरिद गरेको र अहिले त्यो पराल सुकाएर विद्यार्थीलाई एक पिरियड प्रत्येक कक्षामा अध्ययनरत छात्रालाई सहभागी गराएर गुन्द्री बुन्ने कार्यमा सरिक बनाउने गरेको प्रधानाध्यापक परियारले बताए ।

लोप हुन लागेको यो पेशातर्फ आकर्षण बढाउन र विद्यार्थीलाई संैद्धान्तिक शिक्षासंगै प्रयोगात्मक शिक्षातर्फ अभिप्रेरित गर्न विद्यालयले गरेका यस्ता कार्यले राम्रो सन्देश जाने कावासोती नगरपालिकाका प्रमुख बिष्णुप्रसाद भुसालले बताए ।

कावासोतीको यो विद्यालयले गरेका उदाहरणीय कामले यहाँका विद्यार्थीसंगै अभिभावक समेत खुुशी भएको कावासोतीका पूर्व शिक्षक गोपाल बस्ताकोटीले बताए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?