ट्रेंडिंग:

>> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित)
संस्कृति

संस्कृति जोगाउन नयाँ र पुरानो पुस्ता एक ठाउँमा हुनुपर्छ : मन्त्री शर्मा

८ मंसिर २०८०, शुक्रबार
८ मंसिर २०८०, शुक्रबार

दाङ, ८ मङ्सिर ।

संचार तथा सुचना प्रविधि मन्त्री रेखा शर्माले नेपाली समाजमा रहेका मौलक कला, संस्कृति संरक्षण गर्नु राज्यको कर्तव्य भएको बताएकी छन् । बिहीबार बंगलाचुली गाउँपालिकाले स्थानीय कला संस्कृति संरक्षणका लागि आयोजना गरेको बृहत भैलो महोत्सवलाई सम्बोधन गर्दै सरकारका प्रवक्ता समेत रहेकी मन्त्री शर्माले आफ्नो संस्कृति जोगाउनु नयाँ र पुरानो पुस्ता एक ठाउँमा हुनुपर्छ भन्ने अभियानमा बंगलाचुली गाउँपालिकाले थालेको नयाँ अभ्यासले राज्य मौलिक लोक कला संस्कृति संरक्षणमा गम्भीर रहेको स्पष्ट पारिन् ।

अरुलाई आफ्नो मौलिक लोक कला संस्कृति पुर्याउनु पर्छ भन्ने मान्यतामा बंगलाचुली गाउँपालिकाले खेलेको भूमिका अनुकरणीय रहेको भन्दै उनले भनिन्, “सरकारको काम राज्यका हरेक निकायमा रहेका संस्कृति सम्पदाको संरक्षणसँगै प्रवद्र्धन गर्नु कर्तव्य पनि हो । यसमा हामी सबैको ध्यान जान जरुरी छ ।”

यसैगरी उनले अघिल्लो वर्ष निर्वाचनमा भोट माग्ने बेलामा गरेको वाचा र प्रतिवद्धता पूरा गर्न आफु प्रतिवद्ध रहेको बताइन् । अहिले राज्यको निर्णायक तहमा रहेको अवस्थामा जनतासामु गरेका वाचा पूरा गर्ने दायित्वमा स्पष्ट रहेको स्मरण गराइन् । बंगलाचुली गाउँपालिकाले अघि सारेको एक घर एक धाराको नारा पूरा गर्न केन्द्र र प्रदेश सरकारले काम थालेको बताउँदै मन्त्री शर्माले यो काम चाँडै साकार हुने विश्वास दिलाइन् । जिल्लाको पहाडी भुगोल धेरै भएको पालिकामा अहिलेसम्म सहज सडक पूर्वाधार, सिँचाई, खानेपानी, स्वास्थ्यलगायत विकासका काममा सरकारले ध्यान दिदै आएकोमा अरु ठाउँमा भन्दा बंगलाचुलीका लागि विशेष रुपमा ध्यान दिईरहेको उनले बताइन् ।

दाङ र प्युठान जोड्ने मदन भण्डारी मार्ग, विपी मार्गलगायत पालिका भित्रका सहायक सडकको काम पूरा गर्ने अभियानका साथ सरकार अघि बढेको उनले बताइन् ।

“दुई जिल्ला जोड्ने लाईफलाईनको सडक चाँडो पूरा गर्न गम्भीरतापूर्वक काम भईरहेको छ” उनले भनिन् ।

गाउँपालिका अध्यक्ष तुलसीराम पुनको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रममा लुम्बिनी प्रदेशका स्वास्थ्य मन्त्री राजु खनालले संस्कार संस्कृतिलाई पुस्ता हस्तान्तरणको आधार बनाउन बंगलाचुली गाउँपालिकाले नयाँ अभ्यासको थालनी गरेको बताए । उनले नयाँ पुस्ताले भुल्दै गएका मौलिक कला, संस्कृतिलाई सम्झाउन यस प्रकारको कार्यक्रमले सामाजिक एकता कायम गर्न सफल भएको बताए ।

पालिकाको आठवटै वडाबाट १६ वटा समूह सहभागी भई गरिएको बृहत भैलो महोत्सवमा वडा नम्बर ५ साकिनेको समूह सर्र्वोत्कृष्ट भएको छ । सो महोत्सवमा एकल रुपमा भूमे भैलो नृत्य प्रस्तुत गरेका धानबहादुर बिकलाई उत्कृष्ट घोषित गरिएको थियो ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?