ट्रेंडिंग:

>> पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य बढ्यो >> स्वस्थ नागरिक बनाउन स्वास्थ्य, शिक्षा र कृषिको एकीकृत कार्ययोजना आवश्यक >> हरायो मौलिकता ! >> अवैध सुनसहित भारतीय नागरिक पक्राउ >> सशक्तको १६ औ स्थापना दिवसमा रक्तदान तथा गौशालामा सहयोग >> भैरहवा सेजबाट ईको नेपाल इनर्जीले सुरु ग-यो व्यावसायिक उत्पादन >> दोहोरो अंकले घट्यो नेप्से >> ट्याक्टर दुर्घटना हुँदा चालकको मृत्यु >> १०२ किलो गाँजासहित तीन जना पक्राउ >> फेरी मन्त्री बने शरतसिंह भण्डारी >> तेस्रो कार्यकालमा देश र जनताको सेवामा समर्पित हुने अवसर पाए-प्रचण्ड >> प्रधानमन्त्रीमा ओलीको नियुक्तिविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> माधव नेपाल प्रधानमन्त्रीको शपथ समारोहमा अनुपस्थित >> नवनियुक्त प्रधानमन्त्री ओलीलाई भारतीय प्रधानमन्त्री मोदीले दिए बधाई >> प्रधानमन्त्री ओलीसहित दुई उपप्रधान र १९ मन्त्रीले लिए शपथ >> प्रकाशमान सिंह र विष्णु पौडेल बने उपप्रधानमन्त्री >> ओलीले लिए प्रधानमन्त्रीको शपथ >> प्रधानमन्त्री ओलीसहित २१ मन्त्रीले शपथ लिदै >> सुनको मुल्य अहिलेसम्मकै उच्च >> पेशागत महासंघले ग-यो एमाले रुपन्देहीको नयाँ नेतृत्वलाई सम्मान >> अर्जेन्टिनाले जित्यो कोपा अमेरिकाको उपाधि >> काँग्रेसबाट को को बन्दै छन् मन्त्री ? >> एमालेबाट विष्णु पौडेल अर्थ र पृथ्वीसुब्बा सञ्चारमन्त्री बन्दै >> रोटरी क्लव अफ सेन्ट्रल लुम्बिनीको पदस्थापन >> एमालेले टुंग्यायो ८ मन्त्री (सूचीसहित) >> आज कहाँ कहाँ छ वर्षाको संभावना ? >> नवनियुक्त प्रधानमन्त्री ओलीको शपथ आज >> स्पेनले चौथोपटक जित्यो युरोकपको उपाधि >> कपिलवस्तु पूर्ण खोप सुनिश्चित >> ओली नेतृत्वको सरकार र अपेक्षा >> बढ्दै अर्टिजमको जालो, बच्ने कसरी ? >> सीप सिक्नेको आत्मनिर्भर हुने धोको >> उद्योगले तिरेनन् विद्युतको ५० करोड बक्यौता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कर्णाली सरकारले साउन १ गते बिदा दिने >> बुटवल टाईगर्स राउण्ड टेबल–२८ को छैठौं साधारणसभा तथा अधिवेशन >> आईसीएफसी फाइनान्सद्वारा छात्राहरुलाई सेनेटरी प्याड वितरण >> घोराहीको गिठेपानी जलाशयमा डुबेर युवक बेपत्ता  >> एमाले अध्यक्ष केपी ओली प्रधानमन्त्रीमा नियुक्त >> त्रिविले शैक्षिक क्यालेण्डर लागू गरेकोमा प्रधानमन्त्रीद्वारा धन्यवाद व्यक्त >> कांग्रेसमा मन्त्री छान्न सकस, कोइराला पक्ष छलफलमा >> भारतबाट चिनी आयात गर्न १० उद्योगलाई अनुमति >> त्रिशूलीमा बेपत्ता यात्रुको खोजीलाई तीव्रता दिन सुरक्षा प्रमुखहरूलाई प्रधानमन्त्रीको निर्देशन >> ‘देशलाई माथि लैजाने वा तल झार्ने कुरा शिक्षा मन्त्रालयमा भर पर्छ’ >> ट्रम्पलाई गोली हान्ने युवकको परिचय खुल्यो >> बागमती प्रदेशमा नयाँ सरकार गठनको बाटो खुल्दै  >> त्रिशुलीमा बेपत्तामध्ये भेटियो थप एक जनाको शव >> सिमलताल घटना: ५८ जना अझै बेपत्ता >> स्वर्णिम वाग्लेले कुट्ने धम्की दिएको मुकुल ढकालको आरोप >> युरो कप उपाधिका लागि आज राति स्पेन र इङ्ल्यान्ड खेल्दै

संस्कृति जोगाउन नयाँ र पुरानो पुस्ता एक ठाउँमा हुनुपर्छ : मन्त्री शर्मा

८ मंसिर २०८०, शुक्रबार
८ मंसिर २०८०, शुक्रबार

दाङ, ८ मङ्सिर ।

संचार तथा सुचना प्रविधि मन्त्री रेखा शर्माले नेपाली समाजमा रहेका मौलक कला, संस्कृति संरक्षण गर्नु राज्यको कर्तव्य भएको बताएकी छन् । बिहीबार बंगलाचुली गाउँपालिकाले स्थानीय कला संस्कृति संरक्षणका लागि आयोजना गरेको बृहत भैलो महोत्सवलाई सम्बोधन गर्दै सरकारका प्रवक्ता समेत रहेकी मन्त्री शर्माले आफ्नो संस्कृति जोगाउनु नयाँ र पुरानो पुस्ता एक ठाउँमा हुनुपर्छ भन्ने अभियानमा बंगलाचुली गाउँपालिकाले थालेको नयाँ अभ्यासले राज्य मौलिक लोक कला संस्कृति संरक्षणमा गम्भीर रहेको स्पष्ट पारिन् ।

अरुलाई आफ्नो मौलिक लोक कला संस्कृति पुर्याउनु पर्छ भन्ने मान्यतामा बंगलाचुली गाउँपालिकाले खेलेको भूमिका अनुकरणीय रहेको भन्दै उनले भनिन्, “सरकारको काम राज्यका हरेक निकायमा रहेका संस्कृति सम्पदाको संरक्षणसँगै प्रवद्र्धन गर्नु कर्तव्य पनि हो । यसमा हामी सबैको ध्यान जान जरुरी छ ।”

यसैगरी उनले अघिल्लो वर्ष निर्वाचनमा भोट माग्ने बेलामा गरेको वाचा र प्रतिवद्धता पूरा गर्न आफु प्रतिवद्ध रहेको बताइन् । अहिले राज्यको निर्णायक तहमा रहेको अवस्थामा जनतासामु गरेका वाचा पूरा गर्ने दायित्वमा स्पष्ट रहेको स्मरण गराइन् । बंगलाचुली गाउँपालिकाले अघि सारेको एक घर एक धाराको नारा पूरा गर्न केन्द्र र प्रदेश सरकारले काम थालेको बताउँदै मन्त्री शर्माले यो काम चाँडै साकार हुने विश्वास दिलाइन् । जिल्लाको पहाडी भुगोल धेरै भएको पालिकामा अहिलेसम्म सहज सडक पूर्वाधार, सिँचाई, खानेपानी, स्वास्थ्यलगायत विकासका काममा सरकारले ध्यान दिदै आएकोमा अरु ठाउँमा भन्दा बंगलाचुलीका लागि विशेष रुपमा ध्यान दिईरहेको उनले बताइन् ।

दाङ र प्युठान जोड्ने मदन भण्डारी मार्ग, विपी मार्गलगायत पालिका भित्रका सहायक सडकको काम पूरा गर्ने अभियानका साथ सरकार अघि बढेको उनले बताइन् ।

“दुई जिल्ला जोड्ने लाईफलाईनको सडक चाँडो पूरा गर्न गम्भीरतापूर्वक काम भईरहेको छ” उनले भनिन् ।

गाउँपालिका अध्यक्ष तुलसीराम पुनको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रममा लुम्बिनी प्रदेशका स्वास्थ्य मन्त्री राजु खनालले संस्कार संस्कृतिलाई पुस्ता हस्तान्तरणको आधार बनाउन बंगलाचुली गाउँपालिकाले नयाँ अभ्यासको थालनी गरेको बताए । उनले नयाँ पुस्ताले भुल्दै गएका मौलिक कला, संस्कृतिलाई सम्झाउन यस प्रकारको कार्यक्रमले सामाजिक एकता कायम गर्न सफल भएको बताए ।

पालिकाको आठवटै वडाबाट १६ वटा समूह सहभागी भई गरिएको बृहत भैलो महोत्सवमा वडा नम्बर ५ साकिनेको समूह सर्र्वोत्कृष्ट भएको छ । सो महोत्सवमा एकल रुपमा भूमे भैलो नृत्य प्रस्तुत गरेका धानबहादुर बिकलाई उत्कृष्ट घोषित गरिएको थियो ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?