ट्रेंडिंग:

>> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित)
कृषि

सिजनको ‘सुन्तला स्वाद’

कृषि उपज केन्द्रमा प्रदेशका ३ जिल्ला गुल्मी, अर्घाखाँची पाल्पा र गण्डकी प्रदेशको स्याङ्जाबाट समेत सुन्तला आएको छ । फरक फरक स्वाद र आकारका सुन्तलाको अहिले उपज केन्द्रबाट ५० देखि ८०, ९० रूपैयाँ प्रतिकिलोमा सुन्तलाको होलसेल कारोबार भैरहेको छ ।
८ मंसिर २०८०, शुक्रबार
८ मंसिर २०८०, शुक्रबार

बुटवल, ८ मंसिर ।  नेपाली सुन्तलाको कारोबार सुरुवात भएको छ । नेपाली सिजनवेल सुन्तलाको कारोबार सुरु भएपछि व्यवसायीहरूले किसानको बगैचामा नै गएर सुन्तलाको कारोबारको लागि सम्झौता गर्दै खरिद गर्न सुरुवात गरेका हुन । काठमाडौंको कालीमाटी पछिको सबैभन्दा ठूलो कृषि उपज केन्द्रको रूपमा रहेको बुटवल कृषि उपज थोक बजारमा पनि सुन्तलाको कारोबार सुरु भएको छ । उपज केन्द्रमा प्रदेशका ३ जिल्ला गुल्मी, अर्घाखाँची, पाल्पा र गण्डीकी प्रदेशको स्याङ्जाबाट समेत सुन्तला आएका छन् ।

बुटवल कृषि उपज थोक बजार सञ्चालक समितिका अध्यक्ष घनश्याम भुषाल (गोपाल) का अनुसार अहिले मौसम पनि अनुकुल भएको कारण पहिलो चरणको सुन्तला बजारमा आउने क्रम रहेको जानकारी दिए । बुटवल कृषि उपज थोक बजारमा अहिले सुन्तला व्यवसायीहरूले किसानबाट खरिद गरेर ल्याएको सुन्ताला राखेर बिक्री गर्दै आएका हुन ।

गत मंसिर ५ गते बाट व्यवसायीक रूपमा बुटवल कृषि उपज थोक बजार केन्द्रमा सुन्तलाको कारोबार सुरुवात भएको थियो । जस अनुसार सुन्तालाको ग्रेड हेरेर किसानबाट ल्याएको सुन्तला होलसेल व्यवसायीहरूले प्रतिकिलो ५० रूपैया देखि ८० रूपैयाँ सम्ममा विक्रि गर्दै आएका छन् । बुटवल कृषि उपज थोक बजार सञ्चालक समितिका व्यवस्थापक कृषि अर्थविज्ञ डिल्लीराज पौडेलका अनुसार अहिले उपज केन्द्रबाट ५० देखि ८०, ९० रूपैयाँ प्रतिकिलोमा सुन्तलाको होलसेल कारोबार भैरहेको छ ।

दैनिक किसान बाट संकलन भएको सुन्ताल कृषि मन्डीमा व्यवस्थापन गरिएको किसान चौतारीको रूपमा आडामा बिक्रीको लागि व्यवस्थापन गर्ने गरिएको पाईन्छ । जसलाई उपज केन्द्रले केही निश्चित राजश्व लिएर विक्रिको लागि स्थान उपलब्ध गराउँदै आएको हो । सिजनेवल फलफूलको रूपमा रहेको सुन्तलाको विक्रिका लागि व्यवसायीहरूले किसानको बगौचा, बारीमा पुगेर सुन्तालो सम्झौता गरी विक्रिका लागि बुटवल ल्याउने गरेका हुन्छ ।

बुटवलमा ल्याएको सुन्ताला खुद्रा व्यवासायीहरूले हाटबजार लगायत विभिन्न स्थानमा लगेर खुद्रा मुल्यमा विक्रि गर्दै आएको पाईन्छ ।
बुटवल कृषि उपज थोक बजारका बजार व्यवस्थापक डिल्लीराज पौडेलका दैनिक करिव ५ लाख रूपैयाँ बराबरको सुन्तला बुटवलबाट विक्रि भैरहेको छ । जसमा ९ देखि १० टन जती सुन्तला विक्रिका लागि आईरहेको छ । दैनिक ५ लाखको कारोबार बुटवलको मण्डी बाट मात्रै भएको हो ।यसको अलवा केही किसानहरूले भने विभिन्न हाटबजारमा, वा व्यवसायीहरूलाई बस र अन्य साधानमा सुन्तला नै ल्याएर दिने गरेका छन् । तिहार देखि नै अगाडी व्यवसायीहरूले केही मात्रामा सुन्तला ल्याएर विक्रि गर्दै आएका थिए । यो पटक मंसिर महिनाको सुरुवात देखि नै सुन्तला टिप्दा, भण्डारण गर्दा मौसम पनि राम्रो भएको छ । जसको कारण ढुवानीमा सहजता र उपभोक्ताको पनि राम्रो माग भएको पाइएको छ ।

विभिन्न स्थानमा सुन्तला विक्रेताहरूले डोकामा राखेर, ठेलामा समेत सुन्तला विक्रि गर्दै आएको पाईन्छ । बुटवलमा आएको सुन्तला खासरी तराईका जिल्लाहरू रूपन्देहीको भैरहवा, सहित नवलपरासी जिल्लाको पुरासी, सुनवल, रामग्राम, बर्दघाट लगायतका स्थानमा विक्रिका लागि होलसेलमा जाने गरेको छ ।यस्तै कपिलवस्तु जिल्ला, दाङ सम्म पनि बुटवलबाट सुन्तला विक्रिका लागि जाने गरेको हो ।

सटर व्यवसायी रुष्ट

बुटवलमा अहिले सिजनेवल सुन्तला व्यवसायीहरूले बुटवल कृषि उपज थोक बजारमा सुन्तला ल्याएर विक्री गर्न थालेपछि सटर राखेर भाडा तिर्दै आएका व्यवसायीहरू भने रुष्ट भएका छन् । किसानले प्रत्यक्ष रूपमा आफ्नो उत्पादन बिक्री गर्न पाउने गरी किसान चौतारीको व्यवस्था गरिएकोमा सिजनेवल व्यवसायीहरूले केही मात्रै राजश्व तिरेर सुन्तलाको कारोबार गर्दा बास्तविक किसान र सटरमा भाडामा तिरेर बसेका व्यवसायीहरू मर्कामा परेको व्यवसायीहरूको गुनासो रहेको छ । यसको लागि नियमति कर तिरेका, सटर भाडा समेत तिर्दै आएका व्यवसायीहरूले आफुले नै व्यवासय गर्न पाउने पर्नेमा गरेका हुन । कति पय व्यवसायीहरूले बाहिर सुन्तला व्यवसायीहरूको कारण विहानको समयमा भिडभाड बढि भएको कारण यसलाई सञ्चालक समिति ले व्यवस्थापन गर्नुपर्ने माग गरेका हुन ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?