ट्रेंडिंग:

>> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित) >> रुपन्देहीको व्यवसाय चलायमान बनाउन सुझाव संकलन >> विश्व किर्तीमानधारी हरिबहादुरलाई सम्मानको ओइरो >> लुम्बिनीमा शिखर सम्मेलनः मुख्यमन्त्रीको स्वार्थमा शक्ति केन्द्रको चलखेल
शिक्षा / स्वाथ्य

निःशुल्क मधुमेह र मृगौला परीक्षणः मानव मृत्युको प्रमुख कारण बन्दै ‘नसर्ने रोग’

७ मंसिर २०८०, बिहीबार
७ मंसिर २०८०, बिहीबार

बुटवल, ७ मंसिर ।

विश्वभर नै धेरै मानव मृत्यु हुने कारणका रुपमा नसर्ने रोग कारण बनेको छ । नेपाल पनि यसबाट अछुतो छैन । स्वास्थ्य मन्त्रालयको एक तथ्यांक अनुसार नेपालमा वर्सेनि नसर्ने रोगका कारण ४२ प्रतिशत मानिसको मृत्यु हुने गरेको छ । अस्पताल पुग्ने विरामीमध्ये करिब ८१.५ प्रतिशत तथा ती मध्ये अन्तरंग सेवा लिने ८८ प्रतिशतलाई नसर्ने रोगको समस्या छ । नेपालमा दम, मुुटु, मृगौला, मधुमेह, पक्षघात, क्यान्सर लगायतका नसर्ने रोगको जोखिम बढ्दो छ ।

विश्व मधुमेह दिवसको अवसरमा केन सेन्टरले बुटवलमा सचेतना जगाउने उद्देश्यका साथ निःशुल्क स्वस्थ्य परीक्षण तथा अभिमुखिकरण चलाएको छ । चेन होटल पौवाको सहकार्यमा केन सेन्टरले मंगलबार र बुधबार (दुई दिने) मधुमेह र मृगौला सम्बन्धी निःशुल्क रगत र पिसाव जाँच गरेको छ । पौवाको योगीकुटी शाखामा संचालन गरिएको शिविरमा तिलोत्तमाका २ सय ३२ जना स्थानीयले सेवा लिएकामध्ये १४ प्रतिशतमा मधुमेह देखिएको केन सेन्टरका अध्यक्ष दिनेश कक्षपतीले बताए ।

कक्षपतीका अनुसार त्यसमध्येमा पनि मधुमेह संक्रमितसंगै २ प्रतिशतमा मृगौलामा सामान्य असर देखिएको छ । पछिल्लो समय नेपालीको प्रत्येक घरमा दीर्घरोगका रुपमा मधुमेह र उच्च रक्तचापका बिरामी बढेको तथ्यांकबाट प्रष्ट हुने उनको दाबी छ । ४० वर्ष माथिका व्यक्तिहरुमा सामान्य मधुमेह मात्रा देखिएको समयमा सही परामर्श र जीवनशैली व्यवस्थापन गर्न सके पूर्ण निमन्त्रण हुने उनले बताए । बिगत दुई दशकदेखि मधुमेह र मृगौला रोगबारे अभियान चलाएका कक्षपतीले तिलोत्तमामा मधुमेह र मृगौला बिरामीको संख्या धेरै देखिएको भन्दै समयमा नै नियन्त्रण नगरिए परिवारको स्वास्थ्यमा धेरै पैसा र समय सकिने चेतावनी दिए ।

यता होटल पौवाका अध्यक्ष दुर्गा प्रसाद भण्डारीले संस्थागत रुपमा सामाजिक उत्तरदायित्व अन्तर्गत निःशुल्क स्वास्थ्य परीक्षण कार्यक्रम गरेको बताए । होटलका ग्राहकका साथै छरछिमेकीहरुलाई समेत स्वास्थ्य सचेतना र सेवा दिएर अभियानलाई अघि बढाएको बताए । समयमा नै रोग पहिचान गरी ठूलो क्षति रोक्न सकिने हँुदा यस्तो अभियान जरुरी रहेको भन्दै उनले आगामी दिनहरुमा सहकार्य गर्दै जाने बताए ।

करिब २० वर्ष पहिले नेपालमा सर्ने रोगको संख्या ७० प्रतिशत र नसर्ने रोगको संख्या ३० प्रतिशत रहेकोमा यो संख्या बढेर हाल ६० प्रतिशत पुगेको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?