ट्रेंडिंग:

>> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित)
राजनीति
एक बर्षमा पनि पूर्णता पाएन प्रदेश सरकार

मुख्यमन्त्रीलाई कांग्रेस झगडाको गलपासो

५ मंसिर २०८०, मंगलवार
५ मंसिर २०८०, मंगलवार

लमही, ५ मंसिर ।  निर्वाचन भएको १ बर्ष सम्म पनि लुम्बिनी प्रदेश सरकारले पूर्णता पाउन सकेको छैन । गत अशोजको पहिलो हप्ता दिन भित्रै सरकारलाई पूर्णता दिने आन्तरिक कसरतमा जुटेका लुम्बिनी प्रदेशका मुख्यमन्त्री डिल्लीबहादुर चौधरी सफल हुन सकेन ।
सरकारलाई पूर्णता दिने तयारीमा मुख्यमन्त्री चौधरी लागे पनि प्राबिधिक कारण ढिलो भएको नेपाली काँग्रेसका प्रमुख सचेतक जन्मजय तिमिल्सिनाले जानकारी दिए । ‘असोज १५ गते भित्रै सरकारलाई पूर्णता दिने कसरतमा मुख्यमन्त्री चौधरी लाग्नुभएको थियो सहमती जुटेन,’ उनले भने ।
यसअघि नेपाली काँग्रेसले मुख्यमन्त्रीसहित पाँच र नेकपा माओबादी केन्द्रले तीन मन्त्रालय पाउने सहमति भएको चर्चा हुँदै आएको छ । त्यसो गर्दा मन्त्रालयको संख्या बढाएर १२ वटासम्म पु¥याउनु पर्ने हुन्छ । नेपाली काँग्रेस लुम्बिनी प्रदेशका कार्यसमिति सभापति अमरसिंह पुनले भने मन्त्रालयको संख्या नबढाइ यथास्थितिमै सरकारलाई पूर्णता दिन निर्देशन गरि सकेको बताए । लुम्बिनी सरकारको ब्ययभार थप्ने गरि मन्त्रालय टुकारेर सरकारलाई पूर्ण दिन नहुने कुरा पुनले बताए ।

यता नेकपा माओवादी केन्द्रका प्रदेश अध्यक्ष सुदर्शन बरालले माओवादीका कारण नभइ नेपाली काग्रेशको आन्तरिक विवादले सरकारले पूर्णता नपाए बताउँछन् । उनले, पूर्व सहमति अनुसार आफूले अब जसरीपनि दुई मन्त्रालय पाउनु पर्ने बताउँछन् । माओवादीको अडान रहेको हुँदा सरकारलाई पूर्णता दिन मन्त्रालय बढाउनुको बिकल्प मुख्यमन्त्री चौधरीका सामु नरहेको स्रोत बताउँछ । वैशाख १४ गते डिल्लीबहादुर चौधरी मुख्यमन्त्री नियुक्त हुँदा दुई दलका बीचमा माओबादीले तीन मन्त्रालय र काँग्रेसले चार मन्त्रालय पाउने सहमति भएको माओबादी नेताहरूले बराल बताउँछ्न।

नेकपा माओबादी केन्द्र संसदीय दलका नेता जोखबहादुर महराले पूर्व सहमति अनुसार आफूहरू दुई मन्त्रालय पाउनु पर्ने बताए । माओबादीबाट बाँकेकी कृष्णा केसी र रोल्पाका दिपेन्द्र पुनलाई मन्त्री बनाउने भनेर पार्टीबाट नाम अनुमोदन गरि पठाइ सकेको महराले जानकारी दिए । हालसम्म मुख्यमन्त्री चौधरीसहित स्वास्थ्यमन्त्री राजु खनाल काँग्रेसबाट मन्त्रीमण्डलमा सामेल छन् । माओबादीबाट अर्थमन्त्री धनबहादुर मास्की मात्रै सामेल छन् ।

लुम्बिनी प्रदेशमा क्रियाशिल आठ दल तथा एक स्वतन्त्र सांसदसहित ५३ जना सांसदको समर्थनमा वैशाख १४ गते दाङको निर्वाचन क्षेत्र नं. ३ ९१० बाट निर्वाचित चौधरी मुख्यमन्त्रीमा नियुक्त भएका थिए । उनले वैशाख १५ गते शपथ लिएका थिए। चौधरीले बैशाख १९ गते विश्वासको मत लिएका थिए । प्रमुख प्रतिपक्षी नेकपा (एमाले) र राप्रपाले भने बिश्वासको मत दिएका थिएनन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?