ट्रेंडिंग:

>> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै >> लायन्स स्टार्सद्वारा सहयोग >> रोकिएनन् महिलामाथिको हिंसा
अर्थ

मणिग्राम मेलाको आकर्षण बन्यो हल गोरुले उखु पेलेर खुदो पकाएको दृश्य

२ मंसिर २०८०, शनिबार २१:२९
२ मंसिर २०८०, शनिबार २१:२९

तिलोत्तमा,२ मंसिर ।   पराल दाईं लगाए झैं गरी एकजनाले हल गोरु खुल्ला चौरमा घुमाइरहेका हुन्छन् । तर पराल भने छैन । हल गोरु घुमिरहेको ठाउंको बीचमा अर्का एकजनाले मेसिनमा उखुका लामा लामा लांक्रा घुसारिरहेका हुन्छन् । अनि हल गोरु घुम्दा उखुका लांक्रा पेलिएर रस बन्छ । रसलाई ठूलो भांडामा जम्मा गरिएको हुन्छ । अनि छेउैमा तन्दुर रोटी पकाउने भट्टी जस्तै बडेमानको रसेटो (चुल्हो) छ । त्यहांका दुईवटा चुल्हामा ७० लिटर अट्ने डेक्ची छन् । जुन डेक्चीमा उखुको रस पाकेर खुदो बनिरहेको हुन्छ ।

मेला हेर्न आएका दर्शकले त्यो तातो खुदो किनेर गिलासमा चिया जस्तै खाइरहेका हुन्छन् । संगै रहेको स्टलमा जगमा तातो खुदो, तयारी खुदोको बोतल, गुड, मकैको आटो,कोदोको पीठो, टिमुरको छोप लगायत अर्गानिक खानेकुरा र मकैबाट बनेका चिजबल,पोला आदि सजाएर राखिएको हुन्छ । यो दृश्य तिलोत्तमा उद्योग बाणिज्य संघले मणिग्राममा सञ्चालन गरेको तेस्रो राष्ट्रिय औद्योगिक व्यापार मेला तथा कृषि एवम पर्यटन प्रवर्द्धन महोत्सवको हो ।

हिपत (हिमाल पहाड तराई) फुड प्रोडक्ट तिलोत्तमा ४ नयांमिलले राखेको यो स्टलको दृश्यले मेला हेर्न आउने जोकसैको ध्यान तानिरहेको हुन्छ । सांस्कृतिक कार्यक्रम हुने स्टेजको अगाडि पट्टी रहेकाले पनि यो स्टलमा धेरैजनाको नजर गइहाल्छ । खासगरी शहरमा हुर्केका बालबालिका र किशोर किशोरी यो दृश्य विल्कुलै नौलो र रोचक मानेर झुम्मिएर हेर्ने गरेका हुन्छन् ।

‘धेरैजना मेलामा हल गोरु ल्याएर किन घुमाएको होला भनेर एकछिन अचम्म पर्छन्’–हिपत फुड प्रोडक्टका सञ्चालक शिवलाल गौतमले भने–‘वास्तवमा हाम्रो स्टल मेलाको नौलो र दर्शकको लागि आकर्षण बनेको छ ।’ आफ्नो स्टलमा खुदो खाने मात्र हैन, तयारी खुदो, गुल्मी थोर्गाको गुड, मकैको आटो,कोदोको पीठो, टिमुरको छोप खरिद गर्ने र अर्गानिक खानेकुराबारे चासो राख्ने दर्शक र उपभोक्ताको उत्साहजनक आगमन हुने गरेको शिवलालले बताए । खुदो र गुड आफन्तलाई दिन र विदेशमा पाहुर पठाउन पनि विक्रि हुने गरेको उनले बताए ।

२०६४ सालमा बिजी ग्रुप नामबाट ३० लाख लगानीमा गुड र खुदो बनाउने गरी शुरु भएको व्यवसाय २०७४ मा नयांमिलमा कोल्डस्टोरसहित स्तरोन्नति भएर ४ जनाको एक करोड २० लाख सामूहिक लगानीमा हिपत फुड प्रोडक्टको नामबाट सञ्चालन भएको
गौतमले बताए । शिवलालसंगै केशव अधिकारी, हरि पौडेल र घनश्याम पौडेलको साझेदारीमा चलेको उद्योगले हाल मकैबाट चिजबल र पोला (ढुंग्रो) उत्पादन गरिरहेको छ । खासगरी गोरु घुमाएर उखु पेलेर खुदो बनाउने काम गर्ने यस क्षेत्रमा आफूहरु मात्र भएकाले पनि मेला आयोजकहरुले जसरी पनि स्टल राख्न अनुरोध गर्ने गरेको केशव अधिकारीले बताए ।

तिलोत्तमा उद्योग बाणिज्य संघका अध्यक्ष गुणनिधि भण्डारीले हिपत फुड प्रोडक्टको स्टल मेलाको आकर्षण बनेको स्वीकार्छन् । ‘मेलामा औद्योगिक उत्पादन,कृषि,गार्मेन्ट,रेष्टुरेन्ट,आदिका तीन सय स्टल छन् तर उखु पेलेर खुदो बनाएको लाइभ हेर्न पाइने यो स्टल धेरैका लागि नौलो भएको छ’–उनले भने ।
तिलोत्तमाको भलबारीबाट मेला हेर्न आएका प्रितम पाण्डेले रुघाखोकी,पिनास,टन्सिलको समस्यालाई तातो खुदो खांदा राम्रो हुन्छ भन्ने बुढापाकोको भनाई सुनेर खुदो खान मेलामा आएको बताए ।
सरकारी निकायले खुदो र गुडमा समेत अन्तशुल्क कर लिंदा आफूहरुलाई व्यवसायलाई निरन्तरता दिन कठीन भएकाले यसमा पुनर्विचार गरिदिन सञ्चालक शिवलालले सरकारसंग आग्रह गरे । उद्योगले २५ जनालाई प्रत्यक्ष रोजगारी समेत दिएको भन्दै सरकारी निकायले खुदो र गुडमा कर छुट दिएमा यसको उत्पादन बढाउन र थप रोजगारी सिर्जना गर्न सकिने शिवलाल बताउंछन् ।

मिलबाट प्रशोधन भई बनेको चिनीको तुलनामा गुणस्तरीय गुड मानव स्वास्थ्यका लागि धेरै फाइदाजनक भएकाले सरकारले यसलाई संरक्षण र प्रवद्र्धन गर्नुपर्ने उद्योग सञ्चालकहरुको माग छ ।
मेला आयोजक तिलोत्तमा उद्योग वाणिज्य संघका बरिष्ठ उपाध्यक्ष ज्ञानेन्द्र कार्कीले कृषिजन्य र त्यसमा पनि अर्गानिक उत्पादन गर्ने उद्योगीका माग सरकारले सुन्नुपर्ने र उद्योगी तथा किसानका माग सरकारसम्म पुराउन यस्तो मेला महोत्सवहरुले पनि भूमिका खेल्ने बताउंछन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?