ट्रेंडिंग:

>> प्रधान सेनापतिद्धारा सैनिक फिल्ड अस्पताल र महाविद्यालयको उद्घाटन >> पोखरा महानगरमा घुस प्रकरण : तारेखमा छुटिन् उषाकिरण >> सल्यान उद्योग बाणिज्य संघको निर्वाचन तयारी पूरा >> सुझाव संकलन गर्न जनतासँग जनप्रतिनिधि कार्यक्रम >> आफन्तले अझै बुझेनन् भीमाको शव >> लुम्बिनीमा ७ मन्त्रीले लिए सपथ, ११ सदस्यीय भयो मन्त्रिपरिषद् >> अन्ततः एमालेले समर्थन गरेपछि सुदूरपश्चिमको मुख्यमन्त्रीमा सोडारीको दाबी पेश >> लुम्बिनीमा एकीकृत समाजवादीलाई मुख्यमन्त्रीले बनाए ‘खेलौना’, छिनमै सरकारबाट ‘आउट’, छिनमै ‘इन’ >> युक्रेनका प्रधानमन्त्रीको चेतावनीः रुससँगको युद्ध हारेमा तेस्रो विश्वयुद्ध >> सर्वोच्चको आदेशपछि एन्फा उपाध्यक्ष लामा छुटे >> अब ईसेवाबाटै ब्लुबुक नवीकरण र तेस्रो पक्ष बीमा, यसरी लिन सकिन्छ सेवा >> प्रतितोला ६ सय रूपैयाँ घट्यो सुन >> स्वीकृत पाठ्यपुस्तक प्रयोग नगरे कारवाही >> लुम्बिनीमा आज मन्त्रिमण्डल विस्तार हुने , विना विभागीयले पाए जिम्मेवारी >> आज र भोलि बालबालिकालाई भिटामिन ‘ए’ र जुकाको औषधि खुवाइँदै >> आजको मौसमः तराईमा हावाहुरी, पहाडमा वर्षा र हिमपातको सम्भावना >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्युहमा सामुदायिक विद्यालय >> राष्ट्रिय भूमि आयोग गठन गर >> भिटामिन ए र जुकाको औषधी खुवाउने अभियान सफल बनाऔं >> उद्यम—व्यवसायमा महिला सहकारीको पाइला >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ईस्टन क्राफट एण्ड फलेयर्स सिरिजमा बुटवलका आठ युवा >> बैशाख ७ गते शालिग्राम महोत्सव हुने >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा कलेजोमा पिप जमेको शल्यक्रिया सफल >> विप्लवको पार्टीले २०८४ को आम चुनावमा भाग लिने ! >> एसिसी प्रिमियर कप : साउदी अरबद्वारा नेपाललाई ७४ रनको लक्ष्य >> तिलोत्तमामा ऋष्यश्रृङ्गको शालिक अनावरण >> लुम्बिनीमा विषयगत समितिका सभापतिहरूद्वारा सपथग्रहण >> रोहिणी खोला किनारमा तीन अर्ब लागतको पेट्रोलियम डिपो निर्माण सुरु >> नववर्षको आरम्भ चैत्रशुक्ल प्रतिपदा कि वैशाख सङ्क्रान्ति ? >> सल्यानमा बस दुर्घटना हुंदा १३ जना घाइते >> एन्फा उपाध्यक्ष दावा लामा पक्राउ >> जँगली बँदेलले गाउँ पसेर मकैबाली खान थालेपछि स्थानीय चिन्तित >> बेष्ट ईन्स्टिच्युटले सुरु गर्यो लोकसेवा तयारी कक्षा >> घुस प्रकरणमा पोखरा महानगरका इन्जिनियर पक्राउ >> स्थानीय तहमा सडक बत्ती बापतको ३७ करोड बक्यौता, किस्ताबन्दीमा बुझाउने तयारी >> इलाम र बझाङमा उपचुनावको मतपत्र पठाइदै,इलाम २ मा १९ र बझाङमा ११ जना उम्मेदवार >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल र साउदी अरब भिड्दै >> आज रामनवमी पर्व मनाइँदै, देशैभरि सार्वजनिक बिदा >> जीवजन्तु मानव स्वास्थ्यमा खतरा ! >> स्थानीय तहका विज्ञापनहरू कति समावेशी ? >> तंग्रिन सकेनन् घरेलु उद्योग >> उखुले उठाउँदै किसानको आम्दानी >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सियारीमा रोजगारीको अवसर खोज्न रोजगार संवाद मञ्च >> स्वास्थ्य सेवा बिस्तार गर्दै आम्दा >> गण्डकीका मुख्यमन्त्रीले गरेका निर्णयविरुद्ध कांग्रेस सर्वोच्चमा >> सुदूरपश्चिमका प्रदेश प्रमुखको कदमविरुद्ध कांग्रेस र नाउपा अदालत जाने >> डढेलोले लिदै कर्णालीबासीको ज्यानः दुई महिनामा सातजनाको मृत्यु

भाईटिका सदभावको पर्व बन्दैः अजिजले लगाए यशोदा दिदीसँग टिका

२९ कार्तिक २०८०, बुधबार
२९ कार्तिक २०८०, बुधबार

कपिलवस्तु, २९ कात्तिक ।

कपिलवस्तु नगरपालिका वडा नम्बर २ लम्तियाका अजिज खानले यस बर्ष पनि भाई टिका लगाए । मुस्लिम धर्मावलम्बी उनले कपिलवस्तु नगरपालिका वडा नं. ३ क्याम्पसटोल स्थित धर्मदिदी यशोदा राना सँग भाई टिका लगाएका हुन । उनले यसरी दसै, भाई टिका र रक्षाबन्धन बाँध्न थालेको १२ बर्ष भयो । अजिजले तिहारमा मात्रै होईन दसैमा पनि यशोदाको परिवारमा आमा हुममाया रानाको हातबाट टिका लगाएका थिए । उनी सहित यशोदाका भाई केशव र कपिलवस्तु नगरपालिका १ का सन्दिप गुप्ता तथा दुर्गेश गुप्तालाई यशोदाले यस बर्ष रक्षा बन्धन र भाईटिका लगाईन् । अजिजले दाजुहरु नारायण, केशव, दुर्गेश र सन्दिप सगै भाई टिका लगाउछन । यस बर्ष दाजु नारायण बिदेश भएकाले चार जनाले मात्र भाई टिका लगाए ।

आफु कपिलवस्तु बहुमुखी क्याम्पस पढदा बुवा लालबहादुर राना क्याम्पसमा कार्यरत थिए । केही बर्ष अघि स्वर्गीय भएका लाल बहादुरले अजिजलाई छोरा जस्तै माया गर्थे । उनी त्यही समय देखि नै राना परिवारको सदस्य सरह बन्न पुगे । २०६९ सालदेखि अजिजले रक्षाबन्धन, दसै र भाईटिकामा परिवारकै सदस्य सरह नै राना परिवार सहभागिता जनाउँदै आएका छन् । यसअघि ३ बर्ष दाजु नारायण र भाई केशव वैदेशिक रोजगारीमा हँुदा यशोदाले अजिजलाई नै रक्षाबन्धन र भाईटिका लगाएकी थिईन् । अजिजको घरमा बुवा आमा, चार दाजु भाई र चार दिदी बहिनी छन् । अजिजको परिवारले मनाउने चाडहरु ईद, बकरइदमा दिदी यशोदा सहित उनका परिवारका सदस्य समेत सहभागी हुने गरेका छन् ।

अजिजले यसरी आफु सामाजिक सदभावमा जोडिनुको श्रेय बुवा सत्तारलाई दिन्छन् । अजिजका बुवा सत्तार मुसलमानलाई पनि लम्तिया गाँउकै ईन्द्रा गुप्ताले रक्षा बन्धन बाध्ने गरेकी छन् । बुवा सत्तार वैदेशिक रोजगारीमा कतार गएर धेरै वर्ष उता बसेपछि ईन्द्राले अजिजका चार दाजु भाईलाई नै रक्षा बन्धन बाँध्न थालिन् । भारतमा विवाहित भए पनि आफ्ना ३ दाजुभाई र अजिजका बुवा सत्तारलाई रक्षा बन्धन बाँध्न हरेक बर्ष ईन्द्रा नेपाल आउने गरेकी छन् । प्रेरणाको श्रोत बुवा नै भएको अजिज बताउँछन् । समाजलाई एकतामा बाँध्न र एक अर्काको चाड पर्वलाई सम्मान गर्न बलियो उदाहरण बनेको उनको अनुभुती छ । “धर्म भन्दा माथि सम्बन्ध हुन्छ । मेरो चाड पर्वमा उहाँहरु आउनु हुन्छ । म रक्षा बन्धन, दसै र भाई टिका लगाउन जान्छु” अजिजले भने । यशोधरा गाउँपालिका वडा नम्बर ३ वसन्तपुरको श्रीकृष्ण धार्मिक माविका निमावि तहका शिक्षक समेत रहेका उनले आफुहरुले दिने उदाहरण आफ्ना विद्यार्थीले पनि सिको गर्ने बताउँछन् । दिदी यशोदासँग हरेक वर्ष भाई टिका लगाउँदा खुसी लाग्ने गरेको यशोदाका अर्का भाई दुर्गेशले बताए ।

यता भाईहरु अजिज, सन्दिप र दुर्गेशलाई रक्षाबन्धन, दसै र भाईटिका लगाउन पाउँदा साह्रै खुसी लाग्ने गरेको यशोदाले बताईन् । “हामी सबै परिवारका सदस्य हौं । दाजुभाईहरु सँगै हाँसीखुसी चाडपर्व मनाउँदा धेरै नै खुसी लाग्ने गरेको छ” यशोदाले भनिन् । सामाजिक सद्भाव कायम गर्न तथा एक अर्काको पर्वको सम्मान गर्नका लागि यो बिषय गतिलो उदाहरण बन्न सक्ने देखिन्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?