ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनीमा ‘शान्ति घन्टी’ को उद्घाटन, पर्यटनमन्त्रीले भने –‘बुद्धको सन्देश विश्वरभर फैलाऔं’ >> भैरहवा मेलामा बुधबारदेखि कुस्ती प्रतियोगिता हुँदै >> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै
खेलकुद

विश्व मधुमेह दिवसमा साइक्लोथन

२८ कार्तिक २०८०, मंगलवार १४:५७
२८ कार्तिक २०८०, मंगलवार १४:५७

बुटवल, २८ कार्तिक । विश्व मधुमेह दिवसको अवसरमा केन डाईबेटिज एण्ड थाइरोइड सेन्टर तिलोत्तमाले सचेतनामुलक साईक्लोथन कार्यक्रम गरि मनाएको छ । मधुमेह र थाइराइडको विशेषज्ञ उपचार सेवा दिदै आएको सेन्टरले बुटवल युनाईटेड साईक्लिङ क्लब, बुटवल साईक्लिङ ग्रुप, साईकल सिटी बुटवल, तिनाउ साईक्लिङ क्लब लगायतको सहकार्यमा २० किलोमिटर दुरीको साईक्लोथन कार्यक्रम गरेको हो । केन्द्रको परिसर शंकरनगरबाट शुरु भएको साईकल रयाली मणिग्राम हुदै योगीकुटी कालिकापथ, कालिका मन्दिर, नेपालगंज रोड, ट्राफिक चोक, राजमार्ग चौराहा हुदै पुनः केन सेन्टरमा पुगेर समापन गरिएको थियो ।

समापन कार्यक्रममा केनका प्रबन्ध निर्देशक दिनेश कक्षपतिले आफुहरु संस्थागत रुपमा १७ औ विश्व मधुमेह दिवस मनाईएको बताए । सचेतना कार्यक्रमलाई जोड दिनसके यसबाट बिरामीहरुमा आईलाग्ने जोखिमबाट बचाउन सकिने अवधारणसहित कार्यक्रम गरिएको उनले बताए । ‘स्वस्थ्य इमान्दारी आजको मुख्य समस्या छ ।’—उनले भने । यो चिकित्सकमा पनि र बिरामीमा पनि कमजोरी रहेको भन्दै उनले बिरामीहरु निको भएपछि बिचमा आवश्यक परिक्षण छोड्दिने कारण समस्या बल्झिने गरेको उनले बताए । आफु स्वस्थ्य ईमान्दारीलाई मुख्य जोड दिदै आएको उनले बताए । कतिपय बिरामीहरु आफै रिर्पोट हेरेर औषधी खाने गरेको उदाहरण दिदै उनले चिकित्सकहरुको परिक्षणबिना यस्तो गर्न नहुने उनको आग्रह छ । मधुमेह रोग लागेका बिरामीलाई क्यालोरी बर्न गर्नु महत्वपूर्ण मानिन्छ । त्यसको लागि साईक्लिङ र स्वीमिङ सबैभन्दा उत्तम हुने उनले बताए । बुटवलमा युवाहरुको स्वस्थ्य परिक्षणको क्रममा ५० प्रतिशत भन्दा बढीमा समस्या देखिएको भन्दै उनले खानपिन र जीवनशैली समस्याको कारण भएको बताए । यस विषयमा सचेत हुनुपर्ने उनले आग्रह गरे ।

साईक्लिष्टहरुसंग सहकार्यमा एक दिने निशुल्क शिविर गर्न आफु तयार रहेको भन्दै उनले मधुमेह, कलेजो, मुटु र कोलेस्ट्रोल, मृगौलाको निशुल्क परिक्षणमा सहयोग गर्ने प्रतिवद्धता जनाए । ‘रोग बारे समयमा नै पहिचान गरौ ।’—उनले भने । आफनो बुबालाई मधुमेहका कारण १९ वर्षअघि मृगौला खराब भएर प्रत्यारोपण गरेको स्मरण गर्दै अहिले आफनै जन्मथलोमा समुदायमा अभियान चलाउदै आएको बताए । सेन्टरमा निशुल्क काउन्सिलको ब्यवस्थापन रहेको भन्दै उनले खाना र ब्यायामको सन्तुलन ल्याउने उपचार पद्यतीबाट मधुमेहको सही उपचार हुने दाबी गरे ।

कार्यक्रममा मणिमुकुन्द कलेजका प्राचार्य टुक बहादुर क्षेत्रीले अत्यान्तै सृजनसिल कार्यक्रम गरिएको बताए । अन्तराष्ट्रियस्तर मापदण्डमा रहेर पहिचान दिने गरि अभियानमुलक कार्यक्रम भएको भन्दै यो सन्देशलाई सबैलाई प्रवाह गर्न सकेमात्र कार्यक्रम सफल हुने बताए ।

 

भिडियो सामग्री

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?