ट्रेंडिंग:

>> भलाई कोषद्वारा स्वर्ण महोत्सवको लोगो सार्वजनिक >> प्रदेशमा पनि सरकार फेर्ने माओवादी निर्णय >> राप्रपा नयां गठबन्धनमा नअटाउने >> नयां गठबन्धनमा नेकपा एस पनि ! >> अर्थमन्त्री नपाएपछि माओवादीले गठबन्धन फे-यो : कांग्रेस >> सत्ता गठबन्धन भत्कियो, एमाले र रास्वपा आजै सरकारमा जाने >> सत्ता गठबन्धनको बैठक स्थगित >> नेकपा एमालेले बोलायो सचिवालय बैठक, राजनीतिमा एकाएक तरंग >> नयां सत्ता गठबन्धनको पक्षमा १५७ सांसदहरुको समर्थन ! , आज ८ बजे बस्ने गठबन्धनको वैठक निर्णायक >> चिकित्सक दिवसमा सम्मान, मुखपत्र विमोचन तथा अन्तक्र्रिया >> प्यूठानका सांसद सूर्य थापासँग २४ घण्टा >> मायादेवीमा दादुरा–रुबेला खोप अभियान सुरु >> स्थानीय तहको कार्यसम्पादनमा प्रश्नः गतसाल उत्कृष्ट अहिले फेल ! >> विवादको घेरामा लुम्बिनी सम्मेलन >> ‘जीवन बाँच्न जीवन बदल्न जान्नुपर्दछ’ >> मुद्दा मामिला भन्दा ‘मेलमिलापमा’ प्राथमिकता >> गण्डकमा बगर खेतीलाई प्रोत्साहन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> विश्वमै दुर्लभ तीन महिने महायज्ञ निलकण्ठ बाबाधाममा चल्दै >> लुम्बिनीको शिखर सम्मेलनबारे संघीय संसदमा उठ्यो प्रश्नः सम्मेलन रोक्न एमालेको माग (भिडियोसहित) >> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री
मुख्य समाचार

संस्कृति प्रदर्शनमा होड

बसाइँसराइँ गरी तराइ झरेकाहरू सम्पर्क समाजहरूले पछिल्लो समय लोपोन्मुख संस्कृति प्रदर्शन गर्न थालेका छन । बाग्लुङको सोरठी, अर्घाखाँचीको भैरव नाच, सराय नाँचहरू वर्षेनी बुटवलमै पनि देख्न पाइन्छ ।
२६ कार्तिक २०८०, आईतवार
२६ कार्तिक २०८०, आईतवार

बुटवल, २६ कार्तिक ।  देबिनगरमा शुक्रबार राति सोरठी नाच प्रर्दशन भयो । पछिल्लोसमय विभिन्न कार्यक्रममा बाल कलाकारहरूले प्रदर्शन गर्ने सोरठी नाच भन्दा यो भिन्न र आकर्षक थियो । बाटामा हिँडेका बटुवाहरू रोकिएर नाच हेरिरहेका थिए । सेतो पटुका, फरियासहित थोगे फूलका मालाको पहिरनमा कलाकारहरू सजिएका थिए । कोही लोक बाजाहरू मादल, कोही खैचडी बजाउँदै र कोही गाउँदै आफ्नै तालमा नाचे । लयबद्घ तरिकाले सिता, राम, गोपिनीहरूको कथालाई विभिन्न तालमा प्रदर्शन गरे । झुमरा, ठुली, मारुनि नाच्दा धेरैले दर्शकहरू आनन्दित भए ।

बाग्लुङ जिल्लाको दगाटुन्डाडामा नाचिने सांस्कृतिक सोरठीले धेरैको मन जित्यो । त्यहाँ रहेका नयाँ युवा पुस्तासँगै पहाडबाट बसाइँसराइँ धेरैले एकआपसमा आफ्नो गाउँठाउँको झल्को मिलेको अनुभूति साटासाट गरे । दगा टुन्डाडा—रूपन्देही सम्पर्क समाजको आयोजनामा बाग्लुङकै कलाकारहरू ल्याएर रूपन्देहीमा शुक्रबारदेखि ३ दिनसम्म सो नाच प्रदर्शन गरेको हो । पहाडमा चाडपर्वमा देखाउने लोपोन्मुख संस्कृतिलाई बचाउन अभियान थालेको समाजका सल्लाहकार बेल बहादुर सलामीले बताए । बाग्लुङका ८२ वर्षिय दुर्गा बहादुर भुजेलको नेतृत्वमा १४ जना कलाकारहरूले नाच देखाएका छन । अग्रजहरूले देखाउँदै आएको नाचलाई बडिगाउका कलाकारबाट प्रदर्शन गरिएको छ । उनी यो नाचमा अहिले परिपक्क कलाकार भएको उनले बताए । यो पुस्ताको कलालाई नयाँ पुस्तामा पुस्तान्तरण अबको अभियान भएको उनले बताए । पहाडी भेगमा नाचिने विभिन्न लोकसंस्कृतिहरू जर्गेनाका लागि नयाँ युवाहरूलाई समेत समावेश गरेर सिकाउन थालिएको उनी बताउँछन । बि.सं. २०७९ मा स्थापना भएको समाजमा १ सय ४६ जना घरधुरी सदस्यहरू छन ।

तिलोत्तमा नगरपालिकामा कार्यालय सामाजिक कार्यहरूमा अग्रसर रहेका छन । कलासंस्कृति जगेर्नामात्र नभई सामाजिक काममा समेत यो समाज लागेको छ । अहिले यो ३ दिने नाचबाट संकलन भएको आर्थिक सहयोगबाट तिलोत्तममा बनबाटिकामा जेष्ठ नागरिक केन्द्र तथा वृद्धाश्रम बनाउने लक्ष्य रहेको समाजका कोषाध्यक्ष बेल बहादुर थापाले बताए । सामाजिक कार्यमा सहयोगको लागि भैलेनी खेलाएको उनले बताए । एकातर्फ लोकसंस्कृति संरक्षण र अर्कोतिर सामाजिक हित हुने गरि कार्यक्रम गरेको उनले बताए । पहिलो देविनगरस्थित एमाले चोकमा देखाइएको नाच शनिबार गजेडीबाट रानीबगिया सेरोफेरो र आईतबार सखुवानीबाट बुटवलसम्मको सेरोफेरोमा देखाउने तयारी रहेको उनले बताए ।

शुक्रबार नै राजमार्ग चौराहमा भैरवा नाच प्रदर्शन गरिएको छ । श्री नेवा सेवा समितिको आयोजनामा अर्घाखाँची जिल्लामा देखाईने आएको धार्मिक, ऐतिहासिक, सांस्कृतिक नाचलाई प्रचारप्रसार र जगेर्ना गर्ने लक्ष्यसहित बुटवलमा प्रदर्शन गरिएको समितिका अध्यक्ष चिरञ्जीवी श्रेष्ठले बताए । कम्तीमा ६ र बढीमा १२ वर्षमा यो नृत्य देखाउने परम्परा रहेको भन्दै बुटवलमा विभिन्न संघसंस्थाहरूको सहयोगमा ठाउँठाउँमा नाच देखाउँदै आएको उनले बताए ।

भैरव नाचका संयोजक तथा नेवा समाज अर्घाखाँची–रूपन्देहीका अध्यक्ष बाबुराम श्रेष्ठले देशमा रहेका सबै जातजाती, धर्मसंस्कृतिको आफ्नै महत्व रहेको भन्दै यी कलासंस्कृतिलाई जगेर्ना गर्दै पर्यटनसँग यसलाई जोड्ने गरि लाग्नुपर्ने बताए । विश्व सम्पदा सुचिमा सुचिकृत गर्ने गरि आवश्यक पहल भैरहेको उनले बताए । शिवपुराणमा उल्लेख भएको पौराणिक नाचका रूपमा यो रहेको उनी बताउछन । राक्षसहरू सधै मानव जातीको हित बिपरित लाग्ने गर्ने गरेको कथा पाउछौ । यसैबीच पोखरीमा विष हालेको खबरले महादेवले चालपाई त्यो विष सेवन गरि निलकण्ठ भएको र मानव जातीलाई बचाएको कथा रहेको छ ।

वाणासुरलाई मार्न महादेव कालभैरवको रूपमा महादेव र सहायक रक्त भैरव, स्वत भैरवको रूपमा गणेशले लिएको मानिन्छ । यसैक्रममा दंकिनीबाट प्रेमजालमा लिएर वाणासुरलाई मार्न सफल भएको किंवदन्ती रहेको उनले बताए । रोगब्याधी अन्त्य गरि शान्तिको कामना गरि यो नृत्य प्रदर्शन गर्ने प्रचलन रहेको उनले बताए । संस्थागत रूपमा लाखे, बाघ र भैरव नाचजस्ता विशेष महत्वका नाचहरू संरक्षणको अभियान चलाउदै आएको उनले बताए । यस नाचका नर्तकलाई भगवानको प्रतिकका रूपमा पूजा गरिन्छ ।

समाजसेवी नवराज श्रेष्ठ भाषा, संस्कृति र रहनसहजबाट मानिसको पहिचान मिल्ने बताए । पर्यटकिय सम्भावना बोकेको रूपन्देहीमा हाम्रो धर्म, संस्कृतिको संरक्षण र पर्यटनको पाटोको रूपमा विकास गर्न सकिने बताए । समितिका सहसचिव लक्ष्मण श्रेष्ठले भैरवको मन्दिर निर्माण गर्ने पवित्र लक्ष्यका साथ एक महिने कार्यक्रम गरिएको बताए । दशै सकिएलगत्तै देविनगर, जितगढी र होटल पौवामा समेत सराय नाच देखाइएको थियो । पछिल्लोसमय परम्परा, संस्कृतिलाई ब्यवसायिक रूपमा लिँदा यो थप आकर्षण र परिमार्जन भएको छ ।

भिडियो सामग्री

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?