ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनीमा ‘शान्ति घन्टी’ को उद्घाटन, पर्यटनमन्त्रीले भने –‘बुद्धको सन्देश विश्वरभर फैलाऔं’ >> भैरहवा मेलामा बुधबारदेखि कुस्ती प्रतियोगिता हुँदै >> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै
कृषि

तिहार पर्खिदै मखमली

२१ कार्तिक २०८०, मंगलवार ०६:००
२१ कार्तिक २०८०, मंगलवार ०६:००

बुटवल, २० कार्तिक । बुटवल उप–महानगरपालिका वडा नम्बर १५ मा रहेको कृषि अध्यापन गराउने विद्यार्थीले सुरुवात गरेको कृषि फार्ममा अहिले मखमली र सयपत्री फूलका माला तयार हुँदैछन् । नेपालीहरूको दोस्रो ठूलो चाडको रूपमा रहेको तिहार फूलको पर्व र उज्यालोपर्वको रूपमा समेत चिनिन्छन् । फोकस मल्टी एग्रो कन्र्सन एण्ड रिचर्स सेन्टर मा सञ्चालकसहित ओजेटिको लागि आएका कृषि पढ्दै गरेका विद्यार्थीहरूले समेत धमाधम फूलको माला बनाइरहेका छन् ।

फार्मका म्यानेजिङ्ग डाईरेक्टर राजेश कुँवरका अनुसार मखमली र सयपत्री फूलले तिहार कुरिरहेको छ । व्यवसायिक रूपमा यो क्षेत्रमा नै ३५ सय बढि सयपत्री फूलको माला उत्पादन गर्ने योजना सहित फार्ममा अहिले काम भैरहेको हो । १० हजार किलो फूल उत्पादन गर्ने गरी अहिले काम भैरहेको हो । फोकसमा मखमलमाला करिब १ सय ५० वटा मात्रै छन् । गत बर्ष पनि यो फार्मममा व्यवसायिक सयपत्री फूल उत्पादन गरिएको थियो । निर्माण गरिएको फूलका माला स्थानीय कृषि सहकारीले निर्माण गरेको कोल्ड चेम्बरमा भण्डारण गरेर राखीएको छ ।

१५ कठ्ठा क्षेत्रफलमा अहिले व्यवसायिक सयपत्री र मखमली फूल खेती उनीहरूले गरेका हुन । बुटवल उपमहानगरपालिका वडा नम्बर–१५ चम्कीपुरमा रहेको यो फार्ममा फूल खेतीको अलवा ड्रगन फल खेती र अन्य फलफूल पनि खेती गरिएको छ ।
फार्मका म्यानेजिङ्ग डाईरेक्टर राजेश कुँवरका अनुसार फार्मका सञ्चालक सबै नै कृषि अध्यायन पुरा गरेका तथा पढ्दै गरेका छन् । उनीहरूले जग्गा भाडामा लिएर व्यवसायीक फार्म सुरुवात गरेका हुन । बुटवलमा फुल खेती गर्दै आएका उनीहरूले विभिन्न स्थानमा सयपत्री खेती तालिम समेत दिदै आएका छन् । उनीहरूले अहिले रोल्पा, अर्घाखाँची, दाङ जिल्लामा पनि फुल खेती त्यहाँको समुह मार्फत गर्दै आएका हुन । यसको अलवा बीउ र प्राबिधिक परामर्श अर्घाखाँची, दाङ, कपिल्बस्तु, धागिङ, तनहु, रोल्पा, कैलाली, गुल्मी, रामेछाप लगायतका जिल्लाहरूमा दिएका छन् ।

२ लाख लगानीमा यो पटक फुल खेती गरेका उनीहरूले तिहारको बेला सबै फुल खपत भएमा आम्दानी हुने अपेक्षा गरेका छन् । अहिले सम्म करिव ६० देखि ७० हजार सम्मको फूलको माला विक्री भैरहेको छ । म्यानेजिङ्ग डाईरेक्टर कुँवरका अनुसार ३.५ कठ्ठा क्षेत्रफलमा ड्रागन फ्रुट, सुन कागती १.५ कठ्ठामा, कुरिलो र आम्बा गरी १ कठ्ठामा खेती भैरहेको छ ।

उत्पादन गरेको फूलको भण्डारण लागि समस्या छ । उनीहरूले उत्पादन गरेको माला भण्डारण गरी राख्नको लागि कोल्ड चेम्बर, कोल्ड स्टोरको अभाव छ । जसको कारण पनि पहिला नै उत्पादन गरेका माला राख्न समस्या भएको हो । उनीहरूले स्थानीय बुटवल जैविक कृषि उत्पादन सहकारी संस्थाले निर्माण गरेको कोल्ड चेम्बरमा लगेर राख्ने गरेका छन् । जुन स्थान पनि सानो छ । भाडामा लिएर उत्पादित माला राख्दा यसको लागत समेत बढ्ने गरेको किसानको गुनासो छ । फोकसले पुर्वी नेपालमा उत्पादन गरेकोे किबी फल समेत बुटवल लगायतका स्थानमा विक्रि गर्दै आएको छ ।जसको लागि बुटवलमा कोल्ड स्टोरको अभाव छ । उत्पादन भएको फलफुल र माकेटिङ्गको लागि समेत ल्याइएको फलफुल को राख्नको लागि सरकारी निकाय बाट एउटा कोल्ड चेम्बर वा स्टोरको माग गरिएको फार्म सञ्चालकहरू बताउँछन् । तर यसमा ठोस सहयोग नभएको उनको भनाई छ ।

उत्पादन भएको फुलको विक्रिका लागि विभिन्न होल सेल व्यवायीहरूले अहिले पनि बुकीङ्गको लागि माग गर्ने गरेको छन् । तर फार्म सञ्चालकले भने आफै बुटवलमा लगेर फुलको माला विक्रि गर्ने योजना बनाएका छन् । अन्य भन्दा मालामा २० रूपैयाँ सस्तो र किलोमा ५० रूपैयाँ सस्तोमा फार्मबाट नै विक्रि गर्ने समेत व्यवस्था गरिएको छ । प्रबन्ध सञ्चार राजेक कुँवर भन्छन्–‘किसानको पिडा किसान लाई नै थाहा हुन्छ, हामी यो पटक आफै बुटवलमा गएर माला विक्रि गर्ने योजना बनाएका छौं, हेरै के हुन्छ ।’
फार्म बाट ५ सय देखि ५ सय ५० रूपैयाँ प्रतिकिलो मा सयपत्री फुल विक्रि भैरहेको छ । यस्तै फोकसले कट फलावार समेत विक्रि गर्दै आएको छ । स सानो पिसमा विभिन्न सभा समारोहमा उनीहरूले कट फल्वारको माला, स्वागत गुच्चा लगायतका डेकोरेसनको लागि समेत माला उपलब्ध गराउदै आएका छन् ।

फोकस मल्टी एग्रो कन्र्सनमा सञ्जय अर्याल, किराण तिमीसीना, सरोन भट्टारई सञ्चालक हुन ।उनीहरू सबै एमएस्सी एग्रीकल्चर पढेका हुन ।
यस्तै अर्का सञ्चालक विबेक ज्ञवाली एमएससी एजी बढ्दै छन् भने विशाल पन्थी फार्म व्यवस्थापक व्यवस्थापन विषयमा स्नातक तह अध्यन गर्दै आएका छन् । फार्ममा ६÷७ वटा सिटिईभीटीको आईएस्सी अध्यानगर्दै गरेका र ९ देखि १२ प्राविधिक धार तर्फ कृषि पढ्दै गरेका गरि १७ जना विद्यार्थी ओजेटिको लागि फार्ममा आवद्ध भएका छन् । यो बर्ष २८ जना विद्यार्थीले ओजेटीको लागि काम गरेका छन् ।

प्लाष्टिकको माला बन्द नहुँदा मार्कमा

बागमती प्रदेश सरकारले भारतबाट फुलको माला आयातमा रोक लगाएको छ । तर पनि लुकी छीपी अहिले पनि चोर बाटो हुँदै नेपालमा भारतीय विषादीयुक्त माला नेपाल भित्रीएका छन् । विषादीराखेर चम्काईएका माला संगै अहिले प्लाष्टिकका माला समेत बजारभरी रहेका छन् । विभिन्न पालिकाहरूले प्ललाष्टिकको माला विक्रि गर्नमा प्रतिबन्ध लगाउदै जफत समेत गरेको छ । तर बुटवल सहित रूपन्देहीका १६ वटौ पालिकाहरूले भने प्लाष्टिक का माला विक्रि वितरणमा रोक लगाउन सकेका छैनन ।

दाङ सहित केही जिल्लाका स्थानीय पालिकाहरूले स्थानी उत्पादन प्रर्वद्धनको लागि माला स्वदेशमा नै उत्पादित माला प्रयोग गर्न आग्रह गर्दै प्लाष्टिकका माला विक्रिमा रोक लगाएका छन् । बजारमा विक्रिका लागि राखीएका माला समेत जफत गरी नष्ट समेत गरेका छन् । तर बुटवल उपमहानरपालिका सहितका अन्य नगरपालिका, गाउँपालिका हरूले भने यो हिम्मत गर्न सकेका छैनन । जसको कारण नेपाली पुष्प उत्पादक किसानहरू भने प्रत्यक्ष मारमा परेका छन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?