ट्रेंडिंग:

>> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश >> बाँकेमा ३५ हजार बढी बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाईँदै >> सन्दीप लामिछानेलाई अमेरिकाले दिएन भिसा >> कर्णालीमा कृषि मन्त्रालय स्वीकार गरि विनोदकुमारले आजै सपथ लिने >> सिरोहियालाई ३ दिन हिरासतमा राख्न अदालतको अनुमति >> जलवायु परिवर्तनबाट प्रभावित देशलाई आर्थिक  सहयोग आवश्यक: प्रचण्ड >> दाङमा ३७ हजार बढी बालबालिकालाई आइपीभी खोप लगाइँदै >> अदालतको अनुमति लिएर अनुसन्धान गरिनु प्रेस स्वतन्त्रताको हनन नहुने रास्वपाको जिकिर >> नेपालमा जलवायु परिवर्तनका कारण बङ्गलादेशको अस्तित्व खतरामा पर्ने चिन्ता >> विदेश पठाइदिन्छु भन्दै ठगी गर्ने ३ जना पक्राउ >> जैविक विविधता योजनाको हिस्सा किन र कसरी बन्ने ? >> अदालती प्रक्रियामा बढ्ता हो–हल्ला गर्न जरुरी छैन: प्रचण्ड >> सिरोहियालाई धनुषा अदालतमा म्याद थपका लागि ल्याइयो, सुरक्षा व्यवस्था कडा >> प्रधानमन्त्री अदृश्य अधिनायकवादतर्फ उद्यत : सुधिर शर्मा >> कांग्रेस केन्द्रीय कार्यसमिति र संसदीय दलको संयुक्त बैठक बस्दै >> वडा नं. ३ लाई उजिरसिह वडा कप क्रिकेटको उपाधि >> चार प्रदेशमा हावाहुरीसहित वर्षाको सम्भावना >> लोकतन्त्रवादी आदिवासी जनजाति महासंघ, सिद्धार्थनगर–१ को अधिवेशन >> सुरक्षण मुद्रण घोटालामा विकलसहित ४ जना दोषी ठहर, २ वर्ष कैद र २५ करोड जरिवाना >> च्याम्पियन टिमलाई ‘दाता’ को पीर >> गुलियो उखु, अमिलो मन >> जैविक विविधता संरक्षणमा ढिलाई नगरौं >> पोलियोबाट बालबालिका बचाउन आईपिभी खोप अभियान >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधानमन्त्रीले लिएको विश्वासको मतमाथि सर्वोच्चले उठायो प्रश्न >> सिरोहियालाई पक्राउ गरिनु प्रतिशोधपूर्ण : पत्रकार महासंघ >> सातौ राष्ट्रिय भलिबल दिवसमा दिप प्रज्जवलन तथा शुभकामना >> सिरोहियाको पक्राउ प्रचण्डको ज्ञानेन्द्रपथ : बाबुराम >> राजपुर–५ का वडा अध्यक्ष विष्टमाथि साधुद्वारा त्रिशुल प्रहार >> गैँडाको खाग खरिदबिक्रीको आरोपमा नवलपुरका ५ सहित ६ जना पक्राउ >> एमाले दाङको १४औँ अधिवेशनबाट नवनिर्वाचित पदाधिकारीसहित सदस्यहरुले गरे शपथ ग्रहण >> कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष कैलाश सिरोहिया पक्राउ >> गृहमन्त्री लामिछानेलाई पदबाट मुक्त गर : वरिष्ठ पत्रकार घिमिरे >> पक्राउ पुर्जिविरुद्ध सिरोहिया सर्वोच्चमा,प्रहरी टोली कान्तिपुरको अफिसमा >> कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष कैलाश सिरोहियाका नाममा पक्राउ पुर्जी जारी >> प्रतिनिधि सभाको बैठक जेठ ११ गते बस्ने >> विपक्षीको नाराबाजीबीच राष्ट्रपतिलाई धन्यवाद >> कान्तिपुरका अध्यक्ष सिरोहियाविरुद्ध पक्राउ पुर्जी जारी >> समस्याग्रस्त सहकारीको सम्पत्ति लिलामी गरेर बचत फिर्ता गर्न चुनौती >> ऐतिहासिक विन्दुबाट झर्‍यो सुनको भाउ >> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा

तिहार पर्खिदै मखमली

२१ कार्तिक २०८०, मंगलवार
२१ कार्तिक २०८०, मंगलवार

बुटवल, २० कार्तिक । बुटवल उप–महानगरपालिका वडा नम्बर १५ मा रहेको कृषि अध्यापन गराउने विद्यार्थीले सुरुवात गरेको कृषि फार्ममा अहिले मखमली र सयपत्री फूलका माला तयार हुँदैछन् । नेपालीहरूको दोस्रो ठूलो चाडको रूपमा रहेको तिहार फूलको पर्व र उज्यालोपर्वको रूपमा समेत चिनिन्छन् । फोकस मल्टी एग्रो कन्र्सन एण्ड रिचर्स सेन्टर मा सञ्चालकसहित ओजेटिको लागि आएका कृषि पढ्दै गरेका विद्यार्थीहरूले समेत धमाधम फूलको माला बनाइरहेका छन् ।

फार्मका म्यानेजिङ्ग डाईरेक्टर राजेश कुँवरका अनुसार मखमली र सयपत्री फूलले तिहार कुरिरहेको छ । व्यवसायिक रूपमा यो क्षेत्रमा नै ३५ सय बढि सयपत्री फूलको माला उत्पादन गर्ने योजना सहित फार्ममा अहिले काम भैरहेको हो । १० हजार किलो फूल उत्पादन गर्ने गरी अहिले काम भैरहेको हो । फोकसमा मखमलमाला करिब १ सय ५० वटा मात्रै छन् । गत बर्ष पनि यो फार्मममा व्यवसायिक सयपत्री फूल उत्पादन गरिएको थियो । निर्माण गरिएको फूलका माला स्थानीय कृषि सहकारीले निर्माण गरेको कोल्ड चेम्बरमा भण्डारण गरेर राखीएको छ ।

१५ कठ्ठा क्षेत्रफलमा अहिले व्यवसायिक सयपत्री र मखमली फूल खेती उनीहरूले गरेका हुन । बुटवल उपमहानगरपालिका वडा नम्बर–१५ चम्कीपुरमा रहेको यो फार्ममा फूल खेतीको अलवा ड्रगन फल खेती र अन्य फलफूल पनि खेती गरिएको छ ।
फार्मका म्यानेजिङ्ग डाईरेक्टर राजेश कुँवरका अनुसार फार्मका सञ्चालक सबै नै कृषि अध्यायन पुरा गरेका तथा पढ्दै गरेका छन् । उनीहरूले जग्गा भाडामा लिएर व्यवसायीक फार्म सुरुवात गरेका हुन । बुटवलमा फुल खेती गर्दै आएका उनीहरूले विभिन्न स्थानमा सयपत्री खेती तालिम समेत दिदै आएका छन् । उनीहरूले अहिले रोल्पा, अर्घाखाँची, दाङ जिल्लामा पनि फुल खेती त्यहाँको समुह मार्फत गर्दै आएका हुन । यसको अलवा बीउ र प्राबिधिक परामर्श अर्घाखाँची, दाङ, कपिल्बस्तु, धागिङ, तनहु, रोल्पा, कैलाली, गुल्मी, रामेछाप लगायतका जिल्लाहरूमा दिएका छन् ।

२ लाख लगानीमा यो पटक फुल खेती गरेका उनीहरूले तिहारको बेला सबै फुल खपत भएमा आम्दानी हुने अपेक्षा गरेका छन् । अहिले सम्म करिव ६० देखि ७० हजार सम्मको फूलको माला विक्री भैरहेको छ । म्यानेजिङ्ग डाईरेक्टर कुँवरका अनुसार ३.५ कठ्ठा क्षेत्रफलमा ड्रागन फ्रुट, सुन कागती १.५ कठ्ठामा, कुरिलो र आम्बा गरी १ कठ्ठामा खेती भैरहेको छ ।

उत्पादन गरेको फूलको भण्डारण लागि समस्या छ । उनीहरूले उत्पादन गरेको माला भण्डारण गरी राख्नको लागि कोल्ड चेम्बर, कोल्ड स्टोरको अभाव छ । जसको कारण पनि पहिला नै उत्पादन गरेका माला राख्न समस्या भएको हो । उनीहरूले स्थानीय बुटवल जैविक कृषि उत्पादन सहकारी संस्थाले निर्माण गरेको कोल्ड चेम्बरमा लगेर राख्ने गरेका छन् । जुन स्थान पनि सानो छ । भाडामा लिएर उत्पादित माला राख्दा यसको लागत समेत बढ्ने गरेको किसानको गुनासो छ । फोकसले पुर्वी नेपालमा उत्पादन गरेकोे किबी फल समेत बुटवल लगायतका स्थानमा विक्रि गर्दै आएको छ ।जसको लागि बुटवलमा कोल्ड स्टोरको अभाव छ । उत्पादन भएको फलफुल र माकेटिङ्गको लागि समेत ल्याइएको फलफुल को राख्नको लागि सरकारी निकाय बाट एउटा कोल्ड चेम्बर वा स्टोरको माग गरिएको फार्म सञ्चालकहरू बताउँछन् । तर यसमा ठोस सहयोग नभएको उनको भनाई छ ।

उत्पादन भएको फुलको विक्रिका लागि विभिन्न होल सेल व्यवायीहरूले अहिले पनि बुकीङ्गको लागि माग गर्ने गरेको छन् । तर फार्म सञ्चालकले भने आफै बुटवलमा लगेर फुलको माला विक्रि गर्ने योजना बनाएका छन् । अन्य भन्दा मालामा २० रूपैयाँ सस्तो र किलोमा ५० रूपैयाँ सस्तोमा फार्मबाट नै विक्रि गर्ने समेत व्यवस्था गरिएको छ । प्रबन्ध सञ्चार राजेक कुँवर भन्छन्–‘किसानको पिडा किसान लाई नै थाहा हुन्छ, हामी यो पटक आफै बुटवलमा गएर माला विक्रि गर्ने योजना बनाएका छौं, हेरै के हुन्छ ।’
फार्म बाट ५ सय देखि ५ सय ५० रूपैयाँ प्रतिकिलो मा सयपत्री फुल विक्रि भैरहेको छ । यस्तै फोकसले कट फलावार समेत विक्रि गर्दै आएको छ । स सानो पिसमा विभिन्न सभा समारोहमा उनीहरूले कट फल्वारको माला, स्वागत गुच्चा लगायतका डेकोरेसनको लागि समेत माला उपलब्ध गराउदै आएका छन् ।

फोकस मल्टी एग्रो कन्र्सनमा सञ्जय अर्याल, किराण तिमीसीना, सरोन भट्टारई सञ्चालक हुन ।उनीहरू सबै एमएस्सी एग्रीकल्चर पढेका हुन ।
यस्तै अर्का सञ्चालक विबेक ज्ञवाली एमएससी एजी बढ्दै छन् भने विशाल पन्थी फार्म व्यवस्थापक व्यवस्थापन विषयमा स्नातक तह अध्यन गर्दै आएका छन् । फार्ममा ६÷७ वटा सिटिईभीटीको आईएस्सी अध्यानगर्दै गरेका र ९ देखि १२ प्राविधिक धार तर्फ कृषि पढ्दै गरेका गरि १७ जना विद्यार्थी ओजेटिको लागि फार्ममा आवद्ध भएका छन् । यो बर्ष २८ जना विद्यार्थीले ओजेटीको लागि काम गरेका छन् ।

प्लाष्टिकको माला बन्द नहुँदा मार्कमा

बागमती प्रदेश सरकारले भारतबाट फुलको माला आयातमा रोक लगाएको छ । तर पनि लुकी छीपी अहिले पनि चोर बाटो हुँदै नेपालमा भारतीय विषादीयुक्त माला नेपाल भित्रीएका छन् । विषादीराखेर चम्काईएका माला संगै अहिले प्लाष्टिकका माला समेत बजारभरी रहेका छन् । विभिन्न पालिकाहरूले प्ललाष्टिकको माला विक्रि गर्नमा प्रतिबन्ध लगाउदै जफत समेत गरेको छ । तर बुटवल सहित रूपन्देहीका १६ वटौ पालिकाहरूले भने प्लाष्टिक का माला विक्रि वितरणमा रोक लगाउन सकेका छैनन ।

दाङ सहित केही जिल्लाका स्थानीय पालिकाहरूले स्थानी उत्पादन प्रर्वद्धनको लागि माला स्वदेशमा नै उत्पादित माला प्रयोग गर्न आग्रह गर्दै प्लाष्टिकका माला विक्रिमा रोक लगाएका छन् । बजारमा विक्रिका लागि राखीएका माला समेत जफत गरी नष्ट समेत गरेका छन् । तर बुटवल उपमहानरपालिका सहितका अन्य नगरपालिका, गाउँपालिका हरूले भने यो हिम्मत गर्न सकेका छैनन । जसको कारण नेपाली पुष्प उत्पादक किसानहरू भने प्रत्यक्ष मारमा परेका छन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?