ट्रेंडिंग:

>> अब के होला लुम्बिनीको शिखर सम्मेलन ? रोक्न एमालेको माग >> भलाई कोषद्वारा स्वर्ण महोत्सवको लोगो सार्वजनिक >> प्रदेशमा पनि सरकार फेर्ने माओवादी निर्णय >> राप्रपा नयां गठबन्धनमा नअटाउने >> नयां गठबन्धनमा नेकपा एस पनि ! >> अर्थमन्त्री नपाएपछि माओवादीले गठबन्धन फे-यो : कांग्रेस >> सत्ता गठबन्धन भत्कियो, एमाले र रास्वपा आजै सरकारमा जाने >> सत्ता गठबन्धनको बैठक स्थगित >> नेकपा एमालेले बोलायो सचिवालय बैठक, राजनीतिमा एकाएक तरंग >> नयां सत्ता गठबन्धनको पक्षमा १५७ सांसदहरुको समर्थन ! , आज ८ बजे बस्ने गठबन्धनको वैठक निर्णायक >> चिकित्सक दिवसमा सम्मान, मुखपत्र विमोचन तथा अन्तक्र्रिया >> प्यूठानका सांसद सूर्य थापासँग २४ घण्टा >> मायादेवीमा दादुरा–रुबेला खोप अभियान सुरु >> स्थानीय तहको कार्यसम्पादनमा प्रश्नः गतसाल उत्कृष्ट अहिले फेल ! >> विवादको घेरामा लुम्बिनी सम्मेलन >> ‘जीवन बाँच्न जीवन बदल्न जान्नुपर्दछ’ >> मुद्दा मामिला भन्दा ‘मेलमिलापमा’ प्राथमिकता >> गण्डकमा बगर खेतीलाई प्रोत्साहन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> विश्वमै दुर्लभ तीन महिने महायज्ञ निलकण्ठ बाबाधाममा चल्दै >> लुम्बिनीको शिखर सम्मेलनबारे संघीय संसदमा उठ्यो प्रश्नः सम्मेलन रोक्न एमालेको माग (भिडियोसहित) >> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल
पालिका खबर

तीन महिनामा उठायो रामग्रामले साढे दुई करोड राजश्व

४ कार्तिक २०८०, शनिबार
४ कार्तिक २०८०, शनिबार

सुनवल, ४ कार्तिक । पश्चिम नवलपरासीको रामग्राम नगरपालिकाले चालु आर्थिक वर्ष २०८०/०८१ को तिन महिनामै झन्डै साढे दुई करोड राजश्व संकलन गरेको छ । गत आर्थिक वर्ष भरिमा ५ करोड ७३ लाख राजश्व संकलन गरेको नगरपालिकाले चालु आर्थिक वर्षको तिन महिनामै २ करोड ४५ लाख ७३ हजार राजश्व संकलन गर्न सफल भएको हो । रामग्राम भित्र रहेका अधिकांश ठुला उद्योगलाई करको दायरमा ल्याएपछि राजश्व संकलन बढेको राजश्व उपशाखा प्रमुख निर्मला प्रजापतीले जानकारी दिईन् । करको दायरामा ल्याउनु र समयमै हाटबजार लगाएतका ठेक्का लाग्नु छोटो अवधिमै राजश्व धेरै संकलन हुनुको मुख्य कारण रहेको प्रजापतीले बताइन् । व्यवसाय रजिष्ट्रशन दस्तुर बापत तिन महिनामै नगरपालिकाले ३२ लाख ४६ हजार राजश्व उठाएको हो ।

नगरपालिकाले नगर क्षेत्र भित्र रहेका ठुला उद्योगलाई पनि करको दायरामा ल्याउन गत वर्ष उद्योगिहरू संगनै छलफल गरेको थियो । नगरको आन्तरिक आम्दानी बढाउन सके मात्रै जनअपेक्षा अनुसारका योजना कार्यान्व्यन गर्न सकिने भएकाले ठुला उद्योगलाई पनि करको दायरमा ल्याएर राजश्व संकलनमा वृद्धि गरिएको नगर प्रमुख धनपत यादवले बताए । जनताले तिर्ने करको दर वृद्धि नगरी अन्य क्षेत्रबाट कर चुहावट हुन नदिने निति अनुरूप नगरपालिकाले काम गरिरहेको यादवको भनाई छ । ‘ठूला उद्योगले स्थानिय तहलाई महत्व नदिने प्रवृत्ति थियो, जसले गर्दा राजश्व संकलनमा पनि असर परिरहेको बुझेर नगरपालिकाले उद्योगि व्यवसायि संग छलफल गरी उद्योग पनि स्थानीय तह मातहतको करको दायरमा आउनुपर्छ भन्ने कुरा बुझाएका छौ जसको सकारात्मक असर राजश्व संकलनमा परेको छ, नगर प्रमुख यादवले भने ।’ व्यवसाय रिजष्ट्रेशन दस्तुर मार्फत गत आर्थिक वर्षभरीमा जम्मा ३५ लाख २१ हजार राजश्व उठेकोमा यस वर्ष तिन महिनामै झन्डै साढे ३२ लाख राजश्व संकलन भएको छ ।

नगरपालिकाले तिन महिनाको अवधिमा सरकारी सम्पत्ति बहालबाट ९५ लाख ६२ हजार, भुमिकर/मालपोट बाट ३३ लाख ७० हजार, सम्पत्ति कर मार्फत ३० लाख ७२ हजार राजश्व संकलन गरेको छ । यसैगरी सिफारीस दस्तुरबाट १५ लाख ५३ हजार, घर बहाल करबाट १२ लाख ८२ हजार, नक्सापासबाट ५ लाख ४ हजार, अन्य दस्तुर मार्फत १२ लाख ६७ हजार राजश्व संकलन भएको छ ।

नगरपालिकाको लेखा शाखा प्रमुख कुन्दन चौधरीले नगरपालिकाले ठुला उद्योगलाई करमा छुट दिदै राजश्व वृद्धि गर्ने योजना बनाए अनुरूप काम भईरहेको बताए । ‘हामिले ठुलो उद्योगीलाई पनि पछिल्लो दुई वर्ष सहित चालु आर्थिक वर्षको कर एकैपटक तिरेमा त्यो भन्दा अगाडीको बाँकि कर भएमा पनि मिनाहा गर्ने निति लिएर काम गर्यौँ, जसका कारण उद्योगीले कर तिरिरहेका छन् यो क्रम अझै बढ्ने छ, चौधरीले भने। ’ व्यवसाय केन्द्रमा दर्ता गरेपनि स्थानिय तहमा गर्नुपर्देन भन्ने थियो त्यो कुरा हामिले चिर्न सफल भएका छौ चौधरीले भने ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?