ट्रेंडिंग:

>> परम्परागत रुपमा राज्य ब्यवस्थामा रहेको ढिलासुस्ती विकासको बाधक —प्रदेश प्रमुख शेरचन >> गाउँटोलमै साप्ताहिक स्वास्थ्य सेवा केन्द्र >> चटपटेको व्यापार : लगानी कम, आम्दानी राम्रो >> कुंवरवर्तीमा शुरु भयो पांचौं उपमेयरकप महिला भलिबल >> एमबीबीएसमा ७ जनासहित मणिमुकुन्दका १५ जनाले पाए पूर्ण छात्रवृत्ति >> नेपाल सुपर लिगमा धनगढी र इलाम तथा काठमाडौं र बुटवलबीच खेल हुँदै >> आन्तरिक उत्पादनको आलु–प्याजमा भ्याट नलाग्ने, आन्दोलन फिर्ता >> बुद्ध जन्मस्थलभित्र भारतीय दुतावासको सांस्कृतिक उत्सव >> कालिकाकी खनाललाई एभरेष्ट अन्तर विद्यालय वादविवाद उपाधि >> कविता लेख्ने नवोदित युवाहरूलाई >> ‘भुस्याहा कुकुर’ खोज्दै सैनामैना >> विमानस्थलमा सरकारको खोजी… >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पुरुषतर्फ आरभ र रिकु तथा महिलातर्फ आसाकुरा र महेश्वरी प्रथम >> पुरानो शिक्षा नीति फेर्न जरुरी छ– मन्त्री सिम्खडा >> एमाले बाहेकले देश बनाउने काम गर्न सक्दैनन् : ओली >> देश र राजनीति शीर्षकमा सहिद क्याम्पसमा गरियो नाटक मञ्चन >> ६ वर्षीया बालिकालाई करणीको आरोपमा आफ्नै बाबु पक्राउ >> यू–१९ एसिया कप : पाकिस्तानसँग नेपाल ७ विकेटले पराजित >> प्रदेशमा सामुदायिक क्याम्पसको गरिमा बढाएको छ — मन्त्री सिके गुप्ता >> ९ जिल्लामा शान्ति समाजको नागरिक संवाद >> उधारो सहमती गरि सरकारले ठगेको निमार्ण ब्यवसायीहरुको गुनासो >> एभरेष्टमा वादविवाद >> गौतमबुद्ध विमानस्थलः नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानका लागि व्यवसायीले थाले आन्दोलन >> यू १९ एसिया कपः नेपालले पाकिस्तानलाई दियो १५३ रनको लक्ष्य >> फराकिलो बन्दै बुटवल मिलनचोकदेखि सुख्खानगर जाने बाटो >> एनसेलको सेयर बिक्रीमा राजनीतिक र प्रशासनिक नेतृत्वको साँठगाँठ : गगन >> सरकार बिस्तारबारे लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री र सभामुखबीच छलफल >> रिलायबल लाईफ इन्स्योरेन्सले दियो ३१ लाख २० हजार वीमा दावी >> १४ किलो सुन प्रकरण छानबिनका लागि समिति >> भारतलाई बिजुली बेचेर प्राधिकरणले गर्‍याे १५ अर्ब २४ कराेड आम्दानी >> समस्यामा परेका ऋणीलाई सहजीकरण >> एसीसी यू-१९ एसिया कप : पहिलो खेलमा नेपाल पाकिस्तानसँग भिड्दै >> १६ दिने अभियान र महिलामाथिको हिंसा >> मध्यराति विमानस्थलबाट १४ किलो सुन बरामद, दुई जना पक्राउ >> ब्यवसायीमाथि हातपात, दुईजना पक्राउ >> मौसम पूर्वानुमान : कोशीमा हल्का वर्षा, तराईमा हुस्सुको सम्भावना >> बंगलादेशले नेपालबाट ४० मेगावाट बिजुली किन्ने >> राष्ट्रिय कृषि गणनाको तथ्यांकमा त्रुटीः रूपन्देहीको २४ विगाहामा सुन्तला खेती ! >> उपेक्षामा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका >> हिंसाविरुद्धको अभियान र महिला पुरुष अधिकारको कुरा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> भोलिदेखि आठौं अन्तर्राष्ट्रिय पर्वतीय महोत्सव >> घोडेपानी र उल्लेरीलाई सडक सञ्जालले जोड्दै >> मानव अधिकार कला महोत्सव हुने >> प्रदेश निजामती विधेयक प्रदेश प्रमुखबाट प्रमाणीकरण >> खेल सप्ताहको पाचौ दिन खेल जारी >> ऋण उठाएर कर्मचारीलाई तलब दिनुपर्ने लज्जास्पद अवस्था छ : ओली >> राजसंस्था पुन:स्थापनासहित ७ वटा एजेन्डा लिएर राप्रपा सडकमा उत्रिने >> मन्त्रिपरिषद् बैठक : एनसेल प्रकरण छानबिनका लागि ५ सदस्यीय समिति गठन
कृषि

नश्ल सुधारले किसानलाई फाईदा

नगरका बंगुरपालक कृषकको उत्पादन वृद्धि गर्न उन्नत जातको पाठापाठी वितरण गरेको छ । गत आर्थिक वर्षमा ५० प्रतिशत अनुदानमा २२ जना कृषकलाई पाठापाठी वितरण गरेको पशु शाखाले जनाएको छ ।
७ आश्विन २०८०, आईतवार ०५:३९
७ आश्विन २०८०, आईतवार ०५:३९

चन्द्रौटा (कपिलवस्तु), ७ असोज । बंगुरपालन किसानको समस्यालाई मध्यनजर गर्दै शिवराजले बंगुरको नश्ल सुधार कार्यक्रम गरिरहेको छ । यसबाट स्थानीय किसानले मात्रै होइन अरूले समेत फाइदा लिइरहेका छन् । “बंगुर पालक किसानको उत्पादन वृद्धि तथा प्रजनन्का लागि उन्नत पाठापाठी नगरपालिकाको सहयोगले कृषकले आफ्नै फर्ममा प्रजनन् गराउन सहज भएको छ । स्थानीय स्तरका पाठापाठी खरिद गर्दा प्रजाति थाहा नहुँदा वृद्धि विकास कम हुने गर्दथ्यो । पालिकाले गरेको सहयोगले अब आगामी समयमा प्रभावकारी हुन्छ”ः कपिलवस्तुको शिवराज वडा नम्बर–३, भितरियाका सूर्य थारुले भने ।

यस्तै सोही वडा मदवाका कृषक लाल वहादुर घर्ती सरकारी प्रजनन केन्द्रबाट खरिद भएकोले गुणस्तरमा सुनिश्चितता भएको बताउँछन् । उत्पादन भएका बंगुर बिक्री गर्न सहज भएपछि कपिलवस्तुमा बंगुर पालन गर्नेको लहर चल्न थालेको हो । पछिल्लो समय गाउँटोलमा साप्ताहिक कृषि हाटबजार खुल्न थालेपछि मासु बिक्री सहज बनेको छ । जसले गर्दा व्यापारीहरू बंगुर खरिद गर्न कृषकको घर मै आउने गरेको विगत एक दशक देखि बंगुर पालन गर्दै आएका स्थानिय कृषक रमेश थारु बताउँछन् ।

शिवराज नगरपालिकाले बंगुरको नश्ल सुधार गर्ने कार्यक्रम सञ्चालन गरेको छ । नगरका बंगुर पालक कृषकको उत्पादन वृद्धि गर्न उन्नत जातको पाठापाठी वितरण गरेको छ । गत आर्थिक वर्षमा ५० प्रतिशत अनुदानमा २२ जना कृषकलाई पाठापाठी वितरण गरेको पशु शाखाले जनाएको छ । केही कृषकहरूले अनुदानमा खरिद भएका बंगुर ढिलो हुर्किएको गुनासो समेत गरेका छन् । उन्नत जात पालन गर्दा आहारा, सरसफाई जस्ता पक्षमा ध्यान नदिँदा समस्या हुन सक्ने नगपालिकाले जनाएको छ । कृषकको फर्ममा अनुगमन गरी समस्या समाधान गरिने शाखा प्रमुख धनेश्वर खनालले बताए ।

राष्ट्रिय पशु प्रजनन् कार्यालय पोखराबाट ल्याण्डरेस, योर्कशायर, ड्युुरोक जातका बंगुरका पाठा पाठी प्रजनन बिउका लागि उपलब्ध गराएको प्रमुख खनालले बताए । उनका अनुसार प्रति जिउ ५ हजारको दरले पाठापाठी खरिद गरिएको छ । कृषकका मागका आधारमा उत्कृष्ट किसान छनोट गरी वितरण गरिएको थियो । पालिकाले कृषकलाई स्याहार सुसार गर्न तालिम प्रदान गरेको छ ।

प्रजनन् बिउका पाठापाठीलाई रोग लागेमा उपचार गर्न प्राविधिक समेत खटाइएको नगरपालिकाले जनाएको छ । कृषकहरूलाई सरकारले अनुदान लगायतका सुविधा उपलब्ध गराए पनि बैंकको चर्को ब्याज त्यसमा मासु तथा दानाको मूल्य उतारचढाबले गर्दा कृषक मारमा परेको गुनासो गर्ने गरेका छन् । à

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?