ट्रेंडिंग:

>> कटान आदेशबिना कसरी काटियो कपिलवस्तु अस्पतालका रुख ? >> प्रतिनिधि सभाको बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> कोशी प्रदेशमा भारी वर्षा, कस्तो रहला अन्यत्रको मौसम ? >> रोहितसँग झगडा गर्ने बंगलादेशी खेलाडी तान्जिमलाई आईसीसीले तिरायो जरिवाना >> कर्णालीका सांसद भन्छन्ः बजेटमा विचौलिया हावी भए >> चुरे संरक्षण गर्न दबाब दिऔं >> राजा परीक्षित र सुनको महिमा >> प्रतापपुरमा ‘न्यायमा पहुँच कार्यक्रम’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> फर्साटिकरलाई जिल्ला लिगको उपाधि >> एनजीओको सहयोग नलिन संसदीय समितिहरुलाई निर्देशन >> वजेटमा सत्तापक्षकै सांसदहरु रुष्ट, प्रेम आलेले दिए संसदमै बदला लिने चेतावनी >> बिएन्डसी मेडिकल कलेजलाई सम्बन्धन दिने चिकित्सा शिक्षा आयोगको निर्णय >> पुष्पा २ को नयाँ रिलिज मिति सार्बजनिक >> प्रथम सहाना प्रधान यु —१९ भलिबलमा लुम्बिनी प्रदेश खेल्दै >> इन्टरनेट पनि अत्यावश्यक सेवामा, २५ वटामा हडताल गरे कारबाही >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> बजेटमा पक्षपात भयो, पारित गर्ने दिन संसद बहिष्कार गर्छु- डा.अमरेशकुमार सिंह >> बतास एमएडब्लु आइसरलाई अन्तराष्ट्रिय अवार्ड >> लिङ्देनले रोष्टममै च्याते भौतिक पूर्वाधारको बजेट पुस्तिका >> ‘औद्योगिक क्रान्तिका समयमा पछि परेका देशको विकासका चुनौतीलाई सम्बोधन गर्न जरुरी छ ।’—प्रधानमन्त्री दाहाल >> सल्यानका १० पालिकामा एमालेका नया पदाधिकारी >> एम्बाप्पे मास्क लगाएर खेल्ने >> गृहमन्त्री लामिछानेविरुद्धको रिट हेर्न नमिल्नेमा >> सोनाक्षी र जहीर जुन २३ मा कोर्ट म्यारिज गर्दै >> ज्ञानेन्द्र शाहीको महासेठलाई प्रश्न, तपाइँ झापा र धनुषाको मात्र मन्त्री हो ? >> कानुनको पूर्ण पालना गर्न सहकारी संस्थाहरुलाई विभागको आग्रह >> विश्व बैंकको आईडीए बैठक आजदेखि काठमाडौंमा >> खडेरी नियन्त्रणमा ऐक्यबद्धता जरुरी >> लुम्बिनी गुरुयोजना छिटो सम्पन्न गर >> फातिमाको पालिनन्दनमा विद्यालय सुधार अभियान >> ११ महिनामा ७ लाख नेपाली रोजगारीका लागि विदेशिए >> बुटवलमा ‘हाइमास्ट लाइट’ उज्यालो >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> पूर्वी भूभागमा मनसुन सक्रिय, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> बुटवलमा चुरेको जोखिम र अवसर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधानमन्त्रीको ध्यान कुर्सी जोगाउने र मिलेर खानेमा मात्रै : विप्लव >> सरकारको आयू लम्बाउन ओलीको जुक्ति : सीके राउतलाई परराष्ट्रमन्त्री अफर >> ट्यांकर चालक र सरकारबीच सहमति >> घरजग्गा कारोबारमा बृद्धि >> ओलीको असन्तुटी देखावटी मात्रै, खल्तीमा राजीनामा बोक्नु रास्वपाको पहिचान : प्रधानमन्त्री >> बक्स असिफमा भिड्दै अल्लु अर्जुन र आमिर खान >> काठमाडौंका पेट्रोल पम्प बन्द >> चट्याङ लागेर पाल्पामा एक जनाको मृत्यु >> ६ किलो सुन र ४८ लाख रुपैयाँसहित चिनिया नागरिक पक्राउ >> चर्को गर्मीले साउदीमा १४ जनाको मृत्यु >> बंगलादेशविरुद्ध इतिहास रच्न चुक्यो नेपाल >> आज दिउँसो ३, राति ४ प्रदेशमा वर्षाको सम्भावना >> पहिरो खस्दा पृथ्वी राजमार्ग अवरुद्ध

नश्ल सुधारले किसानलाई फाईदा

नगरका बंगुरपालक कृषकको उत्पादन वृद्धि गर्न उन्नत जातको पाठापाठी वितरण गरेको छ । गत आर्थिक वर्षमा ५० प्रतिशत अनुदानमा २२ जना कृषकलाई पाठापाठी वितरण गरेको पशु शाखाले जनाएको छ ।
७ आश्विन २०८०, आईतवार
७ आश्विन २०८०, आईतवार

चन्द्रौटा (कपिलवस्तु), ७ असोज । बंगुरपालन किसानको समस्यालाई मध्यनजर गर्दै शिवराजले बंगुरको नश्ल सुधार कार्यक्रम गरिरहेको छ । यसबाट स्थानीय किसानले मात्रै होइन अरूले समेत फाइदा लिइरहेका छन् । “बंगुर पालक किसानको उत्पादन वृद्धि तथा प्रजनन्का लागि उन्नत पाठापाठी नगरपालिकाको सहयोगले कृषकले आफ्नै फर्ममा प्रजनन् गराउन सहज भएको छ । स्थानीय स्तरका पाठापाठी खरिद गर्दा प्रजाति थाहा नहुँदा वृद्धि विकास कम हुने गर्दथ्यो । पालिकाले गरेको सहयोगले अब आगामी समयमा प्रभावकारी हुन्छ”ः कपिलवस्तुको शिवराज वडा नम्बर–३, भितरियाका सूर्य थारुले भने ।

यस्तै सोही वडा मदवाका कृषक लाल वहादुर घर्ती सरकारी प्रजनन केन्द्रबाट खरिद भएकोले गुणस्तरमा सुनिश्चितता भएको बताउँछन् । उत्पादन भएका बंगुर बिक्री गर्न सहज भएपछि कपिलवस्तुमा बंगुर पालन गर्नेको लहर चल्न थालेको हो । पछिल्लो समय गाउँटोलमा साप्ताहिक कृषि हाटबजार खुल्न थालेपछि मासु बिक्री सहज बनेको छ । जसले गर्दा व्यापारीहरू बंगुर खरिद गर्न कृषकको घर मै आउने गरेको विगत एक दशक देखि बंगुर पालन गर्दै आएका स्थानिय कृषक रमेश थारु बताउँछन् ।

शिवराज नगरपालिकाले बंगुरको नश्ल सुधार गर्ने कार्यक्रम सञ्चालन गरेको छ । नगरका बंगुर पालक कृषकको उत्पादन वृद्धि गर्न उन्नत जातको पाठापाठी वितरण गरेको छ । गत आर्थिक वर्षमा ५० प्रतिशत अनुदानमा २२ जना कृषकलाई पाठापाठी वितरण गरेको पशु शाखाले जनाएको छ । केही कृषकहरूले अनुदानमा खरिद भएका बंगुर ढिलो हुर्किएको गुनासो समेत गरेका छन् । उन्नत जात पालन गर्दा आहारा, सरसफाई जस्ता पक्षमा ध्यान नदिँदा समस्या हुन सक्ने नगपालिकाले जनाएको छ । कृषकको फर्ममा अनुगमन गरी समस्या समाधान गरिने शाखा प्रमुख धनेश्वर खनालले बताए ।

राष्ट्रिय पशु प्रजनन् कार्यालय पोखराबाट ल्याण्डरेस, योर्कशायर, ड्युुरोक जातका बंगुरका पाठा पाठी प्रजनन बिउका लागि उपलब्ध गराएको प्रमुख खनालले बताए । उनका अनुसार प्रति जिउ ५ हजारको दरले पाठापाठी खरिद गरिएको छ । कृषकका मागका आधारमा उत्कृष्ट किसान छनोट गरी वितरण गरिएको थियो । पालिकाले कृषकलाई स्याहार सुसार गर्न तालिम प्रदान गरेको छ ।

प्रजनन् बिउका पाठापाठीलाई रोग लागेमा उपचार गर्न प्राविधिक समेत खटाइएको नगरपालिकाले जनाएको छ । कृषकहरूलाई सरकारले अनुदान लगायतका सुविधा उपलब्ध गराए पनि बैंकको चर्को ब्याज त्यसमा मासु तथा दानाको मूल्य उतारचढाबले गर्दा कृषक मारमा परेको गुनासो गर्ने गरेका छन् । à

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?