ट्रेंडिंग:

>> इन्टरपोलमार्फत यूएईबाट पक्राउ परेका दुई जनालाई नेपाल ल्याइयो >> संसदीय छानबिन समिति बनाउँदा कम्पनीको नाम उल्लेख गर्नुपर्ने कांग्रेसको अडान >> रुपन्देहीमा पोलियोविरुद्ध ७० हजार बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाइंदै >> कलेजो क्यान्सर बढ्दै, के के हुन्छन् लक्षण ? >> संसदको गतिरोध हटाउन दलहरुको पहल, भोलिको बैठकअघि नै सहमति जुटाउने प्रयास >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> बिउमा लुटिंदै किसानहरु  >> महेशपुर भन्सारले समात्यो ५ लाख बराबरको अवैध कपडा >> बुद्ध परिपथको विकासका लागि पञ्चवर्षीय योजना बनाउँछौः मन्त्री बस्नेत >> सकारात्मक चिन्तनले बनाउँछ स्वस्थ जीवन >> चाउलीको दोभासे रहर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मनपरी गर्ने बुटवलका २ मासु पसललाई जरिवाना >> बुद्धिचाल खेलाडी सेढाइलाई बिदाई >> स्कर्लसमा नेता चुन्न निर्वाचन >> उत्तर प्रदेशको १ प्रतिशत पर्यटक लुम्बिनीलाई पर्याप्त >> बुटवल पूर्ण खोप दिगोपना सुनिश्चितता घोषणा >> विद्यार्थीसँग पर्यावरण सचेतना अभिवृद्धि कार्यक्रम बुटवलमा सम्पन्न >> सन्धिखर्कमा पनि खुल्यो कपडा बैंक >> दाङबाट काठमाडौ जाँदै गरेको बस दुर्घटनामा १० यात्रु घाइते >> वडा नं ३ र १ सेमीफाईनलमा >> गृहमन्त्रीलाई कारबाही माग गर्दै नेवि संघको प्रदर्शन >> घरजग्गा र सवारी कर्जामा राष्ट्र बैंकको उदार नीति >> काँग्रेसले संसदमा उत्ताउलो व्यवहार देखायोः ओली >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै नबसी स्थगित >> राष्ट्रिय सभामा कांग्रेसको अवरोध पछि बैठक स्थगित >> नेपालले लगायो २ भारतीय ब्रान्डका ४ मसलाको आयातमा रोक >> प्रतिनिधि सभाको बैठक सर्‍यो >> पाल्पामा रूखबाट लडेर महिलाको मृत्यु >> पाकिस्तान खानेपानी संकटको चरम सिमामा >> संसदीय छानबिन समितिमा अडिग रहने कांग्रेसको निर्णय >> विश्वकपअघि अमेरिका र क्यानडासँग नेपालले वार्मअप खेल खेल्ने >> विपन्नलाई निःशुल्क उपचार सार्थक बनाउँदै काठमाडौं महानगर >> यस्तो छ आज विदेशी मुद्राको विनिमय दर >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथोपटक जेठ ७ गते विश्वासको मत लिने >> सुकुम्बासी र अव्यवस्थित बसोवासीलाई जग्गा र लालपुर्जा नदिन सर्वोच्चको आदेश >> ‘रक्तचाप नियन्त्रणमा पूर्व होसियारी’ >> लुम्बिनीको विकास र पर्यटन >> राजस्व संकलनमा प्रदेश सरकार फेल >> ‘मुंग्रे घार’ नै लिलबहादुरको साहारा >> प्रतिनिधिसभा बैठक आज पनि बस्दै >> राष्ट्र बैंकलाई तरलता व्यवस्थापनको सकस, बैंकिङ प्रणालीबाट आज फेरि रु. ३५ अर्ब तान्दै >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> सन्दीपलाई विश्वकप खेल्ने टोलीमा राख्न आईसीसीले दियो स्वीकृति >> सकारात्मक चिन्तन : पूर्ण आकारको स्वस्थ जीवन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> राइटपाथ एजुकेसन कन्क्लेभमा अन्जु पन्त र पुर्व मिस नेपाल आउंदै >> गुल्मीमा बस दुर्घटना : एकको मृत्यु, १२ घाइते (नामावलीसहित) >> बुटवलको विकासका लागि पुनःसंरचना विषयक दुई दिने गोष्ठी सुरु >> छाडा चौपाया व्यवस्थापनमा प्रदेशले चासो दिन्छ: मुख्यमन्त्री महरा
दोस्रो प्याब्सन अन्तर विद्यालय राष्ट्रिय लोक नृत्य प्रतियोगिता २०८०

कुवँरवर्तीलाई उपाधि, दुर्गा शैक्षिक गृह उपविजेता

५ आश्विन २०८०, शुक्रबार
५ आश्विन २०८०, शुक्रबार

बुटवल, ५ असोज । बालबालिकामा अन्तरनिहित प्रतिभा प्रस्फुटन गराउने उदेश्यका साथ आयोजित अन्तर विद्यालय राष्ट्रिय लोक नृत्य प्रतियोगितामा कुवरवर्ती ईगलिस बोर्डिङ स्कुलले बाजी मारेको छ । निजि तथा आवासिय विद्यालय अर्गनाइजेसन नेपाल (प्याब्सन) रुपन्देहीको आयोजनामा भएको दोस्रो प्याब्सन अन्तर विद्यालय राष्ट्रिय लोक नृत्य प्रतियोगिता २०८० मा कुवँरवर्तीका बिद्यार्थीहरुले उपाधि चुम्दै प्रदेशमा छनौट भएको हो ।

उनिहरुले रुपन्देहीको बुटवल उपमहानगरपालिकामा रानीगंजामा बसोबास गर्ने थारु समुदायको लोक संस्कृतिलाई समेटेर तयार गरेको मयुर झर्रा गित प्रस्तुत गरेका थिए । उपाधिसंगै टिम नगद १५ हजार रुपैयासहित मायाको चिनोबाट पुरस्कृत भएको छ । भक्तपुरमा नाचिने प्रमुख आर्कषणको नृत्य माक प्याख प्रस्तुत गरेका दुर्गा शैक्षिक गृहका विद्यार्थीहरु उपविजेता बन्दै नगद १२ हजार रुपैया, मायाको चिनोबाट पुरस्कृत भएका छन । यसैगरि लुम्बिनी बोर्डिङ स्कुलका विद्यार्थीहरुले प्रस्तुत गरेका च्याब्रुङ नृत्य तेस्रो हुदै नगद १० हजार रुपैया, मायाको चिनो तथा लमजुङ बेसी शहरमा नाचिने गुरुङ जातीको आर्कषणको नृत्य कृष्ण चरित्र प्रस्तुतका साथ बुटवल एक्स आर्मी सान्त्वना हुदै नगद ८ हजार रुपैयासहित मायाको चिनोबाट पुरस्कृत हुने छन ।

एक समारोहका बिच प्रतिनिधि सभा सदस्य बासुदेव घिमिरे, लोकभाषा संरक्षक तथा निर्णायक राम बहादुर गुरुङ, प्याब्सन केन्द्रीय उपाध्यक्ष कृष्ण प्रसाद पन्थी, केन्द्रीय सदस्य खेमेन्द्र राना, तिलोत्तमा नगरपालिकाका शिक्षा शाखा प्रमुख गंगाराम आचार्य, प्याब्सन लुम्बिनी प्रदेशका अध्यक्ष लालहरि पाण्डे, लेखा समिति सदस्य लेखनाथ पौडेलले विजेता, उपविजेता विद्यार्थीहरुलाई पुरस्कार वितरण गरेका थिए ।

कार्यक्रममा प्रतिनिधि सभा सदस्य बासुदेव घिमिरेले लोक संस्कृतिलाई बचाउने गरि संस्थागत विद्यालयको उदाहरणीय कार्य अघि बढाएको बताए । उनले संस्थागत विद्यालयको शैक्षिक विकाससंगै बालबालिकाहरुलाई गुणस्तरीय शिक्षासंगै अन्तरनिहित प्रतिभा प्रस्फुटनका धेरै क्रियाकलापमा महत्वपुर्ण योगदान दिएका बताए । उनले शिक्षा विधयेक निजी विद्यालयमैत्री आउनुपर्नेमा समेत जोड दिए ।

कार्यक्रममा नेपाल पत्रकार महासंघका केन्द्रीय सदस्य भवानी पाण्डे, अभिभावक संघका केन्द्रीय सदस्य लोकनाथ ज्ञवाली, प्याब्सन रुपन्देहीका वरिष्ठ उपाध्यक्ष एकनारायण काफ्ले, जिल्ला सचिव दिपक खनालले कला संस्कृति एकबाट अर्कोमा हस्तान्तरण हुने हुदा पनि विभिन्न कार्यक्रमबाट यसमा सहयोग मिल्ने बताए ।

प्रतियोगितामा सहभागी विद्यार्थीहरुले घाटु, च्याब्रुङ, केलाङ, टप्पा, लड्डी, सखिया पैया नृत्य, सतार, भुडकेली, छलिया, मारुनी, तामाङ सेलो, झरझरिया, मयुर झर्रा नाच प्रस्तुत गरेका थिए । अघिल्लो वर्ष रुपन्देही जिल्ला उत्कृष्ट छनौट भएर केन्द्रमा भाग लिने अवसर पाएको थियो ।
प्रतियोगिताको निर्णायक वरिष्ठ लोकनृत्य प्रशिक्षक नगेन्द्र राईले नेपाली भाषासंस्कृतिको संरक्षणलाई प्रोत्साहन हुने गरि नमुना कार्य भएको बताए । प्रतियोगितामा प्रस्तुत नृत्यमा विशेष गरि लोक नाचको मौलिकता, कोरियोग्राफी अनुसार विद्यार्थीको प्रस्तुती, भेषभुषा, संस्कृति अनुसारको ताल, लय र कोरियोग्राफिलाई मुल्याकन गरि अंकको आधारमा विजेता घोषणा गरिएको उनले बताए ।

कार्यक्रममा प्याब्सन रुपन्देहीका अध्यक्ष अनन्तराम शर्माले जिल्लाका रहेका निजि विद्यालयका विद्यार्थीहरुको शैक्षिकसंगै अतिरिक्त क्रियाकलापमा समेत अब्बल रहेको बताए । पालिका स्तरमा भएको प्रतियोगितामा उत्कृष्ट भई छनौट भएका विद्यालयहरु जिल्ला प्रतियोगितामा भाग लिने अवसर पाएको उनले बताए ।

प्रतियोगितामा कुवरवर्ती ईगलिस बोर्डिङ स्कुल, गार्गी एकेडेमी, एशियन लाईट, लुम्बिनी बोर्डिङ स्कुल, बुटवल एक्स आर्मी, देवदेह मदरटङ्ग, दुर्गा शैक्षिक गृह, ज्ञान गंगा पाठशाला, आदर्श विद्या मन्दिर, युरो किड्स, लिटल प्याराडाईज, सिद्धार्थ फर्साटिकर गरि १२ टिमले आफ्नो प्रस्तुती गरेका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?