ट्रेंडिंग:

>> परम्परागत रुपमा राज्य ब्यवस्थामा रहेको ढिलासुस्ती विकासको बाधक —प्रदेश प्रमुख शेरचन >> गाउँटोलमै साप्ताहिक स्वास्थ्य सेवा केन्द्र >> चटपटेको व्यापार : लगानी कम, आम्दानी राम्रो >> कुंवरवर्तीमा शुरु भयो पांचौं उपमेयरकप महिला भलिबल >> एमबीबीएसमा ७ जनासहित मणिमुकुन्दका १५ जनाले पाए पूर्ण छात्रवृत्ति >> नेपाल सुपर लिगमा धनगढी र इलाम तथा काठमाडौं र बुटवलबीच खेल हुँदै >> आन्तरिक उत्पादनको आलु–प्याजमा भ्याट नलाग्ने, आन्दोलन फिर्ता >> बुद्ध जन्मस्थलभित्र भारतीय दुतावासको सांस्कृतिक उत्सव >> कालिकाकी खनाललाई एभरेष्ट अन्तर विद्यालय वादविवाद उपाधि >> कविता लेख्ने नवोदित युवाहरूलाई >> ‘भुस्याहा कुकुर’ खोज्दै सैनामैना >> विमानस्थलमा सरकारको खोजी… >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पुरुषतर्फ आरभ र रिकु तथा महिलातर्फ आसाकुरा र महेश्वरी प्रथम >> पुरानो शिक्षा नीति फेर्न जरुरी छ– मन्त्री सिम्खडा >> एमाले बाहेकले देश बनाउने काम गर्न सक्दैनन् : ओली >> देश र राजनीति शीर्षकमा सहिद क्याम्पसमा गरियो नाटक मञ्चन >> ६ वर्षीया बालिकालाई करणीको आरोपमा आफ्नै बाबु पक्राउ >> यू–१९ एसिया कप : पाकिस्तानसँग नेपाल ७ विकेटले पराजित >> प्रदेशमा सामुदायिक क्याम्पसको गरिमा बढाएको छ — मन्त्री सिके गुप्ता >> ९ जिल्लामा शान्ति समाजको नागरिक संवाद >> उधारो सहमती गरि सरकारले ठगेको निमार्ण ब्यवसायीहरुको गुनासो >> एभरेष्टमा वादविवाद >> गौतमबुद्ध विमानस्थलः नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानका लागि व्यवसायीले थाले आन्दोलन >> यू १९ एसिया कपः नेपालले पाकिस्तानलाई दियो १५३ रनको लक्ष्य >> फराकिलो बन्दै बुटवल मिलनचोकदेखि सुख्खानगर जाने बाटो >> एनसेलको सेयर बिक्रीमा राजनीतिक र प्रशासनिक नेतृत्वको साँठगाँठ : गगन >> सरकार बिस्तारबारे लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री र सभामुखबीच छलफल >> रिलायबल लाईफ इन्स्योरेन्सले दियो ३१ लाख २० हजार वीमा दावी >> १४ किलो सुन प्रकरण छानबिनका लागि समिति >> भारतलाई बिजुली बेचेर प्राधिकरणले गर्‍याे १५ अर्ब २४ कराेड आम्दानी >> समस्यामा परेका ऋणीलाई सहजीकरण >> एसीसी यू-१९ एसिया कप : पहिलो खेलमा नेपाल पाकिस्तानसँग भिड्दै >> १६ दिने अभियान र महिलामाथिको हिंसा >> मध्यराति विमानस्थलबाट १४ किलो सुन बरामद, दुई जना पक्राउ >> ब्यवसायीमाथि हातपात, दुईजना पक्राउ >> मौसम पूर्वानुमान : कोशीमा हल्का वर्षा, तराईमा हुस्सुको सम्भावना >> बंगलादेशले नेपालबाट ४० मेगावाट बिजुली किन्ने >> राष्ट्रिय कृषि गणनाको तथ्यांकमा त्रुटीः रूपन्देहीको २४ विगाहामा सुन्तला खेती ! >> उपेक्षामा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका >> हिंसाविरुद्धको अभियान र महिला पुरुष अधिकारको कुरा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> भोलिदेखि आठौं अन्तर्राष्ट्रिय पर्वतीय महोत्सव >> घोडेपानी र उल्लेरीलाई सडक सञ्जालले जोड्दै >> मानव अधिकार कला महोत्सव हुने >> प्रदेश निजामती विधेयक प्रदेश प्रमुखबाट प्रमाणीकरण >> खेल सप्ताहको पाचौ दिन खेल जारी >> ऋण उठाएर कर्मचारीलाई तलब दिनुपर्ने लज्जास्पद अवस्था छ : ओली >> राजसंस्था पुन:स्थापनासहित ७ वटा एजेन्डा लिएर राप्रपा सडकमा उत्रिने >> मन्त्रिपरिषद् बैठक : एनसेल प्रकरण छानबिनका लागि ५ सदस्यीय समिति गठन
संस्कृति
दोस्रो प्याब्सन अन्तर विद्यालय राष्ट्रिय लोक नृत्य प्रतियोगिता २०८०

कुवँरवर्तीलाई उपाधि, दुर्गा शैक्षिक गृह उपविजेता

५ आश्विन २०८०, शुक्रबार १८:४९
५ आश्विन २०८०, शुक्रबार १८:४९

बुटवल, ५ असोज । बालबालिकामा अन्तरनिहित प्रतिभा प्रस्फुटन गराउने उदेश्यका साथ आयोजित अन्तर विद्यालय राष्ट्रिय लोक नृत्य प्रतियोगितामा कुवरवर्ती ईगलिस बोर्डिङ स्कुलले बाजी मारेको छ । निजि तथा आवासिय विद्यालय अर्गनाइजेसन नेपाल (प्याब्सन) रुपन्देहीको आयोजनामा भएको दोस्रो प्याब्सन अन्तर विद्यालय राष्ट्रिय लोक नृत्य प्रतियोगिता २०८० मा कुवँरवर्तीका बिद्यार्थीहरुले उपाधि चुम्दै प्रदेशमा छनौट भएको हो ।

उनिहरुले रुपन्देहीको बुटवल उपमहानगरपालिकामा रानीगंजामा बसोबास गर्ने थारु समुदायको लोक संस्कृतिलाई समेटेर तयार गरेको मयुर झर्रा गित प्रस्तुत गरेका थिए । उपाधिसंगै टिम नगद १५ हजार रुपैयासहित मायाको चिनोबाट पुरस्कृत भएको छ । भक्तपुरमा नाचिने प्रमुख आर्कषणको नृत्य माक प्याख प्रस्तुत गरेका दुर्गा शैक्षिक गृहका विद्यार्थीहरु उपविजेता बन्दै नगद १२ हजार रुपैया, मायाको चिनोबाट पुरस्कृत भएका छन । यसैगरि लुम्बिनी बोर्डिङ स्कुलका विद्यार्थीहरुले प्रस्तुत गरेका च्याब्रुङ नृत्य तेस्रो हुदै नगद १० हजार रुपैया, मायाको चिनो तथा लमजुङ बेसी शहरमा नाचिने गुरुङ जातीको आर्कषणको नृत्य कृष्ण चरित्र प्रस्तुतका साथ बुटवल एक्स आर्मी सान्त्वना हुदै नगद ८ हजार रुपैयासहित मायाको चिनोबाट पुरस्कृत हुने छन ।

एक समारोहका बिच प्रतिनिधि सभा सदस्य बासुदेव घिमिरे, लोकभाषा संरक्षक तथा निर्णायक राम बहादुर गुरुङ, प्याब्सन केन्द्रीय उपाध्यक्ष कृष्ण प्रसाद पन्थी, केन्द्रीय सदस्य खेमेन्द्र राना, तिलोत्तमा नगरपालिकाका शिक्षा शाखा प्रमुख गंगाराम आचार्य, प्याब्सन लुम्बिनी प्रदेशका अध्यक्ष लालहरि पाण्डे, लेखा समिति सदस्य लेखनाथ पौडेलले विजेता, उपविजेता विद्यार्थीहरुलाई पुरस्कार वितरण गरेका थिए ।

कार्यक्रममा प्रतिनिधि सभा सदस्य बासुदेव घिमिरेले लोक संस्कृतिलाई बचाउने गरि संस्थागत विद्यालयको उदाहरणीय कार्य अघि बढाएको बताए । उनले संस्थागत विद्यालयको शैक्षिक विकाससंगै बालबालिकाहरुलाई गुणस्तरीय शिक्षासंगै अन्तरनिहित प्रतिभा प्रस्फुटनका धेरै क्रियाकलापमा महत्वपुर्ण योगदान दिएका बताए । उनले शिक्षा विधयेक निजी विद्यालयमैत्री आउनुपर्नेमा समेत जोड दिए ।

कार्यक्रममा नेपाल पत्रकार महासंघका केन्द्रीय सदस्य भवानी पाण्डे, अभिभावक संघका केन्द्रीय सदस्य लोकनाथ ज्ञवाली, प्याब्सन रुपन्देहीका वरिष्ठ उपाध्यक्ष एकनारायण काफ्ले, जिल्ला सचिव दिपक खनालले कला संस्कृति एकबाट अर्कोमा हस्तान्तरण हुने हुदा पनि विभिन्न कार्यक्रमबाट यसमा सहयोग मिल्ने बताए ।

प्रतियोगितामा सहभागी विद्यार्थीहरुले घाटु, च्याब्रुङ, केलाङ, टप्पा, लड्डी, सखिया पैया नृत्य, सतार, भुडकेली, छलिया, मारुनी, तामाङ सेलो, झरझरिया, मयुर झर्रा नाच प्रस्तुत गरेका थिए । अघिल्लो वर्ष रुपन्देही जिल्ला उत्कृष्ट छनौट भएर केन्द्रमा भाग लिने अवसर पाएको थियो ।
प्रतियोगिताको निर्णायक वरिष्ठ लोकनृत्य प्रशिक्षक नगेन्द्र राईले नेपाली भाषासंस्कृतिको संरक्षणलाई प्रोत्साहन हुने गरि नमुना कार्य भएको बताए । प्रतियोगितामा प्रस्तुत नृत्यमा विशेष गरि लोक नाचको मौलिकता, कोरियोग्राफी अनुसार विद्यार्थीको प्रस्तुती, भेषभुषा, संस्कृति अनुसारको ताल, लय र कोरियोग्राफिलाई मुल्याकन गरि अंकको आधारमा विजेता घोषणा गरिएको उनले बताए ।

कार्यक्रममा प्याब्सन रुपन्देहीका अध्यक्ष अनन्तराम शर्माले जिल्लाका रहेका निजि विद्यालयका विद्यार्थीहरुको शैक्षिकसंगै अतिरिक्त क्रियाकलापमा समेत अब्बल रहेको बताए । पालिका स्तरमा भएको प्रतियोगितामा उत्कृष्ट भई छनौट भएका विद्यालयहरु जिल्ला प्रतियोगितामा भाग लिने अवसर पाएको उनले बताए ।

प्रतियोगितामा कुवरवर्ती ईगलिस बोर्डिङ स्कुल, गार्गी एकेडेमी, एशियन लाईट, लुम्बिनी बोर्डिङ स्कुल, बुटवल एक्स आर्मी, देवदेह मदरटङ्ग, दुर्गा शैक्षिक गृह, ज्ञान गंगा पाठशाला, आदर्श विद्या मन्दिर, युरो किड्स, लिटल प्याराडाईज, सिद्धार्थ फर्साटिकर गरि १२ टिमले आफ्नो प्रस्तुती गरेका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?