ट्रेंडिंग:

>> गैंडहवामा १६ पालिकाको घुम्ती बैठक >> अधिकांश डाक्टरहरुमा मपाईंत्व र रुखोपन >> ‘ई’को जीवन रक्षा र सडक व्यवसायीलाई वैकल्पिक व्यवस्था गर : आयोग >> प्रत्येक नेपालीको थाप्लोमा ७९ हजार २०१ रुपैयाँ सरकारी ऋण >> राहत शिक्षकको आन्दोलनमा प्रहरी हस्तक्षेप >> डाक्टरहरु आज पनि आन्दोलनमा >> विकासमा राजनीति हुँदैन : खड्का >> छत्रेश्वरीका कर्मचारीको हातमा कालोपट्टी, कार्यालयमा कालो ब्यानर >> विश्व पर्यटन दिवसः बेलहिया र लुम्बिनीमा पर्यटकलाई स्वागत >> अनाथ आश्रमलाई खाद्यान्न वितरण >> सांसद विनोद चौधरीको तीन कम्पनीमा भारतीय आयकर विभागको छापा >> मंगोलियाविरुद्ध नेपालको कीर्तिमानी जित >> सुन तस्करी प्रकरणमा आजदेखि थुनछेक बहस >> एमाले बागमतिको नेतृत्व चुन्न आज निर्वाचन >> नेपालले मंगोलियालाई दियो ३ सय १५ रनको लक्ष्य >> टी–२० क्रिकेटमा बुटवलका कुशल मल्लको विश्व कीर्तिमान,३४ बलमा शतक पूरा >> यस्तो आज विदेशी मुद्राको विनिमय दर >> श्रेष्ठ र अर्यालको टिम मैदानमा (भिडियो अन्तर्वार्तासहित) >> आज विश्व पर्यटन दिवस मनाइँदै >> पाल्पा अस्पतालः रिफर सेन्टरको पहिचान बदल्दै >> सुन तस्करी प्रकरण : आजदेखि थुनछेक बहस सुरु हुने >> लक्षित बर्गको तालिमः फेरिदै महिलाको जीवनस्तर ! >> नेपाल, हङकङ र यूएईबीच त्रिकोणात्मक सिरिज गर्ने क्यानको निर्णय >> बदलिँदो पर्यटन र हाम्रो तयारी >> पर्यटन दिवसः पुनरुत्थानमा जोड दिऔं >> शिक्षकको हातमा चक डस्टर होइन ल्यापटप >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> समाज विकासको मुख्य आधार नै असल संस्कार >> सर्वोच्चले सोध्यो– बाबुराम भट्टराई र माधव नेपाललाई के कारणले मुद्दा नचलाएको ? >> बुटवलमा अन्तर धार्मिक शान्ति सञ्जाल गठन >> चाडपर्व लक्षित गरी सरकारले देशभर ९८ स्थानमा सहुलियत पसल चलाउने >> जुवातास खेल्ने आठजना नगदसहित पक्राउ >> आयल निगमले सर्वसाधारणलाई आईपीओ जारी गर्ने >> रामपुरका जेष्ठ नागरिकलाई गाउँटोलमै भत्ता >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारले दियो राउटेलाई दशै खर्च >> दाङ बस दुर्घटना अपडेट : घाइते भएकाहरुको पहिचान खुल्यो >> गरिबलाई नभई गरिबी लखेट्नुपर्छ : ओली >> यति एअरलाइन्सले सर्वसाधारणलाई प्रिमियम शेयर दिने >> ११ वर्षीया बालिकालाई जबरजस्ती करणी, एकजना पक्राउ >> एमाले बाग्मती अधिवेशनको बन्दसत्र सुरु >> सुरक्षा माग्दै चिकित्सकहरू सडकमा >> हाजिरीजवाफमा जामिया गुल्सने भिका प्रथम >> पूर्व प्रधानमन्त्री नेपालद्वारा लुम्बिनीको भ्रमण >> उदीयमान खेलाडी जन्माउने बर्दघाटः खेलकूद विकासमा भने सधै उपेक्षित >> दाङमा बस दुर्घटना, २५ जना घाइते >> घाँस काट्न गएका किसानको भिरबाट लडेर मृत्यु >> लायन्स क्लब अफ देवदह युनाईटेडको स्थापना, अध्यक्षमा आचार्य >> केरुङ–रसुवागढी–चिलिमे २२० केभी प्रसारण लाइन बनाउने सहमति >> विदेशी मुद्राको विनिमय दर कति छ आज ? >> धनगढीको केजी हस्पिटलमा बच्चा जन्माउन गएकी महिलाको पाठेघर निकालियो
विचार

हरितालिका तीज भडकिलो नहोस्

३१ भाद्र २०८०, आईतवार १०:२५
३१ भाद्र २०८०, आईतवार १०:२५

तीजको खाजा मिठो पोलेका तामाले
नरोउ भान्जी लिन आउँला भन्थे मामाले ।
मामा आउँछन भनेर बाटो हेरी कुरेर
किन आउँथे पापी मामा माइजु छोडेर ।

यतिखेर तीजले बजार तातेको छ । तीज आउनु एक महिना पहिलेदेखि महिला दिदी बैनीको दर खाने कार्यक्रम चलिरहेको छ । यो चाड बिषेशगरि महिलाहरुको चाड हरीतालिका तीज भनेर चिनीने यस पर्वमा महिलाहरुको जमघट राम्रै हुने गरेको छ । यो जमघटमा धेरै दिनदेखि भेट नभएका दिदी बैनीबीच भेट हुने र भलाकुसारी गर्ने गरेको देख्न सकिन्छ । तीजलाई हिन्दु महिलाहरुको महान पर्वको रुपमा लिने गरिन्छ । यो भनिरहँदा पार्टी तथा संघसँस्थामा आवद्ध कुनैपनि धर्म मान्ने महिलाहरुले पनि यो तीज कार्यक्रममा भाग लिने र दर खाने नाच्ने गाउँनेमा भाग लिने गर्दछन जस्ले गर्दा तीज हिन्दु महिलाको मात्र नभएर सम्पूर्ण महिलाको हुन पुगेको छ ।

आगनीको डिल बसी काली कौवै करायो
केकुमा समाचार ल्यायो बरिलै ।
पहिलो समाचार कागतुको चिर्कटो
दोसरी खबर तिम्लाई लिन हो ।
मेरो माया हुँदो होत बाबा लिन आउँदा हुन
कागतुको चिर्कटाले जान्न बरिलै ।

बर्षको एकपटक आउने हरितालिका तीजले आफ्नै मौलिकता बोकेको पाइन्छ । परापूर्वकालदेखि मान्दै र मनाउदै आएको तीज पर्व परम्परा धान्ने मात्र नभएर लोक संस्कृतिको जगेर्ना गर्नुपर्छ भन्ने मान्यता बोकेको पाइन्छ । हरितालिका तीज बिषेशगरी दर खाने दिन, रमाइलो गर्ने दिन, बर्त बस्ने दिन र ऋषि पञ्चमीको पुजा गर्ने दिन गरी पाँच दिन मनाउने हो भनेर बुझ्ने गरिन्छ । यो भनिरहंदा पछिल्लो समय महिना दिनभरिनै दर खाने नाममा पनि यस्लाई मनाउने गरिएको छ । बिभिन्न पार्टीका महिलासंघ र संगठनहरुले तिन दशक पहिलेदेखि महिलाका हक अधिकारका बिषय उठान गरेर महिलाका पीर ब्यथाहरुलाई तीज गीतमार्फत महिलाको बाक्लो उपस्थितिमा ब्यक्त गर्दै नाच्दै मनाउदै आएका थिए । पछिल्लोसमय टोल संस्था, पार्टीहरु र संघ संस्थाहरु गर्दै महिना दिन मनाउने र तीजका नाममा दर खाने नाच्ने गाउने चलन भएको छ ।

हिँजोका दिनमा र अहिलेको अबस्थामा तीजले धेरै रंग बदलेको छ । बिगतमा छोरी चेलीलाई सानोमा बिबाह गर्दिने चलन थियो । टाढा टाढा अर्काको घर पुगेका चेलीहरुलाई तीजमा लिन जाने चलनले ठूलो महत्व राख्ने गर्दथ्यो । यातायातको ब्यवस्था नभएको अवस्थामा बाटाघाटा पनि राम्रा थिएनन् । पैदल हिंडेर उकालीओराली र घनघोर जंगलको बाटो असिना पसिना गर्दै लिन जानुपथ्र्यो । कुनै कारणबश लिन नआए छोरी चेली धरधरी रोएर तीजको भाकामा मनका बह पोख्दथे । धेरै दुख कष्ट गरेर दिदी बैनी वा छोरीलाई लिन जाँदा पनि नपठाएर मन खिन्न पारेर दाजुभाई वा बाबु फर्किने गर्थे र त्यो पनि एउटा दुःखदायी दिन हुने गथ्र्यो ।

खर काटेको खरान गाइभैंसीलाई चरन
घोंडीलाई चरन चौर बरीरै ।
म एउटी छोरीलाई नौं डाँडाँ कटायौ
हाम्रा बाबा के दयालु छौर बरिलै ।

जस्ता गीतले धेरै आमा बाबुको मन छुने गर्दथ्यो । हाम्रो चाल चलन अनुसार छोरीहरुलाई बिबाह गरेर टाढा पठाउने चलनले गर्दा दश भाई छोरा जन्म घर अटाउने एउटा भएको छोरीलाई पराई घर पठाउनु पर्ने बाध्यतालाई यस्ता गीतले छुने गर्दथ्यो । सानै उमेरमा पराइघर गएपछि ढिंकी जांतो र बस्तुभाउ सबै समाल्नु पर्ने छोरी चेलीलाई सारै कष्ट थियो । यसैले गर्दा बर्ष दिनको तीजमा माइतीमा गै तीज गीत मार्फत मनका पिडा र बिलौना पोख्ने गर्थे र केही दिन भए पनि आमाले पकाएको खाना खाएर आराम गर्ने गर्दथे ।

तीज आयो भनेर सबै जान्छन माइत
हाम्रा माइती मुग्लाड पसे छैन साइत ।
माइती मेरा हुंदा हुन त तीजमा माइत जांदी हुँ
आमाले पकाएको दर खांदी हुँ

जस्ता गीतहरु महिलाहरुले गाउने गर्थे । गाउं पहाडमा डांडाका चौपारी र चौर तीजका महिलाले भरिएर रातै रातै रंगिन्थ्यो । धेरै पछि भेट भएका बालसखा संग गित गाएर छमछम नाचेर रात पार्ने चलन थियो र बल्ल तीज आएजस्तो लाग्थ्यो । पछिल्लो समय युटुबबाट स्पीकरमा बज्ने रेर्कडेड गीत अनि त्यसैमा तीजको गीत पनि दोहोरीमा परिणत भएको छ । पुरानो तीजको झझल्को मेटाएको छ । हुन त बिगत जस्तो अहिलेको अवस्था छैन, हातमा ठेला थाप्लोमा नामलोको डाम जस्ता कुराहरु देख्न बिकट गाउंँतिर लाग्नु पर्छ । अहिले प्रायका हातहातमा मोबाइल फोन छन । जेसिपीले भिरपाखा खनेर बाटो बनाइएको छ । प्रायजसो घरका मानीस बैदेशिक रोजगारमा छन । बिगतमा जस्तो तीजमा लीन आएनन भनेर रुनु पर्दैन र लिन आउने नआउने छिन भरमा मोबाइलले बताइहाल्छ ।

अहिले तीजमा देखिएको भडकिलो चलनलाई बरु नियन्त्रण गर्नुपर्ने देखिएको छ । यो कोरोना कहर अगाडी देखिएको तीजको भडकिलो चलनलाई तिन बर्ष जति कोरोनाले रोक्ने काम गर्यो । जुन तीज भन्दा एक महिना पहिलेदेखि बिभीन्न पोग्रामको नाममा महंगो टिकट बिक्री गरेर कसैकसैलाई जबरजस्ती भिडाएर महंगा होटलमा दर खुवाउने नाममा सब थोक राखेर खुवाउने चलन बढदो थियो । कोरोनाका कारण केही समय बे्रक लागे पनि फेरी यो बर्षदेखि फयाट्टफुट्ट त्यही क्रियाकलाप दोहोरीन लागेको छ । यसलाई नियन्त्रण गर्न सचेत नागरिक अगाडी आउनुपर्ने देखिन्छ ।

कोरोना महामारी पछि सबैमा आर्थिक मन्दी छाएको छ । ब्यापार ब्यबसाय चौपट छ । शहरका घरका सटर फल्याट खाली छन । दैनिक उपभोग्य सामान किन्न मानिसलाई धौ धौ परेको छ । धेरैजसो मानीस ऋणले चुर्लुम्म डुबेका छन । यस्तो अवस्थामा लस्करै आएका चाड पर्वलाई ढाक्न सर्वसाधारणलाई हम्मेहम्मे परेको छ । परम्पराका रुपमा मनाउदै आएका असार पन्ध्र, साउने सक्रान्ती, नागपञ्चमी, जनै पूर्णिमा, कृष्ण जन्माष्टमी, कुशे औंशी र हरितालिका तीज जस्ता पर्वहरुले घेरीसकेको छ । मुख्य चाड बडा दशैं, तिहार र छठ त लाइनमै छन । कसरी यी पर्व धकेल्ने होला भनि धेरैको मनमा ढ्यांग्रो ठोकेको छ । यस्तो अबस्थामा तीजलाई भड्किलो बनाउनेतिर लाग्नु हुंदैन ।

पछिल्लो समय पार्टीका नाममा टोल वडा नगर क्षेत्र र प्रदेश हुंदै महिलाहरुसंग पैसा उठाएर दर खुवाउने गरेको देखिएको छ । यो हुनु ठिक होइन । एउटी महिलाले पार्टीका कति ठाउँमा पैसा बुझाएर तीजको दर खाने, अर्को संघ संस्थामा पनि भाग लिंदा अरु खर्च बढछ । दर खान समेटिन पार्टीको पनि नदोहोरिने गरी एक ठाउंमा मात्र समेटनु पर्छ । तीजको दर खाने बहानामा महिलाहरुलाई चुनावको भोट बैंक बनाएको देख्न सकिन्छ । महिला त खान नाच्न रमाउन जहां बोलायो त्यही जान्छन तर आर्थिक मार धेरैजसो पुरुषलाई परेको हुन्छ । आयआर्जनमा लागेर घरका पुरुषसंग हात नथाप्ने महिलाहरु त औंलामा गन्न सकिनेछन् । धेरै कुरामा बिचार पु¥याएर महिना दिनदेखि हुने खानेको मात्र तीज पर्व नभएर हुँदा खानेको पनि हो भन्ने सम्झन जरुरी छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?