ट्रेंडिंग:

>> गैंडहवामा १६ पालिकाको घुम्ती बैठक >> अधिकांश डाक्टरहरुमा मपाईंत्व र रुखोपन >> ‘ई’को जीवन रक्षा र सडक व्यवसायीलाई वैकल्पिक व्यवस्था गर : आयोग >> प्रत्येक नेपालीको थाप्लोमा ७९ हजार २०१ रुपैयाँ सरकारी ऋण >> राहत शिक्षकको आन्दोलनमा प्रहरी हस्तक्षेप >> डाक्टरहरु आज पनि आन्दोलनमा >> विकासमा राजनीति हुँदैन : खड्का >> छत्रेश्वरीका कर्मचारीको हातमा कालोपट्टी, कार्यालयमा कालो ब्यानर >> विश्व पर्यटन दिवसः बेलहिया र लुम्बिनीमा पर्यटकलाई स्वागत >> अनाथ आश्रमलाई खाद्यान्न वितरण >> सांसद विनोद चौधरीको तीन कम्पनीमा भारतीय आयकर विभागको छापा >> मंगोलियाविरुद्ध नेपालको कीर्तिमानी जित >> सुन तस्करी प्रकरणमा आजदेखि थुनछेक बहस >> एमाले बागमतिको नेतृत्व चुन्न आज निर्वाचन >> नेपालले मंगोलियालाई दियो ३ सय १५ रनको लक्ष्य >> टी–२० क्रिकेटमा बुटवलका कुशल मल्लको विश्व कीर्तिमान,३४ बलमा शतक पूरा >> यस्तो आज विदेशी मुद्राको विनिमय दर >> श्रेष्ठ र अर्यालको टिम मैदानमा (भिडियो अन्तर्वार्तासहित) >> आज विश्व पर्यटन दिवस मनाइँदै >> पाल्पा अस्पतालः रिफर सेन्टरको पहिचान बदल्दै >> सुन तस्करी प्रकरण : आजदेखि थुनछेक बहस सुरु हुने >> लक्षित बर्गको तालिमः फेरिदै महिलाको जीवनस्तर ! >> नेपाल, हङकङ र यूएईबीच त्रिकोणात्मक सिरिज गर्ने क्यानको निर्णय >> बदलिँदो पर्यटन र हाम्रो तयारी >> पर्यटन दिवसः पुनरुत्थानमा जोड दिऔं >> शिक्षकको हातमा चक डस्टर होइन ल्यापटप >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> समाज विकासको मुख्य आधार नै असल संस्कार >> सर्वोच्चले सोध्यो– बाबुराम भट्टराई र माधव नेपाललाई के कारणले मुद्दा नचलाएको ? >> बुटवलमा अन्तर धार्मिक शान्ति सञ्जाल गठन >> चाडपर्व लक्षित गरी सरकारले देशभर ९८ स्थानमा सहुलियत पसल चलाउने >> जुवातास खेल्ने आठजना नगदसहित पक्राउ >> आयल निगमले सर्वसाधारणलाई आईपीओ जारी गर्ने >> रामपुरका जेष्ठ नागरिकलाई गाउँटोलमै भत्ता >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारले दियो राउटेलाई दशै खर्च >> दाङ बस दुर्घटना अपडेट : घाइते भएकाहरुको पहिचान खुल्यो >> गरिबलाई नभई गरिबी लखेट्नुपर्छ : ओली >> यति एअरलाइन्सले सर्वसाधारणलाई प्रिमियम शेयर दिने >> ११ वर्षीया बालिकालाई जबरजस्ती करणी, एकजना पक्राउ >> एमाले बाग्मती अधिवेशनको बन्दसत्र सुरु >> सुरक्षा माग्दै चिकित्सकहरू सडकमा >> हाजिरीजवाफमा जामिया गुल्सने भिका प्रथम >> पूर्व प्रधानमन्त्री नेपालद्वारा लुम्बिनीको भ्रमण >> उदीयमान खेलाडी जन्माउने बर्दघाटः खेलकूद विकासमा भने सधै उपेक्षित >> दाङमा बस दुर्घटना, २५ जना घाइते >> घाँस काट्न गएका किसानको भिरबाट लडेर मृत्यु >> लायन्स क्लब अफ देवदह युनाईटेडको स्थापना, अध्यक्षमा आचार्य >> केरुङ–रसुवागढी–चिलिमे २२० केभी प्रसारण लाइन बनाउने सहमति >> विदेशी मुद्राको विनिमय दर कति छ आज ? >> धनगढीको केजी हस्पिटलमा बच्चा जन्माउन गएकी महिलाको पाठेघर निकालियो
मुख्य समाचार
कुष्ठरोग निवारणः

कागजमा भयो, कार्यान्वयन भएन

नवलपरासीमा क्षयरोग स्वास्थ्य समस्याको रूपमा देखिएको छ, रोगको पहिचान र निवारणमा प्रभावकारी काम हुन नसक्दा अहिले क्षयरोगीको संख्या बढ्दै गएको छ ।
३० भाद्र २०८०, शनिबार १५:१३
३० भाद्र २०८०, शनिबार १५:१३

सुनवल, ३० भदौ । नेपालमा कुष्ठरोग निवारण घोषणा भएको एक दशक बढि बितिसक्दा पनि पश्चिम नवलपरासीमा कुष्ठरोगीको संख्या घट्न सकेको छैन । जिल्लामा ७० जना नयाँ कुष्ठरोगी थपिएका छन् भने पहिचान हुन नसकेको धेरै कुष्ठरोगी रहेको अनुमान गरिएको छ । स्वास्थ्य कार्यालयका तथ्याङ्क अधिकृत बजरंगी चौधरीले जिल्लामा कुष्ठरोगको भयावह अवस्था देखिएको बताए । गत आर्थिक वर्ष २०७९/०८० मा ७० जना नयाँ कुष्ठरोगी भेटिएका छन् । अघिल्लो आर्थिक वर्ष २०७७/०७८ मा ७७ जना कुष्ठरोगी भेटिएका थिए ।

गत वर्ष प्रतापपुरमा बजेट अभावमा रोग पहिचानको काम प्रभावकारी नहुदा केही संख्या कम भएपनि कुष्ठरोगी बढ्दै गएको चौधरीले बताए । सबैभन्दा बढि बर्दघाटमा १७ जना नयाँ कुष्ठरोगी भेटिएका छन् । अघिल्लो आर्थिक वर्षमा जम्मा ६ जना मात्र कुष्ठरोगी भेटिएकोमा गत आर्थिक वर्षमा यो संख्या ह्वात्तै बढेको हो । यसैगरी सुनवलमा १५, रामग्राममा ११, पाल्हीनन्दन र सरावलमा १०/१०, सुस्तामा ५ र प्रतापपुरमा २ जना नयाँ कुष्ठरोगी भेटिएका छन् । १४ वर्ष मुनिका एक जना बालकमा पनि कुष्ठरोग देखिएको स्वास्थ्य कार्यालयले जनाएको छ ।

कुष्ठरोग पहिचानका लागि स्थानीय तहबाट प्रभावकारी रूपमा अझै पनि काम हुन नसकेको सरोकारवालाहरूको भनाइ छ । प्रभावकारी कार्यक्रम बनाएर स्थानीय तहले अभियानको रूपमा कुष्ठरोग पहिचानको काम गर्नुपर्नेमा स्वास्थ्य कार्यालयका प्रमुख ओमप्रकाश पन्थीले जोड दिए । कुष्ठरोगी भएको थाहा पाउँदा पाउँदै पनि उपचारमा नआउनेको संख्या धेरै भएकाले जनचेतनाका कार्यक्रम संञ्चालन गर्नुपर्ने पनि विज्ञहरूले बताएका छन् ।
‘गाउँमा कुष्ठरोगि भएको थाहा पाएपछि सम्झाई बुझाई गर्दा समेत केही भएको छैन् किन जानु उपचार गर्न भन्ने धेरै छन् बर्दघाट नगरपालिकाका स्वास्थ्य शाखा प्रमुख माधव ज्ञवालीले भने, पछिल्लो पटक पहिचान गरी उपचारको दायरामा ल्याउनुनै मुख्य चुनौति भएको छ ।’ बारा जिल्लापछि नवलपरासीमा सबैभन्दा धेरै कुष्ठरोगी भेटिएका छन् स्वास्थ्य कार्यालय प्रमुख पन्थीले भने, सबैभन्दा बढि गम्भीर र जिम्मेवार स्थानीय तह बन्नुपर्छ ।

विश्व स्वास्थ्य सङ्गठन (डब्लूएचओ) ले सन् २०१० मा नेपाललाई कुष्ठरोग निवारण भएको घोषणा गरेको थियो । निवारण घोषणा भएसँगै नेपालमा कुष्ठरोगीको संख्यामा कम हुने, कुष्ठ प्रभावित व्यक्तिले नियमित उपचार सेवा पाउने सबैको विश्वास भएपनि त्यसो हुन नसक्दा रोगिको संख्या बढ्दै गएको छ । संघीय सरकारले पनि कुष्ठरोग निवारणमा प्रभावकारी रूपमा काम गर्न सकेको छैन ।

यसैगरी नवलपरासीमा क्षयरोग पनि गम्भिर स्वास्थ्य समस्याको रूपमा देखिएको छ । क्षयरोगको पहिचान र निवारणमा प्रभावकारी काम हुन नसक्दा अहिले क्षयरोगीको संख्या बढ्दै गएको छ । स्वास्थ्य कार्यालयले दिएको जानकारी अनुसार हाल जिल्लामा ४ सय ७० जना क्षयरोगि छन् भने गत आर्थिक वर्षमा १९ जना क्षयरोगीको मृत्यु भएको छ । गत वर्ष सुस्ता, पाल्हीनन्दन र प्रतापपुरमा क्षयरोगी पत्ता लगाउन शिविरनै सञ्चालन गरिएको थियो । क्षयरोगी पनि समयमै अस्पताल नआउने र अन्तिम समयमा मात्रै अस्पताल आउने गरेका कारण कतिपयको रोग निधानमा समस्या हुने गरेको छ ।

सरकारले २०५० सम्ममा क्षयरोग निवारण घोषणको लक्ष्य लिएर क्षयरोग मुक्त नेपाल घोषणा अभियान कार्यक्रमलाई अगाडी बढाएको छ । क्षयरोगको निदान र उपचार सेवा देश भरीका सबै स्वास्थ्य संस्थामा निशुल्क उपलब्ध छन् । हरेक क्षयरोगीले १ वर्षमा १० देखि १५ जना स्वास्थ्य मानिसलाई क्षयरोग सार्न सक्छ । स्वास्थकर्मीका प्रत्यक्ष निगरानीमा उपचार (डट्स) विधि नीतिगत रूपम कार्यान्वयनमा ल्याएको छ । बिरामीले ६ महिनासम्म औषधीको नियमित सेवनले क्षयरोग निको हुन्छ, तर समयमै उपचार नगर्दा अर्को व्यक्तिमा सर्ने र रोग गम्भिर बन्दै जाने समस्या चुनौतिको रूपमा देखिएको छ । लुम्बिनी प्रदेश स्वास्थ्य तालिम केन्द्रका निमित्त निर्देशक नोदनारायण चौधरीले सबै पक्ष मिलेर रोग निवारणको अभियानमा लाग्नुपर्नेमा जोड दिए । नवलपरासीमा कुष्ठ रोग र क्षयरोगको अवस्था गम्भीर रहेकाले छिटो भन्दा छिटो रोगी खोजी गर्नेतर्फ लाग्नुपर्ने बताए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?