ट्रेंडिंग:

>> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश >> बाँकेमा ३५ हजार बढी बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाईँदै >> सन्दीप लामिछानेलाई अमेरिकाले दिएन भिसा >> कर्णालीमा कृषि मन्त्रालय स्वीकार गरि विनोदकुमारले आजै सपथ लिने >> सिरोहियालाई ३ दिन हिरासतमा राख्न अदालतको अनुमति >> जलवायु परिवर्तनबाट प्रभावित देशलाई आर्थिक  सहयोग आवश्यक: प्रचण्ड >> दाङमा ३७ हजार बढी बालबालिकालाई आइपीभी खोप लगाइँदै >> अदालतको अनुमति लिएर अनुसन्धान गरिनु प्रेस स्वतन्त्रताको हनन नहुने रास्वपाको जिकिर >> नेपालमा जलवायु परिवर्तनका कारण बङ्गलादेशको अस्तित्व खतरामा पर्ने चिन्ता >> विदेश पठाइदिन्छु भन्दै ठगी गर्ने ३ जना पक्राउ >> जैविक विविधता योजनाको हिस्सा किन र कसरी बन्ने ? >> अदालती प्रक्रियामा बढ्ता हो–हल्ला गर्न जरुरी छैन: प्रचण्ड >> सिरोहियालाई धनुषा अदालतमा म्याद थपका लागि ल्याइयो, सुरक्षा व्यवस्था कडा >> प्रधानमन्त्री अदृश्य अधिनायकवादतर्फ उद्यत : सुधिर शर्मा >> कांग्रेस केन्द्रीय कार्यसमिति र संसदीय दलको संयुक्त बैठक बस्दै >> वडा नं. ३ लाई उजिरसिह वडा कप क्रिकेटको उपाधि >> चार प्रदेशमा हावाहुरीसहित वर्षाको सम्भावना >> लोकतन्त्रवादी आदिवासी जनजाति महासंघ, सिद्धार्थनगर–१ को अधिवेशन >> सुरक्षण मुद्रण घोटालामा विकलसहित ४ जना दोषी ठहर, २ वर्ष कैद र २५ करोड जरिवाना >> च्याम्पियन टिमलाई ‘दाता’ को पीर >> गुलियो उखु, अमिलो मन >> जैविक विविधता संरक्षणमा ढिलाई नगरौं >> पोलियोबाट बालबालिका बचाउन आईपिभी खोप अभियान >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधानमन्त्रीले लिएको विश्वासको मतमाथि सर्वोच्चले उठायो प्रश्न >> सिरोहियालाई पक्राउ गरिनु प्रतिशोधपूर्ण : पत्रकार महासंघ >> सातौ राष्ट्रिय भलिबल दिवसमा दिप प्रज्जवलन तथा शुभकामना >> सिरोहियाको पक्राउ प्रचण्डको ज्ञानेन्द्रपथ : बाबुराम >> राजपुर–५ का वडा अध्यक्ष विष्टमाथि साधुद्वारा त्रिशुल प्रहार >> गैँडाको खाग खरिदबिक्रीको आरोपमा नवलपुरका ५ सहित ६ जना पक्राउ >> एमाले दाङको १४औँ अधिवेशनबाट नवनिर्वाचित पदाधिकारीसहित सदस्यहरुले गरे शपथ ग्रहण >> कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष कैलाश सिरोहिया पक्राउ >> गृहमन्त्री लामिछानेलाई पदबाट मुक्त गर : वरिष्ठ पत्रकार घिमिरे >> पक्राउ पुर्जिविरुद्ध सिरोहिया सर्वोच्चमा,प्रहरी टोली कान्तिपुरको अफिसमा >> कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष कैलाश सिरोहियाका नाममा पक्राउ पुर्जी जारी >> प्रतिनिधि सभाको बैठक जेठ ११ गते बस्ने >> विपक्षीको नाराबाजीबीच राष्ट्रपतिलाई धन्यवाद >> कान्तिपुरका अध्यक्ष सिरोहियाविरुद्ध पक्राउ पुर्जी जारी >> समस्याग्रस्त सहकारीको सम्पत्ति लिलामी गरेर बचत फिर्ता गर्न चुनौती >> ऐतिहासिक विन्दुबाट झर्‍यो सुनको भाउ >> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा
कुष्ठरोग निवारणः

कागजमा भयो, कार्यान्वयन भएन

नवलपरासीमा क्षयरोग स्वास्थ्य समस्याको रूपमा देखिएको छ, रोगको पहिचान र निवारणमा प्रभावकारी काम हुन नसक्दा अहिले क्षयरोगीको संख्या बढ्दै गएको छ ।
३० भाद्र २०८०, शनिबार
३० भाद्र २०८०, शनिबार

सुनवल, ३० भदौ । नेपालमा कुष्ठरोग निवारण घोषणा भएको एक दशक बढि बितिसक्दा पनि पश्चिम नवलपरासीमा कुष्ठरोगीको संख्या घट्न सकेको छैन । जिल्लामा ७० जना नयाँ कुष्ठरोगी थपिएका छन् भने पहिचान हुन नसकेको धेरै कुष्ठरोगी रहेको अनुमान गरिएको छ । स्वास्थ्य कार्यालयका तथ्याङ्क अधिकृत बजरंगी चौधरीले जिल्लामा कुष्ठरोगको भयावह अवस्था देखिएको बताए । गत आर्थिक वर्ष २०७९/०८० मा ७० जना नयाँ कुष्ठरोगी भेटिएका छन् । अघिल्लो आर्थिक वर्ष २०७७/०७८ मा ७७ जना कुष्ठरोगी भेटिएका थिए ।

गत वर्ष प्रतापपुरमा बजेट अभावमा रोग पहिचानको काम प्रभावकारी नहुदा केही संख्या कम भएपनि कुष्ठरोगी बढ्दै गएको चौधरीले बताए । सबैभन्दा बढि बर्दघाटमा १७ जना नयाँ कुष्ठरोगी भेटिएका छन् । अघिल्लो आर्थिक वर्षमा जम्मा ६ जना मात्र कुष्ठरोगी भेटिएकोमा गत आर्थिक वर्षमा यो संख्या ह्वात्तै बढेको हो । यसैगरी सुनवलमा १५, रामग्राममा ११, पाल्हीनन्दन र सरावलमा १०/१०, सुस्तामा ५ र प्रतापपुरमा २ जना नयाँ कुष्ठरोगी भेटिएका छन् । १४ वर्ष मुनिका एक जना बालकमा पनि कुष्ठरोग देखिएको स्वास्थ्य कार्यालयले जनाएको छ ।

कुष्ठरोग पहिचानका लागि स्थानीय तहबाट प्रभावकारी रूपमा अझै पनि काम हुन नसकेको सरोकारवालाहरूको भनाइ छ । प्रभावकारी कार्यक्रम बनाएर स्थानीय तहले अभियानको रूपमा कुष्ठरोग पहिचानको काम गर्नुपर्नेमा स्वास्थ्य कार्यालयका प्रमुख ओमप्रकाश पन्थीले जोड दिए । कुष्ठरोगी भएको थाहा पाउँदा पाउँदै पनि उपचारमा नआउनेको संख्या धेरै भएकाले जनचेतनाका कार्यक्रम संञ्चालन गर्नुपर्ने पनि विज्ञहरूले बताएका छन् ।
‘गाउँमा कुष्ठरोगि भएको थाहा पाएपछि सम्झाई बुझाई गर्दा समेत केही भएको छैन् किन जानु उपचार गर्न भन्ने धेरै छन् बर्दघाट नगरपालिकाका स्वास्थ्य शाखा प्रमुख माधव ज्ञवालीले भने, पछिल्लो पटक पहिचान गरी उपचारको दायरामा ल्याउनुनै मुख्य चुनौति भएको छ ।’ बारा जिल्लापछि नवलपरासीमा सबैभन्दा धेरै कुष्ठरोगी भेटिएका छन् स्वास्थ्य कार्यालय प्रमुख पन्थीले भने, सबैभन्दा बढि गम्भीर र जिम्मेवार स्थानीय तह बन्नुपर्छ ।

विश्व स्वास्थ्य सङ्गठन (डब्लूएचओ) ले सन् २०१० मा नेपाललाई कुष्ठरोग निवारण भएको घोषणा गरेको थियो । निवारण घोषणा भएसँगै नेपालमा कुष्ठरोगीको संख्यामा कम हुने, कुष्ठ प्रभावित व्यक्तिले नियमित उपचार सेवा पाउने सबैको विश्वास भएपनि त्यसो हुन नसक्दा रोगिको संख्या बढ्दै गएको छ । संघीय सरकारले पनि कुष्ठरोग निवारणमा प्रभावकारी रूपमा काम गर्न सकेको छैन ।

यसैगरी नवलपरासीमा क्षयरोग पनि गम्भिर स्वास्थ्य समस्याको रूपमा देखिएको छ । क्षयरोगको पहिचान र निवारणमा प्रभावकारी काम हुन नसक्दा अहिले क्षयरोगीको संख्या बढ्दै गएको छ । स्वास्थ्य कार्यालयले दिएको जानकारी अनुसार हाल जिल्लामा ४ सय ७० जना क्षयरोगि छन् भने गत आर्थिक वर्षमा १९ जना क्षयरोगीको मृत्यु भएको छ । गत वर्ष सुस्ता, पाल्हीनन्दन र प्रतापपुरमा क्षयरोगी पत्ता लगाउन शिविरनै सञ्चालन गरिएको थियो । क्षयरोगी पनि समयमै अस्पताल नआउने र अन्तिम समयमा मात्रै अस्पताल आउने गरेका कारण कतिपयको रोग निधानमा समस्या हुने गरेको छ ।

सरकारले २०५० सम्ममा क्षयरोग निवारण घोषणको लक्ष्य लिएर क्षयरोग मुक्त नेपाल घोषणा अभियान कार्यक्रमलाई अगाडी बढाएको छ । क्षयरोगको निदान र उपचार सेवा देश भरीका सबै स्वास्थ्य संस्थामा निशुल्क उपलब्ध छन् । हरेक क्षयरोगीले १ वर्षमा १० देखि १५ जना स्वास्थ्य मानिसलाई क्षयरोग सार्न सक्छ । स्वास्थकर्मीका प्रत्यक्ष निगरानीमा उपचार (डट्स) विधि नीतिगत रूपम कार्यान्वयनमा ल्याएको छ । बिरामीले ६ महिनासम्म औषधीको नियमित सेवनले क्षयरोग निको हुन्छ, तर समयमै उपचार नगर्दा अर्को व्यक्तिमा सर्ने र रोग गम्भिर बन्दै जाने समस्या चुनौतिको रूपमा देखिएको छ । लुम्बिनी प्रदेश स्वास्थ्य तालिम केन्द्रका निमित्त निर्देशक नोदनारायण चौधरीले सबै पक्ष मिलेर रोग निवारणको अभियानमा लाग्नुपर्नेमा जोड दिए । नवलपरासीमा कुष्ठ रोग र क्षयरोगको अवस्था गम्भीर रहेकाले छिटो भन्दा छिटो रोगी खोजी गर्नेतर्फ लाग्नुपर्ने बताए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?