ट्रेंडिंग:

>> प्रतिनिधिसभा बैठक आज बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> कोशी, गण्डकी र बाग्मती  प्रदेशमा चट्याङ्ग सहित वर्षा, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> इन्धनको मूल्य घट्यो >> कोलनगर नजिकै थप पुरातात्विक बस्तु फेला >> मकैमा फौजी किराको प्रकोप >> प्रदेश सरकारका अस्थिर पर्यटन नीति र त्यसका असरहरू >> प्रगति विवरण होइन, काम देखाउ सरकार >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मोटरबाटोले हरायो बटुवा हिंड्ने गोरेटो >> चाइना स्टेट कम्पनीको ३ वटा टिपर र एउटा जेसिबी प्रहरी नियन्त्रणमा >> काकाकुल रेक्चाबासी : पानी माग्न आन्दोलन >> छिपछिपे सहकारीका ७ जना पुर्पक्षका लागि कारागार चलान >> लुम्बिनीको वजेट ३८ अर्ब ९५ करोड (पूर्ण पाठ सहित) >> चिदिका–रुपन्देही सम्पर्क समाजको रक्तदान, १५१ युनिट रगत संकलन >> चाैथाे अधिवेशन । तेह्राैं बैंठक | लुम्बिनी प्रदेश सभा । २०८१ असार १ गते >> आईसीसीले पनि भन्यो– दक्षिण अफ्रिकाविरुद्ध नेपालको प्रदर्शन गर्व गर्न लायक >> राप्रपा नेपालले आगामी फागुनमा राष्ट्रिय महाधिवेशन गर्ने >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा ९ वटा वस्तुगत समिति गठन >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा कार्यालय प्रमुखको बिदाई र स्वागत >> मातृभाषी चलचित्रसम्बन्धी विचार गोष्ठी बुटवलमा सम्पन्न >> राष्ट्रपति पौडेल आजदेखि जर्मनीको औपचारिक भ्रमणमा >> दक्षिण अफ्रिकासँग १ रनले हार्‍यो नेपाल, सुपर ८ मा पुग्ने सम्भावना समाप्त >> नेपालले दक्षिण अफ्रिकालाई ११५ रनमै रोक्यो, कुशल भुर्तेलले लिए ४ विकेट >> नेपाल टस जितेर फिल्डिङ गर्दै, सागरको ठाउँमा सन्दीप >> अभिभावकको छहारी >> उल्टो धारमा सुल्टो धारणा >> ‘बल ब्वाय’ बाट कोच >> बाली बीमामा ‘बढेन आकर्षण’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सप्तकोशी बैंकका पूर्वसीईओ नवीन सुवेदीलाई ३ वर्ष भन्दा बढी कैद, २ करोड बढी जरिवाना >> असार ३ गते सार्वजनिक बिदा >> गण्डकीमा फ्लोर क्रस गर्ने सांसद देवकोटा पदमुक्त >> विकास र राजनीतिलाई जोडेर लैजाऔं : पौडेल >> लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको रजिष्ट्रारमा तेस्रोपटक आचार्य >> चर्को गर्मीले विद्यार्थी बेहोस, सल्यानमा विद्यालय बन्द >> ‘हरेक ५० जना बालबालिकामा एकजनालाई अटिजम’ >> ताप्लेजुङमा पहिरोले घर बगाउंदा चारजनाको मृत्यु >> एमाले गुल्मीको अध्यक्षमा बालसिंह काउछा निर्वाचित >> वेस्ट इन्डिज पुग्यो नेपाली टोली : भोलि दक्षिण अफ्रिकासँग खेल्दै >> टी-२० विश्वकप :आज अफगानिस्तान र पीएनजी तथा अमेरिका र आयरल्याण्डबिच खेल हुँदै >> लुम्बिनी प्रदेशमा आज पनि पानी नपर्नेः यस्तो छ अन्य ठाउँमा मौसम पूर्वानुमान >> नेपालको शिक्षा नीतिमै अलमल : नैतिकता र संस्कारको खडेरी >> निर्माणाधीन नालामा माटोको ढिस्कोले पुरिंदा तीन मजदुरको मृत्यु >> किसानलाई उपकरण वितरण >> १६ दिने निःशुल्क वारिष्ठा तालिम सुरु >> रक्तदातालाई प्रोत्साहनको खाँचो >> बैँकको खाताबाट बचत गायब सेवाग्राहीको बिचल्ली ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मानव विकास सूचकांकले गिज्याउँदै प्रदेश सरकार >> लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा असार १ गतेदेखि अनलाइन टिकेट सेवा 

भड्किलो र महँगो बन्दै ‘तीज’

२९ भाद्र २०८०, शुक्रबार
२९ भाद्र २०८०, शुक्रबार

लमही,२९ भदौ । हिन्दु महिलाहरूको महान चाडको रूपमा तीजलाई लिइने गरिन्छ । यो पर्व परम्परादेखि मनाउँदै आएको पर्व पनि हो । यस पर्वले सामाजिक र धार्मिक महत्व राखेको छ । सामाजिम रूपमा विवाहित महिला र माइती विचको मिलनलाइ लिइन्छ भने धार्मिक रूपमा साधना तपस्याको रूपमा पनि लिने गरिन्छ । सामाजिक रूपमा पक्कै पनि माइतिवाट टाढा भएका चेलीहरू माइत जानको तीज एउटा अवसर हो भने व्यस्त कामका बावजुद अन्य समयमा नसम्झीए पनि चेलीलाई माइतीले सम्झना गर्ने माध्यम पनि हो ।

अर्कोतिर तीज पर्वको अवसरमा महिलाहरूले आफू माथि भएका सवैखाले हिंसा, विलौना देखि समाजिमक रूपमा देखिएका विकृति विसंगतीहरूको गित मार्फत खबदारी अवसर भएकोले यो पर्वलाइ वकालतको पर्व पनि भनिन्छ । धार्मिक रूपमा कैलाश पर्वतकी छोरी पार्वतीले महादेश पति प्राप्त गर्नका लागि निहार वर्त वसेकोले महादेव प्राप्त गरेको भन्ने किंवदन्ती रहँदै आएको छ । यसरीनै यो पर्व महिलाहरूको अधिकारको वकालत गर्ने पर्वका रूपमा लिने गरिन्छ । वर्त वस्नका लागि तीजको अघिल्लो दिन राती गरिने भोजनलाई नै दरको रूपमा लिने गरिन्थ्यो । यद्यपि सयम परिर्वतनसँगै हाम्रा चाड पर्व मनाउने शैलीमा निक्कै परिवर्तन आउन थालेको छ । सयम सापेक्षित हुनु स्वभाविकै हो । तर पनि जसरी पछिल्लो समयमा देखिएका दर खाने गतिविधिले हाम्रो पर्व माथिनै प्रश्न उठ्न भन्ने बारेमा विज्ञहरू चिन्तित देखिन थालेका छ ।

नागरिक समाज दाङका संयोजक निम वहादुर थापा भन्छन्, चाडपर्वका मौलिकतालाई बंगाउन खोजिँदै छ । हो संरक्षण गरिनुपर्छ तर दरका नाममा महिना दिन अगाडिबाट पार्टी,प्यालेसमा देखिएका दृष्यहरूले हाम्रो समाज कता जाँदैछ भन्ने चिन्ता एकातिर अर्कोतिर मंहगो गरगहनाले पारिवारिक विकृति निम्तने होकि भन्ने समस्या संकेत देखिन थालेको वताए । चाडपर्व पनि हुँदा खाने र हुने खाने विचको विभेद देखियो यो पक्कै पनि सकारात्मक होइन थापाले भने । सभ्य मौलिकतामा रमाउनु पर्छ उनले भने ।

उनी जस्तै महिला अधिकारकर्मी लमहीकी दुर्गा वली पनि पछिल्लो समयमा तीज पर्वलाई लिएर महिलाहरूमा देखिएका गतिविधी समाजका लागि मंहगो र द्वन्द्व निम्ताउने खालका भएको बताउँछिन् । हामीले मौलितालाई बचाई राख्नुपर्छ । तीजको अघिल्लो दिनको राती खाने परिकारलाई दर भनिन्छ । यहाँ त महिलाहरू महिनौं दिन अगाडिबाट दर खान शुरु भएको छ । आर्थिक रूपमा सम्पन्न महिलाहरूका लागि खासै असर नपर्ला तर गरिखानेहरूका लागि यो बोझ बन्न सक्छ उनले भनिन् । पछिल्लो समयमा देखिएका गतिविधी कतै सोभनिय छैनन् ।

महिलाहरूले पार्टी, प्यालेसमा खाने दरका कार्यक्रमलाई वन्द गरिनु पर्छ । तीज मिलन भनेर सवैलाई मान्य हुने गरि कार्यक्रम गर्न सकिन्छ तर गरगहना र पोशाकको प्रदर्शन गरिनु राम्रो होइन । उनीहरू मात्र होइन पछिल्लो सयममा तिज पर्वको असरमा देखिएका गतिविधिले समाजलाई निरासा बनाउन थालेको सामाजिक अभियान्ता चिन्तित हुन थालेका छन् । चाडपर्वका मौलितालाई बचाइ राख्न भन्दा पनि समाप्त पार्दै महिलाहरू खानपानमा मात्र रमाउन थालियो भने फेरी पनि महिला माथि प्रश्न उठाने ठाउँ दिनु हुदैन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?