ट्रेंडिंग:

>> इन्टरपोलमार्फत यूएईबाट पक्राउ परेका दुई जनालाई नेपाल ल्याइयो >> संसदीय छानबिन समिति बनाउँदा कम्पनीको नाम उल्लेख गर्नुपर्ने कांग्रेसको अडान >> रुपन्देहीमा पोलियोविरुद्ध ७० हजार बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाइंदै >> कलेजो क्यान्सर बढ्दै, के के हुन्छन् लक्षण ? >> संसदको गतिरोध हटाउन दलहरुको पहल, भोलिको बैठकअघि नै सहमति जुटाउने प्रयास >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> बिउमा लुटिंदै किसानहरु  >> महेशपुर भन्सारले समात्यो ५ लाख बराबरको अवैध कपडा >> बुद्ध परिपथको विकासका लागि पञ्चवर्षीय योजना बनाउँछौः मन्त्री बस्नेत >> सकारात्मक चिन्तनले बनाउँछ स्वस्थ जीवन >> चाउलीको दोभासे रहर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मनपरी गर्ने बुटवलका २ मासु पसललाई जरिवाना >> बुद्धिचाल खेलाडी सेढाइलाई बिदाई >> स्कर्लसमा नेता चुन्न निर्वाचन >> उत्तर प्रदेशको १ प्रतिशत पर्यटक लुम्बिनीलाई पर्याप्त >> बुटवल पूर्ण खोप दिगोपना सुनिश्चितता घोषणा >> विद्यार्थीसँग पर्यावरण सचेतना अभिवृद्धि कार्यक्रम बुटवलमा सम्पन्न >> सन्धिखर्कमा पनि खुल्यो कपडा बैंक >> दाङबाट काठमाडौ जाँदै गरेको बस दुर्घटनामा १० यात्रु घाइते >> वडा नं ३ र १ सेमीफाईनलमा >> गृहमन्त्रीलाई कारबाही माग गर्दै नेवि संघको प्रदर्शन >> घरजग्गा र सवारी कर्जामा राष्ट्र बैंकको उदार नीति >> काँग्रेसले संसदमा उत्ताउलो व्यवहार देखायोः ओली >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै नबसी स्थगित >> राष्ट्रिय सभामा कांग्रेसको अवरोध पछि बैठक स्थगित >> नेपालले लगायो २ भारतीय ब्रान्डका ४ मसलाको आयातमा रोक >> प्रतिनिधि सभाको बैठक सर्‍यो >> पाल्पामा रूखबाट लडेर महिलाको मृत्यु >> पाकिस्तान खानेपानी संकटको चरम सिमामा >> संसदीय छानबिन समितिमा अडिग रहने कांग्रेसको निर्णय >> विश्वकपअघि अमेरिका र क्यानडासँग नेपालले वार्मअप खेल खेल्ने >> विपन्नलाई निःशुल्क उपचार सार्थक बनाउँदै काठमाडौं महानगर >> यस्तो छ आज विदेशी मुद्राको विनिमय दर >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथोपटक जेठ ७ गते विश्वासको मत लिने >> सुकुम्बासी र अव्यवस्थित बसोवासीलाई जग्गा र लालपुर्जा नदिन सर्वोच्चको आदेश >> ‘रक्तचाप नियन्त्रणमा पूर्व होसियारी’ >> लुम्बिनीको विकास र पर्यटन >> राजस्व संकलनमा प्रदेश सरकार फेल >> ‘मुंग्रे घार’ नै लिलबहादुरको साहारा >> प्रतिनिधिसभा बैठक आज पनि बस्दै >> राष्ट्र बैंकलाई तरलता व्यवस्थापनको सकस, बैंकिङ प्रणालीबाट आज फेरि रु. ३५ अर्ब तान्दै >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> सन्दीपलाई विश्वकप खेल्ने टोलीमा राख्न आईसीसीले दियो स्वीकृति >> सकारात्मक चिन्तन : पूर्ण आकारको स्वस्थ जीवन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> राइटपाथ एजुकेसन कन्क्लेभमा अन्जु पन्त र पुर्व मिस नेपाल आउंदै >> गुल्मीमा बस दुर्घटना : एकको मृत्यु, १२ घाइते (नामावलीसहित) >> बुटवलको विकासका लागि पुनःसंरचना विषयक दुई दिने गोष्ठी सुरु >> छाडा चौपाया व्यवस्थापनमा प्रदेशले चासो दिन्छ: मुख्यमन्त्री महरा
चामल व्यापारीको नयाँ ठगी धन्दा :

मोटा चामलको ‘मसिनो मूल्य’

नेपाली मोटा चामल (धान) को व्यापारीहरूले चामल मिलको सहायतामा मसिनो चामलको रूपमा रूप परिवर्तन गर्ने गरेका छन् । पछिल्लो पटक नेपालमा चामलको मूल्य बढेपछि व्यापारीले भारतीय मोटा चामलमा आँखा लगाएका छन् । त्यसरी रूप बदलिएको चामलको नेपाली ब्रान्ड र मसिना चामलको मूल्यमा बिक्री हँुदै आएको छ ।
२९ भाद्र २०८०, शुक्रबार
२९ भाद्र २०८०, शुक्रबार

बुटवल, २९ भदौ । मोटा चामललाई मसिनो बनाएर उपभोक्ता ठग्दै आएको भेटिएको छ । भारतबाट ल्याएर मोटा चामल ल्याएर नेपाली मिलमा मसिनो र चिप्लो बनाएर बेच्ने गरेको भेटिएको हो । त्यसरी ल्याइएको भारतीय मोटा चामलको मसिना चामलको नेपाली ब्रान्ड हालेर बिक्रि हँुदै आएको छ । नेपालमा चामलको मूल्य बढेपछि तस्करहरूले भारतीय मोटा चामलमा आँखा लगाएका हुन् ।

नेपाली मोटा चामल (धान) को पनि व्यापारीहरूले मसिना चामलको रूपमा रूप परिवर्तन गरेर बजारमा पठाउने गरेका छन् । चामल मिलको प्रविधिमा आएको फड्कोले चामलको रूपमा परिवर्तन गरि आकर्षक बनाउन सकिने भएको छ । यसले चामल व्यापारीलाई फाईदा पु¥याएपनि किसानलाई फाइदा हुने गरेको छैन् भने उपभोक्ता भने ठगिइरहेका छन् । एक चामल व्यापारीले त्यसरी रूप परिवर्तन गरेको चामल देख्दा मसिनो जस्तो देखिने गरेपनि स्वाद भने मिठो नहुने बताए । पोलिस लगाउने हुँदा पकाउँदा भात टासिने, गिलो हुने त गर्दैन् ति व्यापारीले भने, तर स्वाद मोटोकै आउँछ । त्यसरी चामलको रूप परिवर्तन गरी बिक्री गर्दा प्रति क्वीन्टल कम्तीमा तीन हजार बढी पैसा पर्ने गर्दछ ।

खुल्ला सीमानाको फाईदा उठाउँदै भारतीय तस्करहरूले नेपालमा यसरी चामल पठाउँदै आएका हुन् । पछिल्लो समयमा सिमा सुरक्षामा खटीने शसत्र प्रहरीले नेपाल प्रहरीको सहयोगमा भारतबाट अबैधरूपमा दैनिक ट्याक्टरमा र मोटरसाईकलम, साईकलमा हजारौ बोरा चामल नेपाल भित्रिएको फेला पारेको छ ।

यसरी भित्रीएका चामललाई नेपाली भुभागमा गोदाम गर्ने र नेपाली उत्पादन भन्दै बिभिन्न शहरमा पठाउने गरेको उनीहरूको भनाइ छ । यसरी सीमामा घर भाडामा लिएर गोदाम बनाएर अबैध सामान राख्दा समेत प्रहरीले देखेको नदेखेझै गदै आएका छन । कहीले काहीँ थोरै थोरै सामान्य फेला पारे जस्तो गरेपनि चामलको तस्करीलाई प्रहरीको सहयोग रहेको मचवारका एक स्थानीयले बताए । रूपन्देही नवलपरासी कपिलबस्तुबाट ठुलो मात्रामा चामलको तस्करी भैरहेको छ । भारतमा मोटा चामलको मुल्य न्युन पर्ने भएकाले उक्त चामल नेपालमा मिल वाला ब्यापारीले खरीद गरेर त्यसलाई मसिनो बनाएर बिभिन्न ब्रान्डका नाममा बजार जाने गरेको एक मिल सञ्चालकले बताए ।

‘मोटा किन्ने मसिनो बनाएर बेच्ने काम भैरहेको छ’ उनले भने । राजश्व अनुसन्धान कार्यालय बुटबलले बिभिन्न ठाउँबाट नियत्रणमा लिएका चामलका गाडीहरूबाट यसको पुष्टी गर्न बल मिल्छ । मुख्य राजमार्गमा खटीने प्रहरी र राजश्व अनुसन्धान कार्यालय, बुटवलले नबलपरासीबाट केही समय अगाडि चामल लोड गरेका ३ बटा पिकअप गाडीलाई नियन्त्रणमा लिइ अनुसन्धान गरीरहेको छ । बिक्री विल काटेको भएपनी खरीद गरेको बिल देखाउन नसक्दा उनीहरू फन्दामा परेका हुन् । त्यस्तै कपिलबस्तुबाट तुल्सीपुर लागी चामल बोकेर हिँडेको ट्रकलाई केही दिन अगाडि सशस्त्र प्रहरीले नियन्त्रणमा लिएर राजश्व कार्यालय बुटवललाई बुझाई दिएको छ । ट्रकमा रहेको चामल समेत भारतीय रहेको र नेपाल भित्राउने तस्करले खरीद बिल देखाउन नसक्दा गाडी र सामान जफतको अवस्थामा पुगेको बुझीएको छ । कृष्णनगरबाट लोड गरीएको भनिएको उक्त ट्रकलाई शंका लागि चेकजाँच गर्दा बिक्री बिल भएको तर सामान शंकास्पद देखिएपछि राजश्व अनुसन्धानलाई बुझाई दिएको थियो । खरिद बिल नभएकाले उक्त चामल समेत भारतबाट अबैध रूपमा नेपाल भित्रीएको हुन सक्ने भन्दै अनुसन्धान गरीरहेको स्रोतको भनाई छ ।

राजश्व अनुसन्धान कार्यालय, बुटबलका सुचना अधिकारी होम पौडेलले नबलपरासीबाट ३ बटा चामल बोकेका पिकअफ गाडी र कपिलबस्तुको कृष्णनगरबाट चामल बोको एउटा ट्रक नियन्त्रणमा लिएर अनुसन्धान भैरहेको बताए । पौडेलका अनुसार नवलपरासीबाट नियन्त्रणमा लिएर अनुसन्धान भैरहेका ३ वटा मध्ये एउटा पिकअप गाडी सामान बराबरको धरौटी बुझाएर छाडीएको छ भने अन्य गाडीहरूको हकमा अनुसन्धान भैरहेको बताए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?