ट्रेंडिंग:

>> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश >> बाँकेमा ३५ हजार बढी बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाईँदै >> सन्दीप लामिछानेलाई अमेरिकाले दिएन भिसा >> कर्णालीमा कृषि मन्त्रालय स्वीकार गरि विनोदकुमारले आजै सपथ लिने >> सिरोहियालाई ३ दिन हिरासतमा राख्न अदालतको अनुमति >> जलवायु परिवर्तनबाट प्रभावित देशलाई आर्थिक  सहयोग आवश्यक: प्रचण्ड >> दाङमा ३७ हजार बढी बालबालिकालाई आइपीभी खोप लगाइँदै >> अदालतको अनुमति लिएर अनुसन्धान गरिनु प्रेस स्वतन्त्रताको हनन नहुने रास्वपाको जिकिर >> नेपालमा जलवायु परिवर्तनका कारण बङ्गलादेशको अस्तित्व खतरामा पर्ने चिन्ता >> विदेश पठाइदिन्छु भन्दै ठगी गर्ने ३ जना पक्राउ >> जैविक विविधता योजनाको हिस्सा किन र कसरी बन्ने ? >> अदालती प्रक्रियामा बढ्ता हो–हल्ला गर्न जरुरी छैन: प्रचण्ड >> सिरोहियालाई धनुषा अदालतमा म्याद थपका लागि ल्याइयो, सुरक्षा व्यवस्था कडा >> प्रधानमन्त्री अदृश्य अधिनायकवादतर्फ उद्यत : सुधिर शर्मा >> कांग्रेस केन्द्रीय कार्यसमिति र संसदीय दलको संयुक्त बैठक बस्दै >> वडा नं. ३ लाई उजिरसिह वडा कप क्रिकेटको उपाधि >> चार प्रदेशमा हावाहुरीसहित वर्षाको सम्भावना >> लोकतन्त्रवादी आदिवासी जनजाति महासंघ, सिद्धार्थनगर–१ को अधिवेशन >> सुरक्षण मुद्रण घोटालामा विकलसहित ४ जना दोषी ठहर, २ वर्ष कैद र २५ करोड जरिवाना >> च्याम्पियन टिमलाई ‘दाता’ को पीर >> गुलियो उखु, अमिलो मन >> जैविक विविधता संरक्षणमा ढिलाई नगरौं >> पोलियोबाट बालबालिका बचाउन आईपिभी खोप अभियान >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधानमन्त्रीले लिएको विश्वासको मतमाथि सर्वोच्चले उठायो प्रश्न >> सिरोहियालाई पक्राउ गरिनु प्रतिशोधपूर्ण : पत्रकार महासंघ >> सातौ राष्ट्रिय भलिबल दिवसमा दिप प्रज्जवलन तथा शुभकामना >> सिरोहियाको पक्राउ प्रचण्डको ज्ञानेन्द्रपथ : बाबुराम >> राजपुर–५ का वडा अध्यक्ष विष्टमाथि साधुद्वारा त्रिशुल प्रहार >> गैँडाको खाग खरिदबिक्रीको आरोपमा नवलपुरका ५ सहित ६ जना पक्राउ >> एमाले दाङको १४औँ अधिवेशनबाट नवनिर्वाचित पदाधिकारीसहित सदस्यहरुले गरे शपथ ग्रहण >> कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष कैलाश सिरोहिया पक्राउ >> गृहमन्त्री लामिछानेलाई पदबाट मुक्त गर : वरिष्ठ पत्रकार घिमिरे >> पक्राउ पुर्जिविरुद्ध सिरोहिया सर्वोच्चमा,प्रहरी टोली कान्तिपुरको अफिसमा >> कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष कैलाश सिरोहियाका नाममा पक्राउ पुर्जी जारी >> प्रतिनिधि सभाको बैठक जेठ ११ गते बस्ने >> विपक्षीको नाराबाजीबीच राष्ट्रपतिलाई धन्यवाद >> कान्तिपुरका अध्यक्ष सिरोहियाविरुद्ध पक्राउ पुर्जी जारी >> समस्याग्रस्त सहकारीको सम्पत्ति लिलामी गरेर बचत फिर्ता गर्न चुनौती >> ऐतिहासिक विन्दुबाट झर्‍यो सुनको भाउ >> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा

सुनवल–बर्दघाट प्रशारण लाईनको कामले गति लिदै

२७ भाद्र २०८०, बुधबार
२७ भाद्र २०८०, बुधबार

सुनवल, २७ भदौ । रुख कटानको अनुमति पाएसँगै पश्चिम नवलपरासीको सुनवल देखि बर्दघाट सम्मको २ सय २० केभि डलब सर्किट प्रशारण लाईन निर्माणको कामले गति लिएको छ । यसअघि समयमै रुख कटानको अनुमति नआउँदा प्रशारण लाईन निर्माणको लागि म्याद थप गर्नुपरेको थियो । २१ किलोमिटर लामो प्रशारण लाईनका लागि ५६ ओटा टावर निर्माण गर्नुपर्नेमा हाल सम्म ६ ओटाको निर्माण सम्पन्न भएको छ भने २२ ओटा टावर निर्माणाधिन अवस्थामा रहेको आयोजना प्रमुख विश्वरन्जन मिश्रले जानकारी दिए । दुई चरणमा कटान गर्ने गरी रुख काट्ने अनुमति प्राप्त भएकोमा हालसम्म २ हजार रुख कटान भईसकेको छ । उक्त प्रशारण लाईन बिस्तार क्षेत्रमा कुल ५ हजार ८ सय रुख कटानको अनुमति प्राप्त भएको आयोजनाले जनाएको छ ।

थपिएको म्याद अनुसार यहि वर्षको पुस मसान्त सम्ममा काम सक्ने गरी पावर चाईना सेप्कोले ६० करोड लागतमा प्रशारण लाईन निर्माणको काम गरिहेको छ । भदौ ५ गते प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले भरतपुर देखि नवलपरासीको बर्दघाट सम्म २ सय २० केभिको डबल सर्किट प्रशारण लाईनको उद्घाटन गरेका थिए । सोहि प्रशारण लाईनमा अहिले निर्माण भईरहेको विद्युत प्रशारण लाईन बर्दघाट पुगेर जोडिने छ ।

जसबाट पुर्वि नेपाल देखि पश्चिम नेपाल सम्मै गुणस्तरीय विद्युत विस्तारको क्षमता अभिवृद्धि हुने छ । नवलपरासीको सुनवल १३ सुर्यबस्तीमा यसअघिनै १ अर्ब ८० लाखको लागतमा न्यु बुटवल सब स्टेशन निर्माण भईसकेपनि प्रशारण लाईनको काम पुरा नहँुदा २२० केभिको डबल सर्किट प्रशारण लाईन भरतपुर सम्म जोड्ने योजना अधुरो बनेको हो । निर्माण सम्पन्न गर्नुपर्ने समयवाधि भित्र वन मन्त्रालय बाट रुख कटानको अनुमति नपाउँदा प्रशारण लाईनको काम सुरु हुन नसकेपछि आयोजना सम्पन्न गर्न समय थपिएको आयोजना प्रमुख मिश्रले बताए ।

२१ किलोमिटर लामो प्रशारण लाईन अन्तर्गत पर्ने वन क्षेत्रमा १५ हजार रुख कटान गर्नुपर्ने प्रारम्भिक प्रक्षेपण गरिएपनि दोस्रो सर्वेक्षणले कम मात्रै रुख कटान गर्नुपर्ने निष्र्कष निकाले पछि अनुमतिमा ढिलाई भएको थियो । प्रशारण लाईन निर्माण सम्पन्न भएपछि बुटवल देखि बर्दघाट, भरतपुर हँुदै पूर्वी नेपाल सम्म उच्च क्षमताको गुणस्तरीय विद्युत वितरण गर्न सकिने छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?