ट्रेंडिंग:

>> प्रतिनिधिसभा बैठक आज बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> कोशी, गण्डकी र बाग्मती  प्रदेशमा चट्याङ्ग सहित वर्षा, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> इन्धनको मूल्य घट्यो >> कोलनगर नजिकै थप पुरातात्विक बस्तु फेला >> मकैमा फौजी किराको प्रकोप >> प्रदेश सरकारका अस्थिर पर्यटन नीति र त्यसका असरहरू >> प्रगति विवरण होइन, काम देखाउ सरकार >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मोटरबाटोले हरायो बटुवा हिंड्ने गोरेटो >> चाइना स्टेट कम्पनीको ३ वटा टिपर र एउटा जेसिबी प्रहरी नियन्त्रणमा >> काकाकुल रेक्चाबासी : पानी माग्न आन्दोलन >> छिपछिपे सहकारीका ७ जना पुर्पक्षका लागि कारागार चलान >> लुम्बिनीको वजेट ३८ अर्ब ९५ करोड (पूर्ण पाठ सहित) >> चिदिका–रुपन्देही सम्पर्क समाजको रक्तदान, १५१ युनिट रगत संकलन >> चाैथाे अधिवेशन । तेह्राैं बैंठक | लुम्बिनी प्रदेश सभा । २०८१ असार १ गते >> आईसीसीले पनि भन्यो– दक्षिण अफ्रिकाविरुद्ध नेपालको प्रदर्शन गर्व गर्न लायक >> राप्रपा नेपालले आगामी फागुनमा राष्ट्रिय महाधिवेशन गर्ने >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा ९ वटा वस्तुगत समिति गठन >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा कार्यालय प्रमुखको बिदाई र स्वागत >> मातृभाषी चलचित्रसम्बन्धी विचार गोष्ठी बुटवलमा सम्पन्न >> राष्ट्रपति पौडेल आजदेखि जर्मनीको औपचारिक भ्रमणमा >> दक्षिण अफ्रिकासँग १ रनले हार्‍यो नेपाल, सुपर ८ मा पुग्ने सम्भावना समाप्त >> नेपालले दक्षिण अफ्रिकालाई ११५ रनमै रोक्यो, कुशल भुर्तेलले लिए ४ विकेट >> नेपाल टस जितेर फिल्डिङ गर्दै, सागरको ठाउँमा सन्दीप >> अभिभावकको छहारी >> उल्टो धारमा सुल्टो धारणा >> ‘बल ब्वाय’ बाट कोच >> बाली बीमामा ‘बढेन आकर्षण’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सप्तकोशी बैंकका पूर्वसीईओ नवीन सुवेदीलाई ३ वर्ष भन्दा बढी कैद, २ करोड बढी जरिवाना >> असार ३ गते सार्वजनिक बिदा >> गण्डकीमा फ्लोर क्रस गर्ने सांसद देवकोटा पदमुक्त >> विकास र राजनीतिलाई जोडेर लैजाऔं : पौडेल >> लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको रजिष्ट्रारमा तेस्रोपटक आचार्य >> चर्को गर्मीले विद्यार्थी बेहोस, सल्यानमा विद्यालय बन्द >> ‘हरेक ५० जना बालबालिकामा एकजनालाई अटिजम’ >> ताप्लेजुङमा पहिरोले घर बगाउंदा चारजनाको मृत्यु >> एमाले गुल्मीको अध्यक्षमा बालसिंह काउछा निर्वाचित >> वेस्ट इन्डिज पुग्यो नेपाली टोली : भोलि दक्षिण अफ्रिकासँग खेल्दै >> टी-२० विश्वकप :आज अफगानिस्तान र पीएनजी तथा अमेरिका र आयरल्याण्डबिच खेल हुँदै >> लुम्बिनी प्रदेशमा आज पनि पानी नपर्नेः यस्तो छ अन्य ठाउँमा मौसम पूर्वानुमान >> नेपालको शिक्षा नीतिमै अलमल : नैतिकता र संस्कारको खडेरी >> निर्माणाधीन नालामा माटोको ढिस्कोले पुरिंदा तीन मजदुरको मृत्यु >> किसानलाई उपकरण वितरण >> १६ दिने निःशुल्क वारिष्ठा तालिम सुरु >> रक्तदातालाई प्रोत्साहनको खाँचो >> बैँकको खाताबाट बचत गायब सेवाग्राहीको बिचल्ली ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मानव विकास सूचकांकले गिज्याउँदै प्रदेश सरकार >> लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा असार १ गतेदेखि अनलाइन टिकेट सेवा 

तीज संस्कृति जगेर्ना गर्न सुझाव

२२ भाद्र २०८०, शुक्रबार
२२ भाद्र २०८०, शुक्रबार

बुटवल, २२ भदौ । कुनै बेला महिलाहरु भेट भएर आफ्नो वर्षभरिको बेदना पोख्नेदिनका रुपमा पहिचान बनाएको तीज पर्वलाई समयसापेक्ष जगेर्ना गर्न आवश्यक रहेको एक कार्यक्रममा बोल्ने बक्ताहरुले जोड दिएका छन । होटल तथा रेष्टुरेन्ट ब्यवसायी संघ रुपन्देहीको आयोजनामा शुक्रबार बुटवलमा भएको तीज मिलन कार्यक्रम २०८० मा बोल्ने बक्ताहरुले भड्किलो नाचगान र खानपिनभन्दा संस्कृति पर्वका रुपमा मनाउनुपर्ने सुझाव दिए ।

कार्यक्रमको संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन राज्यमन्त्री सुशिला सिर्पाली ठकुरीले उद्घाटन गर्दै महिलाप्रति नकारात्मक संस्कार, संस्कृतिको अवशेष बाकि रहेको भन्दै यसलाई चिर्न अझै पनि बाकि रहेको बताईन । आर्थिक रुपमा सबल नभई महिला नेतृत्वमा आउन नसक्ने भन्दै उनले महिला सशक्तीकरणलाई जोड दिनुपर्ने बताईन। तिज मिलनको नाममा नाचगान र रमाईलोमात्र नभई नया योजना बनाउने रुपमा रहेको बताईन। पहिले भिन्न संस्कार र संस्कृतिको रुपमा मनाईने समाजमा हेलाहोचो, बुहारीको बेदला पोख्ने रुपबाट वर्तमान समयमा आईपुगेको उनले बताईन । हरेक पर्व धार्मिक संस्कृति मुल्यमान्यतामा जोडिएको उनले बताईन । महिलाहरुलाई कमजोर बनाउने संस्कार र संस्कृति जोडेर अहिलेको अवस्थामा आईपुगेको उनले बताईन । श्रीमानको मृत्यु हुदा श्रीमती सति जानुपर्ने सतिप्रथाको विभेद रहेको समाजबाट अहिलेको अधिकारप्राप्तीको अवस्थासम्म आईपुगेको उनले बताईन ।

कार्यक्रममा महासंघका संस्थापक अध्यक्ष माधव नेपालले दुख पोख्ने दिनमात्र नभई अधिकार प्राप्ति गर्ने दिनका रुपमा रहेको बताए । महिलाहरु अधिकारसंगै देश सुधार गर्ने अभिभारा आफ्नो काधमा लिनुपर्ने उनले बताए । तीज पर्वलाई भावनासंग जोडिएको पर्वका रुपमा मानिने गरेको भन्दै उनले पछिल्लोसमय भड्किलो बनेको दुखेसो गरे । तिजमा गाउने गितमा बेदना र भावना हुन छोडेको उनले दुखेसो गरे । समाज परिवर्तन र देशमा परिवर्तन आउने गरि गित गाउन उनले आग्रह गरे । एउटा कार्यक्रमबाट आन्तरिक पर्यटन प्रवद्घर्नको क्षेत्रमा समेत महत्वपूर्ण योगदान मिल्ने उनले बताए ।

कार्यक्रममा याक ब्रुअरी प्रालिका डिपुटी म्यानेजर प्रितम गिरिले वर्षको एक दिन महिलाहरुलाई रमाईलो गर्ने दिनको रुपमा मनाउने गरि संस्थागत सहयोग गरिएको बताए । गुणस्तरीय उत्पादनलाई जोड दिएको भन्दै उनले स्वदेशमा उद्योग गर्न धेरै कठिनाईहरु रहेको दुखेसो गरे । तीजलाई संस्कृतिको रुपमा जोगाउने गरि कार्यक्रम गरिएको उनले बताए ।

कार्यक्रममा संघका अध्यक्ष लेखनाथ भण्डारीले संघको वार्षिक योजना अनुसार ब्यवसायमा आवद्घ महिलाहरुलाई मनाउने गरि कार्यक्रम गरिएको बताए । पर्यटन ब्यवसायको रुपमा मान्यता लिएर होटल ब्यवसायलाई सरकारबाट आवश्यक सहयोग हुनुपर्नेमा उनले जोड दिए ।
कार्यक्रममा वरिष्ठ उपाध्यक्ष माधव खनालले तिज पर्व महिला अधिकार प्राप्तिमा महत्वपूर्ण रहेको बताए। वर्षभरिको दुखेसो पहिचान बनाएको बताए । देशमा लामो राजनितिक परिवर्तनका बिच महिलाका धेरै अधिकार प्राप्त हुने बताए । कार्यक्रमका संयोजक माधव ढकाल, सीता ढकालले लैगिक हिसा अन्त्य गर्ने अभियानमा तिज मिलन कार्यक्रम फलदायी हुनेमा आशाबादी रहेको बताए ।

कार्यक्रममा संघका सल्लाहकार प्रेमलाल पाण्डे, वरिष्ठ सल्लाहकार महेन्द्र श्रेष्ठ, समुन्द्र जिसी, देवीकुमार श्रेष्ठ, बाबुराम श्रेष्ठ, केशर राज ज्ञवाली, संघका महासचिव अर्जुन थापाले शुभकामना दिएका थिए । कार्यक्रममा लोकदोहोरी गितसंगितबाट कलाकारहरु प्रचण्ड जिसी, सिता रानामगरले मनोरञ्जन दिएको कार्यक्रमको संचालन विकास भट्टराईले बताए।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?