ट्रेंडिंग:

>> ट्रेक्टर र मोटरसाईकल एक आपसमा ठोकिदा ३ जना घाइते >> पर्यटन प्रवद्र्धनका कार्यक्रममा जोड दिन सुझाव >> प्राकृतिक र कृत्रिम जलाशयलाई बहुउपयोगी बनाउने गरी पर्यटकीय गन्तव्य बनाइने >> बालिका जबरजस्ती करणी अभियोगमा एकजना पक्राउ >> ओलीले भने– मिशन ८४, हरेक वडामा ५१ प्रतिशत एमाले >> एमाले एक्लैले सरकारको नेतृत्व गर्ने गरी अभियान चलाएका छौ : शंकर पोखरेल >> गैंडहवामा १६ पालिकाको घुम्ती बैठक >> अधिकांश डाक्टरहरुमा मपाईंत्व र रुखोपन >> ‘ई’को जीवन रक्षा र सडक व्यवसायीलाई वैकल्पिक व्यवस्था गर : आयोग >> प्रत्येक नेपालीको थाप्लोमा ७९ हजार २०१ रुपैयाँ सरकारी ऋण >> राहत शिक्षकको आन्दोलनमा प्रहरी हस्तक्षेप >> डाक्टरहरु आज पनि आन्दोलनमा >> विकासमा राजनीति हुँदैन : खड्का >> छत्रेश्वरीका कर्मचारीको हातमा कालोपट्टी, कार्यालयमा कालो ब्यानर >> विश्व पर्यटन दिवसः बेलहिया र लुम्बिनीमा पर्यटकलाई स्वागत >> अनाथ आश्रमलाई खाद्यान्न वितरण >> सांसद विनोद चौधरीको तीन कम्पनीमा भारतीय आयकर विभागको छापा >> मंगोलियाविरुद्ध नेपालको कीर्तिमानी जित >> सुन तस्करी प्रकरणमा आजदेखि थुनछेक बहस >> एमाले बागमतिको नेतृत्व चुन्न आज निर्वाचन >> नेपालले मंगोलियालाई दियो ३ सय १५ रनको लक्ष्य >> टी–२० क्रिकेटमा बुटवलका कुशल मल्लको विश्व कीर्तिमान,३४ बलमा शतक पूरा >> यस्तो आज विदेशी मुद्राको विनिमय दर >> श्रेष्ठ र अर्यालको टिम मैदानमा (भिडियो अन्तर्वार्तासहित) >> आज विश्व पर्यटन दिवस मनाइँदै >> पाल्पा अस्पतालः रिफर सेन्टरको पहिचान बदल्दै >> सुन तस्करी प्रकरण : आजदेखि थुनछेक बहस सुरु हुने >> लक्षित बर्गको तालिमः फेरिदै महिलाको जीवनस्तर ! >> नेपाल, हङकङ र यूएईबीच त्रिकोणात्मक सिरिज गर्ने क्यानको निर्णय >> बदलिँदो पर्यटन र हाम्रो तयारी >> पर्यटन दिवसः पुनरुत्थानमा जोड दिऔं >> शिक्षकको हातमा चक डस्टर होइन ल्यापटप >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> समाज विकासको मुख्य आधार नै असल संस्कार >> सर्वोच्चले सोध्यो– बाबुराम भट्टराई र माधव नेपाललाई के कारणले मुद्दा नचलाएको ? >> बुटवलमा अन्तर धार्मिक शान्ति सञ्जाल गठन >> चाडपर्व लक्षित गरी सरकारले देशभर ९८ स्थानमा सहुलियत पसल चलाउने >> जुवातास खेल्ने आठजना नगदसहित पक्राउ >> आयल निगमले सर्वसाधारणलाई आईपीओ जारी गर्ने >> रामपुरका जेष्ठ नागरिकलाई गाउँटोलमै भत्ता >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारले दियो राउटेलाई दशै खर्च >> दाङ बस दुर्घटना अपडेट : घाइते भएकाहरुको पहिचान खुल्यो >> गरिबलाई नभई गरिबी लखेट्नुपर्छ : ओली >> यति एअरलाइन्सले सर्वसाधारणलाई प्रिमियम शेयर दिने >> ११ वर्षीया बालिकालाई जबरजस्ती करणी, एकजना पक्राउ >> एमाले बाग्मती अधिवेशनको बन्दसत्र सुरु >> सुरक्षा माग्दै चिकित्सकहरू सडकमा >> हाजिरीजवाफमा जामिया गुल्सने भिका प्रथम >> पूर्व प्रधानमन्त्री नेपालद्वारा लुम्बिनीको भ्रमण >> उदीयमान खेलाडी जन्माउने बर्दघाटः खेलकूद विकासमा भने सधै उपेक्षित
कर्णाली

टालटुलमा सीमित कर्णालीको ‘लाइफलाइन’ सडक

रत्न राजमार्ग र कर्णाली करिडोरले टालटुले होइन बृहत स्तरोन्नती खोजिरहेको छ ।
२१ भाद्र २०८०, बिहीबार ०६:०२
२१ भाद्र २०८०, बिहीबार ०६:०२

बाँके, २१ भदौ ।

कर्णाली प्रदेशको ‘लाइफलाइन’ सडकका रुपमा रहेको रत्न राजमार्ग वर्षेनी टालटुलमै सीमित हुने गरेको छ । भारत–चीन (जमुनाह–हिल्सा) जोड्ने अन्तरदेशिय सडकका रुपमा समेत चर्चा पाएको यो सडक बिस्तारको ठोस योजना बनाउने भन्दा पनि टालटुल गरेरै समय र पैसा सिध्याउने ध्याउन्नमा सरकार लागिपरेको छ ।

सरकारले चालु आर्थिक वर्ष २०८०÷०८१ का लागि उक्त राजमार्ग स्तरोन्नतीका लागि फरक फरक कार्यक्रमबाट रु एक अर्व बजेट बिनियोजन गरेको छ । यसरी बिनियोजन भएको बजेट सडक टालटुल र स्तरोन्नतीमै सकिने गरेको छ ।

नेपालगन्ज उद्योग वाणिज्य संघका पूर्व केन्द्रीय सदस्य कृष्णप्रसाद श्रेष्ठ रत्न राजमार्गलाई अब टालटुलमै सीमित गर्न नहुने बताउँछन् । रत्न राजमार्ग कर्णालीको लाइफलाइन र कर्णाली करिडोरको ढोका भएकाले बहृत स्तरोन्नतीको योजना ल्याउनुपर्ने बताउँछन् । उनी भन्छन्,–‘कर्णाली मात्रै होइन यो त बाँकेको आर्थिक, सामाजिक जीवनको महत्वपूर्ण पाटो हो । यसलाई टालटुले काममै सक्ने नगरौं ।’

कर्णाली प्रदेशलाई दक्षिणको भारत र उत्तरको चीनलाई जोड्ने मुख्य सडक हो कर्णाली करिडोर जसको ढोका रत्न राजमार्ग हो । कर्णाली प्रदेशको विकास र समृद्धिको मुख्य आधार मानिएको कर्णाली करिडोरको काम अहिले तीव्र गतिमा भइरहेको छ । त्यो बिस्तारको बृहत योजना छैन ।

५१ प्रतिशत भन्दा बढी गरिबीको रेखामुनि रहेको कर्णाली प्रदेश करिडोर सञ्चालपछि कर्णालीवासीको मुहारमा उज्यालो छाउने अपेक्षा गरिएको छ ।

कर्णाली करिडोरलाई ‘जमुनाह–सिमकोट–हिल्सा प्रधानमन्त्री द्रुत मार्ग’ समेत नामाकरण गरिएको छ । बाँकेको जमुनाहदेखि हुम्लाको हिल्सासम्मको यो सडकको कूल लम्बाई ५ सय ३० किलोमिटर हुनेछ । यो सडक खण्डबारे चिनियाँ कम्पनीले सर्भे गरेर प्रारम्भिक प्रतिवेदन समेत सरकारलाई बुझाइसकेको छ । तर कहिलेदेखि कार्यान्वयनमा आउँछ निश्चित छैन ।

रत्न राजमार्ग र कर्णाली करिडोरको बिस्तार हुन सके कर्णालीको आर्थिक समृद्धि हुने आशा गरिएको छ । त्यसको प्रत्यक्ष लाभ नेपालगन्जले लिने बताउँछन् पर्यटन व्यवसायी सीताराम यादव । पर्यटन क्षेत्रको संरक्षण र प्रवद्र्धन गर्न सके यहाँको धार्मिक, ऐतिहासिक तीर्थस्थलले पर्यटकको मन जित्ने तर त्यसका लागि स्थलमार्गको स्तरोन्नती अतिआवश्यक रहेको यादवको भनाई छ । करिडोर निर्माण पूरा भए चीनसँगको सिमाना जोडिएको हुम्लाको हिल्सादेखि भारतसँग सिमाना जोडिएको बाँकेको जमुनाहसम्म उत्तर दक्षिण जोड्ने सबैभन्दा छोटो दुरीको सडक हुनेछ ।

करिडोर पूर्णरुपमा निर्माणपछि सञ्चालनमा आए वर्षेनी भारतबाट मानसरोवर आउने हजारौँ पर्यटकका लागि निकै सहज र छोटो दुरीको मार्ग हुनेछ । जसले गर्दा मानसरोवर आउने पर्यटकको संख्यामा समेत वृद्धि हुने निश्चित देखिन्छ । अहिले पनि मानसरोवर तीर्थयात्रा गर्ने भारतीय पर्यटक नेपालगञ्ज र सुर्खेत हुँदै हुम्ला पुग्ने गर्छन् ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?