ट्रेंडिंग:

>> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित) >> रुपन्देहीको व्यवसाय चलायमान बनाउन सुझाव संकलन
विज्ञान/प्रविधि

भारतले प्रक्षेपण गर्‍यो आफ्नो पहिलो सूर्य मिसन

१७ भाद्र २०८०, आईतवार
१७ भाद्र २०८०, आईतवार

काठमाडौं, १७ भदौ ।

केही दिनअघि मात्रै चन्द्रमाको दक्षिणी ध्रुवमा अन्तरिक्षयान अवतरण गराएर इतिहास रच्न सफल भएको भारतले सूर्यको अनुसन्धानका लागि आफ्नो पहिलो अन्तरिक्षयान प्रक्षेपण गरेको छ ।

शनिबार स्थानीय समय अनुसार ११ बजेर ५० मिनेट जाँदा भारतको श्रीहरीकोटाबाट आदित्य एल वान नामक अन्तरिक्षयान प्रक्षेपण गरिएको हो ।

यो यान पृथ्वीबाट १५ लाख किलोमिटर टाढासम्म पुगेर सूर्यको अध्ययन गर्नेछ । यो भनेको सूर्य र पृथ्वीबीचको कुल दूरीको एक प्रतिशत हो । यो दूरी तय गर्नका लागि आदित्य एल १ लाई चार महिनाको समय लाग्नेछ ।

उक्त अन्तरिक्षयानमा एल वान को अर्थ Lagrange point 1 हो । यो भनेको सूर्य र पृथ्वीको बीचमा रहेको त्यो क्षेत्र हो जहाँ भारतीय अन्तरlक्षयान पुग्नेछ ।

युरोपेली अन्तरिक्ष एजेन्सीका अनुसार ल्यागरेन्ज विन्दु भनेको त्यस्तो ठाउँ हो जहाँ दुईवटा विशाल पिण्डहरु, जस्तै पृथ्वी र सूर्यको गुरुत्वाकर्षण बलले एक अर्कालाई निस्तेज पार्दछन् र फलस्वरुप त्यहाँ अन्तरीक्षयानहरु तैरिन्छन् ।

आदित्य एल वा उक्त ‘पार्किङ क्षेत्र’ पुगेसँगै पृथ्वीलाई परिक्रमा गर्ने गतिमै सूर्यलाई पनि परिक्रमा गर्न सक्नेछ र त्यसका लागि उक्त यानलाई निकै कम इन्धन आवश्यक पर्नेछ ।

शनिबार भारतीय अन्तरिक्ष एजेन्सी (इसरो) ले गरेको प्रक्षेपणको दृश्य हेर्नका लागि हजारौं मानिसहरु श्रीहरीकोटाको प्रक्षेपण स्थल नजिकै भेला भएका थिए । प्रक्षेपण सफल भएको र यसले सामान्य ढंगमा काम गरिरहेको इसरोका वैज्ञानिकहरुले बताएका छन् ।

इसरोका प्रमुख श्रीधर पानिकेर सोमनाथले भनेका छन्, ‘अब यसले आफ्नो यात्रालाई निरन्तरता दिनेछ । यो १३५ दिनको निकै लामो यात्रा हो । यसलाई शुभकामना दिउँ ।’

आदित्य एल वान आफनो गन्तव्यमा पुगेसँगै यसले भारतलाई मात्र नभई विश्व वैज्ञानिक समुदायलाई फाइदा पुग्ने उक्त परियोजना निर्देशक निगर शाजी बताउँछन् ।

एल वान विन्दुतर्फ हिंड्नु अगाडि यो यानले पृथ्वीलाई धेरैपटक परिक्रमा गर्नेछ । उक्त विन्दुबाट यो यानले सूर्यलाई निरन्तर अवलोकन गर्न सक्नेछ । ग्रहणका बेला यो नदेखिए पनि यसले निरन्तर वैज्ञानिक अध्ययन गरिरहनेछ ।

भारतीय सञ्चार माध्यमहरुका अनुसार यो सूर्य मिसनको लागत तीन अर्ब ७८ करोड भारतीय रुपैयाँ रहेको छ ।

बीबीसी

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?