ट्रेंडिंग:

>> प्राकृतिक र कृत्रिम जलाशयलाई बहुउपयोगी बनाउने गरी पर्यटकीय गन्तव्य बनाइने >> बालिका जबरजस्ती करणी अभियोगमा एकजना पक्राउ >> ओलीले भने– मिशन ८४, हरेक वडामा ५१ प्रतिशत एमाले >> एमाले एक्लैले सरकारको नेतृत्व गर्ने गरी अभियान चलाएका छौ : शंकर पोखरेल >> गैंडहवामा १६ पालिकाको घुम्ती बैठक >> अधिकांश डाक्टरहरुमा मपाईंत्व र रुखोपन >> ‘ई’को जीवन रक्षा र सडक व्यवसायीलाई वैकल्पिक व्यवस्था गर : आयोग >> प्रत्येक नेपालीको थाप्लोमा ७९ हजार २०१ रुपैयाँ सरकारी ऋण >> राहत शिक्षकको आन्दोलनमा प्रहरी हस्तक्षेप >> डाक्टरहरु आज पनि आन्दोलनमा >> विकासमा राजनीति हुँदैन : खड्का >> छत्रेश्वरीका कर्मचारीको हातमा कालोपट्टी, कार्यालयमा कालो ब्यानर >> विश्व पर्यटन दिवसः बेलहिया र लुम्बिनीमा पर्यटकलाई स्वागत >> अनाथ आश्रमलाई खाद्यान्न वितरण >> सांसद विनोद चौधरीको तीन कम्पनीमा भारतीय आयकर विभागको छापा >> मंगोलियाविरुद्ध नेपालको कीर्तिमानी जित >> सुन तस्करी प्रकरणमा आजदेखि थुनछेक बहस >> एमाले बागमतिको नेतृत्व चुन्न आज निर्वाचन >> नेपालले मंगोलियालाई दियो ३ सय १५ रनको लक्ष्य >> टी–२० क्रिकेटमा बुटवलका कुशल मल्लको विश्व कीर्तिमान,३४ बलमा शतक पूरा >> यस्तो आज विदेशी मुद्राको विनिमय दर >> श्रेष्ठ र अर्यालको टिम मैदानमा (भिडियो अन्तर्वार्तासहित) >> आज विश्व पर्यटन दिवस मनाइँदै >> पाल्पा अस्पतालः रिफर सेन्टरको पहिचान बदल्दै >> सुन तस्करी प्रकरण : आजदेखि थुनछेक बहस सुरु हुने >> लक्षित बर्गको तालिमः फेरिदै महिलाको जीवनस्तर ! >> नेपाल, हङकङ र यूएईबीच त्रिकोणात्मक सिरिज गर्ने क्यानको निर्णय >> बदलिँदो पर्यटन र हाम्रो तयारी >> पर्यटन दिवसः पुनरुत्थानमा जोड दिऔं >> शिक्षकको हातमा चक डस्टर होइन ल्यापटप >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> समाज विकासको मुख्य आधार नै असल संस्कार >> सर्वोच्चले सोध्यो– बाबुराम भट्टराई र माधव नेपाललाई के कारणले मुद्दा नचलाएको ? >> बुटवलमा अन्तर धार्मिक शान्ति सञ्जाल गठन >> चाडपर्व लक्षित गरी सरकारले देशभर ९८ स्थानमा सहुलियत पसल चलाउने >> जुवातास खेल्ने आठजना नगदसहित पक्राउ >> आयल निगमले सर्वसाधारणलाई आईपीओ जारी गर्ने >> रामपुरका जेष्ठ नागरिकलाई गाउँटोलमै भत्ता >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारले दियो राउटेलाई दशै खर्च >> दाङ बस दुर्घटना अपडेट : घाइते भएकाहरुको पहिचान खुल्यो >> गरिबलाई नभई गरिबी लखेट्नुपर्छ : ओली >> यति एअरलाइन्सले सर्वसाधारणलाई प्रिमियम शेयर दिने >> ११ वर्षीया बालिकालाई जबरजस्ती करणी, एकजना पक्राउ >> एमाले बाग्मती अधिवेशनको बन्दसत्र सुरु >> सुरक्षा माग्दै चिकित्सकहरू सडकमा >> हाजिरीजवाफमा जामिया गुल्सने भिका प्रथम >> पूर्व प्रधानमन्त्री नेपालद्वारा लुम्बिनीको भ्रमण >> उदीयमान खेलाडी जन्माउने बर्दघाटः खेलकूद विकासमा भने सधै उपेक्षित >> दाङमा बस दुर्घटना, २५ जना घाइते >> घाँस काट्न गएका किसानको भिरबाट लडेर मृत्यु
कला

लोक दोहोरी पहिचान बनाउँदै रुचाल

९ असार २०८०, शनिबार ०७:१३
९ असार २०८०, शनिबार ०७:१३

बुटवल, असार ।  पाल्पा रामपुरमा जन्मिएकी लोक दोहोरी गायिका आरति रुचाल निरन्तर लोक दोहोरी कर्ममा रमाईरहेकी छिन । उनको स्कुले जीवन पाल्पा रामपुरमै बित्यो । स्कूलमा हुदा गित गुनगुनाउने आरतिलाई गायीका बन्ने सपना थियो । त्यसपछि आफ्नो घर छोडेर एसएलसी पछि उनि बुटवल आईन । बुटवलमा उनले संगित साधनासंगै गोधुली रोदीघरमा गायिकाको रुपमा काम गर्न लागिन । गायिका रुचालले गीत संगीतमा लाग्नेका लागी दोहोरी साझ पवित्र मन्दिर रहेको बताउछिन । उनि भन्छिन —‘दोहोरी साझ भनेको गीत संगीतमा लाग्नेको लागी त पवित्र मन्दिर हो, म सधै सम्मान गर्छु ।’ बिगत ६ बर्ष देखि उनि लोक संगीतको कर्ममै रमाईरहेकी छन । उनको अहिलेसम्म दिनदिनै भए त भेट, माया मिसाउनी, पुतली, केहीछैन रमाईलो यस्पालीको तीज, लामो दारीमा लगायत गीतहरु बजारमा आईसकेका छन । उनले भारतका बिभिन्न ठाउ र नेपालका बिभिन्न जिल्लाहरुमा आफ्नो सांगीतिक प्रस्तुति दिने क्रममा भ्रमण गरेकी छन । उनी हाल बुटवल कालिकानगरमा रहेको खस्यौली रोदी क्लबमा काम गर्दै आईरहेकी छन ।
उनले गत बर्ष चैत्र महिनामा सम्पन्न भएको दोश्रो ‘बिशाल लुम्बिनी लोक दोहोरी अवार्ड २०७९’ मा सर्बो–उत्कृष्ट लाईभ दोहोरी गायिकाको अवार्ड हात पार्नसफल भएकी छन । एउटा कलाकारलाई अवार्डले ठुलो महत्व राख्दछ । उनि अवार्ड प्राप्त गरेपछि निकै खुसि भएको र अझ निरन्तर कलाकारितामा लाग्ने उनले बताउछिन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?