ट्रेंडिंग:

>> कटान आदेशबिना कसरी काटियो कपिलवस्तु अस्पतालका रुख ? >> प्रतिनिधि सभाको बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> कोशी प्रदेशमा भारी वर्षा, कस्तो रहला अन्यत्रको मौसम ? >> रोहितसँग झगडा गर्ने बंगलादेशी खेलाडी तान्जिमलाई आईसीसीले तिरायो जरिवाना >> कर्णालीका सांसद भन्छन्ः बजेटमा विचौलिया हावी भए >> चुरे संरक्षण गर्न दबाब दिऔं >> राजा परीक्षित र सुनको महिमा >> प्रतापपुरमा ‘न्यायमा पहुँच कार्यक्रम’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> फर्साटिकरलाई जिल्ला लिगको उपाधि >> एनजीओको सहयोग नलिन संसदीय समितिहरुलाई निर्देशन >> वजेटमा सत्तापक्षकै सांसदहरु रुष्ट, प्रेम आलेले दिए संसदमै बदला लिने चेतावनी >> बिएन्डसी मेडिकल कलेजलाई सम्बन्धन दिने चिकित्सा शिक्षा आयोगको निर्णय >> पुष्पा २ को नयाँ रिलिज मिति सार्बजनिक >> प्रथम सहाना प्रधान यु —१९ भलिबलमा लुम्बिनी प्रदेश खेल्दै >> इन्टरनेट पनि अत्यावश्यक सेवामा, २५ वटामा हडताल गरे कारबाही >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> बजेटमा पक्षपात भयो, पारित गर्ने दिन संसद बहिष्कार गर्छु- डा.अमरेशकुमार सिंह >> बतास एमएडब्लु आइसरलाई अन्तराष्ट्रिय अवार्ड >> लिङ्देनले रोष्टममै च्याते भौतिक पूर्वाधारको बजेट पुस्तिका >> ‘औद्योगिक क्रान्तिका समयमा पछि परेका देशको विकासका चुनौतीलाई सम्बोधन गर्न जरुरी छ ।’—प्रधानमन्त्री दाहाल >> सल्यानका १० पालिकामा एमालेका नया पदाधिकारी >> एम्बाप्पे मास्क लगाएर खेल्ने >> गृहमन्त्री लामिछानेविरुद्धको रिट हेर्न नमिल्नेमा >> सोनाक्षी र जहीर जुन २३ मा कोर्ट म्यारिज गर्दै >> ज्ञानेन्द्र शाहीको महासेठलाई प्रश्न, तपाइँ झापा र धनुषाको मात्र मन्त्री हो ? >> कानुनको पूर्ण पालना गर्न सहकारी संस्थाहरुलाई विभागको आग्रह >> विश्व बैंकको आईडीए बैठक आजदेखि काठमाडौंमा >> खडेरी नियन्त्रणमा ऐक्यबद्धता जरुरी >> लुम्बिनी गुरुयोजना छिटो सम्पन्न गर >> फातिमाको पालिनन्दनमा विद्यालय सुधार अभियान >> ११ महिनामा ७ लाख नेपाली रोजगारीका लागि विदेशिए >> बुटवलमा ‘हाइमास्ट लाइट’ उज्यालो >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> पूर्वी भूभागमा मनसुन सक्रिय, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> बुटवलमा चुरेको जोखिम र अवसर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधानमन्त्रीको ध्यान कुर्सी जोगाउने र मिलेर खानेमा मात्रै : विप्लव >> सरकारको आयू लम्बाउन ओलीको जुक्ति : सीके राउतलाई परराष्ट्रमन्त्री अफर >> ट्यांकर चालक र सरकारबीच सहमति >> घरजग्गा कारोबारमा बृद्धि >> ओलीको असन्तुटी देखावटी मात्रै, खल्तीमा राजीनामा बोक्नु रास्वपाको पहिचान : प्रधानमन्त्री >> बक्स असिफमा भिड्दै अल्लु अर्जुन र आमिर खान >> काठमाडौंका पेट्रोल पम्प बन्द >> चट्याङ लागेर पाल्पामा एक जनाको मृत्यु >> ६ किलो सुन र ४८ लाख रुपैयाँसहित चिनिया नागरिक पक्राउ >> चर्को गर्मीले साउदीमा १४ जनाको मृत्यु >> बंगलादेशविरुद्ध इतिहास रच्न चुक्यो नेपाल >> आज दिउँसो ३, राति ४ प्रदेशमा वर्षाको सम्भावना >> पहिरो खस्दा पृथ्वी राजमार्ग अवरुद्ध

लोक दोहोरी पहिचान बनाउँदै रुचाल

९ असार २०८०, शनिबार
९ असार २०८०, शनिबार

बुटवल, असार ।  पाल्पा रामपुरमा जन्मिएकी लोक दोहोरी गायिका आरति रुचाल निरन्तर लोक दोहोरी कर्ममा रमाईरहेकी छिन । उनको स्कुले जीवन पाल्पा रामपुरमै बित्यो । स्कूलमा हुदा गित गुनगुनाउने आरतिलाई गायीका बन्ने सपना थियो । त्यसपछि आफ्नो घर छोडेर एसएलसी पछि उनि बुटवल आईन । बुटवलमा उनले संगित साधनासंगै गोधुली रोदीघरमा गायिकाको रुपमा काम गर्न लागिन । गायिका रुचालले गीत संगीतमा लाग्नेका लागी दोहोरी साझ पवित्र मन्दिर रहेको बताउछिन । उनि भन्छिन —‘दोहोरी साझ भनेको गीत संगीतमा लाग्नेको लागी त पवित्र मन्दिर हो, म सधै सम्मान गर्छु ।’ बिगत ६ बर्ष देखि उनि लोक संगीतको कर्ममै रमाईरहेकी छन । उनको अहिलेसम्म दिनदिनै भए त भेट, माया मिसाउनी, पुतली, केहीछैन रमाईलो यस्पालीको तीज, लामो दारीमा लगायत गीतहरु बजारमा आईसकेका छन । उनले भारतका बिभिन्न ठाउ र नेपालका बिभिन्न जिल्लाहरुमा आफ्नो सांगीतिक प्रस्तुति दिने क्रममा भ्रमण गरेकी छन । उनी हाल बुटवल कालिकानगरमा रहेको खस्यौली रोदी क्लबमा काम गर्दै आईरहेकी छन ।
उनले गत बर्ष चैत्र महिनामा सम्पन्न भएको दोश्रो ‘बिशाल लुम्बिनी लोक दोहोरी अवार्ड २०७९’ मा सर्बो–उत्कृष्ट लाईभ दोहोरी गायिकाको अवार्ड हात पार्नसफल भएकी छन । एउटा कलाकारलाई अवार्डले ठुलो महत्व राख्दछ । उनि अवार्ड प्राप्त गरेपछि निकै खुसि भएको र अझ निरन्तर कलाकारितामा लाग्ने उनले बताउछिन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?