ट्रेंडिंग:

>> पश्चिमी वायुसँगै न्युनचापीय प्रणालीको प्रभाव, चार प्रदेशका पहाडी क्षेत्रमा हल्का वर्षाको सम्भावना >> देउवाले बोलाए पदाधिकारी र पूर्वपदाधिकारी बैठक >> बाणासुरको अनुभूति दिलाउने नेताहरु >> बन्द गर जनताको आँखामा छारो हाल्ने काम >> भैरहवाबाट अन्तर्राष्ट्रिय नियमित उडान, आश्वासनमात्र विमान आएन >> भैलोको रकमबाट अपाङ्ग आश्रममा सहयोग >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पोखरामा आइटीएफ जे–३० टेनिस जारी >> पोखरालाई पर्यटकीय राजधानी घोषणा गर्न अध्ययन समिति गठन >> महिलाहरुको लागि एकहप्ते मिसेज गुरुङ तालिम सुरु >> लागुऔषध मुद्दाका फरार प्रतिवादी पक्राउ >> ‘लैंगिक समानताका लागि शिक्षा र नागरिक जागरण आवश्यक’ >> लुम्बिनीमा ‘शान्ति घन्टी’ को उद्घाटन, पर्यटनमन्त्रीले भने –‘बुद्धको सन्देश विश्वरभर फैलाऔं’ >> भैरहवा मेलामा बुधबारदेखि कुस्ती प्रतियोगिता हुँदै >> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल
कला

गायन सिक्दा सिक्दै….

९ असार २०८०, शनिबार ०६:५०
९ असार २०८०, शनिबार ०६:५०

बुटवल, असार  गायनमा सानैदेखि रुचि राख्ने लालिमा श्रेष्ठ घरमा गित गुनगुनाउथिन।साथिभाईबाट आफ्नो गितको तारिफ सुन्दा उनी निक्कै खुशि हुन्थिन। बिस्तारै चाख बढ्दै गयो। विद्यालयस्तरका धेरै प्रतियोगितामा उनी भाग लिईन। तत्कालिन समयमा नाम चलेको अस्पताल लाईनको बागेश्वरी संगितालयमा उनले प्रशिक्षण लिईन। यहि अवधिमा घरब्यवहारमा बाधिएकी उनी केही समय यो क्षेत्रबाट टाढा भईन।
भौतिक रुपमा टाढा भएपनि उनी एक्लै गुनगुनाउन छोडिनन । यहि गायनको रुचिले उनलाई धेरै कलाकारसंग नजिक गरायो। धेरै कलाकारहरु जन्माएको बुटवलको नाम चलेको बागेश्वरी संगितालयमा उनी लामोसमयपछि जोडिईन। यसपटक भने उनी किबोर्ड सिक्न आईन। किबोर्ड सिक्दासिक्दै उनले गायनको आधारभूत कोर्ष गरिन। यो अवधिमा एकेडेमीका संचालक तथा संगित प्रशिक्षक सुरेश सेन्चुरीबाट लगानीको अफर आयो। उनी अनविज्ञ रहेको क्षेत्रमा हात हाल्न चाहिनन। तर पनि गायनमा रुचि संगै एडभान्स कोर्स गर्दागर्दै उनको मन बदलियो।

२०७५ सालमा एकेडेमीलाई लगानी बढाएर संस्थालाई थप अगाडी बढाउने गरि कम्पनीमा दर्तामा अघि बढ्यो। योसंगै नया नाम बागेश्वरी कला तथा संगित एकेडेमी नाम पायो। मिलनचोकमा रहेको एकेडेमीको पुर्वाधारलाई थप स्तरवृद्घि गरियो। नाम अनुसारकै राम्रो चलेको थियो ।
तर एकाएक कोभिड संक्रमणको बादलले घेरेयो । नया ढंगबाट शुरु हुँदै गरेको एकेडेमी केही समय बन्द समेत गर्नुपर्ने बाध्यता आईलाग्यो। केही समय बन्द भयो। फेरि बिस्तारै गति लिएको भएपनि आर्थिक समस्यादेखि विभिन्न समस्याले ब्यवस्थापनमा जटिलता आयो। योसंगै उनी एकेडेमी एक्लैले सम्हाल्नेसम्मको अवस्थामा पुगिन।
गतवर्ष चैतबाट एकल लगानीमा चलाएको छ’– उनले भनिन। एकेडेमीबाट धेरै राष्ट्रिय तथा अन्तराष्ट्रिय कलाकारहरु जन्मिएका छन। नृत्य, गायन साथै बाद्यबादनको दक्ष प्रशिक्षकहरुबाट प्रशिक्षण दिदै आएको एकेडेमीको नाम धेरै चर्चामा छ। यहाँ संगित विषयमा ईलाहाबादको प्रयाग संगित समितिबाट सम्बद्घर्न प्राप्त छन। अहिले नया ब्यवस्थापनसंगै चित्रकला समेत सिकाउन थालिएको छ। पछिल्लो ४–५ वर्षमा केन्द्र, जिल्लाका सबै प्रतियोगितामा उपाधि हासिल गरेको उनले बताए।

एकेडेमीका नवनियुक्त कार्यालय प्रमुख दावा शेर्पा लामा कला क्षेत्रको विकासमा धेरै ठूलो योगदान एकेडेमीबाट भएको बताउछन। लगानी गरेर नाफा कमाउने धेरै क्षेत्र न तर यो क्षेत्रमा लगानी गर्दा देशको नाम चिनिने गरेको उनको दाबी छ। दर्जनौ कलाकारहरु यहिबाट कखरा सिकेर राष्ट्रिय र अन्तराष्ट्रिय प्लेटफर्ममा नेपालको गरिमालाई उचो बनाउन सफल भएको उनले बताए। हाल मासिक खर्च १ लाख ६० हजार रुपैया संचालन खर्च रहेको छ। मुख्य सिजनमा धेरै बालबालिकाहरु भर्ना हुन्छन । चैतदेखि साउनसम्म मुख्य सिजन हो । उनले भने।
एकेडेमीका उपप्राध्यापक किशोर बिकले एकेडेमीमा साझबिहान दुई समयमा विभिन्न विधामा प्रशिक्षण हुदै आएको बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?