ट्रेंडिंग:

>> प्रतिनिधिसभा बैठक आज बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> कोशी, गण्डकी र बाग्मती  प्रदेशमा चट्याङ्ग सहित वर्षा, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> इन्धनको मूल्य घट्यो >> कोलनगर नजिकै थप पुरातात्विक बस्तु फेला >> मकैमा फौजी किराको प्रकोप >> प्रदेश सरकारका अस्थिर पर्यटन नीति र त्यसका असरहरू >> प्रगति विवरण होइन, काम देखाउ सरकार >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मोटरबाटोले हरायो बटुवा हिंड्ने गोरेटो >> चाइना स्टेट कम्पनीको ३ वटा टिपर र एउटा जेसिबी प्रहरी नियन्त्रणमा >> काकाकुल रेक्चाबासी : पानी माग्न आन्दोलन >> छिपछिपे सहकारीका ७ जना पुर्पक्षका लागि कारागार चलान >> लुम्बिनीको वजेट ३८ अर्ब ९५ करोड (पूर्ण पाठ सहित) >> चिदिका–रुपन्देही सम्पर्क समाजको रक्तदान, १५१ युनिट रगत संकलन >> चाैथाे अधिवेशन । तेह्राैं बैंठक | लुम्बिनी प्रदेश सभा । २०८१ असार १ गते >> आईसीसीले पनि भन्यो– दक्षिण अफ्रिकाविरुद्ध नेपालको प्रदर्शन गर्व गर्न लायक >> राप्रपा नेपालले आगामी फागुनमा राष्ट्रिय महाधिवेशन गर्ने >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा ९ वटा वस्तुगत समिति गठन >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा कार्यालय प्रमुखको बिदाई र स्वागत >> मातृभाषी चलचित्रसम्बन्धी विचार गोष्ठी बुटवलमा सम्पन्न >> राष्ट्रपति पौडेल आजदेखि जर्मनीको औपचारिक भ्रमणमा >> दक्षिण अफ्रिकासँग १ रनले हार्‍यो नेपाल, सुपर ८ मा पुग्ने सम्भावना समाप्त >> नेपालले दक्षिण अफ्रिकालाई ११५ रनमै रोक्यो, कुशल भुर्तेलले लिए ४ विकेट >> नेपाल टस जितेर फिल्डिङ गर्दै, सागरको ठाउँमा सन्दीप >> अभिभावकको छहारी >> उल्टो धारमा सुल्टो धारणा >> ‘बल ब्वाय’ बाट कोच >> बाली बीमामा ‘बढेन आकर्षण’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सप्तकोशी बैंकका पूर्वसीईओ नवीन सुवेदीलाई ३ वर्ष भन्दा बढी कैद, २ करोड बढी जरिवाना >> असार ३ गते सार्वजनिक बिदा >> गण्डकीमा फ्लोर क्रस गर्ने सांसद देवकोटा पदमुक्त >> विकास र राजनीतिलाई जोडेर लैजाऔं : पौडेल >> लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको रजिष्ट्रारमा तेस्रोपटक आचार्य >> चर्को गर्मीले विद्यार्थी बेहोस, सल्यानमा विद्यालय बन्द >> ‘हरेक ५० जना बालबालिकामा एकजनालाई अटिजम’ >> ताप्लेजुङमा पहिरोले घर बगाउंदा चारजनाको मृत्यु >> एमाले गुल्मीको अध्यक्षमा बालसिंह काउछा निर्वाचित >> वेस्ट इन्डिज पुग्यो नेपाली टोली : भोलि दक्षिण अफ्रिकासँग खेल्दै >> टी-२० विश्वकप :आज अफगानिस्तान र पीएनजी तथा अमेरिका र आयरल्याण्डबिच खेल हुँदै >> लुम्बिनी प्रदेशमा आज पनि पानी नपर्नेः यस्तो छ अन्य ठाउँमा मौसम पूर्वानुमान >> नेपालको शिक्षा नीतिमै अलमल : नैतिकता र संस्कारको खडेरी >> निर्माणाधीन नालामा माटोको ढिस्कोले पुरिंदा तीन मजदुरको मृत्यु >> किसानलाई उपकरण वितरण >> १६ दिने निःशुल्क वारिष्ठा तालिम सुरु >> रक्तदातालाई प्रोत्साहनको खाँचो >> बैँकको खाताबाट बचत गायब सेवाग्राहीको बिचल्ली ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मानव विकास सूचकांकले गिज्याउँदै प्रदेश सरकार >> लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा असार १ गतेदेखि अनलाइन टिकेट सेवा 

गायन सिक्दा सिक्दै….

९ असार २०८०, शनिबार
९ असार २०८०, शनिबार

बुटवल, असार  गायनमा सानैदेखि रुचि राख्ने लालिमा श्रेष्ठ घरमा गित गुनगुनाउथिन।साथिभाईबाट आफ्नो गितको तारिफ सुन्दा उनी निक्कै खुशि हुन्थिन। बिस्तारै चाख बढ्दै गयो। विद्यालयस्तरका धेरै प्रतियोगितामा उनी भाग लिईन। तत्कालिन समयमा नाम चलेको अस्पताल लाईनको बागेश्वरी संगितालयमा उनले प्रशिक्षण लिईन। यहि अवधिमा घरब्यवहारमा बाधिएकी उनी केही समय यो क्षेत्रबाट टाढा भईन।
भौतिक रुपमा टाढा भएपनि उनी एक्लै गुनगुनाउन छोडिनन । यहि गायनको रुचिले उनलाई धेरै कलाकारसंग नजिक गरायो। धेरै कलाकारहरु जन्माएको बुटवलको नाम चलेको बागेश्वरी संगितालयमा उनी लामोसमयपछि जोडिईन। यसपटक भने उनी किबोर्ड सिक्न आईन। किबोर्ड सिक्दासिक्दै उनले गायनको आधारभूत कोर्ष गरिन। यो अवधिमा एकेडेमीका संचालक तथा संगित प्रशिक्षक सुरेश सेन्चुरीबाट लगानीको अफर आयो। उनी अनविज्ञ रहेको क्षेत्रमा हात हाल्न चाहिनन। तर पनि गायनमा रुचि संगै एडभान्स कोर्स गर्दागर्दै उनको मन बदलियो।

२०७५ सालमा एकेडेमीलाई लगानी बढाएर संस्थालाई थप अगाडी बढाउने गरि कम्पनीमा दर्तामा अघि बढ्यो। योसंगै नया नाम बागेश्वरी कला तथा संगित एकेडेमी नाम पायो। मिलनचोकमा रहेको एकेडेमीको पुर्वाधारलाई थप स्तरवृद्घि गरियो। नाम अनुसारकै राम्रो चलेको थियो ।
तर एकाएक कोभिड संक्रमणको बादलले घेरेयो । नया ढंगबाट शुरु हुँदै गरेको एकेडेमी केही समय बन्द समेत गर्नुपर्ने बाध्यता आईलाग्यो। केही समय बन्द भयो। फेरि बिस्तारै गति लिएको भएपनि आर्थिक समस्यादेखि विभिन्न समस्याले ब्यवस्थापनमा जटिलता आयो। योसंगै उनी एकेडेमी एक्लैले सम्हाल्नेसम्मको अवस्थामा पुगिन।
गतवर्ष चैतबाट एकल लगानीमा चलाएको छ’– उनले भनिन। एकेडेमीबाट धेरै राष्ट्रिय तथा अन्तराष्ट्रिय कलाकारहरु जन्मिएका छन। नृत्य, गायन साथै बाद्यबादनको दक्ष प्रशिक्षकहरुबाट प्रशिक्षण दिदै आएको एकेडेमीको नाम धेरै चर्चामा छ। यहाँ संगित विषयमा ईलाहाबादको प्रयाग संगित समितिबाट सम्बद्घर्न प्राप्त छन। अहिले नया ब्यवस्थापनसंगै चित्रकला समेत सिकाउन थालिएको छ। पछिल्लो ४–५ वर्षमा केन्द्र, जिल्लाका सबै प्रतियोगितामा उपाधि हासिल गरेको उनले बताए।

एकेडेमीका नवनियुक्त कार्यालय प्रमुख दावा शेर्पा लामा कला क्षेत्रको विकासमा धेरै ठूलो योगदान एकेडेमीबाट भएको बताउछन। लगानी गरेर नाफा कमाउने धेरै क्षेत्र न तर यो क्षेत्रमा लगानी गर्दा देशको नाम चिनिने गरेको उनको दाबी छ। दर्जनौ कलाकारहरु यहिबाट कखरा सिकेर राष्ट्रिय र अन्तराष्ट्रिय प्लेटफर्ममा नेपालको गरिमालाई उचो बनाउन सफल भएको उनले बताए। हाल मासिक खर्च १ लाख ६० हजार रुपैया संचालन खर्च रहेको छ। मुख्य सिजनमा धेरै बालबालिकाहरु भर्ना हुन्छन । चैतदेखि साउनसम्म मुख्य सिजन हो । उनले भने।
एकेडेमीका उपप्राध्यापक किशोर बिकले एकेडेमीमा साझबिहान दुई समयमा विभिन्न विधामा प्रशिक्षण हुदै आएको बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?