ट्रेंडिंग:

>> रुपन्देहीको स्विमिङ पुलमा डुबेर एक जनाको मृत्यु >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> ढाकास्थित दूतावासले नेपालीलाई भन्यो– अत्यावश्यक कामबाहेक बाहिर ननिस्कनु >> बाबुले कुकुर मारे, छोराले बाबु >> वीरगन्जमा १५ लाख बढीको भन्सार छलीको सामान बरामद >> रुपन्देहीमा ‘मेरो सवारी मेरो लेन’ अभियान >> ओमानको समुन्द्रमा तेल ट्याङ्कर पल्टियो, १३ भारतीयसहित १६ जना बेपत्ता >> ‘कार्साङ’ को वर्कशपमा दयाहाङ, एक सातापछि छायांकन सुरु >> निरन्तर बढ्दै सुनको मुल्य, तोलाको कति पुग्यो ? >> अदालतको आदेशपछि न्युरोडको फुटपाथ विस्तार पुन शुरु >> सर्पदंशबाट बालकको मृत्यु >> नवलपुरमा पुलबाट खसेर एकको मृत्यु >> प्रधानमन्त्रीसँग अमेरिकी राजदुतको भेटवार्ता >> डिजिटल माध्यमबाट बधाई दिन प्रधानमन्त्री ओलीको आग्रह >> अलपत्र कन्चनिया पुल : करोडौ लगानी, नागरिकलाई सास्ती >> आज हरिशयनी एकादशी, कस्तो छ शास्त्रीय मान्यता ? >> जनज्योतीमा पोशाक वितरण >> आज यी ६ प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> पाण्डवेश्वर मन्दिरमा महा शिवपुराण सुरु >> लायन्स स्टार्सद्वारा बिद्यालयलाई सहयोग >> शिक्षाका लागि समान अवसर आवश्यक >> दृष्टिविहीन स्थायी शिक्षकः खुसी भन्दा पीडा बढि >> भूकम्प पीडितको समस्या समाधान गर >> वातावरणीय नैतिकता सम्झाउने साउन महिना >> रेसुङ्गामा एक महिने साउने मेला शुरु >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> बाढी, पहिरो लगायतका विपद्‍मा परी हालसम्म १२० जनाको मृत्यु >> सिमलताल दुर्घटना: गणपति डिलक्सका चालक र सहचालकको शव फेला >> समाजवादी मोर्चाको बैठक शुरु >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा तीन विधेयक प्रमाणिकरण >> जन्मदिनमा फजुल खर्च नगरी विद्यार्थीलाई सहयोग >> इङल्याण्डका प्रशिक्षक साउथगेटद्वारा राजीनामा >> महान्यायाधिवक्ता पोखरेलको राजीनामा >> सिरिजको अन्तिम खेलमा नेपाली महिला क्रिकेट टिम विजयी >> मोतिपुरमा सातौ जुनियर युवा गोष्ठी सम्पन्न >> अवैध लागूऔषध सहित विभिन्न स्थानबाट १२ जना पक्राउ >> नेप्सेमा हरियाली, ७० अंकले बढ्यो >> लुम्बिनीका प्रादेशिक अस्पतालमा निःशुल्क टिकटको व्यवस्था खारेज >> वैवाहिक बलात्कारको मुद्दामा गायक ओडलाई सफाई >> सहयोगको याचना गर्दै न्यौपाने >> परराष्ट्रमन्त्री राणालाई भारत र पाकिस्तानका समकक्षीको बधाई >> उपप्रधानमन्त्री सिंहसँग भारतीय राजदुतको भेटवार्ता >> उत्तर कोरियाका कूटनीतिज्ञले दक्षिण कोरियामा शरण लिएको दाबि >> अक्षयकुमारको सरफिरा बक्स अफिसमा असफल >> समाजवादी मोर्चाको बैठक बस्दै >> सिँचाईले ल्यायो खुसी >> बुटवलको चौरहा–गोलपार्क सडकको ठेक्का रद्द, नयाँ टेण्डर आह्वान >> मंगलबार सुन तोलामा ९ सय बढ्यो >> घरमा पुरिएका तीन बालिकाको शव निकालियो, एक अझै बेपत्ता >> श्रम बैंकमार्फत महानगरले रोजगारी दिदै

पूर्व राज्यमन्त्री चौधरीको निधन

२४ जेष्ठ २०८०, बुधबार
२४ जेष्ठ २०८०, बुधबार

दाङ, २४ जेठ ।

दाङ घोराही –४ वेलभार निवासी पूर्व राज्यमन्त्री महेश चौधरीको निधन भएको छ । केही महिनादेखि सुगर र उच्च रक्तचापका बिरामी रहेका भएका चौधरीको उपचारको क्रममा आज बिहान दाङको राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा ७२ वर्षको उमेरमा निधन भएको परिवारले जानकारी दिएको छ ।

महेन्द्र बहुमुखी क्याम्पस दाङमा ६ वर्षको प्राध्यापन पेसा छाडेर उनी ०४१ मा कम्युनिस्ट राजनीतिमा लागेका थिए । २०४८ सालमा उनलाई एमालेले राष्ट्रिय सभामा लगेको थियो । ६ वर्ष राष्ट्रिय सभामा काम गरेपछि २०५४ सालमा उनी स्थानीय विकास राज्य मन्त्री भए । घोराहीस्थित महेन्द्र बहुमुखी क्याम्पसमा प्राध्यापन गर्दागर्दै महेश चौधरी एकाएक राजनीतिमा आकर्षित भए । पार्टीले उनलाई २०६४ ÷ २०६५ मा पनि २६ जनामा फेरि मनोनित गरेर संविधान सभा सदस्य बनायो । त्यो कार्यकाल सकिएपछि भने उनले सक्रिय राजनीति गर्नुभएन बरू कृषि अनुसन्धानमा लागेर घोराही ४ बेलभारमा जैविक मलको कारखाना खोलेका छन् ।

उनले नेपालको तराई तथा यसका भूमि पुत्रहरू, थारू भाषाको पहिलो गीति नाटक ‘छारा’ थारू भाषामा लिरौसी व्याकरण लगायत थुप्रै पुस्तक प्रकाशित छन् । थारू भाषाका व्याकरण, गीति नाटक, थारु लोकसाहित्यमा गुरूबाबा, माघर, झुम्रा, बर्की नाचबारे पनि किताब लेखेका छन् । उनले नेपाली भाषामा लेखेको ‘नेपालको तराई तथा यसका भूमिपुत्रहरू’ नामक किताब चर्चित छ । उनका ‘हिडेन ट्रेजर्स अफ द लो ल्याण्ड नेपाल’ भाग १ र भाग २ पनि प्रकाशित छन् । उनका दुई छोरा,एक छोरी र एक श्रीमती छन् । उनको पुखौैली घर दाङको दगीशरण गाउपालिकाको बैबाङमा आजै अन्तिम दाहसंस्कार गरिएको परिवारले जनाएको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?