ट्रेंडिंग:

>> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश >> बाँकेमा ३५ हजार बढी बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाईँदै >> सन्दीप लामिछानेलाई अमेरिकाले दिएन भिसा >> कर्णालीमा कृषि मन्त्रालय स्वीकार गरि विनोदकुमारले आजै सपथ लिने >> सिरोहियालाई ३ दिन हिरासतमा राख्न अदालतको अनुमति >> जलवायु परिवर्तनबाट प्रभावित देशलाई आर्थिक  सहयोग आवश्यक: प्रचण्ड >> दाङमा ३७ हजार बढी बालबालिकालाई आइपीभी खोप लगाइँदै >> अदालतको अनुमति लिएर अनुसन्धान गरिनु प्रेस स्वतन्त्रताको हनन नहुने रास्वपाको जिकिर >> नेपालमा जलवायु परिवर्तनका कारण बङ्गलादेशको अस्तित्व खतरामा पर्ने चिन्ता >> विदेश पठाइदिन्छु भन्दै ठगी गर्ने ३ जना पक्राउ >> जैविक विविधता योजनाको हिस्सा किन र कसरी बन्ने ? >> अदालती प्रक्रियामा बढ्ता हो–हल्ला गर्न जरुरी छैन: प्रचण्ड >> सिरोहियालाई धनुषा अदालतमा म्याद थपका लागि ल्याइयो, सुरक्षा व्यवस्था कडा >> प्रधानमन्त्री अदृश्य अधिनायकवादतर्फ उद्यत : सुधिर शर्मा >> कांग्रेस केन्द्रीय कार्यसमिति र संसदीय दलको संयुक्त बैठक बस्दै >> वडा नं. ३ लाई उजिरसिह वडा कप क्रिकेटको उपाधि >> चार प्रदेशमा हावाहुरीसहित वर्षाको सम्भावना >> लोकतन्त्रवादी आदिवासी जनजाति महासंघ, सिद्धार्थनगर–१ को अधिवेशन >> सुरक्षण मुद्रण घोटालामा विकलसहित ४ जना दोषी ठहर, २ वर्ष कैद र २५ करोड जरिवाना >> च्याम्पियन टिमलाई ‘दाता’ को पीर >> गुलियो उखु, अमिलो मन >> जैविक विविधता संरक्षणमा ढिलाई नगरौं >> पोलियोबाट बालबालिका बचाउन आईपिभी खोप अभियान >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधानमन्त्रीले लिएको विश्वासको मतमाथि सर्वोच्चले उठायो प्रश्न >> सिरोहियालाई पक्राउ गरिनु प्रतिशोधपूर्ण : पत्रकार महासंघ >> सातौ राष्ट्रिय भलिबल दिवसमा दिप प्रज्जवलन तथा शुभकामना >> सिरोहियाको पक्राउ प्रचण्डको ज्ञानेन्द्रपथ : बाबुराम >> राजपुर–५ का वडा अध्यक्ष विष्टमाथि साधुद्वारा त्रिशुल प्रहार >> गैँडाको खाग खरिदबिक्रीको आरोपमा नवलपुरका ५ सहित ६ जना पक्राउ >> एमाले दाङको १४औँ अधिवेशनबाट नवनिर्वाचित पदाधिकारीसहित सदस्यहरुले गरे शपथ ग्रहण >> कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष कैलाश सिरोहिया पक्राउ >> गृहमन्त्री लामिछानेलाई पदबाट मुक्त गर : वरिष्ठ पत्रकार घिमिरे >> पक्राउ पुर्जिविरुद्ध सिरोहिया सर्वोच्चमा,प्रहरी टोली कान्तिपुरको अफिसमा >> कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष कैलाश सिरोहियाका नाममा पक्राउ पुर्जी जारी >> प्रतिनिधि सभाको बैठक जेठ ११ गते बस्ने >> विपक्षीको नाराबाजीबीच राष्ट्रपतिलाई धन्यवाद >> कान्तिपुरका अध्यक्ष सिरोहियाविरुद्ध पक्राउ पुर्जी जारी >> समस्याग्रस्त सहकारीको सम्पत्ति लिलामी गरेर बचत फिर्ता गर्न चुनौती >> ऐतिहासिक विन्दुबाट झर्‍यो सुनको भाउ >> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा
स्थानीय खबर

दाङका पशुमा लम्पीस्कीनको महामारी

२३ जेष्ठ २०८०, मंगलवार
२३ जेष्ठ २०८०, मंगलवार

लमही , जेठ ।- दाङका अधिकांश पालिकामा लम्पी स्कीन र अफ्रिकन स्वाईन फिभर नियन्त्रणका लागि चुनौति देखिएको छ । आकस्मिक रुपमा देखा पर्ने र महामारीको रुप लिने यस्ता रोग नियन्त्रणका लागि तिनै तहका सरकारले चासो देखाउदै व्यवस्थित निति कार्यक्रम र बजेट बनाउन आवश्यक छ ।
पशुमा आकस्मिक रुपमा देखा पर्ने महामारीजन्य कुनै पनि रोग नियन्त्रणका लागि स्थानिय सरकारसँग बजेट नहुदा समस्या हुने गरेको शान्तिनगर गाउँपालिकाको पशु शाखा प्रमुख पशु स्वास्थ्य प्राविधिक देवराज आचार्यले बताए । आचार्यले भने ,–‘आकस्मिक रुपमा देखा पर्ने महामारीजन्य रोग नियन्त्रण गर्नका लागि बजेट नहुदा समस्या हुने गरेको छ । हामीलाई अहिले पनि लम्पी स्कीन र अफ्रिकन स्वाईन फिभर जस्ता रोग नियन्त्रणका लागि प्रयाप्त बजेट र स्रोत साधन नहुदा समस्या झेल्नु परेको छ ।
शान्तिनगरमा मात्रै हामीले लम्पी स्कीनका मात्रै करिव ८ सय गाईभईसीको उपचार गरेका छौँ । उपचार पाएका पशु सुधार हुने अवस्थामा भएपनि यो रोग थप नयाँ पशु चौपायाँमा देखिने क्रम भने रोखिएको छैन् । जिल्लामा हजारौको संख्यामा पशुमा देखिएको यस्ता रोगको निवारणका लागि प्रभावकारी योजनाका साथ बजेट ल्याउन आवश्यक छ । वर्तमान समयमा लम्पि स्कीनभन्दा अर्काे कुनै नयाँ रोग देखा परेमा तत्काल केही गर्न सक्ने अवस्था छैन् ।
यस्तै लमही नगरपालिकाका पशु शाखाका प्रमुख शिवराज अधिकारीले पालिकाको सबै वडामा लम्पि स्कीन फैलिएको बताउदै कार्यपालिका बैठकमा पनि यसको नियन्त्रणका लागि बजेटको मागर गरेको बताए । भेटनरी अस्पताल तथा पशु सेवा विज्ञ केन्द्र दाङको प्रस्तावित कार्यक्रममा लम्पी स्कीन र अफ्रिकन स्वाईन फिभरलाई नसमेटिएको भन्दै राप्ति गाउँपालिकाको पशु शाखा प्रमुख दामोदर आचार्यले महामारीको रुप लिएका यस्ता रोग नियन्त्रणका लागि तिनै तहका सरकारको तदारुकता आवश्यक रहेको बताए । उनले भने ,–‘ पूर्व अनुमान र जानकारी विना देखा पर्ने देखा पर्ने यस्ता रोग नियन्त्रणका लागि भेटनरी अस्पताल तथा पशु सेवा विज्ञ केन्द्र र स्थानिय तहविचको समन्वय नहुदा असहज भएको भन्दै समन्वय र सहकार्य प्रभावकारी हुन अवाश्यक छ । सम्पर्क र समन्वय राम्रो भएपछि मात्रै काम राम्रो हुन्छ, त्यसपछि मात्रै किसान सन्तुष्ट बन्न सक्छन् ।
भेटनरी अस्पताल तथा पशु सेवा विज्ञ केन्द्र दाङको आयोजनामा केन्द्रका प्रमुख सुदाम भट्टले आ.व. २०८०÷०८१ का लागि केन्द्रको प्रस्तावित कार्यक्रमका मा यसलाइ समेटिने बताए ।प्रमुख भट्टले विभिन्न प्रथावित कार्यक्रमका लागि ६ करोड ४० लाख ४० हजार रुपैयाँ बजेट छुट्टाईएको बताए । साथै उनले गत आ.व. मा कुल बजेटको २५ प्रतिशत बजेट कटौती भएको जानकारी दिए ।
पशु चिकित्सक मनोज वलीले पशुमा रोग अतंक र त्यसको प्रभाकारी उपचार नहुदा तथा उत्पादनले उचित बजार मुल्य नपाउदा पछिल्लो समय किसान विस्थापित हुने क्रम बढ्दै गाएको बताए । उनले पशु पालनमा कसरी किसानको लागत घटाएर उत्पदान बढाउन सकिन्छ भन्ने योजनाका साथ काम हुन आवश्यक रहेको वताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?