ट्रेंडिंग:

>> टी-२० विश्वकप: नेपालले टस जितेर पहिला फिल्डिङ गर्दैं >> ज्येष्ठ नागरिकमाथिको दुव्र्यवहार रोक >> आर्थिक बर्ष सकिन लाग्दा विकास निर्माणको चटारो >> बुटवल–लमही प्रसारण लाइन, २६ अर्ब लागतमा १ सय ७० किलोमिटर बन्ने >> सय भन्दा बढि स्थान बाढी पहिरोको जोखिम क्षेत्र >> महामारीले जन्मिएका ‘उद्यमी’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> यातायात व्यवस्था कार्यालय बुटवलका पुर्व प्रमुख सहित ५ जना नक्कली लाइसेन्स प्रकरणमा पक्राउ >> एचआईभी संक्रमितलाई छात्रवृत्ति, शैक्षिक र पोषण सामग्री वितरण >> टी–२० विश्वकपः बंगलादेशसँग १० वर्षपछि बद्ला लिने मौका >> सामाजिक सुरक्षा भत्ता लिन राष्ट्रिय परिचयपत्र अनिवार्यविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट दायर >> बजाज पल्सर एन १५० अब नेपाली बजारमा >> घोराही उपमहानगरपालिकाको नीति तथा कार्यक्रम सार्वजनिक >> पश्चिम तराईमा असार ६ सम्म तातो हावाको लहर यथावत रहने >> लुम्बिनी र सुदुरपश्चिम प्रदेश प्रमुखबिच भेटघाट >> तेस्रो न्यू होराइजन एसईई फेस्टमा विद्यार्थीको उत्साहजनक सहभागिता >> बुटवलमा ग्रील जोनलाई संघीय सरकारको एक करोड वजेट >> बूढीगण्डकीको अन्यौलतालाई हटाउनुपर्छ : विश्वप्रकाश >> कबाड व्यवसायीको काठमाडौँमा प्रदर्शन, बालेनविरुद्ध नाराबाजी >> करको दर नभई दायरा बढाउन ब्यवसायीको सुझाव >> भारतको उत्तराखण्डमा पर्यटक बोकेको गाडी नदीमा खस्दा १४ जनाको मृत्यु >> संसदीय समितिको बैठकमा एनजीओको खाजा ! >> युसीएमएस भैरहवाद्वारा कपिलवस्तुमा सरोकारवालाहरुसँग अन्तरक्रिया >> पाल्पामा जिप दुर्घटना हुँदा नौ जना घाइते >> कांग्रेस र एमालेका जनप्रतिनिधिले वहिष्कार गरेपछि काठमाडौंको नगरसभा स्थगित >> भिजिट भिसाको दुरुपयोग बढ्दैः अध्यागमनले ५ सय भन्दा बढीलाई विमानस्थलबाटै फर्कायो >> प्रतिनिधिसभा बैठक आज बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> कोशी, गण्डकी र बाग्मती  प्रदेशमा चट्याङ्ग सहित वर्षा, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> इन्धनको मूल्य घट्यो >> कोलनगर नजिकै थप पुरातात्विक बस्तु फेला >> मकैमा फौजी किराको प्रकोप >> प्रदेश सरकारका अस्थिर पर्यटन नीति र त्यसका असरहरू >> प्रगति विवरण होइन, काम देखाउ सरकार >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मोटरबाटोले हरायो बटुवा हिंड्ने गोरेटो >> चाइना स्टेट कम्पनीको ३ वटा टिपर र एउटा जेसिबी प्रहरी नियन्त्रणमा >> काकाकुल रेक्चाबासी : पानी माग्न आन्दोलन >> छिपछिपे सहकारीका ७ जना पुर्पक्षका लागि कारागार चलान >> लुम्बिनीको वजेट ३८ अर्ब ९५ करोड (पूर्ण पाठ सहित) >> चिदिका–रुपन्देही सम्पर्क समाजको रक्तदान, १५१ युनिट रगत संकलन >> चाैथाे अधिवेशन । तेह्राैं बैंठक | लुम्बिनी प्रदेश सभा । २०८१ असार १ गते >> आईसीसीले पनि भन्यो– दक्षिण अफ्रिकाविरुद्ध नेपालको प्रदर्शन गर्व गर्न लायक >> राप्रपा नेपालले आगामी फागुनमा राष्ट्रिय महाधिवेशन गर्ने >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा ९ वटा वस्तुगत समिति गठन >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा कार्यालय प्रमुखको बिदाई र स्वागत >> मातृभाषी चलचित्रसम्बन्धी विचार गोष्ठी बुटवलमा सम्पन्न >> राष्ट्रपति पौडेल आजदेखि जर्मनीको औपचारिक भ्रमणमा >> दक्षिण अफ्रिकासँग १ रनले हार्‍यो नेपाल, सुपर ८ मा पुग्ने सम्भावना समाप्त >> नेपालले दक्षिण अफ्रिकालाई ११५ रनमै रोक्यो, कुशल भुर्तेलले लिए ४ विकेट >> नेपाल टस जितेर फिल्डिङ गर्दै, सागरको ठाउँमा सन्दीप
मुख्य खबर

होजियारी उद्योगमा देखिदैे विदेशको अनुभव

२१ जेष्ठ २०८०, आईतवार
२१ जेष्ठ २०८०, आईतवार

चन्द्रौटा(कपिलवस्तु),  जेठ ।- २०७३ सालमा उद्योग दर्ता गरी २ वर्ष पछि मोजा उत्पादन सुरुवात गरिएको थियो । सुरुवाती चरणमा ३ वटा उपकरण प्रयोगगरी करिब दैनिक ६० दर्जन मोजा उत्पादन गरिन्थ्यो । उत्पादन कम भएपछि सञ्चालन खर्चिलो भएपनि १३ वटा मिसिन थप गरिएको थियो । कपिलवस्तुका एक अधिकारी दाजुभाईले यसरी सञ्चालन गरेका थिए, होजियारी उद्योग ।

कच्चापदार्थ धागोबाट सामग्री उत्पादन उद्योगको अनुभव लिएर दाजुभाइले कोरियन प्रविधि (निटिङ सक्स मिसिन) को प्रयोग गरी होजियारी उद्योग सञ्चालन गरेका छन् ।
बाणगंगा नगरपालिकाको वडा नम्बर–४ दरखास्तमा करिब डेढ करोडको लागतमा वराह होजियारी उद्योग सञ्चालन गरिएको एकराज अधिकारी बताउँछन् ।

सञ्चालक एकराज अजरबैजान र भारतको होजियारी उद्योगमा सुपरभाइजर भइ काम गरेको अनुभवलाई स्वदेशमा प्रयोग गरिएको उनले बताए । वैदेशिक २५ वर्षको होजियारी उद्योगको कार्य अनुभवले मोजा उत्पादन सञ्चालन गरिएको अधिकारीले भने । स्वदेशी ब्राण्डलाई पहिचान बनाउने गरी मोजा उत्पादन सुरु गरिएको थियो । विषयगत दक्षता भएपछि उत्पादन बेच्न सहज हुने अनुमान गरेपनि बजारमा बिक्री गर्न धौ–धौ भयो ।

“बिक्रीकोलागि बजार पु¥याइयो तर कसैले चासो दिएनन् । व्यापारीले नाइक, एडिडास जस्ता विदेशी नाम भए बिक्री हुने बताए । विदेशी ट्याग लगाए मात्र नेपालीले किन्ने रहेछ । हामीले “बिएचयु” नाम राखेर बेच्न लगियो ।” उद्योग सञ्चालक अधिकारीले भने ; “उद्योग सुरु गरेको २ वर्ष सम्म बेच्न सकस भयो । अहिले केही सहज भएको छ । ग्राहकले विदेशी नाम रोज्ने ब्यापारीले महँगोमा बेच्न सकिने भएपछि गुणस्तरीय नेपाली ब्राण्ड ओझेलमा परेको छ ।”

स्वदेशी उत्पादन भनेपछि व्यापारीले खरिद गर्न आनाकानी गर्दा २ वर्ष सम्म बजार नपाएको एकराजको भनाइ छ ।
अहिले आर्थिक मन्दी र भारतबाट अवैध भित्रिदा दैनिक २ हजार मोजा उत्पादन गरिएको उनले जनाए । उद्योगबाट स्पोर्ट, अफिसियल, नेपाली सेना, विद्यालय, फ्ल्याट, एङगल, हाफ एङगल, लेडिज, ट्रेकिङ् गरी १५ थरीमा मोजा उत्पादन गर्ने गरेको एकराजले जानकारी दिए ।

कम्पनीबाट उत्पादन भएका मोजा एक सातासम्म प्रयोग गर्दासमेत दुर्गन्ध नआउने सञ्चालकको दावी छ । दैनिक ४ हजार जोर मोजा १६ मिसिनबाट उत्पादन गर्ने क्षमता छ । खिमलालले अधिकारीले बजारमा विदेशी नाम राखेका उत्पादन ग्राहकले रोज्दा ती भन्दा गुणस्तर नेपाली ब्राण्डले पहिचान नपाएको बताए । एकराज अधिकारी र खिमलाल अधिकारी दाजुभाइ हुन् । व्यापारीलाई सन्तुष्ट बनाएपछि हाल “बिएचयु (कम्पनीले उत्पादन गरेको ब्राण्ड)” नाम लिएर माग्न लागेको जनाइएको छ । आफ्नो नामको ट्रेडमार्क दर्ता गर्ने तयारी रहेको सञ्चालकको भनाई छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?